دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 28320 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: کم آبی و بیکاری فزاینده جوانان در استان بوشهر دو موضوع مهمی است که در هفته گذشته شخصیتهای گوناگون در خصوص آن صحبت کردند. این دو موضوع اما در صحبتهای ائمه جمعه استان به صورت شاخص قابل رهگیری است.

استاندار در این هفته به منطقه ویژه اقتصادی بوشهر رفت تا از نزدیک مشکلات این بخش را بررسی کند بلکه بتواند در سال پایانی دولت در استان بوشهر راهی به درمان بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی استان بیابد. بخشی از عملکرد استاندار که در هفته پیش تر رسانه ها بر آن تمرکز کرده و کم کاری در این موضوع را بولد کرده بودند.

راهکار خروج از بحران آب حداقل در موضوع آب مصرفی و بهداشتی در استان بوشهر واضح و آشکار است. راهی جز شیرین سازی آب خلیج فارس نیست. این موضوع را در ابتدای شروع به کار استاندار در مطلبی با تیتر «سهم ما از ترش و شیرین خلیج فارس» یادآور شدیم و نوشتیم استانی که بیش از نود و هشت درصد از آب مصرفی اش از بیرون استان تامین می شود و خود در کناره دریا نشسته تصویری زیبا را به ذهن متبادر نمی کند. از آن روز تاکنون فقط یکی دو مجتمع آبشیرین کن توانست وارد مدار تولید شود و آن هم نتوانسته است نیاز مردم پیرامونش را تامین کند و از قضا امام جمعه کنگان از اولین کسانی بود که در خصوص بحران آب در آن شهرستان یعنی در جایی که یکی از آبشیرین کنهای استان به تولید رسیده بود صحبت کرد.

بیکاری اما در رکود فعلی و ایستایی اقتصاد جامعه، تعطیلی واحدهای تولیدی، مشکلات کارگری و علنی شدن دستمزدهای میلیونی برخی از مدیران دولتی نمود بیشتری یافته است. حتی جوان خورموجی که گزارشگر ایرانی بازیهای یورو ۲۰۱۶ را به اشتباه انداخته بخشی از دلایل خود را به بیکاری و تبعیض های ناروایی که در حق جوانان استان در صنایع نفت و گاز اعمال می شود نسبت داده است.

در استانی که مولفه های متنوعی برای شکوفایی اقتصادی در اختیار دارد بیکاری همچون بی آبی طنز تلخی است که عملکرد ناقص مدیران در تمامی دوره ها را علنا بیان می کند. در این استان اگر ساختارها برقرار و مدار درست بود و انتخاب مدیران براساس شایستگی صورت می گرفت و مدیران به جای پرداختن به حاشیه ها عملکرد درست و معقولی از خود ارائه می کردند اکنون روزگار مردمش اینگونه نبود.

روال معمول در ماندگاری مدیران اتصال آنان به حلقه های خانوادگی، فامیلی، دسته ی سیاسی و یا در نهایت لایه های پنهانی از قدرت نرم بوده است و در این بین شایستگانی که تخصص لازم برای اداره این جامعه را داشته اند واپس رانده شده و از قضا با شعار شایسته سالاری ناشایستگان را بر اداره امور جامعه گمارده اند.

این موضوع اما کلی نیست ولی مجموع عملکرد مدیران ما در سالیان اخیر وقتی استان در بسیاری از زیرساخت های اولیه توسعه وامانده است نشان می دهد که بسیاری از مدیران ما از شایستگان مردم نبوده اند. البته یک موضوع دیگر نیز در این بین نباید نادیده گرفته شود و آن هم آموزشهای لازم برای افرادی است که سکان امور اجرایی جامعه را به دست می گیرند. مدیران ما بعضا حتی در اداره ای که به مدیریت آن گماشته شده اند تحصیلات مرتبط با کار محول شده را ندارند و این باعث ضرر و زیانهای بسیار بر جامعه شده است.

شاید اگر ساختار مشخصی برای تربیت نیروهای اداره کننده ی جامعه در سراسر کشور تدبیر بشود بتواند ورای تربیت و آموزشهای معمول مدیرانی کارآمد و دوره دیده را بر مسندهای اداره جامعه بنشاند و اندکی از به کارگیری های نیروها براساس ملاک های معمول فعلی جلوگیری شود. هر چند که این شیوه نیز خود خالی از اشکال نیست و ممکن است باعث انحصار در انتخاب افراد برای گذراندن دوره های مشخص شده و تصدی مناصب باشد.

شاید یکی از دلایلی که هنوز در ساختار اداری ضابطه ها جایگزین روابط نشده است خو نکردن جامعه به ساختارهای مدرن اداره کشور است.

تا نیم قرن پیش کشور در ملوک الوایفی و مناطق دوردست از پایتخت در هرج و مرج و تاراج بین خانواده ها و دسته های زورمند جامعه دست به دست می شده است و هنوز قدرت این دارو دسته ها با وجود تغییر شرایط و ساختار اداره کشور به شکل های متفاوت باقی مانده و با رصد دقیق و جزئی برخی از مسایل متوجه می شویم که شایسته سالاری و ضابطه مندی نتوانسته است بر بخشی نگری و قوم و دسته گرایی چیره شود.

از موضوع به کارگیری مدیرن ناکارآمد و جدال دسته ها برای برنشاندن نیروهای وابسته به خود که بگذریم برای معضل بیکاری در استان می بایست چاره ای اساسی اندیشیده شود. استان بوشهر با مولفه های دریا، منابع تحت الارضی انرژی و توانمندیهای نیروی انسانی زیرساخت های ارزشمندی را برای پایه گذاری یک اقتصاد مولد دارا است. با نگاهی به کلیت استان اما متوجه می شویم همواره بخش اقتصاد و معاش جامعه در استان ما خارج از تدبیر نمایندگان دولت و متاثر از سیاستهای کلان اما وابسته به توان و اندیشه جوامع محلی بوده است.

شاید در استانی که بر لب دریا نشسته و همواره دوران اوجش مدیون افزایش معنادار فعالیتهای بندری بوده راهی جز این برای تحول در جامعه نیست. شاید با ایجاد زنجیره های ارزش در صنایع پایین دست انرژی بتوان این استان را از شرایط فعلی عبور داد. شاید با ایجاد صنایع مونتاژ در کناره ی ساحل بتوان اشتغال زایی و تبادل تکنولوژی را تسهیل کرد اما تمام این شاید ها به باید های یک نقشه راه مطمئن و همه جانبه نگر نیازمند است که متاسفانه در ساختار فعلی اداره جامعه حداقل در استان ما این بایدها نمود بیرونی ندارد.

شاید می شد با تدبیر در ساماندهی ته لنجی و تشویق ملوانان به واردات کالاهایی که در استان صنایع مونتاژ آن مستقر شده بود علاوه بر نان رساندن به ملوان، در پایین دست، برای جامعه ی بیرون آب نیز اشتغال ایجاد کرد.

دشتی در هفته ای که گذشت

سالروز فرمان امام در تشکیل جهاد سازندگی و روز جهاد کشاورزی در دشتی با رونمایی از بذر گوجه فرنگی بومی و مناسب با جغرافیا و شرایط آب و هوا و خاک منطقه، دستاورد مرکز ترویج بخش کاکی شروع شد. بخش های دیگر این سازمان و دستگاه های وابسته به جهاد اما نمایشی از دستاورد خود ارائه نکردند. امور اراضی، ترویج، امور دام، طیور، آبزیان، تولیدات گیاهی، زراعت، باغبانی، نباتات و حتی دستگاه هایی همچون شیلات، تعاون روستایی، منابع طبیعی، امور عشایری، دامپزشکی و … شاید می توانستند اندکی خود را به جامعه و افکار عمومی در دشتی بشناسانند.

نقد مهم به موضوع کشاورزی در شهرستان دشتی اما نادیده گرفته شدن سهم دشتی از شهرک های گلخانه ای بود که در ابتدای شروع به کار استاندار در استان مقرر شد در مناطق گوناگون و مستعد استان به مدد کشاورزی و تولید و اشتغال و حفظ و صیانت از منابع آب بیاید.

در حال حاضر سه شهرک کشاورزی برای استان تصویب شده است که دو شهرک در دشتستان و یکی نیز در دیلم ایجاد می شود. سهم دشتی در این بین مشخص نیست چگونه و چرا نادیده گرفته شد. البته معلوم نیست این شهرک ها همانند آنچه مد نظر برنامه ریزان است مفید باشد و آیا این طرح که نزدیک به سه سال صرف مقدمات و مطالعات آن شده است به مرحله بروز و ظهور می رسد یا خیر.

شش رشته جدید به رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد خورموج اضافه شد

معاون آموزشی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خورموج از تصویب شش رشته جدید دانشگاهی در دانشگاه آزاد خورموج خبر داد.

بیژن رزمی در گفتگو با مند افزود: با تصویب سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی دو رشته در مقطع کاردانی، دو رشته در مقطع کارشناسی پیوسته و دو رشته نیز در مقطع کارشناسی ارشد به رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج افزوده شد تا مجموع رشته های فعال در این دانشگاه به ۴۳ رشته افزایش یابد.

***

موضوع دانشگاه آزاد و تاثیر آن بر روند توسعه در دشتی و دستاوردهای این دانشگاه از ابعاد گوناگون را در فرصتی مغتنم و مفصل بررسی خواهیم کرد. دانشگاه آزاد خورموج اصولا در کجای توسعه در دشتی ایستاده است و چگونه این دانشگاه در دشتی مستقر شد و اوضاع و احوال آن در دوره های گوناگون را سعی خواهیم کرد در یک موضوع مستقل و در گزارشی جامع عرضه نماییم.

عبا بافی شهرستان دشتی در سطح دنیا ممتاز است

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: امروز عبا بافی شهرستان دشتی در سطح دنیا ممتاز است و گلیم دشتی نیز که دو رو است از اهمیت خاصی برخوردار است.

حمید زارعی در اولین جلسه کارگروه توسعه فرش دستباف شهرستان دشتی که در محل سالن اجتماعات اداره صنعت، معدن و تجارت دشتی تشکیل شد گفت: از دوران حکومت محمدخان صنایع‌ دستی در شهرستان دشتی اهمیت خاصی پیدا کرد و به‌ ویژه گلیم‌ بافی و عبا بافی رونق گرفت.

***

از اهمیت دوران زمامداری محمد خان در دشتی نیز به فراخور خواهیم نوشت. از دستاوردهای عمرانی وی و احداث قناتها و کاشت نخل ها و ساخت بناهایی چون مسجد و حمام و قلعه و تفرجگاه و آسیاب و … شاید اگر ادیبان شهرستان همکاری کردند از دستاوردهای ادبی محمد خان نیز نوشتیم اما در شرایط فعلی که نخبگان دشتی گوشه نشسته و با محافطه کاری در رشد و توسعه دشتی مشارکت نمی کنند پرداختن بیش از این به موضوعات این شهرستان از عهده ما به تنهایی ساخته نیست.

اما عبابافی میراث زندگی سنتی دشتی که در ضرورت های آن روز این خطه زاده و توسعه یافته بود امروز در عسرت و سختی در گوشه ای مچاله شده است و تنها روستای فعال در این حوزه کردوان با سه کارگاه نیمه فعال این هنر، صنعت را از نابودی همیشگی نگاه داشته است. اگر نگاه و توجه جدی به این موضوع نشود هیچ بعید نیست عبای دشتی در گوشه ی دنج خاطرات هم نسلان ما بر میخ بی تفاوتی آویزان بشود.

فرش دستباف دشتی نمایشگاهی می شود

سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی گفت: امسال دو نمایشگاه فرش دستباف، گلیم و گبه برای اولین بار در شهرستان دشتی گشایش می‌یابد.

***

فرش در زندگی مردم دشتی با اشکال مختلف ظهور و بروز داشته است. از بوریا تا حصیر و تک با برگ و ساقه ی درختان بومی منطقه گرفته تا گلیم و جاجیم و قالی همه و همه در دشتی کارگاه های فعالی داشته است. تغییر مولفه های زندگی این صنایع را متوقف کرده است و توقعی هم نیست در شرایط فعلی که اولویت های بی شماری نادیده گرفته می شود فرش نیز تی پای بی تفاوتی بخورد.

اداره صنعت، معدن و تجارت رویه ی خوبی را برای احیای قالی دشتی انتخاب کرده است. آموزش این کار و بازاریابی برای فروش و وا کردن دریچه ی هنر به روی این صنعت می تواند اهداف اولیه از این مهم را برآورده کند. کافی است با جدیت و رغبت این موضوع پیگیری شود و این صنعت با ذوق هنرمندان دشتی آمیخته شود تا کادویی مناسب برای بازدید کنندگان و گردشگران منطقه تدارک دیده شود.

مددجویان کمیته امداد دشتی آموزشهای فرش دستباف را فرا می گیرند

کارشناس مسئول اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان دشتی گفت: ۵۳ نفر از مددجویان کمیته امداد دشتی دوره های آموزش های مربوط به فرش دستباف و گلیم بافی را سپری کردند.

سید محمود حسین زاده اظهار داشت: تعداد ۵۳ نفر در آموزش فرش و گلیم‌بافی توسط این کمیته آموزش‌ دیده‌اند و به ۱۷۲ نفر از مددجویان تحت حمایت، تسهیلات گلیم‌بافی، قالیبافی و فرش دستبافت پرداخت‌شده است.

***

این یک نمونه از راهکارهای احیاء، هنر، صنایع این حوزه است اما متاسفانه در تمام این سالها بیشتر مدارکی که تدارک دیده شده برای وام و عدم برپایی کارگاه ها و بنگاه های این موضوع بوده و معلوم نیست این اعتبارات به کدام زخم خانواده های ساکن در این حدود مرهم شده است.

پیشرفت ۷۳ درصدی کارخانه سیمان مند دشتی/ تامین نیروی کار از شهرستان دشتی

مدیرعامل کارخانه سیمان مند دشتی گفت: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی کارخانه سیمان مند دشتی ۷۳.۵ درصد است.

سید محمد حسین عظیمی در نشست بررسی مسائل و مشکلات کارخانه سیمان مند دشتی گفت: با بهره برداری از کارخانه سیمان مند دشتی سالانه یک میلیون و سیصد هزار تن سیمان در شهرستان دشتی تولید می شود.

***

شرکت سیمان مند دشتی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۸۱ بصورت شرکت سهامی خاص تاسیس گردید و تحت شماره ۴۴۴ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی خورموج به ثبت رسیده است. مرکز اصلی شرکت در شهرستان دشتی و محل احداث کارخانه در حدود ۲۰ کیلومتری خورموج در نزدیک روستای لاور واقع می‌باشد.

سهامداران عمده ی آن سیمان دشتستان ۶۲.۵۷ درصد، آسفالت طوس ۲۶.۸۰ درصد، شرکت ایتوک ۳.۳۱ درصد، سهم اشخاص حقیقی ۶.۹۶ درصد و سهم اشخاص حقوقی ۰.۳۶ درصد است. عملیات اجرایی این کارخانه ظاهرا در سال ۱۳۸۳ آغاز گردیده است.

احداث یک کارخانه با ظرفیت تولید سیمان مند معمولا سه سال زمان می برد و اگر زمان راه اندازی این کارخانه براساس وعده های متولیان در اسفندماه سال جاری عملی شود دوازده سال برای احداث این کارخانه یک رکورد قابل تامل در تاریخ این صنعت در کشور به شمار خواهد آمد.

چه دلایلی باعث شده است تا این کارخانه علی رغم بهره مندی از اعتبارات ملی و دریافت وام و تسهیلات گوناگون به بهره برداری نرسد مسئولان این شرکت قطعا به افکار عمومی پاسخ خواهند گفت اما راه اندازی این کارخانه در شرایط فعلی بازار سیمان هم چندان دورنمای روشنی از کارخانه سیمان مند دشتی ترسیم نمی کند.

براساس آمار، ایران بزرگ‌ترین توسعه را در  صنعت سیمان دنیا بعد از چین در سالهای اخیر دارا بوده است. تا سالهای نه چندان دور ایران پانزده کارخانه تولید سیمان داشت که به ناگاه ۵۸ پروژه توسعه صنعت سیمان در ایران اجرا شد و تعداد این کارخانه ها در کشور به عدد ۷۳ رسید.

ایران در حال حاضر در موضوع سیمان به گفته ی رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هم مزیت صادراتی اش را از دست داده‌ است و هم مصرف داخلی سیمانش کاهش دارد و با یک بحران تمام عیار دست و پنجه نرم می کند.

ظرفیت تولید سیمان کشور هم اکنون حدود ۸۰ میلیون تن است که سال قبل ۴۷ میلیون تن مصرف داخلی بود و امسال این رقم در بهترین حالت به ۴۰ میلیون تن می‌رسد. ۱۵ میلیون تن سیمان هم بلااستفاده در بازار مانده است و بنابراین معادل شش ماه تولید کشور سیمان مازاد در بازار وجود دارد. دروازه های عراق بر روی سیمان ایران بسته شده است و رقابت های خارج از قاعده شرکت های سیمان ایران در بازار عراق باعث شده سیمان در بن بست و رکود ساخت و ساز در کشور عملا راهی به صادرات هم نداشته باشد. اما راهکار سیمانی ها و توقع متولیان سیمان افزایش قیمت این محصول و تحمیل و گرفتن سود خود از بازار و مردم کشور است.

با این دورنما و در حالیکه سالهای پرمنفعت صنعت سیمان گذشته است و سیمان مند عجله ای برای افتتاح و راه اندازی نداشته چگونه می توان امیدوار بود در وضعیت رکود، کارخانه ای همچون مند پای به بازاری بگذارد که در آن منفعت چندانی وجود ندارد.

اختصاص سی میلیارد ریال به طرح های عشایری دشتی

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری دشتی از اختصاص حدود ۳۰ میلیارد ریال به طرح‌های عشایری این شهرستان خبر داد.

حمید بردستانی با بیان اینکه در چند سال اخیر دولت خدمات خوبی به عشایر شهرستان انجام داده، اظهار داشت: این طرح‌ها شامل آبرسانی سیار، احداث و مرمت آب انبارها، جایگزینی سوخت فسیلی، نصب مولدهای خورشیدی، نگهداری راه‌های عشایری و کف شکنی و مرمت چاه‌های آب شرب عشایری است.

در شرایط پیش روی کمیسیون عمران، آیا این کرسی به شهریاری می رسد؟

به فاصله چندی پس از انجام انتخاب هیات رئیسه مجلس دهم، گمانه زنی‌ها و زمزمه‌ها برای کسب ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس شروع شده و رقابت پنهان داوطلبان بر سر کرسی ریاست این کمیسیون‌ها بین جناح‌های مختلف آغاز شده است.
یکی از کرسی هایی که به واسطه حضور دکتر شهریاری و رقابت برای جلوس بر روی آن برای دشتی اهمیت یافته کرسی ریاست کمیسیون عمران است.
این موضوع البته در روز دوشنبه مشخص می شود اما برای تیم شهریاری در تهران رایزنی ها ادامه دارد و برای هواداران وی در دشتی نیر این روزها و شب ها سرشار از حدس و گمانه زنی و اما و اگرهای گوناگون است.

نصب سیستم سنجش آلودگی هوا و پایش صنایع و معادن در دشتی

فرماندار دشتی بر لزوم پایش صنایع و معادن این شهرستان تاکید کرد و گفت: نصب سیستم سنجش آلودگی هوا در سطح شهرستان ضروری است.
غلامرضا مهرجو در نشست با رئیس و کارکنان محیط زیست شهرستان دشتی از تلاش‌های صورت گرفته در یک سال گذشته تقدیر کرد و اظهار داشت: ماموریت‌ها و رسالت‌های محیط زیست در کنار حفاظت از گونه‌های زیست محیطی و گیاهی مهم و با اهمیت است و به نوعی جهاد و ایثارگری در این عرصه است.

وی افزود: دولت هم عنایت خوبی به بحث‌های زیست محیطی دارد و در برنامه ششم توسعه به صورت ویژه ای به این موضوع توجه شده که امیدواریم هر چه زودتر تصویب و به منظور اجرا ابلاغ شود.

سهم دشتی از رها سازی پساب های صنعتی پالایشگاه فجر جم

انتشار وسیع تصاویر تهیه شده از ورود گسترده پسابهای صنعتی پالایشگاه فجر جم به رودخانه ها و رودهای فصلی در اطراف این پالایشگاه و جاری شدن آن تا شعاع بسیار، باعث شده است این سوال را ازخودمان بپرسیم حوزه آبی باغان تا چه میزان از این آلاینده ها متضرر شده است.

آیا پیوستگی آبهای زیرزمینی در محدوده جم و دشتی و میزان آلایندگی در حدود آبهای زیرزمینی دشتی تاکنون آزمایش شده است یا این موضوع در نبود اذهان پرسشگر مسکوت مانده است. تغییر وضعیت آب و حیات جانوری در حوزه مند چه میزان تحت تاثیر انتشار آلاینده های جم است و احداث سد باغان بر این رود برای بهره بردای از مند برای توسعه پالایشگاه جم چه میزان برای افکار عمومی در دشتی اهمیت دارد.

اختصاص۶۰ میلیارد ریال اعتبارات ملی به بخش کشاورزی دشتی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: در سال گذشته ۶۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی به بخش کشاورزی این شهرستان اختصاص یافت.

امرالله احمدی در نشست با فرماندار شهرستان دشتی اظهار داشت: با توجه به اهمیت غذایی بیشترین زحمات کار تولید علی رغم همه مشکلات در عرصه کشاورزی بر عهده کشاورزان و بهره‌برداران است. وی افزود: شهرستان دشتی به‌واسطه تولید در برخی از محصولات یکی از قطب های استان بوشهر محسوب می شود که نیاز ویژه به این بخش است. احمدی یادآور شد: در سال گذشته مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتی رتبه برتر در سطح استان کسب کرد که نشان از همت و تلاش همه همکاران است.
خانواده ها و مسئولان زمینه اشتغال و ازدواج جوانان را فراهم کنند
امام جمعه خورموج گفت: با توجه به نقشه های شوم دشمنان برای نسل جوان ضرورت دارد خانواده ها و مسئولان زمینه ازدواج آسان و اشتغال را برای آنها فراهم کنند.

دشتی خاستگاه بسیاری از آواها و نواهای مذهبی استان بوشهر است

بخشدارمرکزی دشتی گفت: ایرانیها با هنرمندی آیین و‌ آواهای اسلامی را با ایرانی تلفیق کرده اند و در دشتی نیز به شکل زیبایی این آواها بومی شده است.

احسان رزمی نیا در همایش «آواها و نواهای رمضان در دشتی» که با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی٬ شورا، دهیاری و ستاد یادواره شهدای درازی در حسینیه رییس محمد این روستا برگزار شد افزود: دشتی سرشار از آیین ها و آواهای زیباست و خاستگاه بسیاری از آواها در استان بوشهر است.

بیکاری جوانان در بخش کاکی چاره جویی شود

امام جمعه کاکی گفت: رکود و بیکاری دو مشکل عمده ی امروز کشور است و در بخش کاکی، بیکاری و عدم اشتغال جوانان جزو اهم مشکلات می باشد که این موضوع نیازمند توجه جدی مردم و مسئولان است.

سهمیه آب شهر کاکی از طرح کوثر افزایش یابد

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی طی نامه ای به مدیر عامل شرکت آبرسانی خلیج فارس بوشهر خواستار افزایش سهمیه آب شهر کاکی از طرح کوثر گردید.

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات