شهرستان دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 27043 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: تلاش برای جلوگیری از استحاله نمایندگان مردم ماموریت تمام آگاهانی است که فارغ از منافع شخصی دل به آبادانی این آب و خاک دارند و بیش از منافع خودشان سهم مردم از توسعه را…

مند: تلاش برای جلوگیری از استحاله نمایندگان مردم ماموریت تمام آگاهانی است که فارغ از منافع شخصی دل به آبادانی این آب و خاک دارند و بیش از منافع خودشان سهم مردم از توسعه را مطالبه می کنند. پیش از این بیشتر منتخبان مردم در این حدود جغرافیایی به دلیل نقص در پالایش اطرافیان خود از ادامه ی مسیر خدمت گذاری به مردم کنار گذاشته شدند. مردم آگاه این حوزه هر چند دستی به قلم ندارند و رسانه ای برای بیان خواست حقیقی خود جستجو نمی کنند اما همیشه حرفهای خود را در بزنگاه انتخابات به بهترین شکل و رساترین فریاد بیان نموده اند.

منتخبان مردم گاهی از روی صداقت و گاه از روی اهمال دچار و درگیر با جریاناتی هستند که همواره با فرصت طلبی سعی در تحقق خواست شخصی و یا محفلی خود دارند. این گروه ها فارغ از دیدگاههای سیاسی و مرام و منطق مشخص تنها با رنگ آمیزی خواست های شخصی خود به نمایندگان مردم نزدیک می شوند و وقایع را در چشم آنان وارونه جلوه می دهند.

نقد آرام مند به رفتار نماینده مردم دشتی و تنگستان در هفته پیش دارای تبعاتی در فضای مجازی بود که با رصد آن به خوبی می شد پی برد این گروه اقلیت چگونه سعی دارند دیدگاه مردم و مسئولان را نسبت به یک حقیقت آشکار وارونه نمایند.

مند نه مخالف برگزاری اعیاد و جشنهای ملی و مذهبی می باشد و نه از حضور نمایندگان و مسئولان و متولیان در میانه ی مردم شایسته روستاهای محروم این حدود ناراضی است.

ما با بیان آرام سعی کردیم به نماینده مردم این پیام را برسانیم که فصل رقابتهای انتخاباتی گذشته است و تمام مردم چه آنان که به شهریاری رای داده اند و چه کسانی که به کاندیداهای دیگر رای داده اند حق دارند متوقع باشند نماینده منطقه را در جمع خویش ببینند. دعوت از حامیان و رفتن به روستایی دور دست و دور از دسترس اجتماعات مردمی که در آن شب فرخنده شادی خود را از میلاد مبارک منجی به اشکال شایسته ابراز می کردند جفای در حق این مردم بود.

حامیان دکتر شهریاری همه حال و به طرق گوناگون به وی دسترسی دارند و این مردم بی رسانه و بی وسیله ایاب و ذهاب هستند که در روستاهای خود چشم انتظار دیدار نماینده برای بازگویه مشکلات خویشتن با وی هستند.

حق مردم بود در این شادی فرخنده نماینده خویش را فارغ از حلقه های درهم تنیده اطرافیان از نزدیک ببینند و ناچار نباشند برای دیدار با وی به روستای منقل که به جز یکی دو خانوار، خالی از سکنه مدام و همیشگی است بروند.

همگان دیدند که این نقد تقریبا منصفانه چگونه در فضای مجازی با رنگ و لعاب و واژه های عصبی پاسخ گفته شد و برخی که هویتشان در ایجاد تفرقه است چگونه سعی کردند یک حرف ساده که خواهان عبور از خط بندیهای معمول سیاسی و ایجاد اتحاد بر پایه منافع مردم دو شهرستان دشتی و تنگستان است را وارونه منعکس کردند.

روستاهای شهرستان دشتی در دهه های اخیر به دلایلی که بارها گفته شده است با عدم اقناع مردمش ساکنان خود را از دست داده است. مردمی که روزگار را به آزادگی و تعامل انسانی با طبیعت پیرامون به آرامی سپری می کردند در مواجهه با تنگ آمدن توانمندیهای طبیعی روستاها و نبود برنامه جامع برای عمران و آبادنی ناچار به ترک زادگاه خود شدند و به شهرهای دشتی و سایر شهرستانها پناه آوردند. شهرهایی که خود نیز در نبود برنامه های درازمدت و آینده نگر درگیر با چالشهای عدیده هستند. تغییر در ترکیب جمعیت شهری و روستایی در دشتی واضح است. شهرستانی که متکی به روستاها بود اکنون هشتاد درصد جمعیت خود را در شهرها می بیند. شهرهایی که نه توان طبیعی برای اشتغال این جمعیت را دارند و نه مولفه های نوین اقتصادی در آنها نمود یافته است. این موضوع باعث به وجود آمدن مسائل گوناگون اجتماعی در شهرهای ما شده است.

اگر برنامه ای جامع برای دشتی مطالعه نشود این شهرستان در آینده ای که ناگزیر فرا می رسد درگیر با مسائلی خواهد شد که هزینه های زیادی را متوجه مردم صادق این شهرستان می کند. فرهنگ و زایش های فرهنگی دچار ایستایی می شود و زاد و ولد مولفه های فرهنگ بومی به حداقل می رسد و فرهنگی زاده خواهد شد که ریشه در خاکی قابل اتکا ندارد و این باعث می شود دشتی که بالندگیش را مدیون فرهنگش است با چالشی اساسی مواجه گردد.

اکنون پهنه دشتی خالی از جمعیت شده و مردم یا در منتهی الیه شمالی شهرستان سکونت دارند و یا در بخش جنوبی که همین موضوع باعث رقابت این دو جمعیت با همدیگر شده و تبعات آن گاه و بیگاه در سکوت آگاهان خودش را نشان می دهد و انتزاع اولین موردی است که در این بی برنامگی اذهان دو سوی شهرستان را به خود مشغول می دارد.

بنابراین به نظر می رسد رقابتهای تنگ سیاسی را باید در این حدود به کناری نهاد و با اتکای بر توان انسانی دشتی که در طول این سالها بعضا منفعل مانده است چاره ای درخور برای نجات دشتی جستجو کرد.

راه ناگزیر این مردم تلاش برای بازسازی این حدود بر اساس توان طبیعی و منابع انسانی فراموش شده ی دشتی است. استفاده از حداکثر پتانسیلهای منطقه که امروزه در نبود برنامه جامع در بخش جنوبی تنها اتکای مردم به کشاورزی است و در بخش شمالی نیز کم و بیش توان خدماتی به یاری مردم برای گذران زندگی آمده است.

بسیاری از پتانسیلهای بالقوه توسعه در دشتی مطالعه ناشده مانده است. بخش صنعت و تجارت با تمام توانش اما در لابلای روزمرگیها نهان شده است و راه ارتباط دشتی و استفاده از توان تجارت دریایی مسدود گردیده و زنجیره های ارزش در ذیل هیچ کدام از توانمندیهای طبیعی ایجاد نشده است.

بندر پیر و پرسابقه لاور دشتی یکی از روستاهای بندری است که می تواند سهم بسیار به سزایی در اتصال و بازسازی بخش شمالی و جنوبی دشتی ایفا کند. راه دسترسی کاکی به دهستان ساحلی و راه دسترسی خورموج به این حدود باید بازگشایی شود. فردای استقرار صنایع در این جغرافیا اگر راه دسترسی مناسب نباشد فرصت ها به راحتی از دست خواهد رفت و آن روز برای چاره اندیشی دیر و دور است.

بنابراین نیاز است تحمل خود را برای شنیدن نقد بیشتر نماییم و شهامت خود را برای گفتن حرفهایی که در هزار توی ذهن ما مدفون است تقویت کنیم و با عبور از خط بندیهای معمول سیاسی بر منافع مردم خود به اجماع برسیم.

دشتی در هفته ای که گذشت

 

دکتر شهریاری، جشن نیمه شعبان در منقل و یک موضوع+تصاویر

نماینده مردم دشتی و تنگستان در این هفته به دشتی آمد. وی در جمع مردمی که در روستای منتقل گرد هم آمده بودند گفت: “ایران مانند یک جزیره با ثبات و قدرتمند ایستاده است. این قدرت از رهبری مدبرانه امام خامنه ای و حضور شما مردم عزیز در صحنه ها است. حضور شما در پای صندوق های رای، نشان دهنده ایستادگی محکم شما در پشت رهبری معظم است و همین ایستادگی است که اجازه نمی دهد تا دشمنان چشم طمعی به این سرزمین داشته باشند.”شهریاری تاکید کرد: “من پس از انتخابات تا به امروز حتی یک لحظه صحنه را ترک نکرده و دست از تلاش نکشیده ام، نشست های مکرری داشته ام که ان شاء الله بتوانیم به کمک و یاری شما مردم عزیز و مسئولین محترم و دلسوز، دشتی و تنگستانی آبادتر و زیباتر از قبل بسازیم”

 

پل کاکی شیخیان آرزوی دیرین مردم بخش کاکی استپل کاکی شیخیان آرزوی دیرین مردم بخش کاکی است

بخشدار کاکی با بیان اینکه احداث پل کاکی- شیخیان آرزوی دیرینه مردم بخش کاکی بوده است، گفت: روند اجرای عملیات پل کاکی به شیخیان مطلوب است.

اسدالله حاجیانی در بررسی روند اجرای این پروژه با بیان اینکه احداث پل کاکی- شیخیان از آرزوهای دیرینه مردم بخش کاکی است از عنایت استاندار بوشهر، فرماندار شهرستان و تلاش‌های نماینده مردم دشتی و تنگستان در اهتمام به این پروژه تقدیر و تشکر کرد.

وی با تقدیر از تلاش های مجموعه اداره راه و شهرسازی افزود: مردم و مسئولان در راستای تسریع در روند اجرا با عوامل اجرایی پل همراهی و همکاری کنند تا هرچه زودتر شاهد بهره‌برداری از این پروژه ملی در سطح بخش کاکی باشیم.

نشست بزرگ خاندان مشایخ بحرانی و بحرینی در دشتی برگزار شدنشست بزرگ خاندان مشایخ بحرانی و بحرینی در دشتی+ تصاویر

همایش فامیلی خانواده های بحرانی، بحرینی، صداقت و نمازی در مصلی امام خامنه ای خورموج برگزار شد.

حجت الاسلام حسن مصلح در نشست فامیلی مشایخ بحرانی و بحرینی که با حضور خانواده بزرگ بحرینی و بحرانی در مصلای امام خامنه‌ای خورموج برگزار شد اظهار داشت: حدود ۱۰ سال است که مشایخ شهرستان ستادی تحت عنوان ستاد مودت فامیلی تشکیل داده اند و هدف از آن در راستای دستورات اسلام مبنی بر پیوند خانوادگی است و صله رحم یکی از تأکیدات اسلام است.

امام‌جمعه برازجان گفت: یکی از اهداف مهم این نشست‌ها تشویق همگان به ایجاد بنیان فامیلی در خاندان مشایخ بحرینی و بحرانی است که به دنبال آن در سه عرصه صله ارحام عاطفی، فرهنگی و رسیدگی مالی به خانواده‌های بی‌بضاعت است.

***

پیرامون تاریخچه و سابقه این خاندان در دشتی و خدمات آنان به این حدود به نظر می رسد جا برای تحقیق و پژوهش وجود دارد و بیشتر افراد این خاندان که خود از بزرگان اندیشه در دشتی هستند شایسته است منابعی را برای مطالعه و آشنایی سایر اقوام و حتی الگو گرفتن سایرین در دسترس عموم قرار دهند تا با الگوی این خاندان عالم که هم در علوم حوزوی و هم در علوم تجربی دارای دستاوردهای قابلی هستند سایر خانواده ها نیز در این مسیر صاحب سمت و سو شوند.

حرکت خودجوش جوانان خورموج و برپایی یک ایستگاه صلواتی خاص

حرکت خودجوش جوانان خورموج و برپایی یک ایستگاه صلواتی خاص

بعد از حرکت جوانان شهر خورموج در برپایی خودجوش ایستگاه صلواتی به منظور گرامیداشت یاد شهید خورشید مغدانی و شهدای خان طومان بغض خانواده شهید خورشید مغدانی پس از ۱۲ سال ترکید

***

یکی از کارهای شایسته جوانان شهر خورموج که جا دارد بازگویه شود و با تقدیر از این جوانان علاقه مندی به ادامه این راه را برای سایر جوانان پاک طینت دشتی فراهم نمود، حرکت جوانانی بود که ایستگاه صلواتی خود را به یاد یک شهید بزرگوار مزین کرده بودند. شهیدی که به نظر می رسد علی رغم سکونت خانواده وی در دشتی اما به دلیل تعلق و سکونت پیشین در شهرستان همسایه خود را در دشتی میهمان می بینند. شهدا منحصر به جغرافیا و حدود و مرزهای مرسوم و قراردادی نیستند و تکریم خانواده های آنان در هر جایی که باشند از امور مهمی است که بر عهده مردم آن جامعه است. جوانان خورموج ثابت کردند که نگاهشان به شهادت در حد و مرزهای محدود افکار روزمره ما محدود نیست.

آفرین به این شایستگان که پس از سالها سبب خوشحالی این خانواده را فراهم آوردند.

فرماندار دشتی: سهم شهرستان دشتی در بخش صنعت ناچیز استفرماندار دشتی: سهم شهرستان دشتی در بخش صنعت ناچیز است

فرماندار دشتی گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دشتی، سهم این شهرستان در بخش صنعت مناسب نیست.

غلامرضا مهرجو در نشست کمیته صنعت و معدن کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان دشتی اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری بنام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» همه در عملیاتی کردن این شعار تلاش کنند.

وی افزود: در حال حاضر این شهرستان دارای دو ناحیه صنعتی روستایی و شهرک صنعتی است که زیر ساخت های آن فراهم شده و آماده سرمایه گذاری است ولی جذابیتی برای حضور سرمایه گذاران در آن فراهم نشده است.

مهرجو تصریح کرد: شهرستان در چند محور دارای ظرفیت و پتانسیل است و از مزایای بالایی در این خصوص برخوردار است که باید روی این محور کار شود تا وضعیت اشتغال و تولید شهرستان ساماندهی شود.

در تهران خواهم ماند

در تهران خواهم ماند/ پیشنهادهای وزارتخانه ها را بررسی می کنم/ مسیر اصلاحات در بوشهر روشن است

 مجلس نهم به ایستگاه آخر رسید و بسیاری از نمایندگان مردم در این ایستگاه پیاده شدند تا در موقعیت و مقامی دیگر چنانچه علاقه مند باشند خدمت به مردم را پی بگیرند.

نماینده چهار دوره ی مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله کسانی بود که در روز سه شنبه با صحن مجلس وداع کرد و کرسی وکالت مردم را به فرد دیگری سپرد تا این طریق ادامه داشته باشد.

پس از گمانه زنی های رسانه ای در خصوص تصمیم نماینده سابق مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی و حدس و گمانهای گوناگون در این موضوع که آیا وی در پایتخت خواهد ماند یا به دشتی آید وی به سوالات مند پاسخ گفت.

پورفاطمی در تهران خواهد ماند تا با کنشگری در حوزه سیاسی سهم استان در مناسبات سیاسی را تقویت کند.

 

 

پیشرفت فیزیکی سالن ورزشی روستای زیارت از هفتاد درصد گذشتپیشرفت فیزیکی سالن ورزشی روستای زیارت از هفتاد درصد گذشت

معاون برنامه ریزی و عمرانی فرماندار دشتی گفت: سالن ورزشی چند منظوره زیارت ساحلی در سال ۸۹ با اعتبار اولیه ۸۰۰ میلیون ریال شروع به احداث شد.
حمید بردستانی افزود: بعد از آن طى سالهای ۹۰ تا ۹۲ علیرغم تامین اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان و به علت وجود پروژه های متعدد و نیمه تمام ورزشی که در سطح شهرها و روستاهای دشتی پراکنده بود و همچنین عدم تخصیص اعتبارات عمرانی درآن سالها، عملیات پیشرفت فیزیکی احداث سالن ورزشی روستای زیارت با کندی و نهایتا توقف مواجه گردید.
معاون عمرانی فرماندار تصریح کرد: ما در ابتدای سال ۹۳ که در واقع اولین کمیته برنامه ریزی و توزیع اعتبارات شهرستان دشتی در دولت یازدهم بود پس از بررسی، پایش و تحلیل منطقی آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شهرستان، پروژه های نیمه تمام موجود را به طرق مختلف دسته بندی کردیم.
دسته بندی در ۳ سطح اهمیت پروژه های نیمه تمام، پیشرفت فیزیکی- ریالی و ظرفیت های تامین اعتباری برای تکمیل. پروژه نیمه تمام سالن ورزشی روستای زیارت در دسته پروژه های با ویژگی پیشرفت فیزیکی-ریالی بسیار کم که در آن زمان ۴ سال از شروع احداث آن گذشته بود اما اعتبارات عمرانی شهرستان نمی توانست برای اتمام آن کفایت کند قرار گرفت. بنابراین رایزنی برای تامین اعتبار تکمیل این پروژه از منابع ملی توسط استاندار، فرماندار دشتى و نماینده مردم در مجلس انجام شد که در نیمه دوم سال گذشته در حالی که این پروژه ورزشی فقط ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با جذب اعتبارات ملی مجدداً شروع گردید.
بردستانی ادامه داد: امروز و پس از گذشت تقریباً ۶ ماه، پیشرفت فیزیکی آن به طور متوسط ۷۰ درصد مى باشد.

***

پروژه های نیمه تمام بازمانده از دولت پیش با گذشت سه سال از عمر دولت فعلی هنوز چالشی مهم فرا روی مردم و مسولان است.

مردمی که خواهان اتمام این پروژه ها هستند و دولتی که درگیر با کمبود اعتبارات عمرانی است تا علاوه بر اینکه توان اتمام این پروژه ها را در خود نیابد حتی نتواند پروژه های جدیدی را برای ساختن کارنامه عمرانی برای خود و نهایتا رضایت نسبی مردم تعریف نماید. دولت پیشین با زیرکی و با قرار دادن موانعی از این دست فراروی دولت بعد از خود راهی برای بازگشت به صحنه را برای خود باز گذاشته است. این پروژه های نیمه تمام که با تلاش و انضباط مالی دولت به سرحد افتتاح رسیده اند در تغییراتی که ممکن است با انتخابات پیش رو حادث شود بعید نیست به دستان همان دولت پیشین افتتاح شوند.

هیات رئیسه شورای شهر کاکی سوالات را به شهردار تحویل نداده استهیات رئیسه شورای شهر کاکی سوالات را به شهردار تحویل نداده است

عضو شورای اسلامی شهر کاکی گفت: به نظر می رسد هیات رئیسه شورای شهر و شهرداری کاکی از پاسخ به سوالات مطرح شده به دلیل بیم از رسانه ای شدن آن امتناع کرده اند.

زهرا دورقمری در گفتگو با مند افزود: موضوعات متعددی در این طرح سوال مطرح شده است و به نظر می رسد به دلیل عدم پاسخ مناسب و بعضا شفاف سازی در برخی امور، هیات رئیسه شورای شهر و شهرداری کاکی از جواب و رسانه ای شدن آن نگران باشند.

وی در پاسخ به اینکه اگر شهرداری از پاسخ به سوالات شما امتناع کند راهکار قانونی چیست گفت:  راهکار اساسی در این شرایط  ورود ارگانهایی نظارتی بخصوص سازمان کل بازرسی و دستگاهای متولی است و برای شفاف سازی دستگاهایی که قانونا متولی نظارت می باشند باید ورود کنند.

وی اضافه کرد: وقتی قانون صراحت دارد که شهرداری سالی یکبار حسابرسی شود و اکنون چندین سال متوالی است که اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، بنابراین این کوتاهی تخلف دستگاهای نظارتی نیز محسوب می شود و اگر واکنشی نشان ندهند مسئولیت عدم اجرای صحیح قوانین در این دستگاه متوجه سازمان بازرسی نیز هست.

مهم‌ترین مشکل در شهرستان دشتی بیکاری جوانان تحصیل کرده استمهم‌ترین مشکل در شهرستان دشتی بیکاری جوانان تحصیل کرده است

امام جمعه خورموج گفت: مهم‌ترین مشکلی که در شهرستان دشتی وجود دارد بیکاری جوانان تحصیل‌کرده است.

سی پرونده زمین‌خواری در دشتی در دست بررسی است

سی پرونده زمین‌خواری در دشتی در دست بررسی است

 

 مسئول حقوقی اداره راه و شهرسازی شهرستان دشتی گفت: تعداد سی پرونده زمین‌خواری با بیش از ۳۰۰ هکتار زمین متصرفی بیت‌المال در دست اجراست.

حامد تیموری در حاشیه خلع ید و قلع‌ و قمع ۲ هزار مترمربع زمین از سه‌ نقطه زمین در ضلع جنوبی شهر خورموج اظهار داشت: سال گذشته ۳۶ هکتار از راضی دولتی از دست متصرفین خارج و به دولت جمهوری اسلامی برگشت داده شد.

مسؤول حقوقی اداره راه و شهرسازی شهرستان دشتی افزود: در سال جاری ۴ هزار مترمربع در ضلح جنوبی شهرخورموج که توسط سود جویان و فرصت‌طلبان تصرف ‌شده بود خلع ید و قلع‌ و قمع شد.

وی در پاسخ به اینکه برخی از زمین‌های متصرفی متأسفانه مجوز آب و برق نیز دریافت کرده‌اند، برای جلوگیری از این روش غلط توسط برخی از دستگاه‌ها چه برنامه‌ای دارید افزود: امیدواریم تعاملی بین آبفا، برق، راه و شهرسازی و… به وجود آید تا پس از استعلام از راه و شهرسازی و ادارات ذی‌ربط مجوز آب و برق صادر شود.

تیموری یادآور شد: با بررسی‌هایی که به‌عمل‌ آمده از ۱۸۷ هکتار زمین واقع‌ شده در جنوب شهر خورموج یک هکتار آن تصرف‌‌شده که پس از اجرای حکم توسط مراجع قضایی این ‌یک هکتار نیز به بیت‌المال عودت داده خواهد شد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/