آموزش فنی کارجویان اولویت سازمان فنی و حرفه‌ای

شناسه خبر: 27130 سرویس: اخبار استان بوشهر

مند: مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر گفت: آموزش و ارتقای مهارت فنی افراد جویای کار اولویت سازمان فنی و حرفه‌ای است.  عبدالرسول کازرونی صبح امروز در همایش نقش آموزش‌های مهارتی در تحقق اقتصاد مقاومتی…

مند: مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر گفت: آموزش و ارتقای مهارت فنی افراد جویای کار اولویت سازمان فنی و حرفه‌ای است.

 عبدالرسول کازرونی صبح امروز در همایش نقش آموزش‌های مهارتی در تحقق اقتصاد مقاومتی در بوشهر اظهار داشت: رسالت و مأموریت اصلی ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به‌عنوان کسانی که در حوزه آموزش‌های مهارتی مشغول به فعالیت هستیم، بر دو قسم استوار است.

وی تصریح کرد: یکی آموزش نیروی بیکار تا در فرصت‌هایی که در جامعه به وجود می‌آید ایفای نقش کند و دیگری ارتقای مهارت نیروی انسانی شاغل به دلیل افزایش بهره‌وری کار،  و این رسالت ارتباط تنگاتنگی با مقوله اقتصاد مقاومتی دارد.

کازرونی افزود: شایسته است امت اسلامی  از تمام منابع خدادادی استفاده کرده و به دیگران نیز بهره‌ای برساد و این امر محقق نخواهد شد مگر زمانی که بتوان بافکر و هم‌اندیشی، منابع محدود موجود بر روی کره زمین را مدیریت و بهره‌برداری کرد.

وی با اشاره به واژه اقتصاد یا اکونومیک در علوم اجتماعی، افزود: اکونومیک در واقع روشی است برای اداره امور منزل و از آنجایی که علم اقتصاد حوزه‌ای گسترده را شامل می‌شود، بنابراین تعریف اولیه، این علم از کوچک‌ترین واحد اجتماع خود را نشان می‌دهد تا بزرگ‌ترین واحد اجتماعی که در حداقل سطح اقتصاد کلان، حوزه ملی یک کشور است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر با بیان اینکه علم اقتصاد به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که امروز حوزه اقتصاد مقاومتی بیشتر مورد کاربرد ماست، ابراز کرد: اقتصاد در دو بخش خرد و کلان مورد بررسی دانشگاهیان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اقتصاد خرد، با عوامل بنیادی اقتصاد سروکار دارد از قبیل فروشندگان و خریداران، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان و بنگاه‌هایی که درون یک کشور به فعالیت‌های تولیدی، تجاری و توزیعی اشتغال دارند اما در بررسی اقتصاد کلی کشور وارد حوزه اقتصاد کلان می‌شویم از قبیل رشد اقتصادی، توسعه، اشتغال و بیکاری و روابط اقتصادی کشور با دیگر کشورها که در این مقوله جای می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین عاملی که در اقتصاد کلان و سیاسی درون کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، تأثیر اقتصاد در نظام‌های سیاسی و بالعکس است.

کازرونی، یکی از مؤلفه‌های بسیار مهمی که همواره مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفته را مباحث اشتغال، بیکاری، رکود و تورم دانست و بیان داشت: بحث اقتصاد مقاومتی برای نخستین بار در دنیا از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد.

وی تأکید کرد: خاستگاه این اقتصاد با اسم دانشمندی به نام آدام اسمیت عجین شده که وی نگاهش به اقتصاد این‌گونه بود که دانش و توانمندی است که از یک‌سو منجر به تأمین معیشت مردم شود و از سوی دیگر برای دستگاه حاکم و دولت کسب درآمدهای خوبی را در زمینهٔ تأمین معاش مردم به همراه داشته باشد.

کازرونی عنوان کرد: در واقع از دیدگاه اسمیت در علم اقتصاد، به دو مؤلفه باید توجه بسیار شود یکی تأمین درآمد و ثروت عمومی و دیگری مطالعه و نحوه بهره‌برداری انسان از ثروت حاصله، عدم توجه به هریک از این دو مؤلفه منجر به بازماندن ما از بحث اقتصاد می‌شود.

این مقام مسؤول، خاطرنشان کرد: ملاک کارآمدی یک اقتصاد، بهره‌وری اقتصادی است، در حقیقت برای دانستن اینکه آیا یک کشور از منابع اقتصادی خود به‌خوبی بهره‌برداری می‌کند یا خیر، باید منابع موجود در جامعه و چگونگی تبدیل آن به فرصت‌های معیشتی را مورد بررسی قرار داد.

وی یکی از مؤلفه‌ها و ارکان علم مدیریت در اقتصاد را محدود بودن منابع در دنیا دانست و افزود: از جمله عوامل مؤثر در بروز این محدودیت‌ها می‌توان به بیماری‌های فراگیر، کاهش در عوامل اولیه و محیط‌زیست اشاره کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر اظهار داشت: در واقع در مدیریت منابع حوزه اقتصاد پایدار باید به نسل‌های آینده و محیط‌ زیست نیز توجه داشت به‌گونه‌ای که جامعه بتواند بر اساس امکانات و منابع موجود، انسان را به گونه‌ای آماده کند که تأمین معیشتش دچار خطر نشده و از این خطر راه خود را به‌سوی تکامل گم نکند.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات