دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 28922 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در اولین گام خود در مجلس دهم و در خیز برای به دست گرفتن سکان یکی از کمیسیون های مهم مجلس ناکام ماند.

دلایل این ناکامی را باید از ابعاد گوناگون بررسی کرد. هر چند دکتر شهریاری بعد از برگزاری انتخابات هیات رئیسه کمیسیون در این خصوص رسما صحبت نکرده اما به نظر می رسد وی سعی کرده است با کم اهمیت نشان دادن این موضوع از کنار مساله عبور کند تا این تلاش بی فرجام در افکار عمومی به ویژه در حوزه ی انتخابیه اش بزرگ جلوه نکند.

به نظر می رسد نمایش نمایندگان شمال در یک هفته مانده به این انتخابات در فراکسیون مدیریت شهری و روستایی محاسبات کاندیداهای ریاست کمیسیون عمران را دچار پیچیدگی کرد.

وقتی رئیس این فراکسیون – مهرداد بائوج لاهوتی – که از او به عنوان گزینه اصلی ریاست کمیسیون عمران نام برده می شد از حضور در کمیسیون عمران صرف نظر کرد می شد حدس زد این کرسی در بده و بستان های رایج در مجلس تعیین تکلیف شده است. با این وجود دکتر شهریاری با کمک سایت صدای مهندسی ایران و ارائه تحلیلهایی تلاش کرد ذهن جامعه وابسته به امور عمرانی در کشور را متوجه این کرسی حساس و پشت پرده های آن در مجلس دهم نماید اما کار از کار گذشته بود و تعداد قابل توجه فارسیها و تعدد کاندیداها – سه کاندیدا – و تقسیم رای منطقه ای باعث شد نماینده دشتی و تنگستان با قهر از سایر مناصب این هیات رئیسه سال اول حضور خود در مجلس را بیرون از این هیات سپری کند.

به نظر می رسد فضای مجلس در قیاس با گذشته عوض شده است و خبری از عمل به شعارهای تخصص و تعهد و سوابق کاری نیست و در اصل لابی ها و مناسبات منطقه ای است که باعث پیشبرد بسیاری از امور می شود.

پیش از برگزاری انتخابات کمیسیون عمران برخی رسانه های محلی از حمایت علی افراشته از شهریاری برای تصدی کرسی ریاست این کمیسیون خبر دادند. خبری که اگر واقعیت داشت بسیار هم خوب بود. البته روند انتخابات نشان داد همکاری راهبردی بین این دو هنوز شکل نگرفته است و شاید دلخوری های ایام انتخابات اجازه نزدیکی این دو را به هم در آینده نیز ندهد.

محمدرضا رضایی کوچی – رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم – اما در بازگشت به جهرم خبر راه اندازی فرودگاه این شهر را به مردم داد تا مشخص شود بسیاری از مشکلات امروز از دریچه ی ارتباطات حل و رفع می شود و بیش از ضوابط قرار گرفتن در این جایگاه هاست که می تواند بسیاری از مشکلات منطقه ای را حل و رفع نماید.

با اتمام رای گیری در کمیسیون انرژی و کشاورزی که دیگر نمایندگان استان در آن حضور دارند سهم استان از مناصب راهگشا در مجلس دهم به حداقل رسید. دعوای الماسی و خدری زخم سربسته ی خود تخریبی ما بوشهریها را باز کرد. ما بیش از حمایت از همدیگر در پی افشای خود هستیم. این یک اخلاق ناپسند در ما است که در تمامی موضوعات و در تمامی سطوح ما را می آزارد و دچار هزینه می کند. مباحثات دو نماینده جوان و کم تجربه استان نشان داد لیست امید در استان بوشهر خود نیازمند به تجربه و تامل و تعمق است و نمی توان حداقل در سالهای اول مجلس دهم از آن انتظار امیدواری داشت. نماینده دشتستان در این مرحله اما موفق تر از سایرین بود. او با خویشتن داری و مراجعت به یکی از کمیسیون های موثر مجلس با تبلیغات و هیاهوی کم توانست دبیر اول این کمیسیون شود تا در بازگشت به استان حامل وعده های امیدوار کننده ای برای مردم دشتستان باشد.

رئیس مجلس دهم اما در این روزها حکم معاونت علی افراشته را تمدید کرد تا بوشهر حداقل در این سطح از مجلس کرسی خود را نگاه دارد. کرسی ای که به شهادت بسیاری از فعالان استان عواید آن چندان رسانه ای نشده است و در هست و نیست های شفاهی خلاصه مانده است. شاید استان با بهره مندی از این توان و جایگاه بتواند ضعف مفرط نمایندگان استان در تجربه و دور اندیشی و امیدواری را جبران کند.

دشتی در هفته ای که گذشت

خالی شدن روستاهای دشتی از سکنه و عدم پویایی اقتصاد در این شهرستان علی رغم توان و پتانسیل طبیعی و انسانی موضوعی است که در این سالها بیشتر اهمیت یافته است. منابع آبی در جنوب در حال اتمام است و منابع انرژی نیز بدون برنامه مشخص در استان برای مدیریت این منابع بیش از منفعت خسران و ضرر را به این جغرافیا تحمیل کرده و روند تخریب و ویرانی این حدود را تسریع کرده است.

هنوز اقتصاد این جامعه متکی به برداشت از منابع طبیعی است. این برداشت فزاینده باعث تخریب منابع زیستی شده است. سفره های آب در حال خشک شدن است. صیدگاه های خلیج فارس از دست رفته است و زمانی نمی گذرد که منابع دریایی نیز همچون منابع گیاهی و جانوری در این جغرافیا به نابودی برسد.

در همین حین منابع انرژی در منطقه بدون هیچ برنامه ی جایگزین برای ایجاد یک اقتصاد مدرن در جامعه پیرامونی صرف عمران و آبادانی مناطق دوردست می شود.

این درحالی است که در جنوب خلیج فارس و در فاصله اندکی از ما تمدن بزرگ دبی ایجاد شده است که با توسعه ی تجارت سهم استفاده از منابع طبیعی را به حداقل رسانده است.

پای درد دل روستائیان که می نشینی بیشتر به عمق موضوع پی می بری. نبود اعتبارات راهگشا در شهرستان و بسته شدن دست های متولیان و نبود خلاقیت در مدیران باعث شده است رکود اقتصادی به حوزه مدیریت در دشتی نیز سرایت کند. حرکت های طولی و رو به جلو که متوقف شده است خبری از حرکتهای عرضی نیز نمی باشد.

اگر بازرگانی به مدد دشتی نیاید برداشت بی رویه آب و تخریب معادن و منابع این حدود را به بن بست خواهد برد. خورموج بیش از این گنجایش جمعیت را ندارد و مردمی که در روستاها مانده اند توان جابه جایی و آمدن به شهر را ندارند و گرنه آنان نیز به حاشیه ی شهری پناهنده می شدند تا شاید عواید خود را در این مهاجرت بیابند.

گمرک در لاور ساحلی راه اندازی شد اما به طور ملموس در زندگی مردم دشتی باعث رونق نشده است. تمرکز بر این موضوع و برنامه ای مدون برای استفاده از این توان نیاز امروز دشتی است. برداشت آب و کشاورزی سنتی و فروختن منابع به صورت خام کمر این جغرافیای ضعیف را شکسته است و این درحالی است که منابع مالی حاصل آمده از فروش اعضاء دشتی، اتومبیل های لوکس و ساختمانهای بی قواره ای شده است که بیش از کارآمدی طنز تلخ این حوالی را روایت می کند.

اخبار و رویدادهای دشتی در هفته ی پیش

گوشت مصرفی خود را از مراکز عرضه مورد تایید دامپزشکی خریداری کنید

ایزدی

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: مردم گوشت مرغ و گوشت قرمز سفره‌ها و نذورات ماه مبارک رمضان خود را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند.

احمد ایزدی در حاشیه بازرسی از مراکز عرضه فرآورده‌های دامی در شهر خورموج گفت: مردم گوشت مرغ و گوشت قرمز سفره‌ها و نذورات ماه مبارک رمضان را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان دشتی افزود: با توجه به بالا رفتن تقاضای مصرف موادخام دامی در ماه مبارک رمضان به روزه‌داران توصیه می‌شود که مواد خام دامی سفره‌های سحری و افطار و همچنین نذورات خود را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

فعالیت های عمرانی، فرهنگی و ورزشی دهیاری در روستای بابمنیر

زائرپور

روستای بامنیر یا بابمنیر با صد و بیست خانوار و جمعیتی بالغ بر پانصد نفر یکی از روستاهای دهستان چغاپور و بخش کاکی در کناره ی رود زیبا و باستانی مند است. شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است. بابمنیر به دلیل قرارگیری در کناره رود مند یکی از محل هایی است که از دیرباز مسکونی بوده است. برای اثبات قدمت این روستا می توان به باقیمانده رشته قناتی در بالادست روستا استناد کرد. دارا بودن آب شیرین که از طریق حفر چاه از آن بهره برداری می شد، نزدیکی به رودخانه و امکان صیادی و کشاورزی در کناره ی مند و مجاورت با جاده اصلی بوشهر کنگان به این روستا این توان را داد که جمعیت روستاها و دهکده های پیرامون را جذب کند.

بوشهر فقط ۲ بیمارستان دارد/ مردم ناچارند برای درمان به شیراز بروند

فاطمی

نماینده بوشهر در شوار ی عالی استان‌ها با ابراز تاسف از اینکه بوشهر فقط ۲ بیمارستان دارد، گفت: این ۲ بیمارستان جوابگوی نیاز بیماران نیست و مردم ناچارند برای درمان به شیراز بروند.

سیدعلی اکبر فاطمی اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات مردم عدم وجود متخصصن و فوق تخصصن کافی در این استان است که مردم را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده و در بیشتر  موارد مردم ناچارند؛ برای درمان به استان شیراز که تا بوشهر ۷ ساعت فاصله دارد، مراجعه کنند و هزینه‌های هنگفتی را برای سفر متحمل شوند.

 

 

شهرداری بادوله از ایده های فرهنگی در اداره شهر حمایت می کند

آسیایی-۲-۲۷۱x300 (1)

شهردار بادوله گفت: آماده هستیم تا علاوه بر موضوعات عمران شهری و انجام خدمات معمول که از وظایف اولیه شهرداریها است، به سایر ابعاد توسعه در شهر بادوله به ویژه موضوع فرهنگ ورود نماییم.

عبدالله آسیایی افزود: شهرداری از بدو تاسیس بر انجام فعالیتهای فرهنگی تاکید کرده و همواره در برگزاری آیین های فرهنگی و مذهبی مشارکت داشته است.

وی گفت: به منظور ورود درست و آگاهانه به موضوعات فرهنگی به ویژه مسائل دینی و مذهبی به نظرات کارشناسی روحانیون شهر و اصحاب فرهنگ نیازمند هستیم.

افت ولتاژ در دشتی اتفاق نخواهد افتاد/ مصرف روزانه ۹۰ مگاوات در شهرستان

Hisilicon Balong

مدیر برق شهرستان دشتی گفت: روزانه ۹۰ مگاوات برق در این شهرستان مصرف می شود و با تدابیر اندیشیده شده اجازه نمی دهیم مردم با افت و ضعف ولتاژ مواجه شوند.

جعفر میگلی نژاد در دیدار با امام‌جمعه خورموج اظهار داشت: نصب برج‌های نوری در روستاها باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود که باید led جایگزین شود زیرا یک‌ پایه پروژکتور (برج نوری) برابر با ۱۰ عدد led برق مصرف می‌کند و در مقایسه با لامپ‌ها انرژی بسیار کمی برای تولید نور استفاده  و نور قابل‌ملاحظه‌ای تولید نیز می‌کنند.

مدیر برق شهرستان دشتی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم ضعف ولتاژ ایجاد شود، گفت: به‌ طور مثال در ورودی روستای عربی چهار برج نوری نصب‌ کرده‌اند که هر برج نوری باعث کاهش استفاده از سه دستگاه کولر گازی در منازل مسکونی می‌شود.

چهار پایگاه اورژانس جاده‌ای در دشتی راه‌اندازی می‌شود

بردستانی۳-۳۰۰x225

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری دشتی گفت: امسال چهار اورژانس جاده ای در این شهرستان راه اندازی می شود.

حمید بردستانی اظهار داشت: ساختمان اورژانس جاده ای خورموج به متراژ ۱۲۵ متر مربع با اعتبار سه میلیارد ریال احداث خواهد شد.

وی افزود: با توجه به گستردگی شهرستان و حادثه خیز بودن محورهای دشتی احداث اورژانس جدید در سطح شهرستان در راستای کاهش تلفات امری ضروری است.

بردستانی به اهداف احداث این اورژانس‌ها در سطح شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: خدمت رسانی در سوانح رانندگی در وقت طلایی و به حداقل رساندن زمان کمک های اولیه را از مهم‌ترین اهداف احداث این اورژانس‌ها است.

نوسازی فضاهای آموزشی بخش کاکی ضروری است

محمد محمدی

امام جمعه بخش کاکی گفت: با توجه به فرسوده بودن کلاس های درس در این بخش نوسازی فضاهای آموزشی ضروری است.

حجت الاسلام محمد محمدی در جمع مسئولین شهرستان دشتی اظهار داشت: در سال گذشته علی رغم همه مشکلات، اعتباراتی برای نوسازی فضاهای آموزشی این بخش اختصاص داده شد که جای تقدیر و تشکر دارد.

مسئولان دشتی برای استقرار دادگاه در کاکی همکاری نکردند

جمادی

رئیس کل دادگستری استان گفت: مسئولان شهرستان دشتی برای ایجاد دادگاه در بخش کاکی همکاری نکردند.

رئیس‌کل دادگستری استان بوشهر پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه در مورد وضعیت ایجاد دادگاه شهر کاکی در شهرستان دشتی بیان داشت: زمانی می‌توان دادگاهی را راه‌اندازی کرد که معیارهای لازم را داشته باشد و اگر  این کار موجب بدبینی به دستگاه قضا شود بهتر است انجام نگیرد ضمن اینکه شهر کاکی با مرکز شهرستان دشتی یعنی خورموج فاصله نزدیکی دارند.

علی جمادی  اضافه کرد: چطور می‌توان دادگاهی راه‌اندازی کرد که بدون نیرو و امکانات باشد ضمن اینکه دادگاه باید مکان مناسبی داشته باشد.

وی اظهار داشت: مسئولان شهرستان دشتی و بخش کاکی هیچ‌گونه همکاری با دادگستری برای ایجاد دادگاه کاکی نداشتند، بارها پیگیری کردیم اما همکاری لازم با ما نشد و تا اطلاع ثانوی امکان راه‌اندازی دادگاه کاکی وجود نخواهد داشت.

طرح جامع پسماند از نیازهای فوری شهرستان دشتی است

مهرجو

فرماندار شهرستان دشتی گفت: طرح جامع پسماند یکی از نیازهای فوری این شهرستان است که با توجه به ضرورت آن باید در اولویت قرار بگیرد.

غلامرضا مهرجو در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دشتی گفت: هدف اصلی ما سالم‌سازی محیط و سلامت جامعه است، زیرا دفع پسماند و زباله یکی از اولویت‌های مهم است که سلامت محیط زیستی جامعه نیز به دنبال دارد. فرماندار شهرستان دشتی ضمن تأکید بر ساماندهی دفع پسماند گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌ زیست و سلامتی مردم وارد کند دفع غیربهداشتی زباله‌ها است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از زباله‌ها که توسط شهرداری‌ها جمع‌آوری می‌شوند قابل بازیافت هستند و باید پسماندها به‌ درستی مدیریت و از آنها استفاده شود.

برخی از شهرداریها پنج ماه است حقوق پرسنل خود را پرداخت نکرده اند

احمدشیخیانی

شهردار خورموج گفت: با وجود بی‌پولی شهرداری‌ها طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان دشتی را برعهده‌ گرفته‌ایم.

احمد شیخیانی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دشتی اظهار داشت: با وجود بی‌پولی شهرداری‌های شهرستان اما طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان دشتی را برعهده‌ گرفته‌ایم و مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان توسط شهرداری‌ها هزینه شده است تا مطالعه این طرح انجام شود.

شهردار خورموج گفت: برخی از شهرداری‌های شهرستان پنج ماه است که حقوق کارکنان خود را پرداخت نکرده‌اند و از اعتبارات استانی، ۳ میلیارد تومانی شهرداری خورموج فقط یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان دریافت شده است.

جوانمردی و شجاعت از شاخصه‌های بارز «میر بهزاد» بود

میربهزاد

مسئول دفتر سابق شهید میر بهزاد شهریاری در دیدار مدیر کل بنیاد شهید استان بوشهر گفت: سخاوت، جوانمردی و شجاعت از شاخصه‌های بارز شهید شهریاری بود.

 سید ابوالحسن بهزادی به صفات بارز شهید شهریاری اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از افتخارات ایشان که بارها تکرار می‌کرد و در محافل و مجالس اظهار می‌داشت، شاگردی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب بود.

بهزادی افزود: شجاعت او در گفتار و کردار زبانزد خاص و عام بود، او حق را می گفت اگرچه در کام دیگران تلخ باشد، او شیرینی و خشنودی خداوند بر همه چیز مقدم می داشت و همین امر باعث شد کینه منافقین به ایشان افزایش پیدا کند زیرا فعالیت‌های زیادی بر علیه منافقین در استان و شهرستان داشت و با حضور مستمر در مساجد چهره آنها برای مردم روشن می‌ساخت.

کاهش نوبت های برگزاری مراسم ختم در شهرستان دشتی

شورای فرهنگ عمومی

امام جمعه خورموج گفت: باید نوبت های برگزاری مراسم ختم در این شهرستان کاهش یابد و در هزینه های ختم در سال اقتصاد مقاومتی صرفه جویی شود. حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتی افزود: وظیفه همه مسئولان اجرایی و فرهنگی، عملیاتی کردن شعار سال است تا این مهم در حد حرف باقی نماند.

وی ادامه داد: مراسم های ختمی که در شهرستان دشتی گرفته می شود پرهزینه و وقت گیر است و ضمن این که حرمت متوفی باید در نظر گرفته شود باید برای ساماندهی آن اندیشه کنیم.

جوانان زیارت چشم انتطارتسریع در عملیات اجرایی تنها سالن ورزشی این روستا

۱۲۲

پس از گفتگوی مند با معاون برنامه ریزی و عمرانی فرماندار دشتی پیرامون زمان بهره برداری سالن ورزشی چند منظوره روستای زیارت ساحلی به عنوان تنها سالن ورزشی دهستان کبگان جمعی از ورزشکاران این روستا در تماس با این رسانه ضمن ارائه توضیحاتی خواستار تسریع در اتمام این پروژه شدند.

تلاش بخش صنعت و معدن برای خروج از رکود افزایش یابد

محمدی

امام جمعه کاکی گفت: تلاش و تحرکات بخش صنعت و معدن برای خروج از رکود افزایش یابد.

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • خورموجی :

    مثل همیشه عالی

  • سلامی نو :

    آقای فاطمی آدم خوبیه ولی در حد همون شوراست خودتو خسته نکن داداش

اخبار استان بوشهر
تبلیغات