دکتر جعفری نژاد:

جبهه بزرگترین دانشگاه و دعای خیر مردم بهترین نسخه برای من است

شناسه خبر: 32686 سرویس: اخبار مهم, گفتگو

مند: هنوز هم طب سنتی دشتی برجسته و در تمام مناسبات حیات اجتماعی مردم این شهرستان نمودار است. منطقه ای که به دلیل نزدیکی با کانونهای تحول و شهرهای مهم ایران قدیم با جنبه های گوناگون توسعه آشنا بوده است.

طب یکی از مسائل مهم مردم دشتی بوده که در طول زمان شکل و رسم های مختلف به خود دیده است. امروزه معجونی از گذشته های دور و دیر طب سنتی را با جستار در رفتار بهداشتی و درمانی مردم منطقه می توان بازیافت. از اوراد و ادعیه تا ارتباط با اجنه و طب سوزنی و طب کانی و گیاهی در دشتی می توان بازمانده هایی یافت. طب افریقایی و هندی و چینی در مجاورت با طب اسلامی و طب سیرافی و جلوه های بارز طب ایرانی معجون خاصی ساخته است که من آنرا طب دشتی می دانم. در این خصوص در سایت مند خواهیم نوشت اما اینبار به مناسبت روز پزشک به دیدار یکی از پزشکان این روزهای بخش کاکی رفتیم. کسی که می توان گفت از اولین پزشکان نسل نوین پزشکی دشتی است. حداقل در بخش کاکی جزو پنج نفر اول است. یادم هست در حالی که دانش آموز کم سن و سالی بود به جبهه رفت و بعد که برگشت انگار روحیه اش عوض شده بود. به تعبیر من او در نوجوانی بزرگ شد و برای پذیرش مسئولیت های بزرگ آماده گردید. با این وجود و در حالی که امکان تصدی مناصب بهداشتی و درمانی و حتی سیاسی برای او بود اما او به مطبی کوچک در شهر کاکی قناعت کرد و به مداوای مردم این بخش پرداخت. وی سالانه ایام زیادی از سال را به صورت رایگان به مداوای مردم محروم بخش کاکی اختصاص می دهد تا به نوعی قدردان روزگاری باشد که خداوند به او ارزانی داشته است. دکتر اصغر جعفری نژاد در هنگامه ای به دانشگاه علوم پزشکی تهران رفت که قبولی در دانشگاه حتی در رشته های سهل نظری در شهرستان دشتی دشوار بود. گفتگوی ما را با وی بخوانید.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

اصغر جعفری نژاد متولد ۱۳۵۴ساکن بادوله، دانش آموخته دبیرستان شهید بهشتی کاکی.

چه سالی به دانشگاه راه یافتید؟

کنکور سراسری سال تحصیلی ۷۱-۷۲

در دوره شما راه یافتن به دانشگاه بسیار دشوار بود به ویژه رشته ی پزشکی، چگونه به این مهم دست یافتید؟

با توجه به کمبود دانشگاه در کشور و متمرکز بودن رشته های پزشکی در استانهای بالای کشور و حجم متقاضی زیاد واقعا قبولی در رشته های پزشکی سخت و دشوار بود ولی با پشتکار و شروع به خواندن از پایه دوم و برنامه در تحصیل و زندگی و با کمک گرفتن از معلمان خوب  آن زمان و مداومت در تمرین و در یک کلام فقط خواندن و خواندن توانستم به یاری خدا از سد بلند کنکور در آن سالها عبور کنم و به دانشگاه بروم.

از کی متوجه شدید که به پزشکی علاقه دارید؟

سال سوم راهنمایی که به اتمام رساندم موقع ثبت نام در پایه اول دبیرستان نظام قدیم مدیر وقت آموزشگاه با دیدن کارنامه دوره راهنمایی ام بدون سوال و توجه به علاقه تحصیلی در گروه علوم تجربی مرا ثبت نام نمود و همانجا اعلام داشت که در این رشته صرفا جهت پزشکی اسم نویسی ات کرده ام. این جرقه ای شد در ذهنم که به خودباوری برسم و به تقویت نقاط قوتم بپردازم و قوای ذهنی ام را بیشتر و بهتر به فعلیت برسانم.

سالهای تحصیل در تهران چگونه بود؟

با توجه به آداب و رسوم زندگی و تحصیل در جنوب کشور و بویژه استان بوشهر و خاصه شهرستان دشتی اوایل تحصیل مقداری سختی در برداشت ولی در ترمهای بعدی و سنوات بالاتر رفع شد. اصولا زندگی و فرهنگ ما خاص زیستن در این منطقه است و صمیمیتی که بین مردم است در هیچ کجای کشور نیست.

چند پزشک همدوره ای از استان با شما بودند؟

دکتر مسعود مظفری، دکتر اصغر بحرانی، دکتر اردشیر اسلامی و دکتر مهدی سعادت نیا از همدوره ای های من بودند.

چرا علی رغم اینکه می توانستید در بیمارستانهای خوب کشور طبابت کنید به دشتی برگشتید؟

من موفقیت خودم را مرهون و مدیون دعای خیر مردم فقیر و ساده زیست منطقه و پدر و مادرم می دانم. بنابراین توان گذاشتن برای خدمت به این مردم صادق خیلی لذت بخش است و اصلا حلاوت شنیدن یک دعای خیر از زبان صمیمی این مردم و دیدن لبخند رضایت بر سیمای پیرمردان و پیر زنان ساده دل روستایی و جوانان خوب هم شهری را نمی توانم با چیزی معاوضه کنم.

هدف شما از پزشکی چیست؟

هدف من از پزشکی خدمت به هم نوع و کسانی است که واقعا احساس می کنی پناهی جز دستان تو ندارند و آن هنگام که نسخه می نویسی نگاه آن پدر و مادری که فرزند بیماری دارد و نگاهش بدستان توست آنجا احساس می کنی که واقعا وسیله دست خدایی …
در سالهای متمادی حضور در دشتی چه موضوعاتی را علاوه بر دروس تئوری دانشگاهی از مردم منطقه یاد گرفته اید؟

اعتقاد بیش از اندازه مردم پاک و بی آلایش منطقه به مذهب به ویژه نبی اکرم و ائمه اطهار حضرت زهرا و ابوالفضل و همین اعتقادات پاک مردم است که منشا تاثیرگذاری نسخه های من می شود.

دکتر طب سنتی منطقه در بهداشت و درمان فعلی چه جایگاهی دارد. آیا به آن علاقه مند هستید؟

متاسفانه با طب سنتی با توجه به اینکه پیشینه خوبی هم داریم غریبه شده ایم. ان شاءالله این نوع طب نیز جایگاه خود را پیدا کند.

الگوی شما در پزشکی چه کسی است؟

قبلا از منطقه کاکی کسی برای تحصیل پزشکی نوین به دانشگاه نرفته بود مگر آقای دکتر جمالی حاجیانی که ایشان نیز در خورموج مطب داشتند و به درمان بیماران مشغول بودند. روز اول انتخاب رشته نزد ایشان رفتم و راهنمایی هایم را از ایشان گرفتم. دکتر الگوی یک پزشک متعهد است برای من.

مشکلات و نواقص موجود در دشتی از نظر شما که یک پزشک هستید چیست؟

 ضعیف شدن روحیه درس خواندن و عدم نگاه دقیق بعضی خانواده ها به وضعیت تحصیلی فرزندانشان و نگاه به درآمدهای کاذب و بیشترین و بدترین مورد وجود ناامیدی و یاس در دانش آموز و ولی دانش آموز و عدم پیشرفت منطقه در زمینه مسایل کمک آموزشی درس و ایجاد آمادگی جهت کنکور بسان بقیه مناطق کشور حتی استان نظیر بوشهر و دشتستان موضوعاتی است که من آنها را رصد می کنم. این موضعات نیازمند دغدغه و نگاه کارشناسی است. جایگاه دشتی در قبولی دانشگاه تضعیف شده است.

دکتر از سالهای جبهه و جنگ برایمان بگو … چند سالتان بود که به جبهه رفتید؟

در پایه دوم راهنمایی و سال تحصیلی ۶۵-۶۶ بود که به جبهه اعزام شدم و قریب به یک سال سابقه حضور در جبهه های حق علیه باطل را دارم.

جزء کم سن و سال ترین نیروهای بسیجی اعزام شده از شهرستان به جبهه ها بودم و همه این مدت افتخار حضور در خط مقدم جبهه و گردانهای فجر، ابوالفضل و مالک اشتر به فرماندهی سرداران به نامی چون سردار حسن زاده و سردار حاج محمد صابر داشتم.

یعنی یازده، دوازده سالتان بود که رفتید جبهه، در جنگ مسئولیت شما چه بود؟

در جبهه به عنوان رزمنده ای کوچک و خاک پای سایر همرزمانم بودم و بعنوان تک تیر انداز، تیربارچی و آرپی جی زن بودم.

جنگ چقدر بر روحیه شما تاثیر گذاشت و چقدر شما را آماده پذیرش این مسئولیت کرد؟

جبهه خود یک دانشگاه انسان ساز و عالم پرور بود. روحیه ای که در جبهه به من دست داد مرا آماده ساخت تا برای تحصیل در آن شرایط سخت منطقه کاکی و دشتی آماده باشم و واقعا همرزمانم و همسنگران آن زمان هر کدامشان استادی به تمام معنا بودند و خلاصه عرض کنم جبهه عالیترین دانشگاه بود.

برنامه های آینده تان چیست. تا کی در دشتی می مانید؟

با استعانت از درگاه خدا جهت امتحان پذیرش دستیار تخصصی پزشکی آماده می شوم. تا مادامی که دلم رضایت دهد بتوانم بیش از یک هفته از منطقه دور شوم و احساس دلتنگی نکنم.

برای بهبود شرایط دشتی در حوزه درمان پیشنهاد شما چیست؟

باید از تمام پتانسیل های موجود بهره گرفت. اعم از انسانی که تمام تخصص های لازمه را خوشبختانه بومی کرده ایم و پتانسیل های زیر ساختی بیمارستان و پاراکلینیک که انشاالله این امر نیز میسر می شود. اعتماد مردم به توان فرزندان خودشان مهمترین عاملی است که با تکیه بر آن می توانیم در هر حوزه ای به ویژه در حوزه بهداشت و درمان رشد کنیم. باید بدانیم که فرزندان ما هیچ چیزی کمتر از سایرین ندارند و بعضا از نظر ضریب هوشی و جدیت و تخصص و ادب و معرفت بیش از دیگران دارند. بنابراین من خواهشم این است به پزشکان حاذق بومی خود بیشتر بها دهیم و به توان آنها اعتماد کنیم تا فرزندانمان راه رشد را بیابند.

چرا میزان قبولی شهرستان در رشته های پزشکی کم شده است … دلیلش چیست؟

امروزه همزمان با پیشرفت تکنولوژی، امکانات آموزشی هم پیشرفت داشته است. همانطور که منطقه از لحاظ توسعه محروم مانده از حیث امکانات آموزشی نیز عقب مانده ایم. امکانات کمک آموزشی نوین کمتر در دسترس دانش آموزان شهرستان می باشد. تا حدودی نابرابر بودن امکانات آموزشی و عدم برنامه ریزی خانواده ها و نظارت کمتر آنها بر عملکرد فرزندانشان نیز دلیل دیگری است. روزی ما در دشتی مدرسه نداشتیم که تحصیل کنیم امروزه با ازدیاد تعداد مدارس اما کیفیت آموزش تنزل یافته و کمبود امکانات کمک آموزشی و کلاسها و برنامه های خاص پیشرفت تحصیلی عملا رقابت فرزندان ما با دانش آموزان سایر مناطق را به نوعی به مسابقه با شرایط نابرابر بدل است.
پزشکان دشتی چقدر با هم در ارتباط هستند و آیا تشکل خاصی دارید و به طور مرتب همدیگر را می بینید؟
در حیطه کاری با هم در ارتباط می باشیم اما تشکل خاصی در حال حاضر از سوی پزشکان وجود ندارد. تا آنجاییکه از من خواسته شده حاضر و آماده بوده ام. الان نیز آمادگی مساعدت در هر زمینه ای را دارم و می توانیم با کمک هم خدمات خوب درمانی را به مردم منطقه عرضه نماییم.

 

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/