دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 32534 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: سهم دشتی از اولین دیدار برنامه ریزی شده ی وزیران و معاونان رئیس جمهور از استان بوشهر دیده نشدن بود. شاید البته این سفر برای کل استان برنامه ریزی نشده بود و تنها چهار شهرستان جنوبی مقصد وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی بودند.

میانه ی هفته بود که روابط عمومی استانداری از قول استاندار سفر وزراء و معاونان رئیس جمهور به استان بوشهر را رسانه ای کرد. سالاری دو روز بعد، از دیدارش با روحانی نیز نوشت. بخش قابل توجه گزارش استاندار جمله ی آخر بود. « چند پیشنهاد در حوزه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور ارائه نمودم که استقبال نمودند و مواردی را دستور دادند جلساتی برگزار شود یا اقداماتی بشود. از طرح ها و فضای استان رضایت داشتند».

آیا به میزان رضایت رئیس جمهور از استان بوشهر مردم استان نیز از روحانی رضایت دارند؟

بخش عمده مطالبات کلان استان در این دولت نیز بر زمین ماند. انجام حرکتهای کوچک و مقطعی که نتوانست بوشهر را بر مدار توسعه بیندازد چندان دستاورد قابل دفاعی نیست. سهم استان از منابع سرزمینی نامشخص است و بوشهر در گیر و دار بی برنامگی و نبود عزم عمومی برای رشد و توسعه وامانده است.

نه خبری از اتصال استان به خط آهن کشور است و نه برای بحران عظیم آب برنامه ی راهبردی وجود دارد. منطقه ی آزاد نیز با وضعیت فعلی نمی تواند گره ای از بخت فروبسته ی مردم نجیب مرزنشین بوشهر بگشاید. حتی اگر جدیت مردم و دغدغه های معیشت آنان نبود « ته لنجی» نیز به دستان این دولت بسته می شد. با این وضعیت دولت اما در آستانه ی انتخاباتی دیگر ایستاده است که بیش از رضایت رئیس جمهور؛ رضایت مردم است که سرنوشت آنرا مشخص می کند.

***

سفر وزیر کار به بوشهر و شهرستان دشتی که دیده نشد …

پیش از این استاندار گفته بود: با برنامه‌ریزی صورت گرفته استان بوشهر از اول شهریور تا پایان سال شاهد حضور مستمر و مرتب یکی از اعضای دولت در استان خواهد بود به طوری که به‌ طور متوسط (میانگین) هر دو هفته یکبار، یکی از وزراء و معاونین رئیس جمهور مهمان استان خواهند بود تا در جلسات تخصصی، رسیدگی به مسایل استان با حضور آنان، نخبگان، فعالان اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اقشار و اصناف مختلف انجام شود.

سفر وزیر کار اما با جمعی از مدیران عالی رتبه وزارتی از جمله رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور، رئیس سازمان بهزیستی کشور و رئیس سازمان تامین اجتماعی به منظور دیدار از شهرستانهای جنوبی استان بوشهر بود و احتمالا نباید آنرا در قالب این برنامه قلمداد کرد.

حضور در سمینار مسئولیت‌های اجتماعی در فرمانداری عسلویه، بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی و مرکز تحقیقات و حفاظت فنی و بهداشت کار در عسلویه، سرکشی از خانواده معلولان و شهدای شهرستان جم، بازدید از پتروشیمی جم در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، بازدید از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان کنگان، حضور در جلسات شورای اداری دو شهرستان از چهار شهرستان جنوبی استان و نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری با حضور تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و فنی و حرفه‌ای در مرکز استان از جمله برنامه های این سفر دو روزه بود.

به نظر می رسد سفر علی ربیعی به استان بوشهر یک سفر منطقه ای بود که ربطی به کلیت استان نداشت. بیشتر شهرستانهای استان در این دیدار نادیده گرفته شدند. دشتی از جمله شهرستانهایی است که در حوزه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشکلات متفاوتی مواجه است.

از عدم بهره مندی مردم این شهرستان از خدمات درمانی تامین اجتماعی و امکانات رفاه کارگری تا معضلات بیکاری و مسائل متعدد بخش تعاون و فنی و حرفه ای و موضوعات مبتلابه بهزیستی طیف متنوعی از مشکلاتی است که مردم دشتی با آن درگیر هستند.

در حال حاضر بیش از ده هزار نفر از جمعیت بیش از هشتاد هزار نفری این شهرستان دارای بیمه تامین اجتماعی هستند. شاید کمتر از نیمی از این تعداد هم در شعبه های تامین اجتماعی در خارج از شهرستان دارای سوابق پرداختی بیمه باشند. با وجود احتساب خانوارها شاید جمعیتی بیش از سی هزار نفر در دشتی دارای بیمه تامین اجتماعی هستند.

این گفته یعنی اینکه بیش از نیمی از جمعیت دشتی دارای تامین آتیه نیستند و برای رفع این معضل باید چاره ای اساسی اندیشید.

احداث درمانگاه تامین اجتماعی در دشتی یکی از مهمترین خواست های این مردم تا همین امروز در وعده و وعیدهای اداری مانده است و مردم ما علی رغم پرداخت حق بیمه اما از مزایای درمان تامین اجتماعی محرومند. در این سالها حتی تلاش نشده است برخی از پزشکان متخصص در دشتی تحت عنوان پزشکان تامین اجتماعی به ویزیت بیماران بپردازند. اگر هم شده باشد حداقل ما از آن بی خبر هستیم.

حدود بیست سال از استقرار تامین اجتماعی در دشتی گذشته است و کمتر سراغ داریم فردی دارای دانش این حوزه بر راس این اداره نشسته باشد و به توسعه و حل و رفع معضلات دشتی بیندیشد.

خبر مجوز احداث بیمارستان تامین اجتماعی دشتی در مهرماه ۹۴ رسانه ای شده است و تاکنون هیچ پیشرفتی در این زمینه دیده نمی شود.

معضل بیکاری در دشتی همه گیر شده است و خانواده ای نمانده که به طور مستقیم با این مشکل بزرگ مواجه نباشد. با وجود تلاشهایی که در بخش آموزش فنی و حرفه ای و کار و تعاون انجام شده اما دردی از مردم دشتی دوا نشده است. منابع معاش مردم روستاها نابود شده و نشاط اجتماعی و مشارکت مدنی در دشتی در حداقل است.

دشتی علی رغم بهبود شاخص های توسعه در این سه سال و افزایش اعتبارات استانی اما از لحاظ توسعه و تصحیح وضع بیکاری شاخص مطلوبی ندارد.

مدیریت ارشد استان باید در نگاه خود نسبت به این شهرستان میانی و کمک به رشد و توسعه دشتی تجدید نظر کند. دشتی علی رغم دارا بودن نیروی انسانی ماهر اما در سطح استان چندان دستاورد خاصی برای عرضه ندارد. پتانسیلهای مهم این شهرستان بدون برنامه راهبردی موثر رها شده و بخش کشاورزی نیز که بخش اعظم نیروی شهرستان را در خود مشغول دارد نیاز به بازنگری اساسی و توجه ویژه است. سفره های آب زیرزمینی و دشتهای این حوالی در معرض خطر هستند و بندر و گمرک منطقه تاثیری در توسعه این حدود ندارد. حوضچه های پرورش میگو در منطقه مشکلات خاص به خود دارند و در صنعت و معدن نیز برنامه ای برای رشد اشتغال وجود ندارد. برای توسعه دشتی نیاز به عزم عمومی مردم است که در حال حاضر متاسفانه شاهد این تصمیم در آحاد مردم نیستیم.

علی رغم برخورداری برخی از مردم دشتی از سرمایه ی لازم اما این مردم علاقه ای به سرمایه گذاری در شهرستان ندارند. بیشتر نقدینگی ها تبدیل به خانه و باغ در استان مجاور شده است یا اتومبیل های گران قیمت که تاثیری در رفع مشکلات جامعه ندارد. تا مردم دشتی برای نجات این حدود احساس علاقه و ضرورت نکنند این شهرستان روزگار خوبی در پیش روی نخواهد داشت.

موضوع بعدی در بحث سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان بوشهر، غیبت نماینده مردم دشتی و تنگستان در این سفر بود.

دشتی در هفته ای که گذشت

دشتی در این هفته شاهد تغییر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بود. کشاورزی مهمترین عامل پیشرفت و در عین حال تهدید برای توسعه دشتی در این سالها بوده است. نبود برنامه مشخص و چشم انداز آینده کشاورزی در دشتی معضل بزرگی است که این بخش را در رها شدگی نگه داشته است. برنامه های کم اثر و محدود و سلیقه ای هرگز نتوانسته است این بخش را درست مدیریت کند، از این رو است که دشتی با توسعه کشاورزی بی برنامه عملا ریشه های بود خود را هدف گرفته است. اگر نگاه علمی و برنامه محور بر این حوزه حاکم نشود و همه چیز به تصمیم خود مردم واگذار شود و دولت فقط نظاره گر بماند دیرزمانی نمی گذرد که دشتی این قابلیت توسعه را نیز از دست داده و به قول مردم این حوالی « کاسه ی چه کنم» را در دست خواهد گرفت.

 

احداث سد باغان دشتی با مشارکت وزارت نفت

سد باغان

استاندار بوشهر گفت: طرح سد باغان دشتی با مشارکت وزارت اجرایی و ضمن تامین آب کشاورزی سبب تقویت سفره‌های زیر زمینی مناطق دشتی و جم می‌شود.

***

بعید می رسد سد باغان بتواند به تنهایی مشکل بزرگ پیش آمده در این بخش از استان را حل نماید. دشت جم در سالهای متمادی از سفره های آبی غنی خود تهی شد و این موضوع نیازمند مطالعه جدی است. چرا دشت جم دچار این معضل شد؟ آیا چاه های غیر مجاز به تنهایی می توانستند در این مدت محدود سفره های غنی آب این منطقه را نابود کنند یا عامل دیگری در این موضوع دخیل است.

۱۴۷ کیلو مرغ تاریخ مصرف گذشته در دشتی معدوم شد

ایزدی

مند: سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: ۱۴۷ کیلوگرم مرغ تاریخ گذشته در شهرستان دشتی معدوم شد.

آتش سوزی های دشتی یک میلیارد ریال خسارت بر جای نهاد

آتش سوزی

آتش سوزی های باغات از ابتدای سال تا کنون ۵۳۰ اصله نخل و درخت مرکبات را در شهرستان دشتی سوزانده است.

فرماندار شهرستان دشتی گفت‌: این درختان در پنج مورد آتش سوزی آسیب دیده‌اند و باغ داران بابت این حوادث یک میلیارد ریال ضرر دیده‌اند.

برخورد قانونی با تهدیدکنندگان سلامت مردم صورت گیرد

حسینی

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان دشتی گفت: باید با تهدیدکنندگان سلامت مردم برخورد قانونی لازم صورت گیرد.

***

عوامل تهدید کننده سلامت مردم در دشتی زیاد است. از کودهای مرغی فله ای و سموم به کار گرفته در حوزه کشاورزی تا آلودگی های هوا و آب های رو زمینی و زیر زمینی تا بهداشت مواد غذایی مردم این حدود همه از عوامل تهدید کننده ی سلامت مردم است.

جدیت در این زمینه لازم است و تاکید معاون فرماندار در این حوزه نیز به جا است.

اجرای پروژه آبخیزداری در دشتهای چاهگاه و کردلان شهرستان دشتی

زحمتکش

رئیس شورای اسلامی بخش شنبه و طسوج از آغاز عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری دشتهای چاهگاه و کردلان شهرستان دشتی در هفته ی دولت خبر داد.

الیاس زحمت کش گفت: این پروژه شامل سه بند ملاتی – سنگی شامل ۲۵۰ هکتار کپه کاری و ۱۵۰ هکتار هلالی آبگیر به همراه ۱۵۰ هکتار جنگل کاری است که در روستاهای چاهگاه و کردلان اجرا می شود.

تشکل‌های غیردولتی بخش کشاورزی شهرستان دشتی تقویت شود

مهرجو

فرماندار دشتی گفت: تشکل‌های غیردولتی بخش کشاورزی شهرستان دشتی باید تقویت شود.

***

تشکل های غیر دولتی عملا در دشتی نمود مشخصی ندارند. عدم بروز فعالیتهای غیر دولتی نیز از علائم و مشخصات جامعه حال حاضر دشتی است.

در حوزه کشاورزی نیز جای فعالیت برای سمن های مردمی است اما چرا مردم دشتی علاقه ای به فعالیتهای اجتماع محور ندارند سئوالی است که پاسخ بدان قدری دشوار است.

اثر ماندگار «فرهنگ لغات گویش دشتی» منتشر می شود

دیدار با کوچک هاشمی زاده

فرماندار شهرستان دشتی در دیدار با سیدکوچک هاشمی زاده محقق خورموجی گفت: فرهنگ لغات گویش دشتی استاد هاشمی زاده را چاپ می کنیم.

***

از این دست فعالیت ها در دشتی بیش باد. منتظر خواهیم بود تا پس از سالها انتظار برای رویت آثار استاد، فرهنگ گویش دشتی سید کوچک بزرگ را ببینیم.

به همت مسببان این موضوع درود. تکریم عالمان هر اجتماع راهی می گشاید به تصحیح نگاه مردم به خود و پیرامون. وقتی عالمان قدر نبینند دانش مهجور خواهد ماند و وقتی دانش مهجور شود اجتماع رشد نخواهد کرد. تکریم عالمان می بایست همواره در صدر برنامه های مسئولان باشد و چقدر زیباست دیدن تصاویر دیدار نماینده سیاسی دولت از این عالم دشتیاتی.

شبکه دامپزشکی دشتی آماده ارائه مشاوره های لازم به کنکوری ها است

ایزدی

سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی گفت: دامپزشکی شهرستان آماده است تا مشاوره های لازم را به کنکوری های دشتی برای آشنایی بیشتر با این رشته ی تحصیلی ارائه نماید.

***

این حرکت خوب از سوی یکی از مدیران جوان دشتی که علی رغم دغدغه های شغلی به کمک به جامعه ی پیرامون خود می اندیشد نیز از جمله کارهایی است که باید دیده شود.

برای رشد و توسعه نیازمند نگاهی همه جانبه نگر هستیم. وقتی از دستتان می رود برای رشد این جامعه کمک کنید و این را از مردم خود دریغ نکنید یعنی اینکه به خود و جامعه و محیط زندگی خود کمک کرده اید.

این نگاه ارزشمند مهندس ایزدی حائز تشویق است و این رسانه به سهم خود از این حرکت ارزشمند و ماندگار تقدیر می کند.

 

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات