سفر وزرا به بوشهر و لحظه ای درنگ!

شناسه خبر: 32968 سرویس: اخبار مهم, یادداشت ها

مند: سخنی وجود دارد بدین قرار که برخی مواقع حاشیه ها گاهی به گونه ای بر متن برتری می یابند که روند و رویکردی را از مسیر اصلی خارج کرده و در نهایت وارونه نمایی اتفاق می افتد؛ به این مضمون و مفهوم که متن و اصل به حاشیه رفته و حاشیه ها جایگزین اصل می گردند.

آنچه در اکثر مواقع در جامعه ی کنونی ما اتفاق می افتد نیز مشتقی از همین موضوع است.

گواه نزدیک این مدعا برخی انتظارات ایجاد شده در افکار عمومی استان ماست؛ در هفته های اخیر به دلایل مختلف از جمله هفته ی دولت سفرها و رفت و آمدهای مختلفی را به استان شاهد بودیم. ضمن گرامیداشت این هفته و آرزوی توفیق و عرض خسته نباشید به همه ی دولتمردان و نیز گرامیداشت یاد و خاطره ی شهیدان رجایی و باهنر، مناسب دیدم در هفته ی منتسب به دولت اشاره ای به برخی ماوقع جاری استان داشته باشم.

در باب جایگاهِ خاص و استراتژیک و موقعیت ژئوپولوتیک و انحصاری استان بوشهر چه در ابعاد ملی و چه مقیاسهای جهانی و نیز پیشینه ی تاریخی و نقش آن در دورانهای مختلف، مطالب بی شماری به رشته ی تحریر درآمده و همایشهای فراوانی برگزار شده است؛ بنابراین در این مجال و مقام تنها به این نکته اکتفا می کنم که جایگاه کنونی استان بوشهر به گونه ای است که بدون شک می توان نقش گرداننده ی اصلی اقتصاد ایران را بدان اطلاق نمود. ما در سطح استان بوشهر _متاسفانه_ در اکثر مواقع افکار عمومی را چشم انتظار یک ناجی خاص نگاه داشته و با گسیل انتظارات در هر برهه ی زمانی به سمت و جهتی خاص سعی بر القای این نکته داریم که همه ی مشکلات را می توان توسط  یک شخص یا گروهِ  منحصر و یا یک وزارتخانه ی خاص و اقدامات منحصر به فردش برطرف نمود. آنچه در چند روز اخیر و بخصوص در سفر وزیر نفت به روشنی هر چه تمام تر خط بطلانی بر این تصورات _فرضیات_ کشید، می تواند تلنگری به هنگام باشد تا همگان باور کنیم راه حل برون رفت بخشی قابل توجه از مشکلات کنونی استان از درون خود استان می گذرد و نه چشم انتظاری برای خلق یک معجزه در پی یک سفر یا حضور.

به این دلیل از عنوانِ «بخشی از مشکلات» استفاده می کنم که بدون شک پاره ای از مشکلات استان ما نیز همانند سایر کشور متاثر از شرایط ایجاد شده در ابعاد ملی است. بنابراین آن بخش از مشکلات که مربوط به درون خود استان می باشد را با تاکیدی بیشتر می توان مورد ارزیابی و اشاره قرار دهیم. شاید پس از سالها که از عمر انقلاب می گذرد برای نخستین بار شاهد سکانداری و نقش آفرینی یک جوان در راس هرم تصمیم گیری و مدیریت ارشد استان می باشیم. امری که در نفسِ عملِ خویش می توان آن را اقدامی میمون و مبارک دانست چرا که قویاً معتقدم با گذشت نزدیک به چهار دهه از عمر انقلاب، تغییر نسل ها و  واگذاری واقعی امور به نسل های جدید امری اجتناب ناپذیر خواهد بود و امیدواریم با رویکردی مناسب توسط استاندار کنونی، یادگاری خوشایند در این زمینه در اذهان ایجاد تا تسهیل کننده ی اقداماتی اینچنینی در اعطای مسئولیتهای حساس و مهم به نسلهای کنونی باشد. شاید مهمترین شاخصه ی مدیر ارشد استان را بتوان بودنِ از جنس وزارتخانه ای دانست که می تواند بدلیل نقش و حجم عظیم حضورش در استان بیشترین آورده های استان را بهمراه داشته باشد تا نه تنها در کلام که در عینیت نیز دوست واقعی مردم استان اطلاق گردد و شناخت ایشان از این مجموعه می تواند تسهیل کننده ی این داده ها و ستاده ها حداقل در سطحی برابر باشد. البته باید تاکید نمود که گسیل همه ی انتظارات و خواسته ها به این سمت نمی تواند رفتاری عقلانی منظور گردد و می بایست از هر وزارتخانه به فراخور نقش خاصش انتظاری متناسب داشت.

با نگاهی معقولانه و به دور از احساسات به عملکرد نفت در حوزه های مختلف استان می توان به خوبی درک کرد که هنوز نگاه این حوزه به استان  بیشتر نگاهی از دریچه ی منافع و معیارهای ملی است و آنچنان که ادعا می شود نگاه وزارت نفت و شخص وزیرمحترم به استان نگاهی خاص است کمی اغراق آمیز می تواند معنا گردد. وزیر و مجموعه ی تحت امر وی که همچنان اعتقاد راسخ دارند هنوز مدیران و افرادی که بتوانند مسئولیتهای حساس حوزه ی نفت را ایفا کنند در استان بوشهر وجود نداشته و تربیت نیافته اند و باید سالها سرمایه گذاری نمود تا چنین جایگاهی برای نیروهای استان تعریف شود را نمی توان با اغراق «ژنرال» خطاب نمود و در جلسه ای که برای بیان مطالبات استان از وی در قالب نماینده ی ارسالی دولت ترتیب یافته، به جلسه ی صرفاً تعاریف و تمجیدهای آنچنانی از او که از روحیات وی نیز به دور است و چندان با آن قرابتی ندارد مبدل نمود. البته اقدامات و خدمات زنگنه در همه ی سالهای خدمتشان در پیشبرد اهداف ملی را نمی توان به هیچ عنوان کتمان نمود اما باید همواره قدر فرصتهایی اینچنینی را نیز به احسن وجه دانست و از نفوذ وی در هیئت دولت به شکلی مطلوب بهره برد.

قطع به یقین ما در وهله ی نخست می بایست یک نگاه کلی و به شکل مجموعه بودن در کلیت و سطح استان ایجاد کنیم و منافع هر قسمت از استان را منافع کل استان قلمداد کنیم؛ نمایندگان مردم در مجلس نگاهی صرفاً «حوزه محور» در بسیاری از موارد و زمینه ها به فعالیت خود نداشته باشند و لزوم کثرت و وحدت حداکثری در تحولات و نیازهای اساسی و بدیهیِ استان را در راس تفکرات خویش تعریف نمایند. اینکه هر نماینده برای کسب رضایتمندیِ صرفاً حوزه ی خود برخی رویکردها را جهت بخشی کند به یقین در طول دراز مدت جز خسران برای یک کل، آورده ای نصیب هیچکدام از حوزه ها و در نهایت کلیت استان نخواهد نمود. مسئولین بومی استان در مناصبی که به نوعی ملی نیز محسوب می شوند با نگاهی دوسویه و رویکردی ملی_منطقه ای (استانی) می توانند نقشی تاثیرگذار و بسیار مهم بر تحولات استان داشته و نقشی پیش برنده در این زمینه ایفا کنند.

بسیاری از مراکز و مناطق صنعتی استان_صرف نظر از حوزه ی  پارس جنوبی_در خوابی عمیق یا نیمه عمیق به سر می برند. شرکت بزرگ صدرا، منطقه ی ویژه ی اقتصادی بوشهر و نیروگاه اتمی از جمله ی این مراکز و مناطقند. در بازدیدی که استاندار در چندماه قبل از یکی از این مناطق داشت مدیریت این حوزه عنوان نمود که تا پایان سال هر سه ماه یکبار شاهد بهره برداری و افتتاح یک واحد صنعتی و تولیدی با اشتغال حداقل ۱۰۰ نفر خواهیم بود. آیا این گفته، جامه ی عمل به خود دیده است یا اصولاً می تواند ببیند؟

قطعاً اظهاراتی اینگونه نیازمند پیگیری و تامل و دقت نظری خاص در زمینه های عملیاتی شدن خواهد بود و دلایل تحقق یا عدم تحقق آنرا می توان بررسی و واکاوی نمود. اگر نیاز به محرکهایی از جنس تغییرات مدیریتی در این مجموعه ها وجود دارد می توان با رایزنی مناسب توان بالقوه ی نهفته در این مراکز و مناطق را به شکل بالفعل مبدل نمود و از حداکثر ظرفیت و توان آنها به نفع استان و نیز منافع ملی بهره برد. اگر نیاز به اتخاذ تصمیمات و ایجاد رویکردهای مناسبی برای برون رفت از رکود مطلق آنها وجود دارد، با قرارهای کارشناسی مناسب و هم اندیشی های مثمر ثمر نباید لحظه ای درنگ نمود. در نهایت به عقیده ی نگارنده، می توان با تعاملی واقعی در درون استان شاهد تحولی اساسی در شرایط کنونی بود و با اتخاذ تصمیمات مناسب، پیشرفت واقعی استان را تسریع بخشید تا همگان از شرایط مطلوب حادث شده به نحوی مطلوب بهره مند گردند. در پایان ذکر این نکته را لازم و حیاتی می دانم که با حمایت و همراهی  دلسوزانه و واقعی با جوانانی که به تازگی با انتخاب مردم و یا برحسب توان و نیز ارتباطات خود مناصبی در سطوح ملی و استانی کسب نموده اند می توان زمینه ی نقش آفرینی همه ی جوانان شایسته ی استان را در مناصب و مراکز حساس فراهم نمود تا از پشتوانه ی مناسبی برای آینده ی پیش روی استان به جهت وجود نیروی کاردان انسانی بهره مند گردیم.

 رضامقاتلی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • اسمعیل پور :

    احسنت.تا کی می خوایم جلوی وزرامون فقط به به و افرینگو بشیم.دمت گرم مقاتلی.حرف حق روباید زدچه توجلسات اینطوری و چه تو نوشته های نخبه هامون.

  • عاشوری/خورموج :

    مدتها بود آقای مقاتلی چیزی ننوشته بود.ولی بازم آفرین به این اشاره ی خوبش.لذت میبرم وقتی میبینم هنوز دانش و توان جوونامون اینطوری باعث تحسین کردن میشه.واقعا ما توی استان داریم چیکار میکنیم؟دلمون خوشه به اومدن یه وزیر تا حل کنه همه چیزا رو.بیایم و از دانش خودمون استفاده کنیم.مثل مقاتلی کم نیستن تو استان و شهرستان.هزار تا آفرین

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

لگو مند 2

Website Seo score checker