دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 31805 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: مرداد ماه فصل فراوانی رطب و لیمو در دشتی است. از نخلستانهای آباد دیروز دشتی معدود باغچه هایی مانده است که اینها نیز چندان مورد التفات جامعه ی امروز شهرستان نیست.

***

دوستی استان فارسی گرما زده و عرق ریز در هنگامی که برق رفته بود رو به من کرد و گفت: شما چطور رسانه ای هستید که نمی توانید صدای مردم را به گوش مسئولان برسانید؟ این بزرگوار برافروخته ادامه داد: از سالی که به بوشهر آمدم پی بردم که شما زبان دفاع از حق خودتان را ندارید. با این همه امکانات خدادادی برق و آبتان هنوز مطمئن نیست. روزگار مردمتان را نمی بینید؟

این دوست بزرگوار نهایتا تمام فشاری که بی برقی بر او وارد آورده بود را به سمت من هل داد و گفت: رسانه ای که دردی از مردم دوا نکند نبودنش بهتر از بودنش است.

به دو سه روز پیش برگشتم و موضوعی که پیش آمده بود برای گرفتن حق انتشار آگهی های نفتی در نشریات استان و شرایطی که بیشتر دوستان فکرهایی در مورد ما کردند که بازگویه اش خوشایند نیست. به یکی دو روز جلوتر آمدم تا رسیدم به روز خبرنگار.

وقت تکریم خبرنگار که می رسد مدیران ادارات مراسمی ترتیب می دهند و خبرنگاران را دعوت می کنند و عملکرد خودشان را می گویند و خبرنگاران هم می نویسند و با مختصری کادو این روز تمام می شود. رپرتاژی که بابت آن مدیر اداره می خواهد حداقل یک میلیون تومان هزینه بدهد با یک کارت هدیه نهایتا صد هزار تومانی به سرانجام می رسد و خبرنگار برای یک سال مدیون و بدهکار آن اداره و مدیری است که حق یک میلیونی خبرنگار را با کادوی صد هزار تومانی معاوضه کرده است.

چطور می شود نشریه و سایتی که درگیر تامین روزمره های خودش است بتواند صدای مردم شود؟ علی رغم تعدد رسانه ها در ابوشهر اما بسیاری از حقوق اساسی استان طرح نمی شود. بیش از همگرایی و تمرکز برای نیل به خواست عمومی، جامعه ی رسانه نیز دچار چند دستگی و چند صدایی است. رسانه در استان عمق خاصی ندارد. هدفمند نیست و مشخص نیست که در کجای جامعه و برای حل کدام مشکل و معضل ظهور و بروز یافته است. بسیاری از رسانه ها شخصی یا خانوادگی اداره می شوند و مشکلات عدیده ای که باعث شده است علی رغم تعدد اما در استان نشریه موثر و تاثیر گذار به مفهوم واقعی نداشته باشیم.

روز خبرنگار فرصت مناسبی است تا جامعه ی رسانه ای استان گرد هم بنشینند و با طرح مشکلات خود به راهکار بیندیشند. رسانه ی مریض نمی تواند صدای جامعه باشد و دردی از اجتماع درمان کند. متولیان این موضوع باید به این بیندیشند که خبرنگاران دچار مشکلات عدیده ای هستند که معمولا آنرا طرح نمی کنند اما توقع دارند مسئولان این مشکلات را ببینند. قشری که برای پیگیری و حل مشکلات جامعه پیشگام است اما برای طرح مشکلات خودش اصلا قلمش نویسا نیست.

لطفا کمک کنیم تا خبرنگاران نیز مثل تمام اقشار جامعه از تولیدات خود به درآمد برسند. حمایت از این قشر می تواند بزرگترین کمک را به توسعه جامعه بکند.

دشتی در هفته ای که گذشت

مرداد ماه فصل فراوانی رطب و لیمو در دشتی است. از نخلستانهای آباد دیروز دشتی معدود باغچه هایی مانده است که اینها نیز چندان مورد التفات جامعه ی امروز شهرستان نیست. علی رغم اجرای طرح طوبی و احیاء کشت نخل در شهرستان اما سیمای نخلستانهای پیر و فرتوت و خشکیده در دشتی آزار دهند و دلخراش است. روستاهایی که روزگاری زندگی در آنها جریان داشت و نخلستان صبوری که مردم را از سالیان سخت قحط و نداری به سلامتی عبور می داد امروزه خالی از سکنه و معاش، از حافظه ی نسلهای پیشین رفته و در ذهن نسل نو نیز هیچ تصویری از زندگی ندارند. با این وجود رطب شیرین نخلستانهای دیمکار دشتی از یک غذای ساده گذشته است و به سطحی از دارو رسیده است.

نخل

لیموی دشتی اما در سالیان اخیر احیاء شده است. با این وجود به نظر می رسد این بخش از کشاورزان شهرستان نیز دچار مشکلاتی باشند. برای فهم مشکلات این کشاورزان به زودی به دیدارشان خواهیم رفت و گزارشی از عطر و طعم لیموی دشتی خواهیم نوشت. از مردمی که دستانشان بوی شکوفه های لیمو می دهد.

ثبت ۶۰ سازمان مردم نهاد در شهرستان دشتی

محمد حسینی

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دشتی با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: ۶۰ سازمان مردم نهاد در این شهرستان به ثبت رسیده است.

***

با وجود ثبت شصت سازمان مردم نهاد در دشتی اما فعالیتهای غیر دولتی در این حوزه بسیار محدود و مختصر است. معلوم است که کار در جایی دچار مشکل است. جامعه ی در حال گذار که از نهادهای سنتی محروم شده و هنوز به سطحی از شکل گیری نهادهای مدرن مدنی نرسیده است نیازمند کمک گرفتن از سازمانهای مردم نهادی است که بر حسب علاقه و برای رفع مشکلات شکل گرفته اند.

تلاشهای برخی اما در دشتی بسیار موثر و مفید بوده است. زوج هنرمند دشتیاتی در این سالها کارهای بزرگی را برای احیاء برخی از هنرهای فراموش انجام داده اند. آنان اکنون می دانند که باید ریشه ای کار کنند و راه اندازی خانه هنر نگین دشتی به عنوان موسسه غیر دولتی در بخش های فرهنگی و هنری و برای شناسایی استعدادهای هنری دشتی موضوع خرسند کننده ای است.

رفع مشکلات عدم حضور مشخص و بارز سازمانهای مردم نهاد در دشتی نیازمند همکاری مشاور جوانان و سمن های استانداری است. دشتی در این زمینه بسیار ایستا و ساکن است. در گفتگویی که با برخی از فعالان اجتماعی شهرستانهای پیرامون داشتم رد برخی از کارهای موثر را نشان می دادند اما فعالیتهای اجتماع محور در دشتی در سه سال گذشته چندان نمودی نداشته است.

اختصاص۴۵۰ میلیون تومان به طرح‌های عشایری دشتی

مهرجو

فرماندار دشتی گفت: در سال گذشته ۴۵۰ میلیون تومان به پروژه های عشایری این شهرستان از محل منابع استانی اختصاص یافت.

***

فرماندار دشتی که موضوع رفتنش از شهرستان این هفته مبحث داغ محافل و گروه های شهرستان بوده در این دیدار به نکته ی خاصی اشاره کرده است.

شهرستان دشتی درگیر با مطالبات معوقه پیمانکاران است و میزان اعتبارات استانی جوابگوی آغاز پروژه های جدید در این شهرستان نیست.

مهرجو تاکید کرده است که مدیران شهرستان تلاش کنند از محل منابع ملی بتوانند اعتباراتی را جذب شهرستان کنند تا وضعیت فعلی دشتی رونق بگیرد.

باید پرسید مدیران شهرستان دشتی در سال مالی گذشته چه میزان در جذب اعتبارات ملی موفق بوده اند. شاید یکی از ملاکهای کارایی مدیران در دشتی همین موضوع باشد. ما به عنوان یک رسانه علاقه مند هستیم بدانیم کدام یک از مدیران شهرستان در این موضوع موفق تر بوده است و اگر آماری از این مورد در دشتی وجود دارد را بازتاب دهیم.

به راستی هر کدام از مدیران شهرستان چه میزان اعتبار ملی به دشتی آورده اند؟

کارکنان شبکه دامپزشکی دشتی بر علیه بیماری هاری واکسینه شدند

ایزدی

با هماهنگی شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان، کارکنان دامپزشکی دشتی بر علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

***

شبکه دامپزشکی یکی از ادارات موفق دشتی در سال گذشته بوده است. این اداره مستقیما با سلامتی مردم سر و کار دارد و از این رو ما همواره اخبار این اداره را پوشش رسانه ای داده و شما را در جریان فعالیتهای شبکه دامپزشکی قرار داده ایم.

مراقبت بهداشتی از دام و طیور در پهنه جغرافیایی دشتی و نظارت بر کشتار دام سبک و سنگین و حمل و انتقال گوشت و فرآورده های دامی به شهرستان همه و همه از وظایف این اداره است. فرهنگ مردم و کشتار سنتی دام و طیور در منازل از چالشهای جامعه دشتی در این موضوع است. کمبود نیروی انسانی و پراکندگی روستاها و دامداری ها در چهار سوی دشتی نیز از مشکلات این اداره است

برای آشنایی با کم و کیف فعالیتهای بیشتر این اداره و رصد دقیق فعالیتهای انجام شده با مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان به گفتگو خواهیم نشست. به زودی از طریق همین رسانه سوالات شما را  از مدیر شبکه دامپزشکی دشتی خواهیم پرسید.

۱۲۶ پروژه نیمه تمام در دشتی تکمیل شد

مهرجو

فرماندار دشتی گفت: در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید ۲۶۵ پروژه نیمه تمام در این شهرستان وجود داشت که با تامین اعتبار و حمایت دولت در مدت سه سال اخیر ۱۲۶ پروژه نیمه تمام تکمیل و به بهره برداری رسید.

« گرگشو » در کردوان فیلمبرداری شد

سیده ساناز موسوی

سیده ساناز موسوی از اتمام تصویر برداری فیلم«گرگشو» یا گری گشو در روستای کردوان دشتی و شروع تدوین این فیلم کوتاه خبر داد.

***

ساخت فیلم چند سالی است در دشتی شروع شده است و علاقه مندان این حوزه نیازمند حمایت و همکاری و تشویق می باشند.

نسل نوی شهرستان بیش از سایر نسلها در این مسیر مصمم است. به امید موفقیت این دوستان و به امید روزی که علاقه مندان به عرصه ی فیلم در دشتی به خواستهای قلبی خود رسیده باشند.

مقاوم سازی در روستاهای دشتی به شصت درصد نزدیک شد

بردستانی

معاون امور عمرانی فرماندار شهرستان دشتی گفت: بیش از ۵۸ درصد واحدهای مسکونی روستایی شهرستان دشتی مقاوم‌سازی شده است.

حمید بردستانی صبح امروز در نشست کمیسیون مسکن شهرستان دشتی اظهار داشت: در بخش شنبه و طسوج ۱۰۰ درصد از واحدهای مسکونی بعد از زلزله ۶٫۱ دهم ریشتری بازسازی و مقاوم‌سازی انجام شده است و در برخی از روستاهای شهرستان ممکن است ۱۰ تا ۲۰ درصد مقام سازی انجام شده باشد.

وی ادامه داد: در دهستان کبگان متأسفانه آمار بسیار کمی وجود دارد که واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده است و بازسازی در یک روستای ۷۰ خانواری فقط برای ۹ واحد انجام ‌شده است.

***

به راستی دلیل عدم نوسازی روستاهای ساحلی دشتی چیست؟ چه اتفاقی افتاده است که مردم ساحل نشین رغبتی به ماندن در این دهکده های ساحلی ندارند. ریشه ی این مشکل آیا در کم فروغ شدن امکان معاش مردم است یا کمبود امکانات زیرساختی و رفاهی مردم را وادار به مهاجرت کرده است؟ بخش اعظم روستاهای میانی دشتی و روستاهای حاشیه رود و کوهپایه مند خالی از سکنه شده است. آیا به راستی راهی برای ترغیب ساکنان باقی مانده به ماندن در روستا نیست؟ دشتی با روستاهای خالی از سکنه ی خود تا کی می خواهد دور از نگاه برنامه ریزان استان روزگار کج دار و مریز خود را سپری کند؟

به هر حال باید این موضوع مهم مطالعه و ریشه یابی شود.

سپاه و بسیج ۲۵۰ واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد دشتی می سازند

علی غضنفری

فرمانده سپاه امام رضا(ع) شهرستان دشتی گفت: ۲۵۰ واحد مسکونی توسط بسیج سازندگی و نیروی دریایی سپاه احداث و در اختیار مددجویان کمیته امداد قرار می‌گیرد.

علی غضنفری در آیین کلنگ زنی ۱۳۷ واحد مسکونی کمیته امداد امام خمینی در بخش کاکی شهرستان دشتی اظهار داشت: این واحدهای مسکونی توسط بسیج سازندگی احداث و در اختیار مددجویان کمیته امداد قرار می گیرد.

***

سرهنگ غضنفری اما مشخص نکرده است اعتبار ساخت این واحدهای مسکونی از کجا تامین شده است. آیا مثل بیشتر کارهای عمرانی سپاه در منطقه عام المنفعه و کمک به رونق و توسعه شهرستان است یا به شکلی دیگر این نهاد در خانه سازی برای مستضعفان ورود کرده است.

هر چه باشد کمک به بازسازی سکونت گاه های مردم محروم در شهرستان دشتی علاوه بر تبعات مادی دارای اجر اخروی است که ورود به آن نتیجه بخش خواهد بود. به ویژه اینکه در سطح تمامی روستاهای شهرستان این کار انجام می شود و قطعا برای تهیه مصالح و نیروی انسانی کار از فرزندان منطقه استفاده می شود. این موضوع شاید بتواند در رکود فعلی مسکن کمکی به رونق این حوزه در دشتی باشد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دشتی معارفه شد

تودیع و معارفه دادستان (۲)

آیین تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب دادگستری شهرستان دشتی در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

خشکسالی در دشتی هفت هزار قطعه ماهی را به دام مرگ انداخت

مرگ ماهی

بیش از ۷ هزار قطعه ماهی در شهرستان دشتی تلف و ۷ هزار قطعه نیز توسط سازمانهای متولی و دوست داران محیط زیست نجات یافتند.

مرگ ۷ هزار قطعه ماهی در تغذیه مصنوعی (سد خاکی) بخش شنبه شهرستان دشتی در استان بوشهر طی روزهای گذشته موجب نگرانی مردم محلی شده است.

تغذیه مصنوعی بخش شنبه و طسوج که توسط منابع آب شهرستان احداث شد دارای پنج حوزه است و به‌ طور میانگین سالانه ۷۰ هزار متر مکعب آب در هر حوضچه ذخیره می‌شود.

قضات باید حدود الهی را جاری کنند

معارفه دادستان دشتی

رئیس دادگستری شهرستان دشتی گفت: حساسیت شغل قضا از اینجا ناشی می‌شود که قضات باید حدود الهی را جاری کنند و لازمه آن فهم و درک مقررات، موازین شرعی به‌علاوه قدرت تطبیق فروع بر اصول است.

آغاز صدور کارتهای الکترونیکی تعاونی مرزنشینان در دشتی

رزمی

مند: رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی عمده ترین اولویت فعلی تعاونی های مرزنشینان خورموج و کاکی را تبدیل دفاتر موجود سهام اعضاء به کارت الکترونیکی دانست.

داریوش رزمی افزود: این موضوع که کمک بسیار زیادی به احیاء و بازسازی تعاونی های مرزنشینان در شهرستان دشتی می کند در حال حاضر توسط سازمان صنعت و معدن در حال پیگیری است.

***

تعاونی مرزنشینان و دلایل عدم موفقیت و رکود این تعاونی بزرگ در دشتی را با صاحب نظران این عرصه طرح خواهیم کرد. آیا دلایل از رونق افتادن این تعاونی بزرگ را می دانید؟

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • محمد :

    بیراهم نمیگه این دوست فارسیمون

اخبار استان بوشهر
تبلیغات