مامایی لمس ثانیه های با شکوه یک تولد است

شناسه خبر: 25228 سرویس: اخبار مهم, گفتگو

مند: پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نام گذاری شده است. برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ این روز…

مند: پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نام گذاری شده است. برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال ۱۹۹۲ به صورت رسمی، به افکار عمومی جهان، اعلام شد.

ماما کیست ؟

ماما وظیفه مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت، نه تنها برای زنان بلکه برای خانواده و جامعه دارد. علاوه براین وظیفه ی اصلی ماما  آموزش دوران بـارداری و آمـاده کـردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است که می تواند به وظایف و مسئولیتهای بیشتری همچون تنظیم خانواده و مراقبت های کودک و در بعضی از موارد موارد، به مشاوره در مورد بیماریهای زنان نیز گسترش یابد.

تاریخچه ی مامایی در ایران

قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان، به ۸۰ سال قبل برمی گردد. اولین آموزشگاه مامایی به نام مدرسه قابلگی با ۱۰ نفر شاگرد در سال ۱۲۹۸ در بیمارستان بانوان شهر تهران تاسیس شد. پس از گذشت ۱۰ سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال ۱۳۰۸ و با اعطای مدرک معادل لیسانس به عنوان یکی از شعب مدرسه طب آغاز به کار کرد. در سال ۱۳۱۳ دانشگاه تهران تاسیس شد و سپس دانشکده پزشکی آن نیز افتتاح شد. لذا چند سـال بعـد در سـال ۱۳۱۹ بیمارستـان زنـان به دانشکده پزشکی ملحق شد. از بهمن ۱۳۶۸ مصوب شد و هم اکنون در تربیت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مامایی ارایه خدمت می کنند.

منبع: www.zananetavanmand.com

تولد

مند: به این منظور با یکی از ماماهای حوب شهرستان دشتی گفتگویی داشته ایم که ماحصل این گفتگو را با هم می خوانیم.
ضمن سپاس از سرکار عالی و تبریک روز جهانی ماما …

من هم روز ماما را به تمامی ماماها تبریک می گویم و امیدوارم در سایه الطاف الهی سربلند و پیروز باشند.
لطفا خودتان را معرفی کنید…

من طیبه حاجی نژاد هستم
چند سال است که ماما هستید

٨ سال است که در حرفه مامایی مشغول به کار می باشم.

درکدام دانشگاه تحصیل کرده اید و چه کسی مشوق شما بود برای تحصیل در این رشته؟

فارغ التحصیل از دانشگاه کازرون هستم. شخصا همیشه دوست داشتم که در رشته مامایی تحصیل کنم و خانوادم هم مشوقم بودند.

تاکنون چند بچه با کمک شما به دنیا آمده اند؟

تعداد زایمان هایی که با کمک من انجام شده را نشمرده ام ولی بیشتر از صدها زایمان با کمک من انجام شده است.

لحظه به دنیا آمدن نوزاد چه لذتی برای شما دارد؟

برای هر ماما لحظه تولد نوزاد لحظه بسیار خوشایند و دلپذیری می تواند باشد و من شخصا بعد از هر زایمان از اینکه یک نوزاد سالم پا به این دنیا می گذارد خدا را شکر می گویم و از اینکه اولین فریاد و گریه نوزاد را می بینم و باعث نقش بستن لبخند بر چهره یک مادر می شوم به خودم می بالم.

خاطره ای از این مدت کار کردن را برای خوانندگان ما بازگو کنید؟

یک خاطره قشنگی دارم که حدودا ۶ سال پیش وقتی کشیک بودم یک خانم به زایشگاه مراجعه کرد که در حال زایمان بود و آن خانم تاکنون هیچ سونوگرافی انجام نداده بود و وقتی زایمان تمام شد بلافاصله یک نوزاد دیگر هم بدنیا آمد و در واقع آن خانم دوقلو حامله بود و اطلاع نداشت. همگی خیلی خوشحال شدیم.

کارتان را از کجا شروع کردید و چگونه به دشتی رسیدید؟

من ساکن خورموجم و از سال ٨۶ در بیمارستان زینبیه مشغول به طرح شدم.

در فامیل شما فرد دیگری هم ماما هست؟

از همکار و فامیل که ماما باشد خانم صغری زارعی که استاد من هستند و هم اکنون در بیمارستان شهدای خلیج فارس مشغول به کار می باشند.

بچه های خودتان را چه کسی به دنیا آورده است؟

من متاهل هستم ولی فرزند ندارم.

مامایی را برای ما در یک جمله خلاصه کنید؟

مامایی حس باشکوه ترین لحظه هاست، دیدن زیباترین اشکها و دلنشین ترین لبخندهاست، مامایی لمس ثانیه های با شکوه یک تولد است. به راستی که مامایی چیزی نیست به جز عشق …

از قدیمی های مامایی در دشتی هم اگر بفرمایید و یادی کنید ممنونم …
خانم ساغر روانخواه، خانم زارعی، خانم ایزدی، خانم صیادی که هم اکنون مسوول زایشگاه هستند.

این بزرگواران مربوط به چه سالهایی هستند؟
خانم زارعی که ٢۵ سال سابقه دارند، خانم روانخواه ١٧ سال و خانم ایزدی ١٢ سال
فرق ماماهای قدیم با ماماهایی که تحصیل کرده اند و این کار را هم علمی و هم تجربی می دانند در چیست؟
ماماهای قدیم تجربی کار می کردند ولی ماماهای اکنون علمی کار را یاد گرفته اند و تحصیلات دانشگاهی دارند و می دانند که برای چه مشکلی چه دارویی هست
قدیم بخاطر نبود علم مامایی خیلی از مادرها از بین میرفتند یا نوزادان مثلا نوزادانی که طی زایمان سخت بدنیا می آیند امروز توسط ماماها احیا قلبی تنفسی می شوند در صورتیکه قدیم این علم را نداشتند و  امکاناتش نبود و نوزاد از دنیا می رفت.

چرا یک مدت ترجیح بانوان به سزارین بود؟

بخاطر اینکه زایمان طبیعی برای خانمها و مخصوصا آنهایی که بارداری اول بودند بد جا افتاده بود و ترس از زایمان طبیعی آنها را به سزارین می کشاند.

مشکلات ماماهای شهرستان و توقعات آنان از مسوولان و جامعه چیست؟

مشکلات در عرصه مامایی زیاد هست. مشکل اساسی که وجود دارد بازار کار نامناسب برای ماماهاست و علت آن پذیرش زیاد دانشجو توسط دانشگاه هاست.
قبلا انجام امور زایمان و مراقبت های بارداری بر عهده ماما بود و در صورت پیش آمدن مساله غیرطبیعی نزد پزشک زنان ارجاع داده می شد ولی الان مراجعه گسترده به مطب پزشکان متخصص زنان کار ماماها با مشکل مواجه کرده است. با توجه به اینکه ماما نقش به سزایی در حفظ جان مادر دارد لذا پیشگیری از مرگ مادران یکی از اهداف جامعه است چون با مرگ یک مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می دهد و سرانجام بقا و آموزش کودکان نامعلوم می ماند.

 الان وضعیت زاد و ولد در این سالهایی که مشغولید چه تغییراتی داشته؟
با توجه به این دو سالی که نظام سلامت و بهره وری آمده و ترویج زایمان طبیعی هست، نسبت سزارین به طبیعی خیلی کاهش داشته که هدف هم همین است.

در اینکار چه چیزی شما را خوشحال و چه چیزی ناراحتتان می کند

من متاسف می شوم وقتی می بینم یک ماما که چهاسال سابقه طرح دارد و هم اکنون که تجربه کسب کرده و با عشق و علاقه کار می کند بعد از اتمام طرحش باید بیکار بشود. خیلی بهتر می شد که ماماهایی که بومی هستن و از لحاظ تجربه و علاقه و اخلاق در امور مامایی در اولویت هستند بعد از اتمام طرح به حرفه خود در همان مرکز ادامه دهند.

چرا ماماها بعد از طرح از کار بیکار می شوند؟
بخاطر اینکه دانشگاه علوم پزشکی این ماماها را استخدام نمی کند و دوباره طرحی بجای آنان مشغول به کار می کند.

یعنی یکی که تجربه پیدا کرده به همین راحتی می گذارند کنار؟

بله
اگر صحبت خاصی دارید در خدمتم

ما الان ١۴ نفر ماما هستیم و در حالیکه ١٠ نفر از ما طرحی هستند. یعنی نیروی کار کرده و با سابقه ما همیشه باید در حال آموزش دادن باشد و تا اینکه یک ماما با تجربه می شود می گویند طرحت تمام است و با توجه به اینکه کلا زایشگاه نسبت به بخشهای دیگر خیلی پراسترس است باید مامای کارکرده و با سابقه بر بالین بیمار حضور داشته باشه به هر حال در حرفه مامایی جان دو نفر در خطر است مادر و نوزاد.

 حق با شماست و امیدوارم ماماهای خوب همشهری سالم باشند و دغدغه هاشان برطرف شود …

اگر صحبت ناگفته ای مانده است بفرمایید؟
من فقط از مسولین می خواهم بیشتر به مشکلات ماماها توجه داشته باشند و فردی که ١٠ سال سابقه کار دارد را تغییر وضعیت بدهند، من الان ٨ سال است کار می کنم و هنوز قرادادی هستم، این مشکل برای تمام ماماها وجود دارد و بهتر است برای آن چاره ای اندیشیده شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • زارعی :

    یادی کنیم از ماماهای قدیم و ماماهایی که برای بدنیا آوردن من و و امثال من زحمات زیادی کشیده اند-یادی کنیم از مرحومه پری (زیر پرو) و مرحومه زینب بردستانی(زیر زینب)- مادر خیلی از بچه های بادوله- روحشان با مادر سادات فاطمه زهرا محشور شود.

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/