دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 30973 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: بیست و پنجم تیرماه هر سال روز بهزیستی و تامین اجتماعی است. به همین منظور ادارات معمولا یک هفته را به برنامه های خاص خود اختصاص می دهند.

در بیشتر استانها معمول است شعبه های شهرستانی نیز گزارشی از عملکرد خود را در سالی که گذشته برای عرضه در اختیار افکار عمومی قرار می دهند.

این موضوع اما در شهرستان دشتی چندان معمول نیست. ادارات در بیشتر مواقع پاسخگویی شفافی به افکار عمومی ندارند. یا روابط عمومی ندارند و یا اگر هم دارند در حیطه عمل آنان ارتباط با نشریات و سایت های اطلاع رسانی تعریف نشده است و این یعنی اینکه ادارات در دشتی می کوشند از دسترس رسانه ها خارج باشند و خود را درگیر چالشهای موجود نکنند.

کمتر کسی می داند تامین اجتماعی دشتی در حال حاضر چه تعداد بیمه شده دارد و از محل این بیمه شده ها ماهانه چقدر درآمد دارد. عده ی معدودی می دانند بخش اعظم جامعه ی دشتی تامین اجتماعی ندارند. در حال حاضر بیش از ده هزار نفر از جمعیت بیش از هشتاد هزار نفری این شهرستان دارای بیمه تامین اجتماعی هستند. شاید کمتر از نیمی از این تعداد هم در شعبه های تامین اجتماعی در خارج از شهرستان دارای سوابق پرداختی بیمه باشند. با وجود احتساب خانوارها شاید جمعیتی بیش از سی هزار نفر در دشتی دارای بیمه تامین اجتماعی هستند.

این گفته یعنی اینکه بیش از نیمی از جمعیت دشتی دارای تامین آتیه نیستند و برای رفع این معضل باید چاره ای اساسی اندیشید. اما وقتی همین مختصر اطلاعات نیز از جامعه و متولیان تصمیم گیری این حدود دریغ می شود چگونه می توان امیدوار بود آگاهان این شهرستان بتوانند به رفع مشکلات این حدود بیندیشند. برای ما مشخص نیست جمعیتی که بیمه های آنان در شعبه دشتی پرداخت می شود در کدام بخشها فعال هستند. بی شک کشاورزی که عمده ترین ممر درآمد مردم ماست در این موضوع باید رتبه اول را داشته باشد اما در گفتگو با کشاورزان و در مشاهدات میدانی متوجه می شویم بخش زیادی از کشاورزان ما از آتیه لازم برخوردار نیستند.

بگذریم از اینکه احداث درمانگاه تامین اجتماعی در دشتی یکی از اولین ترین خواست های این مردم تا همین امروز در وعده و وعیدهای اداری مانده است و مردم ما علی رغم پرداخت حق بیمه اما از مزایای درمان تامین اجتماعی محرومند. بگذریم که حتی تلاشی نشده است برخی از پزشکان متخصص در دشتی تحت عنوان پزشکان تامین اجتماعی به ویزیت بیماران بپردازند. حدود بیست سال از استقرار تامین اجتماعی در دشتی گذشته است و بیشتر اوقات مدیریت این ساختمان بزرگ که تنها هفده کارمند دارد، در بده و بستانهای سیاسی دست به دست شده است و کمتر سراغ داریم فردی دارای دانش این حوزه بر راس اداره نشسته باشد و به توسعه و حل و رفع معضلات دشتی بیندیشد. پرداختن به امور روزمره ی اداری و عمل به بخشنامه ها و دستورالعملها که نیازمند مدیر بالادست نیست. مدیران ادارات اگر راهبرد خاصی برای هدایت دستگاه های تحت سرپرستی و اداره ی خود ندارند بهتر است بیش از این مردم منطقه را زجر ندهند. بی شک این موضوع از دید مدیریت جدید تامین اجتماعی استان دور نخواهد ماند و برای اداره ی دشتی نیز فردی که دارای برنامه باشد را به کار خواهند گرفت.

***

بهزیستی نیز این هفته می بایست گزارشی از خدمات خود به مردم می داد. در بیشتر نقاط استان بهزیستی برنامه هایی برای اجرا داشت اما در شهرستان دشتی این برنامه ها پوشش رسانه ای نیافت. بیشتر معضلات و مشکلات این بخش ناگفته ماند. معلوم نیست کدام تنگناها فرآروی بهزیستی در دشتی است و در این شهرستان کدام مسائل جامعه ی هدف خدمات بهزیستی را می آزارد. ما نمی دانیم معلولان این شهرستان چه استعدادهایی دارند و چقدر برای بالفعل کردن این استعدادها برنامه ریزی شده است. در حال حاضر معلوم نیست دستاورد این اداره برای دشتی و برای کسانی که از این نهاد خدمات می گیرند چیست؟

امیدواریم با این نقد درب ادارت به روی رسانه ها باز شود تا مردم بیش از این از دستگاه های اجرایی شهرستان و میزان عملکرد آنان بدانند.

رساندن به موقع اطلاعات لازم به جامعه می تواند تفکر به حل مشکلات را در پی داشته باشد. وقتی صورت مساله شفاف نباشد یا اصلا مساله ای وجود نداشته باشد معلوم نیست نخبگان و اندیشمندان این جامعه چگونه می توانند گره از مشکلات دشتی بگشایند. دشتی برای بهتر شدن و گذر از شرایط فعلی نیازمند شفافیت و عرضه ی به موقع اطلاعات از دستاوردها، نیازمندیها و توانمندیها است. راهی جدید را برای این جامعه باید ترسیم کنیم. ماندن در برخی سنتهای بد آفتی است که این حدود را مبتلا نگه داشته است. برای حرکت دوباره در مسیر توسعه باید تمام اندیشه ها و دیدگاه ها به خدمت این جغرافیای کوچک بیاید.

اهم رویدادهای دشتی در هفته ای که گذشت

محکوم به قصاص نفس در شهرستان دشتی از چوبه ی دار رهایی یافت

علی مظفری

با تلاش و پیگیری جمعی از بزرگان منطقه و وساطت معاون سیاسی و امنیتی فرماندار اهواز محکوم به قصاص نفس در شهرستان دشتی از چوبه ی دار رهایی یافت.

علی مظفری در گفتگو با مند با تایید این خبر گفت: صبح امروز با تماسهای سه تن از نوه های بزرگان شهرستان دشتی که مورد احترام مردم این منطقه هستند از اجرای حکم یک محکوم به اعدام در شهرستان دشتی در روز یکشنبه مطلع شدم.

وی گفت: با تماس های نوه ی آیت الله حاج سید حسین حسینی، نوه ی فایز و نوه ی حاج علی اسماعیلی از بزرگان منطقه دشتی تلاشهای خود را برای جلب رضایت خانواده مقتول آغاز کردم که خوشبختانه موفق شدیم حکم اعدام را برای مدتی به تعویق بیندازیم تا مقدمات اخذ رضایت از این خانواده میسر گردد.

وی اضافه کرد: در ادامه با دادستان، معاون دادستان، رئیس اجرای احکام و رئیس زندان مرکزی استان بوشهر صحبت شد و خوشبختانه با استقبال این بزرگان اجرای حکم اعدام برای مدتی به تعویق افتاد تا در نهایت با حضور جمعی از بزرگان منطقه و نماینده ی پیشین مردم دشتی و تنگستان، زمینه ی رضایت نهایی فراهم آید.

***

دشتی در هفته ی گذشته دو حرکت زیبای انسانی را به چشم دید. یکی همین حرکت بود و دیگری اهدای سه عضو بانوی دشتیاتی به بیماران نیازمند. مادری که با دیدن یک برنامه ی تلویزیونی به فرزند و شوهرش وصیت کرد اگر روزی در این موقعیت قرار گرفت اعضایش را اهدا کنند. دشوارترین کار بخشیدن عضو یک عزیز است که سهم بزرگی در زندگیت دارد، آنهم هنگامی که برای همیشه خاموش شده است. از این موضوع بیشتر خواهیم نوشت. اما دشتی یکی از انسانی ترین هفته هایش را پشت سر گذاشت. امیدواریم موضوع بخشش محکوم به قصاص نفس نیز به سرانجام خیری برسد. دشتی همواره در انسانیت و محبت و صفا سرآمد بوده است و واجب است این دو مناسبت به شکل خاص پوشش یابد و تکثیر شود. برای اولین بار است که خانواده ای در دشتی به اهدای عضو روی خوش نشان داد و تابوی این مساله در دشتی شکست. امیدواریم با فرهنگ سازی شاهد رونق این موضوع در دشتی باشیم.

اعضای بانوی خورموجی اهدا شد

اهدا عضو

اعضای بدن بانوی خورموجی که دچار مرگ مغزی شده بود در بیمارستان خلیج فارس بوشهر اهدا شد تا برای اولین بار تعداد خانواده هایی که موفق به اهدا عضو می شوند در استان بوشهر به چهار برسد.

مسئول بیماری‌های خاص و پیوند معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: چند روز پیش زنی۴۷ ساله اهل شهر خورموج به علت بالا رفتن فشار خون دچار سکته و خونریزی مغزی شد که پزشکان مرگ مغزی وی را تایید کردند.

دکتر محمدرضا صالحی افزود: در این شرایط همسر و تنها فرزند این بیمار، به اهدا عضو رضایت دادند و عمل خارج کردن کبد و کلیه‌ها در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر انجام و برای پیوند به بیماران نیازمند به شیراز فرستاده شد. وی گفت: این چهارمین مورد اهدا عضو از ابتدای سال تاکنون در استان بوشهر است در حالی که پارسال فقط سه مورد اهدا عضو داشتیم.
***
اهدای عضو نیز از موضوعاتی است که باید در استان فرهنگ سازی شود. برنامه های لازم باید در این خصوص ساخته شود و خانواده های این عزیزان به جامعه معرفی شوند. در هر حال برای استان بوشهر داشتن فقط چهار مورد در سال آماری است که می بایست در خصوص آن به تقصیر های خودمان و متولیان موضوع بنگریم.

فرمانده انتظامی دشتی عنوان داشت: قاچاق در دشتی به نسبت جاهای دیگر خیلی کمتر است

رهام-رضایی

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان دشتی گفت:  قاچاق در این شهرستان نسبت به جاهای دیگر آمار پایین تری دارد.

سرهنگ رهام رضایی در جمع مسئولان شهرستان دشتی با بیان اینکه نقش تعزیرات حکومتی مهم و سنگین است، اظهار داشت: روند بررسی پرونده های قاچاق در دشتی تسریع شود.

وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی دشتی این شهرستان یکی از محورهای مواصلاتی قاچاق است که باید توجه جدی به این موضوع صورت گیرد.

بیش از نیمی از اعتبارات عمرانی دشتی به بخش «راه» رسید

بردستانی

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری دشتی گفت: در سال گذشته ۵۴ درصد اعتبارات عمرانی این شهرستان در حوزه حمل و نقل و ترافیک هزینه شد.

حمید بردستانی در جلسه شورای حمل و نقل ترافیک شهرستان دشتی اظهار داشت: این مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال بوده که در سطح شهرها، روستاها و راه‌ها هزینه شده است.

وی افزود: این پروژه‌ها شامل تعریض و بهسازی راه‌ها، اصلاح هندسی، تبدیل آب‌نما به پل، طرح‌های هادی روستایی، خیابان‌سازی معابر شهری است.

سهم اشتغال بخش تعاون در دشتی مطلوب نیست

مهرجو۱

مند: فرماندار دشتی گفت: تعاونی‌های تولیدی دشتی متناسب با ظرفیت‌های شهرستان تقویت شود.

غلامرضا مهرجو صبح دوشنبه در نشست با مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونین اظهار داشت: سهم صنعت شهرستان در بخش اشتغال کم رنگ است که ضرورت دارد با تقویت تعاونی‌ها به‌ویژه تعاونی‌های تولیدی سهم اشتغال شهرستان را افزایش داد.

وی یکی از راهکارهای اشتغال را درگیر کردن مردم در فعالیت های اقتصادی ترجیحا در قالب تعاونی عنوان کرد و افزود: لازم است متناسب با وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه مقررات و ضوابط بخش تعاون نیز اصلاح شود.

مهرجو با اشاره به اینکه تجربه های خوب در تعاونی های استان و شهرستان تقویت شود، ادامه داد: علی رغم وجود تعداد ۵۰۰ شرکت تعاونی در سطح شهرستان سهم آنها در اشتغال چندان مطلوب نیست.

افتتاح چندین طرح عمرانی در روستای حناشور دشتی

افتتاح طرح های عمرانی در حناشور

فرماندار دشتی در آیین بهره برداری از چند طرح عمرانی در روستای حناشور شهرستان دشتی گفت: ۴۸ بوستان روستایی با اعتبار قریب به ۳۰ میلیارد ریال در سطح روستاهای این شهرستان احداث شده است.

غلامرضا مهرجو اظهار داشت: اجرای این پروژه ها در قالب طرح های امید که از ابتکارات استاندار بوشهر بوده از سال گذشته آغاز شده است.

وی افزود: در حال حاضر برخی از پروژه ها افتتاح و برخی دیگر نیز در دست اجرا است که تلاش داریم در هفته دولت امسال تکمیل و به بهره برداری برسد.

مهرجو ادامه داد: بوستان روستایی حنا شور نیز در زمینی به مساحت ۴۵۰ متر مربع و با اعتبار ۳۵۰ میلیون ریال در دست اجرا است که از پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی برخوردار است.

وی همچنین در افتتاح طرح هادی روستای حناشور از مشارکت دهیاری و شورای اسلامی این روستا با بنیاد مسکن در اجرای این پروژه تقدیر کرد و گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به روستاها و عمران روستایی صورت گرفته که نشاط و شادابی خوبی در بین روستاها خصوصا جوانان شاهد هستیم.

شهردار خورموج: زحمات پرسنل شهرداری هیچ موقع دیده نمی شود

شورای فرهنگ

شهردار خورموج گفت: شهرداری خورموج همواره در امور فرهنگی و مباحث فرهنگی مشارکت فعال داشته و نماز جمعه شهر خورموج نیز همواره شاهد تلاش های این قشر زحمتکش در هر هفته بوده است.

احمد شیخیانی در جمع مسئولان دستگاه های فرهنگی و اجرایی شهر خورموج افزود: کمک به حوزه های علمیه که توسط شهرداری خورموج صورت گرفته است در راستای کار بزرگ فرهنگی است که شهرداری همواره آن را سرلوحه امور خود قرار داده است.

وی بیان داشت: وقتی اعتقاد به کار فرهنگی در یک مجموعه نهادینه شود کارها به صورت سیستمیک به سمت پیشرفت سوق داده می شود و شهرداری خورموج همواره این مقوله را رعایت کرده است.

شهردار خورموج با گلایه از برگزار کنندگان مراسمات در سطح شهر خورموج گفت: شهرداری در اکثر مراسمات شهر خورموج شرکت فعال دارد و همواره در هر مراسم بیش از ۵۰ درصد نیروهای شهرداری از آغاز تا پایان مراسم درگیر هستند اما در پایان مراسم هیچگونه تشکر از زحمات این پرسنل زحمتکش نمی شود.

اجرای پروژه های عمران شهری در کاکی تسریع می شود

اجرای آسفالت معابر در کاکی

شهردار کاکی خواهان رفع موانع اجرای پروژه های عمرانی، حفظ کیفیت و تسریع در بهره برداری از آنها مطابق برنامه زمانبندی شد.

غلامحسین محمدی در بازدید از پروژه آسفالت معابر، با تاکید بر رعایت برنامه زمانبندی خواستار افزایش سرعت اجرایی و رعایت کیفیت در انجام پروژه ها گردید.

شهردار کاکی مشارکت مردم در اجرای پروژه های عمرانی را ضروری و با اهمیت دانست و گفت: تمامی اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در سطح شهر جهت رفاه و آسایش شهروندان است.

محمدی نیا تصریح کرد: وضعیت نامناسب درآمدی و اعتبارات شهرداری، مشارکت شهروندان در پیشرفت و اجرای کارهای عمرانی و ارائه خدمات را ضروری کرده است.

۴۰ درصد از اعتبارات شهرستان دشتی به عمران روستایی اختصاص یافت

سرمک

مند: فرماندار دشتی گفت: ۴۰ درصد اعتبارات عمرانی شهرستان به عمران روستایی اختصاص یافته است.
غلامرضا مهرجو صبح چهارشنبه در جمع گروه‌های جهادی و مردم روستای سرمک تصریح کرد: در دو سال اخیر ۲۰۰ میلیارد ریال از محل ارزش افزوده به شهرستان تزریق شد که از این مبلغ بالغ بر۷۰ میلیارد ریال به حساب دهیاری‌ها واریز شد.

فرماندار دشتی با اشاره به بهبود وضعیت برق در روستاهای این شهرستان، گفت: تقویت زیرساخت روستاها امری ضروری در راستای ایجاد اشتغال، رفاه و آسایش مردم است.
وی  اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی مدیران شهرستان حضور در جمع مردم و بررسی مسائل و مشکلات آنان است.
امام جمعه خورموج: کارگاه ها و شرکتهای فعال در دشتی نیروهای بومی را جذب نمایند

مصلح

مند: امام جمعه خورموج بر اهتمام ویژه کارخانجات فعال در شهرستان دشتی به جذب نیروهای بومی تأکید کرد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • خورموجی :

    درود بر شما … در خصوص تامین اجتماعی خوب سخن گفتی برادر . متاسفانه این سازمان در دشتی بازیچه امیال سیاسی بوده است . در این دستگاه در خورموج متاسفانه… و در انتصابش رد پای … مشهود است . در صورتیکه نیروهای متخصص خوبی در آنجا مشغولند ولی به دلیل سیاسی کاری نماینده شهرستان از خدمت متخصصانه آنان محروم شده است . … …. متاسفیم که چنین شرایطی را باید به عینه تجربه کنیم . چرا و چرا و چرا …. ؟؟؟؟

اخبار استان بوشهر
تبلیغات