دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 30570 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: نماینده جدید مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی عنان کار را در مجلس دهم به دست گرفت.

او در ابتدای راه و در انتخابات هیات رئیسه کمیسیون عمران اولین ناکامی خود را تجربه کرد تا متوجه باشد زمان ماهیت بسیاری از افراد و حتی سازمان و نهادها را عوض کرده است.

با این وجود گریز مکرر او به خاطرات دهه شصت و بازگویه آنها نشان می دهد دکتر شهریاری هنوز هم دنبال روزهای خوب گذشته است. روزگاری که کشور در ابتدای امیدواری بود و با وجود جنگ و تحریم اما همدلی و همراهی و یکدستگی و «وحدت کلمه» بود. همگان با هم راهی به آینده بهتر برای کشور می جستند و دلخوریهای سیاسی باعث چند دستگی ها نبود و اگر هم دسته بندی ها شکل گرفته بود اما بیشتر مردم از آن بی اطلاع بودند و در ظاهر منافع مردم بر مصالح افراد و گروه ها ارجحیت داشت. نمایندگان آن روزها هم از حداقلی از تجربیات سیاسی برخوردار بودند و سواد و دانش افراد عمیق تر از این روزها بود و در تصویب طرح ها و لوایحی که در مجلس مطرح می شد موضع گیری نمایندگان منطقه ای و منحصر به منافع گروهی و حزبی نبود.

حالا دکتر شهریاری با دنیای متفاوت تر از آنچه می اندیشد مواجه شده است. در مجلس به دشواری می تواند با نمایندگان ارتباط بگیرد و در منطقه نیز چندان نتوانسته است تعاملی مثبت و سازنده با دولتی ها برقرار کند. او در تنگستان مدیران دولت را به ترک محل کار در صورت عدم همراهی با خود تهدید می کند و در دشتی نیز به شهرداری می رود و فرمانداری را نمی بیند.

تعامل کوچک نفسی می خواهد و عبور از محدوده ی تنگ نگاه های خطی و سیاسی و این موضوع می تواند بزرگترین توقع مردم از نماینده شان در روزهای آینده باشد. هر چند او در این سالها تلاش کرده است سلوک مردم این حوالی را یاد بگیرد اما به نظر می رسد این فاصله در زمان محدود پیش رو کمتر نخواهد شد.

به گفته ی خود وی، او چهار سال در این جایگاه هست و دولتی ها باید خود را با او هماهنگ کنند و این یعنی که اگر در انتخابات آتی باز هم دولت تدبیر و امید از مردم رای موافق بگیرد یک چالش اساسی فراروی نماینده ای است که معتقد است همگان باید تغییر کنند و مطابق میل او باشند و او که یک نفر است رغبتی ندارد که همانند همگان قدری انعطاف داشته باشد.

دکتر شهریاری خاطره ی تلاش خود برای رای آوردن روحانی به عنوان نائب رئیس اول مجلس چهارم و عدم تمایل مجید انصاری به این موضوع را بازگو می کند اما از خود نمی پرسد چگونه مجید انصاری مخالف، در حال حاضر معاون حقوقی رئیس جمهور است و گروه روحانی به چپ گرایش یافته و شهریاری در دسته ی راست سنتی باقی مانده است.

شاید عدم تطابق دکتر شهریاری با مقوله های اینگونه برساند که وی علی رغم ادعا چندان هم در سیاستمداری موفق نبوده است و سیاستمداری که انعطاف نداشته باشد ناچار به درجا زدن و بهره گیری از شارژ هایی است که خرج راه عبورش از گردنه ها باشد و این دقیقا نکته ای است که باعث تحمیل هزینه بر مردم و شخص خود وی است.

دکتر در تنگستان تاکید کرده است که قول همکاری با دولت و وزرای دولت را داده است و در سطح کلان با روحانی همکاری می کند اما در سطح منطقه ای ما شاهد هستیم این اتفاق هنوز عملی نشده است.

او به استانداری بوشهر نرفته است و در دشتی نیز فرماندار را ملاقات نکرده است و در نشست معارفه فرماندار تنگستان هم بیش از آنکه از در تعامل درآید بنای تهدید را گذاشته است.

به نظر می رسد همه چیز باید مطابق میل او تغییر کند تا وعده های خدمت به رفع محرومیت منطقه عملی شود و در غیر این صورت به جای اندیشیدن به امور مردم او باید سرگرم به چالش کشیدن وزرا در مجلس باشد.

مردم دشتی و تنگستان توقع دارند بدون برخوردهای حذفی و تنها با تعامل و همدلی این اصطکاکها به حداقل برسد و وی با انعطاف بیشتر به رفع مشکلات مردم مشغول شود و گره کلاف سردرگم مشکلات این حدود را بازیابد.

دشتی در هفته ای که گذشت

تصویب شتابزده برخی از طرح ها افزودن بر حجم مشکلات جامعه است

شهریاری

منتخب اول مردم خورموج در شورای چهارم این شهر گفت: برخی از طرحهای نمایندگان که از تصویب مجلس گذشته و به صورت قانون مصوب شده است به دلیل عدم همه جانبه نگری به جای رفع مشکلات باعث افزوده شدن بر حجم معضلات جامعه است.

مختار پزشک با اشاره به نشست مشترک اعضای شورای شهر خورموج و نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم همه جانبه نگری در طرح های ارائه شده به مجلس از سوی برخی نمایندگان و تصویب شتابزده برخی قوانین مشکلات زیادی را در جامعه به وجود آورده است که لزوم جدیت نمایندگان در بررسی طرح ها را اجتناب ناپذیر می کند.

نماینده مردم منطقه با جدیت در موضوع دریافت های غیرمتعارف ورود کند

حمید-بردستانی

تحقق خواست مقام معظم رهبری که درخواست قاطبه ملت ایران در موضوع برخورد با دریافت های غیر متعارف است از اولویتهای نماینده ما در مجلس باشد.

نماینده مردم خورموج در شورای چهارم با اشاره به نشست مشترک این شورا با نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: رسالت نمایندگان در برخورد با موضوع دریافت های غیر متعارف برخی و سوء استفاده از بیت المال دو چندان است و ما از نماینده خود می خواهیم با جدیت به این موضوع ورود کرده و با افراد متخلف برخورد کنند و با تصویب قوانین موثر راه را بر تکرار اینگونه موارد ببندند.

***

نماینده ی مردم دشتی و تنگستان به دیدار نمایندگان مردم در شورای شهر رفت. در این نشست که به میزبانی شهرداری برگزار شد موضوعات مطرح شده را از زبان این دو نماینده ی مردم بازگو کردیم. ضعف اساسی دشتی در اطلاع رسانی در این موقعیت ها خود را به رخ می کشد.

در حال حاضر هیچکدام از شوراهای شهرستان گزارشی از بازرسی، حسابرسی و تفریغ بودجه ی سنواتی شهرداری ها در دشتی ارائه نکرده اند. این نقطه ضعف در دشتی برجسته است، یا نمایندگان ما عاجز از گزارش دادن هستند یا به عمد نمی خواهند آنچه طبق قانون وظیفه شان هست را انجام دهند. در صورت و فرض اول باید ضعف را در خودمان جستجو کنیم. در فرض دوم اما باید دید چگونه کسانی که برای اجرای مر قانون قسم خورده اند اینگونه به وضوح به قسم خود و عهدی که با مردم دارند پشت کرده اند و جامعه نیز برای پیگیری حقوق خود بی تکاپو مانده است. جامعه ی بی صدای دشتی حلال مشکلاتش را در بیرون از خود جستجو می کند و هرگاه متوقع است انتخابی درست انجام دهد و وکیلی بیابد تا حقوقش را عملی سازد اما تا در خود به دنبال اصلاح نباشد با تکرار این جستار تنها خطاهای خود را بیشتر و بیشتر می کند.

حل مشکلات اقشار آسیب پذیر اولویت کار مجلس است

شهریاری

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شوای اسلامی گفت: حل مشکلات مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و دیگر اقشار آسیب پذیر جامعه از اولویت های مجلس است.

دکتر سید کمال الدین شهریاری  در نشست با مدیرکل و کارکنان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بوشهر در دشتی افزود: تاسیس نهاد کمیته امداد یکی از با ارزشمندترین اقدام های امام راحل در بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی است.

وی یادآورشد: این نهاد تاکنون منشا خیرات و برکات بسیار زیادی برای جامعه بوده و کارکنان آن باید قدر این موهبت الهی را بدانند.

وقوع ۷ زمین لرزه در شهر شنبه ثبت شد

شنبه

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران وقوع ۷ زمین لرزه را از ساعت ۲بامداد تا ۹ امروز در شهر شنبه ثبت کرده است.

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری بزرگترین قدرت زمین لرزه های یادشده ۳٫۸ و کمترین آن ۲٫۹ ریشتر ثبت شده است.

زمین لرزه های یاد شده در عمق های ۹ تا ۱۵کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.

ذخیره سازی لارو میگو در سایت پرورش میگوی مند آغاز شد

ایزدی

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: صد میلیون قطعه لارو در سایت پرورش میگوی مند این شهرستان ذخیره سازی شده است.

احمد ایزدی در جلسه مسئولان شهرستان دشتی افزود: سایت پرورش میگو مند شرقی و غربی در شهرستان دشتی یکی از بزرگترین سایت های پرورش میگوی استان بوشهر است.

وی یادآورشد: امسال با همکاری پرورش دهندگان همه مزارع پرورش میگوی مند قبل از ذخیره سازی لارو، آماده سازی اولیه انجام شده و این مزارع ضد عفونی شده اند.
این مقام مسوول اضافه کرد: برای پیشگیری از بیماری ها، مزارع سایت مند تحت پوشش قرنطینه ورودی و خروجی قرار گرفته است.

توزیع بیش از یازده میلیون تومان اعتبارات ارزش افزوده در دشتی

مهرجو

مند: فرماندار دشتی گفت: سال گذشته بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های این شهرستان پرداخت شد.

غلامرضا مهرجو در نشست با رئیس امور مالیاتی شهرستان دشتی اظهار داشت: این اعتبارات از محل عوارض مالیات ارزش افزوده پرداخت شده است.

وی افزود: از این مبلغ ۴۵ درصد معادل ۵۰ میلیارد ریال به شهرداری خورموج اختصاص یافت و مابقی آن نیز بین شهرداریها و دهیاری ها توزیع شد.

مهرجو ادامه داد: بخشی از پروژه‌های عمرانی در شهرها و روستاها از همین محل اجرایی شده است.

وی گفت: پیش بینی می‌کنیم در سال جاری نیز این مبلغ رشد ۱۵ درصدی داشته باشد.

***

با این وجود شهرداری های شهرستان درگیر با کمبود شدید اعتبارات هستند. شهرداری کاکی سه ماه است حقوق پرسنل خود را پرداخت نکرده است. در بادوله از ۸۵۰ میلیون اعتبارات عمرانی فقط ۱۲۰ میلیون اختصاص یافته است.

در خورموج و شنبه نیز به نظر می رسد وضع بهتر از این نیست. اعتبارات ارزش افزود و عواض آلایندگی از اعتباراتی است که در امور جاری شهرداری ها هزینه می شود. حقوق و دستمزد و بیمه و … اما اعتبارات تملک دارایی در سال جاری با رکود و افت شدید مواجه است و پروژه های عمرانی در شهرداری ها اگر که پیش می رود به نظر می رسد تنها با سرمایه خود پیمانکاران است. این موضوع نیاز به بررسی و کنکاش بیشتر دارد و دلایل این موضوع را سعی خواهیم کرد با صاحب نظران این عرصه طرح و بررسی نماییم.

کنکور سراسری در دشتی برگزار شد.

کنکور

فرماندار دشتی گفت: ۶۵ درصد شرکت کنندگان کنکور سراسری امسال در گروه‌های آموزشی مختلف در این شهرستان بانوان هستند.

غلامرضا مهرجو در بازدید از محل برگزاری آزمون کنکور در شهرستان دشتی اظهار داشت: در آزمون سراسری امسال در این شهرستان ۸۷۹ نفر در هفت حوزه به رقابت با یکدیگر می پردازند.

وی افزود: از این تعداد ۶۵ درصد شرکت کنندگان خانم هستند و مابقی آنها آقایان هستند.

مهرجو یادآور شد: آزمون سراسری در پنج رشته ریاضی، انسانی، هنر، تجربی و زبان برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: رشته‌های تجربی و هنر با ۵۴۳ و ۲۸ شرکت کننده بیشترین و کمترین داوطلب را دارند.

 

 

 

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

 • سلامی نو :

  … از پیام قبلی ام عذرخواهی میکنم امیدوارم مرا ببخشید ???

  مند: درود بر شما
  ما در این سایت محقر بر آنیم تا افکار گوناگون را در خصوص موضوعات شهرستان ارائه نماییم. این کوشش ما برای این است تا فضای گفتمان و نقد های موجود در شهرستان از عرصه ی شفاهی به میدان مکتوب وارد شود. قصد ما خدای ناکرده تخریب هیچ فرد یا گروه و اندیشه ای نیست و قطعا نظرگاه های گوناگون اگر طرح شود و ناگفته نماند به مراتب بهتر از طرح شفاهی آنها و بدون پاسخ ماندن عالم ذهنی افراد و جامعه است. ما از متانت و بردباری و نقد پذیری تمامی افراد و گروه ها در دشتی سپاسگزاریم و نیتمان بهتر شدن روزگار فعلی دشتی است. بدیهی است اگر در جایی بی مهابا نیشتر نقد را متوجه فرد یا افرادی کرده ایم قصدمان خیر است و بهتر شدن وضعیت گفتمان در جامعه دشتی. از اینکه هواداران تفکر راست در دشتی با کمال ادب و متانت بعضا نقدهای تند ما را برمی تابند تشکر می کنیم و امیدواریم طرح مکتوب این افکار سبب نزدیکی جریانهای فکری در دشتی باشد. نقد در عین رعایت حرمت افراد تلاش ما برای آینده بهتر این حدود است و از اینکه مند را در این خصوص کمک می نمایید سپاسگزارتان هستیم. از همین جا از تمامی گرو ها و نحله های فکری عذر می خواهیم اگر گاهی حدود و چارچوبهای ادب دشتیاتی را رعایت نکرده ایم.

 • سلامی نو :

  تا چهارسال دکتر اونجاست حالا حالاها باید بسوزی…

 • محمد :

  نماینده قبلی مجلس ۱۶سال نماینده بوده
  شما هم یه کم صبور باشین هنوز ۶ماه نشده
  گر صبر کنی زغوره حلوا سازی

اخبار استان بوشهر
تبلیغات