انجام زایمان در آمبولانس اورژانس

شناسه خبر: 19963 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: شب از نیمه گذشته بود که نازگل از درد از خواب پرید. آصف که گویا منتظر همچین روزی بود فوری زنش را به مرکز بهداشتی درمانی شهرستان دیر رساند. خانم دکتر که چند روزی…

مند: شب از نیمه گذشته بود که نازگل از درد از خواب پرید. آصف که گویا منتظر همچین روزی بود فوری زنش را به مرکز بهداشتی درمانی شهرستان دیر رساند. خانم دکتر که چند روزی از شروع به کارش در این مرکز می‌گذشت فوراً بر بالین نازگل حاضر شد. معاینات، حاکی از احتمال زایمان داشت اما برگه سونوگرافی که در دست آصف بود هفته ۳۶ بارداری را نشان می‌داد، از این رو می‌بایست زودتر او را به یک بیمارستان فرستاد. خانم دکتر دست به کار شد و با اورژانس فوریت‌های پزشکی تماس گرفت.

 حسن ناظمیان‌پور اپراتور آن شب فوریت‌های پزشکی شهرستان دیر می گوید: ساعت سه و نیم شب از مرکز بهداشتی درمانی بردخون با مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ فوریت‌های پزشکی مبنی بر اعزام مادر باردار ۳۷ ساله افغانی تماس گرفتند که فوراٌ پس از اطلاع به همکاران در پایگاه فوریت‌های پزشکی بردخون، این واحد امدادی اورانس ۱۱۵ به مرکز بهداشتی درمانی بردخون اعزام شد.

آمبولانس در کمتر از ۲ دقیقه به مرکز بهداشتی درمانی بردخون رسید.

عبدالحسین مغدانی، امدادگر و صادق کردوانی تکنسین فوریت‌های پزشکی فوراٌ نازگل را به درون آمبولانس حمل کردند. آصف هم به درون آمبولانس آمد و آمبولانس در سیاهی شب به سمت زایشگاه بیمارستان امام خمینی (ره ) کنگان به حرکت در آمد .

درد هر لحظه بر نازگل بیشتر می‌شد، جاده خلوت بود و عبدالحسین مغدانی بی‌خیال تابلوهای سرعت کنار جاده  تا آنجا که جا داشت بر سرعت آمبولانس افزود .

ناله‌های نازگل ، اشک‌هایی که در چشمان آصف موج می‌زد را به یکباره طوفانی کرد و بر گونه‌های آصف سرازیر شد ، خدایا خودت به داد نازگل برس ، نازگل را به دست تو سپردم و …
آمبولانس بی‌اعتنا به تابلوهای سرعت در جاده ساحلی به پیش می‌رفت و تکنسین فوریت‌های پزشکی بر بالین مادر باردار هر لحظه علایم حیاتی و وضعیت مادر را بررسی می‌کرد .
علایم حیاتی خوب بود اما وضعیت مادر هر لحظه به سمت زایمان پیش می‌رفت .

سی کیلومتر از مسیر طی شده بود که علایم زایمان با پاره شدن کیسه آب نوزاد خودش را نشان داد، آمبولانس در منتهی الیه سمت راست جاده‌ی که فاقد شانه خاکیست توقف کرد. زایمان شروع شد و پس از چند دقیقه، نوزاد عجول در نیمه‌های شب در آمبولانس ۱۱۵ بردخون به روی زندگی لبخند زد.

تکنسین فوریت‌های پزشکی در خصوص زایمان انجام شده در آمبولانس ۱۱۵ بردخون گفت: هر ساله شاهد اعزام مادران باردار هستیم اما این مورد اولین زایمان در حین اعزام مادر باردار به بیمارستان در آمبولانس بود که خوشبختانه با موفقیت انجام شد.

صادق کردوانی ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه مادر و دستور پزشک مرکز بهداشتی درمانی بردخون تمامی اقدامات لازم از جمله سرم تراپی، چک علایم حیاتی، بررسی وضعیت پیشرفت زایمان و در نهایت مراحل انجام زایمان به سرعت و طور موفقیت آمیز در آمبولانس انجام شد.

این تکنسین شاغل در پایگاه جاده‌ای فوریت‌های پزشکی بردخون اظهار کرد: پس از انجام زایمان فعالیت‌های لازم و اقدمات موثر جهت مراقبت‌های مادر و نوزاد انجام شد و برای دریافت خدمات بیشتر بهداشتی درمانی به بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان منتقل شد.

کردوانی در تشریح لحظه تولد این نوزاد گفت: در آن تاریکی شب صدای گریه نوزاد زیباترین آهنگ و صدایی بود که تا همیشه در ذهنم به یادگار خواهد ماند و انجام موفق زایمان و سلامت مادر و نوزاد لطف و کمک الهی بود که خنده بر لبان همه ما نشاند.

عادل مقدس رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر نیز در خصوص زایمان انجام شده در آمبولانس اورژانس ۱۱۵ فوریت‌های پزشکی بردخون گفت: پس از انجام موفقیت آمیز زایمان اقدمات لازم از قبیل سرم تراپی، مدیریت صحیح راه هوایی نوزاد، کلامپ کردن و بریدن بند ناف، تخلیه ترشحات دهان نوزاد، چک علایم حیاتی مادر و نوزاد و سایر فعالیت های مربوط به انجام زایمان‌های اضطراری توسط تکنسین فوریت‌های پزشکی در داخل آمبولانس انجام شده است.

این مقام مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با تقدیر از عملکرد پرسنل شاغل در پایگاه فوریت‌های پزشکی اضافه کرد: عملکرد پرسنل شاغل در پایگاه فوریت‌های پزشکی نشان دهنده دانش و دقت بالا، مسئولیت پذیری و سرعت عمل مرکز اورژانس ۱۱۵ شهرستان دیر است که موجب اعتماد عمومی به این مرکز شده و کارنامه قابل قبولی برای کارکنان این نهاد حیاتی رقم زده است.

مقدس با بیان اینکه ، این اولین تولد نوزاد در آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ شهرستان دیر در سال جاری است گفت: این مادر به همراه نوزاد دخترش با وضعیتی کاملا مناسب و مطلوب به بخش زایشگاه بیمارستان امام خمینی (ره ) کنگان منتقل شد.

شایان ذکر است در این اعزام صادق کردوانی تکنسین، عبدالحسین مغدانی امدادگر و حسن ناظمیان‌پور اپراتور فوریت‌های پزشکی بودند.
منبع: خبرگزاری رسمی وزارت بهداشت (وبدا)

 

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • ض12ض2 :

    زنده باد دلاوران خطه خالو حسین

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/