دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 29576 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: پیوستگی اقتصادی در پهنه دشتی به صورت مشهود وجود ندارد. منظور از این حرف این است که بده و بستان های اقتصادی در شهرستان دشتی و بین شهر و روستاها چندان شمایل واضح و مشخصی ندارد.

پیوستگی به این مفهوم که فرضا یک شهر تولید کننده کالا و یا خدمات خاصی باشد و شهری دیگر مصرف کننده آن کالا و تولید کننده کالایی که در شهر پیشتر استفاده داشته باشد. اقتصاد در دشتی تابعی از اقتصاد ملی است. خام فروشی بدون ایجاد زنجیره های ارزش.

این ضعف ساختاری باعث ضربه به توانمندیهای توسعه در دشتی شده است. منابع محدود طبیعی منطقه استفاده شده و بیشتر آنها رو به پایان است در عوض شکل درستی از اقتصاد بر پایه آگاهی در این حدود شکل نگرفته است.

این موضوع در بیشتر شهرستانهای استان مشهود است. اصلا برای ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر دانایی کمترین تحرکی در بین متولیان نیست. منابع دریا بدون هیچ ارزش افزوده و اشتغال و تولید ثروت و دانایی استفاده شده و هدر می رود. سفره های آب زیرزمینی با عجله برداشت شده و محصولی بدون کیفیت و ارزش بدون ایجاد اشتغال تولید گشته و راهی بازارهای فرامنطقه ای می شود. بدتر اینکه در بنادر ما کالاهایی وارد می شود و به بازارهای کلان کشور می رود و کاسبان جزء دوباره همان کالا را از بازارهای کلانشهرها خریده و به منطقه می آورند و با چند برابر قیمت به بندرنشینان می فروشند.

دامداری به شکل سنتی تخریب چراگاه ها و هدر رفت وقت و سرمایه شده است. کشاورز به تولید علوفه برای دامدار و دامدار به تولید کود برای کشاورز نمی اندیشد.

معلوم نیست این روال تاکی ادامه می یابد. دستگاه های کلان تلاشی برای ایجاد زنجیره های ارزش و اشتغال در زیرمجموعه ی خود ندارند و اگر هم دارند بسیار محدود و گرفتار مشکلات فراوان و ناکارآمدی هستند. حجم عظیم تولیدات پتروشیمی به ایجاد کارخانه های پایین دستی در منطقه بدل نشده است در عوض ما اصرار داریم باز هم پتروشیمی بسازیم و با کمترین ارزش افزوده منابع خود را به ارز مبدل کنیم و این ارز را به بازارهای دسته دوم و سوم هند و چین ببریم و کالاهای بی کیفیت را به کشور بیاوریم تا کارخانه های باقی مانده را نیز به ورطه ی تعطیلی بکشیم. در دشتستان آب نداریم اما برای پتروشیمی که معلوم نیست آب مورد نیازش را چگونه می خواهیم تامین کنیم چانه زنی می کنیم. در جم پالایشگاه منابع محدود آب زیرزمینی منطقه را بلعیده و منابع آب رو زمینی را آلوده کرده و ما نظاره گریم تا چگونه این مشکلات حل شود. بیشتر بازارهای منطقه و نیروی کار و اشتغال در دست نیروهای غیر بومی و حتی مهاجران خارجی است آنگاه خواهان پیشرفت و تامین سهم خود از منابع سرزمینی هستیم.

پیوستگی بازار در دشتی وجود ندارد. برای این موضوع باید راهکار بیندیشیم. ما یا همگی یک محصول را تولید می کنیم یا دست از تولید می کشیم تا با گرانی و کمبود، بازار را با عدم تعادل در عرضه و تقاضا مبتلا کنیم.

ما به اشتغال نمی اندیشیم. منابع را بدون دغدغه برمی داریم و یک محصول تولید می کنیم و همان محصول را در بازار می فروشیم و یک چرخه ی کوچک اقتصادی ایجاد می کنیم که در این بین تعداد محدودی اشتغال ایجاد شده و ما خوشحالیم و جفای به خود و همشهریانمان را اصلا حس نمی کنیم.

درک نمی کنیم این چرخه می تواند گسترده تر و با تعداد بیشتر و ارزش بهتر انجام شود. ما در برخی از شهرهامان حتی مشاغل ضروری خدماتی هم نداریم اما به این موضوع فکر هم نمی کنیم. باورتان نمی شود در دو شهر کاکی و بادوله به تعداد انگشتان یک دست قصابی و گوشت فروشی وجود ندارد. در کل بخش نیز همینگونه است. معلوم نیست منتظر چه کسانی هستیم تا این کار را برایمان انجام دهند. لیستی از مشاغلی که می توان در منطقه ایجاد کرد و از قبل آن به درآمد رسید و بتوان بخشی از مشکلات جامعه را حل کرد و علاوه بر تولید اشتغال و ثروت به توسعه رسید را هم نداریم که بدانیم لااقل چکار می توانیم بکنیم. دستگاه های اداری متولی کار و راهنمایی نیروی کار و تسهیل کننده شرایط ایجاد کار هر مسئولیتی داشته باشند این یک قلم مسئولیت را نمی پذیرند. در اصل اداره کار متولی ایجاد اشتغال نیست. طنزی بسیار تلخ در جامعه امروزی که همه سرکلاف را گم کرده ایم و به دور خود می چرخیم تا مشکلاتمان حل شود. ما به جای کار و تلاش و تشویق زحمت در پی آسودگی و منفعت و ثروت آسانیم.

پیوستگی اقتصادی در پهنه ی جغرافیایی به ثبات جمعیت و رفاه و تقسیم ثروت و ایجاد روابط متعالی تر منجر می شود. مردمی که به هم وابسته نیستند بیگانگانی هستند که در کنار هم به تامین ضرورت های اولیه زندگی مشغولند. این جامعه آینده ای نخواهد داشت. تولید فرهنگ و فاصله گرفتن از مرارتهای اولیه زندگی نیازمند آگاهی است. درگیر ماندن در آب و نان انسان را از مرحله ی انسانیت نیز فروتر خواهد برد.

در تمام کوچه و معابر و پس کوچه های ما هر جا که راهی به معابر بوده مغازه هایی علم شده اند که کیک و نوشابه و پفک و ماست و دوغ می فروشند. به جای علم کردن این همه مغازه که بخش زیادی از آنها خالی و بلااستفاده هستند چرا فرمول خاصی پیش پای جامعه نمی گذاریم تا به جای هزینه کردن سرمایه های خویش در ایجاد ساختمانهای بلااستفاده، این ثروت را در جایی سرمایه گذاری کنند که علاوه بر بازگشت سرمایه و سود، ایجاد اشتغال را هم در پی داشته باشد.

بگذریم که این موضوع بسیار گسترده است …

دشتی در هفته ای که گذشت

هفته ی گذشته یکی از هفته های کم خبر را در دشتی پشت سر گذاشتیم.

برگزاری یادوراه شهدای مجلس در بحیری و آتش سوزی در باغات سنا از مهمترین اخبار هفته پیش بود. سالن اجتماعات برای برگزاری مراسمات شهدای روستای بحیری از درخواستهای مربوط به موضوع اول بود که بعید است در شرایط بودجه ای فعلی محقق شود مگر اینگه سپاه شهرستان بتواند با رایزنی با دستگاه های وابسته برای برگزاری درخور مراسمات شهدای خلیج فارس و شهدای مجلس در این روستا سالن اجتماعات درخوری را تدارک ببیند. این موضوع در توان سپاه هست و پیش از این نیز حرکت های اینگونه را در جای جای استان انجام داده است.

آتش سوزی در باغات اما سریالی تلخ است که در منطقه شنبه هر از گاهی بروز و نمود می یابد. بر تنه ی تمام نخلهای این بخش تجربه ی ویرانگر آتش را می توان دید. در این فصل باغداران ضایعات باغ های خود را می سوزانند. ضایعاتی که اگر مشتری داشت سوزانده نمی شد. ضایعات نخل می تواند به فیبر تبدیل شود اما در منطقه بدان توجهی نمی شود. در هر حال سوزاندن این ضایعات باعث سرایت آتش به نخلستانها و باغات لیمو در منطقه است. بخش شنبه دو ایستگاه آتش نشانی دارد که معمولا از کمک آتش نشانی های بادوله و کاکی نیز بهره مند است. در اطفاء حریق هیچ گاه سهم تلاش آتش نشانان و مسئولان آتش نشانی در کاکی و بادوله ادا نمی شود. حتی تشکرهای خشک و خالی نیز سهم اینان نمی شود. کسانی که در گرمای نزدیک به پنجاه درجه با زبان روزه لهیب آتش را به جان می خرند و آتش را فرو می نشانند شایسته ی تکریم هستند. قطعا بخشدار شنبه به نفراتی که از بیرون بخش به مدد آنان در این شرایط می آیند توجه دارد.

در این همکاری بین بخشی اما یک موضوع نباید نادیده گرفته شود. اگر در حین اطفاء آتش در بخش شنبه یک آتش سوزی در بخش کاکی ایجاد شد در حالی که آتش نشانی کاکی و بادوله در ماموریت هستند چه کسی باید به مقابله با آتش برود. این موضوع را پیش از حادثه ای باید چاره جویی کرد.

موضوع دیگر در این آتش سوزی ها «نخل» است. نجاتگر مقاوم جنوب که بر سکه های عهد باستان حضور دارد اما در چشمان محدود بین ما نمودی ندارد. نخل و نخلستانهای دیمکار دشتی نابود شد. طعم خرمای دیم دشتی و رطب شیرین و آبدار آنرا سالهای بعد در نوشتارهایمان در فضای مجازی جستجو خواهیم کرد.

جام رمضان در خورموج و بی تفاوتی هیئت فوتبال

جام رمضان

ماه رمضان در بیشتر نقاط کشور و استان بوشهر با برگزاری جام فوتسال رمضان فضای ورزشی ویژه ای یافته است و جوانان علاقمند جذب میادین ورزشی شده اند اما متاسفانه هیات فوتبال شهرستان دشتی منتظر است تا خود جوانان این شهر اقدام به برگزاری مسابقات کنند.

***

امیر دولاب که توانست با اعتراضش به علیفر نقد موجود در جامعه از صدا وسیما را رسانه ای کند اینبار تلاش کرد گلایه خود از مسئولان هیات فوتبال شهرستان دشتی را نیز رسانه ای کند اما یا مند خوانده نشد یا این مطلب امیر دولاب چندان به مذاق خواننده ها خوش نیفتاد.

ضلع سوم این موضوع هم این است که تیتر امیر که نوشته بود «هیئت فوتبال شهرستان در خواب است» چندان هم بیراه نبوده است.

در پی اعتراض شهروندان به استفاده بی رویه از کودهای فله ای مرغی در دشتی

گزارشات خود را مکتوب و مستند به مراکز بهداشتی تحویل دهید

دکتر بحرانی

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت: ساکنان شهرهایی که منازل مسکونی آنان به مزارع کشاورزی نزدیک است چنانچه شکایتی در زمینه استفاده کشاورزان از کودهای فله ای و بوی نامطبوع آن دارند به مراکز بهداشتی مراجعه و شکایت خود را تحویل این مراکز دهند.

دکتر اصغر بحرانی در گفتگو با مند در پاسخ به اینکه استفاده از کودها و فضولات حیوانی در مزارع مشرف به منازل مسکونی در شهرهای و روستاهای دشتی و بوی نامطبوع آن باعث نارضایتی مردم شده است گفت: نقش اصلی بهداشت محیط و ماموریت و اولویت ما در این موضوع نظارت بر رستورانها، فروشگاههای مواد غذایی، آرایشگاهها و کلر سنجی آب شهر و روستاها می باشد.

وی افزود: در مورد مزارع حاشیه شهر و روستاهها که نظارت بر آنها بر عهده جهاد کشاورزی است چنانچه مردم حاشیه شهرهای کاکی، بادوله، شنبه و شهر خورموج در مورد استفاده از کودهای مرغی فله ای و بوی نامطبوع و ازدیاد مگس  ناراضی و معترض هستند، گزارش و شکایات مکتوب خود را به مراکز درمانگاهی در شهر کاکی، شنبه و خورموج تحویل دهند.

روستاهای کوهپایه مند در ضیافت افطار مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: ضیافت افطاری رهبر معظم انقلاب در هفت روستای کوهپایه مند دشتی برگزار شد.

علی رزمجو در حاشیه ضیافت افطاری مقام معظم رهبری در هفت روستای کوهپایه مند شهرستان دشتی که به مرکزیت دهکده قرآنی چارک برپا شد ضمن تسلیت شهادت حضرت علی بن ابیطالب(ع) به شیعیان و مریدان آن حضرت اظهار داشت: خدا را شاکریم که دارای رهبری فرزانه، حکیم و آگاه هستیم که با توجه به حجم و مشغله کاری بسیار بالایی که دارند، همواره به فکر مستضعفین و فقرا هستند.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: این سعادت نصیب مستضعفین استان بوشهر شده است که در طول ماه مبارک رمضان در سال ۱۳۹۵ حدود ۵ هزار نفر از فقرا و مستضعفین پای سفره افطاری مقام معظم رهبری روزه خود را افطار می‌کنند.

وی ادامه داد: ضیافت افطاری این ۵ هزار نفر با هماهنگی خیرین و افراد محلی انجام شده و در چهار شهر استان بوشهر برنامه‌ریزی صورت گرفته که یکی از این مناطق روستاهای کوهپایه مند شهرستان دشتی و روستای چارک بوده که از روستاهای قرآنی و سادات‌پرور است.

رزمجو یادآور شد: ضیافت سفره افطاری رهبر معظم انقلاب در هفت روستای شهرستان دشتی برای ۱۶۰۰ نفر از مستضعفین و فقرا در شب لیله‌القدر برگزار شد و این روستاها از سفره مقام معظم رهبری بهره‌مند شدند.

ادامه واکسیناسیون تب برفکی و «پی پی آر» در جمعیت دامی دشتی

واکسینه

واکسیناسیون همزمان بر علیه بیماری های تب برفکی و پی پی آر در جمعیت دامی واجد شرایط شهرستان دشتی ادامه دارد.

سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی با عنوان این مطلب در گفتگو با مند افزود: بر اساس سهمیه واکسن واگذار شده در جمعیت دامی واجد شرایط ادامه روند واکسنهای پی پی آر و تب برفکی در شهرستان دشتی انجام خواهد شد.
احمد ایزدی گفت: از اول سال ۹۵ تا کنون روند واکسنهای ضروری در شهرستان دشتی با برنامه منظم و طراحی شده انجام شده است و این روند کماکان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: از جمله واکسنهای انجام شده از ابتدای سال می توان به تب برفکی و پی پی آر در گوسفند و بز، تب برفکی در گاو و گوساله، بروسلوز fd در بره و بزغاله و هاری در سگ که در دامهای واجد شرایط انجام شده در حال انجام است.
سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی خطاب به دامداران این شهرستان گفت:درخواست ما از دامداران همکاری در روند انجام واکسیناسیون است تا اکیپهای مبارزه با بیماری های دامی بتوانند با سرعت عمل و دقت مناسب عملیات را به پایان رسانند.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • خورموجی :

    هیت فوتبال در خوابه عمیقه

اخبار استان بوشهر
تبلیغات