دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 33282 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: هفته دولت در استان بوشهر سپری شد. دو مقطع از سال معمولا افکار عمومی و مردم چشم انتظار بهره برداری یا کلنگ زنی پروژه های عمرانی و زیرساختی است. دهه فجر و هفته ی دولت با شنیدن اخباری از این دست می گذرد.

هفته دولت سال جاری اما استان بوشهر پروژه های دندان گیری برای افتتاح و کلنگ زنی نداشت. سفر استاندار به شهرستانهای استان در این هفته نقدهایی را به دنبال داشت. حتی آمدن وزرا و معاونان آنان به بوشهر دستاورد ملموسی در پی نداشت.

جامعه از کمبود اعتبارات عمرانی در استان چندان مطلع نیست. ما نمی دانیم بخش زیادی از اعتبارات عمرانی شهرستانها در سال قبل پرداخت نشد و مطالبات پیمانکاران در هر شهرستان از حجم اعتبارات تخصیص یافته در سال جدید بعضا بالاتر رفته است.

در شهرستان دشتی از ۳۳ میلیارد تومان اعتبارات کمیته برنامه ریزی بیش از سیزده میلیارد یعنی چهل درصد از اعتبارات محقق نشد و در سال جاری علی رغم ۲۸ درصد افزایش اعتبار اما باز شهرستان دشتی با ۱۲ درصد کمبود اعتبار مواجه است. می دانیم از چهل درصد اعتبارات ماده ۱۸۰ که تخصیص نیافت بخش عمده آن مربوط به شهرداریها بود که آنان تحت فشار افکار عمومی در شهرهای خود پروژه های این بخش را آغاز کرده بودند.

افزودن بر سطح مطالبات پیمانکاران و انداختن کسری اعتبارات سالانه به سال بعد باعث تجمع حجم بزرگی از مطالبات پیمانکاران است. از یک سو پروژه های نیمه تمام دولت پیشین و الزام دولت فعلی به اتمام آنها و از سویی حجم بالای مطالبات پیمانکاران از دیوار کوتاه اعتبارات سالانه کمیته برنامه ریزی شهرستان بالاتر زده و بر عمران و آبادانی دشتی سایه افکنده است.

سرجمع اعتبارات کمیته برنامه ریزی اما تنها پانزده درصد از اعتبارات شهرستان است و هشتاد و پنج درصد آن وابسته به اعتبارات ملی است. این موضوع یعنی اینکه اگر دشتی در راس ادارات خود افراد کاربلد و مسئول داشته باشد می تواند از بن بست فعلی بیرون بیاید اما اگر این مسئولان تنها به رتق و فتق امور از محل همان پانزده درصد قانع باشند دشتی ناگزیر به سراشیب عقب گرد متمایل می شود.

بنابراین نقش افکار عمومی در اینجا بارز می شود و اگر با جامعه ای مطالبه گر مواجه باشیم، خواهیم دید مدیران منفعل و قانع، دشتی را محلی برای گذران روزهای خوب و بی زحمت خود نخواهند یافت.

از این رو رصد تمام دستگاه های اجرایی و مدیران آنها لازم است تا ببینیم کدام یک از مدیران این شهرستان توان جذب بیشتری از اعتبارات ملی را دارد و برای خدمت به این مردم شایسته تر است.

در این موضوع نقش نماینده مردم نیز می تواند بارز باشد. اگر نماینده بتواند کانال لازم را بین مدیران شهرستان و مسئولان ملی ایجاد کند و بتواند سهم بیشتری از اعتیارات ملی را برای پروژه های عمرانی به دشتی بیاورد بی شک می تواند بخش زیادی از عقب ماندگیهای این دیار را جبران نماید.

از نقش نماینده که بگذریم به نقش موثر سرمایه داران دشتی در عمران این حدود می رسیم.

فرض که اعتبارات عمرانی دولت کافی باشد و اعتبارات ملی کلانی نیز جذب شود اما اگر بخش خصوصی و سرمایه گذاران مردمی به کمک جامعه نیایند باز بخشی از پازل توسعه در دشتی ناقص خواهد ماند.

سرمایه داران دشتی در حال حاضر میل و رغبت کافی برای سرمایه گذاری در این حدود ندارند. بیشتر سرمایه گذاریهای بخش خصوصی در این دیار مربوط به غیر بومی هاست.

سرمایه داران ما حاضرند در استان مجاور املاک و باغ خریداری کنند و سرمایه خود را راکد نمایند اما حاضر نیستند آنرا در شهرستان دشتی به جریان بیاندازند تا ضمن منفعت شخصی، بخشی از عقب ماندگی جامعه را نیز جبران کنند. بی تفاوتی نسبت به زادگاه موضوعی ناخوشایند است که باید ریشه های آن را بیابیم و پی ببریم چرا سرمایه های مردم ما در دشتی به محلی برای معاش و اشتغال اقشار بدل نمی شود.

علی ایحال دشتی در سال جاری با ۳۶ میلیارد تومان مطالبات معوق پیمانکاران و ۸۰ میلیارد تومان پروژه های نیمه تمام بازمانده از دولتهای پیش مواجه است که سرجمع ۱۱۶ میلیارد تومان نیاز دارد تا به نقطه قابل اتکا برسد.

با تامین نزدیک به ۴۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی در سال جاری اگر نماینده مردم بتواند ۷۴ میلیارد تومان را از محل اعتبارات ملی به این شهرستان بیاورد، دشتی در نقطه تسویه خواهد ایستاد و در سال آینده می تواند مسیر رشد را در پیش بگیرد.

در غیر این صورت باید از محل جذب سرمایه گذاران شهرستان یا سرمایه گذاران ملی و حتی خارجی بخشی از نیازمندیهای دشتی تامین شود تا این شهرستان بتواند به روزگار سربلندی و توسعه بازگردد.

دشتی در هفته ای که گذشت

هفته پیش با کلنگ زنی و بریدن روبان در شهرها و روستاهای دشتی حال و هوای هفته دولت جاری بود. استاندار در پایان هفته به دشتی آمد و در افتتاح دو پروژه شرکت کرد. او قرار بود در فرمانداری دشتی پای صحبت های فعالان دشتی بنشیند اما به دلیل فشردگی برنامه ها و سفر وزیر نفت در آن روز به بوشهر این نشست برگزار نشد.

کنشگران اجتماعی دشتی اما نمود و بروز مشخصی ندارند و نمی توان گلایه کرد استاندار چرا این بخش از برنامه اش را کنسل کرده است. در جامعه ای که به صورت سنتی، کار گروهی« گارا » مسیری برای رفع مشکلات اقشار ضعیف جامعه بود امروز علی رغم تعدد نام گروه ها و سمن های گوناگون اما فعالیتهای غیر دولتی مبتنی بر توان جامعه بسیار محدود است.

تقویت سفره های آب زیرزمینی در دشتی در کانون توجه است

 

مهرجو در نماز جمعه خورموج

فرماندار دشتی گفت: کشاورزی در شهرستان دشتی یکی از مهمترین عوامل توسعه این شهرستان است از این رو تقویت سفره های آب زیرزمینی را در کانون برنامه های خود در سال جاری قرار داده ایم.

***

کشاورزی دشتی به دلیل نبود برنامه راهبردی معلوم نیست کجای توسعه دشتی ایستاده است و هزینه و فایده آن چقدر است. سفره های آب زیرزمینی در اختیار عده ای معدود است و برداشت بی رویه اینان دشتی را به دشتی خشک مبدل کرده و در عوض سرمایه های به دست آمده از این تجارت درد نیز به بیرون شهرستان رفته و زخم های دشتی بی مرهم مانده است. اگر آبهای جاری ملی و متعلق به همگان است و منافعش به همه می رسد چرا آبهای زیرزمینی باید منافعش به عده ای خاص برسد که معلوم نیست براساس کدام استحقاق بخش زیادی از اراضی ملی را در تصرف خود دارند.

اینان به سلیقه ی خود و با کمترین دستورالعمل و نظارت هر چه می خواهند می کارند و هر چه قدر که دلشان خواست منابع آب را به پای محصول خود می ریزند. نه نصب کنتور بر این چاه ها به اتمام رسیده و نه چاه های غیر مجاز پر شده و نه جلوی انتقال آب به زمینهای دور دست از زمین اصلی گرفته شده است. محصول مطابق با جغرافیای منطقه و شرایط آب و هوایی ما مطالعه نشده است و در حال حاضر جهاد کشاورزی دشتی نمی تواند با جزییات کامل توصیه کند کدام محصول کمترین هزینه و بیشترین بازده را دارد و باید در این اراضی از کشت آن حمایت شود. اگر هم اینکار انجام شده است حداقل ما اطلاعی نداریم و در انجام آن تبلیغ و اطلاع رسانی کافی انجام نشده است.

با این وجود جبران مافات را نباید بگذاریم دیر شود. دشتهای ما دارد خشک می شود و جغرافیای ما با خطر نابودی مواجه است. تامین اعتبارات لازم برای جبران آنچه در این سالها بر طبیعت آوردیم لازم است تا رشته ی حیات طبیعت و در نهایت خودمان را بی گزند نگه داریم. گلایه، اما از ۳۵ میلیارد اعتبارات آبخیزداری در دشت باغان و جم تنها پنج میلیارد به دشتی رسید و سی میلیارد به جم رفت تا جمی ها مطالعه کنند چگونه می توانند آبهای زیرزمینی که همراه با برداشت گاز مکیده شد و … را بازیابند.

زمین چمن مصنوعی روستای لاور شرقی دشتی افتتاح شد

افتتاح چمن مصنوعی لاور شرقی

 

به مناسبت هفته دولت در آیینی پروژه زمین چمن مصنوعی روستای لاور شرقی شهرستان دشتی به بهره برداری رسید.

افتتاح ۱۴ طرح هادی روستایی در شهرستان دشتی

افتتاح طرح هادی روستایی

 

در ششمین روز از هفته دولت ۱۴ طرح هادی روستایی در شهرستان دشتی با حضور مسئولان محلی به بهره برداری رسید.

زمین چمن مصنوعی روستای تلخو افتتاح شد

افتتاح زمین چمن مصنوعی تلخو

 

در ششمین روز از هفته دولت طرح زمین چمن مصنوعی روستای تلخو در شهرستان دشتی به بهره برداری رسید.

شش‌ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشتی مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شد

۰۷ شهریور ۱۳۹۵

 

آبیاری تحت فشار

 

فرماندار دشتی گفت: بیش از شش هزار هکتار زمین کشاورزی در دشتی تحت سیستم آبیاری نوین هستند و اجرای این چنین پروژه هایی در راستای کاهش مصرف آب از طرح های اولویت دار این شهرستان است.

***
تکمیل این طرح در دشتی ضروری است. در حال حاضر نیمی از اراضی کشت آبی شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده اما نیم دیگر باقی مانده است. در شرایط کم آبی فعلی باید برای تسریع در این کار دولت از محل اعتبارات ملی تسهیلات لازم را در اختیار کشاورزان بگذارد. جهاد کشاورزی شهرستان باید این موضوع را به عنوان یکی از اولویتهای خود در دستور کار قرار دهد. توقع داریم دیر زمانی نگذرد که خبر تکمیل و تجهیز اراضی شهرستان به سیستم نوین آبیاری را بشنویم.

عملیات لایروبی در بندر لاور ساحلی تسریع شود

عبدالله زاده

 

دهیار لاور ساحلی در گفتگو با مند گفت: با فرا رسیدن فصل پاییز و عقب نشینی آب در حوضچه آرامش، تخلیه بار در گمرک این بندر به دلیل نبود سکوهای پهلوگیری و عمق کم آبخور دشوار می شود.

***
لاور باید به عنوان یکی از سرنخ های توسعه نوین دشتی مطالعه شود. این بندر علاوه بر ظرفیت تجاری یکی از مهمترین بنادر در مجاورت تاسیسات آتی پارس شمالی است. آینده ای روشن فراروی این بندر فراموش فعلی است.

احیاء گمرک لاور در سالیان اخیر خدمتی ماندگار است که در کارنامه مسئولان شهرستان به یادگار خواهد ماند. تکمیل این توسعه اما نیازمند همت همگان است. لایروبی این بندر و اسکله سازی برای پهلوگیری کشتی ها باید به سرعت انجام شود. تشکیلات کمرگ نیز همزمان می بایست تدارک دیده شود و گمرک لاور دارای چارت و نیروی انسانی شود. برنامه ی توسعه شهرستان با تکیه بر توانمندیهای دریایی به ویژه فعلیت بخشی به توان تجاری این بندر باید مطالعه شود. نگارنده فکر می کند لاور می تواند برگ برنده ی دشتی در مواجهه با روزگار پس از اتمام کشاورزی در دشتهای میانی دشتی و کوهستانهای بالادست باشد. با اتمام سفره های آب زیرزمینی در سالیان نه چندان دور آتی ممر درآمد هفتاد درصد از مردم دشتی خشک می شود و معضل بیکاری و مهاجرت بی رویه کمر دشتی را خم خواهد کرد. لاور و توسعه تجارت و زیارت و توسعه آبزی پروری می تواند به حیات دشتی در روزگار پساکشاورزی کمک کند. ضمن اینکه توسعه صنعتی نیز در سالیان آتی به مدد شهرستان خواهد آمد به شرط آنکه از همین امروز آن دورنما را مطالعه کنیم و برای آن روزها آماده باشیم.

طرح برداشت آب در مواقع پرآبی و شیرین شدن « رود مند» مطالعه می شود

برداشت آب از رود مند

 

فرماندار دشتی از اختصاص اعتبار برای مطالعه برداشت آب از رودخانه «مند» این شهرستان در مواقع پرآبی خبر داد.

***
مطالعه این طرح اشکال خاصی ندارد اما به نظر می رسد مند نیز رمق گذشته را ندارد و خشک شدن سرشاخه های شیرین واریزه های رودها به این رود بزرگ، مند را به آرامش کشانده است. رودی که علی رغم نامش همیشه سرکش بود و در زمستانها با شیرین شدن چندین ماهه بخش زیادی از اراضی دیمکار منطقه را سیراب می کرد و حیات و زندگی در چندین ده آباد بدان بسته بود امروز در تنهایی جویباری شده است که به خود می پیچد و با ناتوانی خود را به دامن خلیج فارس می رساند. خشک شدن سرشاخه های شیرین احتمالا شوری مند را بیشتر کرده است و این یعنی اراضی پیرامون از این آب لطمه می بینند. ضمن اینکه استقرار سد باغان در سالیان آتی همین مختصر آب فعلی که بر بستر مند جاری است و از هجوم بادهای هر روزه این حدود و شن های روان منطقه جلوگیری کرده، می خشکاند که این خود چالشی بزرگ پیش روی مناطق واقع در ساحل شرقی مند است.

کرسی ریاست شورای چهارم خورموج در سال پایانی برای هاشمی ماند

 

نشست انتخاب هیات رئیسه شورای چهارم خورموج

 

انتخابات هیات رئیسه شورای چهارم شهر خورموج برای سال چهارم برگزار شد و ریاست این شورا همانند سال پیش به سید عبدالمحسن هاشمی رسید.

***
انتخابات هیات رئیسه شورای اسلامی در دو شهر دیگر دشتی نیز منجر به تغییر خاصی نشد. کاکی و شنبه با همان هیات رئیسه در سال پایانی ادامه می دهند. شهر بادوله نیز از قرار معلوم روز یکشنبه و در نشست شورای این شهر تلکیف ریاست شورای چهارمش برای سال پایانی مشخص می شود.

شوراهای این دوره در شهر و روستاهای دشتی عموما در اطلاع رسانی و برگزاری نشستهای عمومی با مردم یا نشستهای ماهانه علنی دچار مشکل بودند. پاسخگویی شورای چهارم به افکار عمومی چندان به چشم نیامد تا پی ببریم در کلیت دشتی نگاه خاصی بر همگان حاکم است. فرار از افکار عمومی و نبودن در معرض سوال و رصد آنان بعضا برای بسیاری که خود را منتخب مردم دشتی می دانند یک روش است.

این رفتار می تواند علت یا معلول رفتارهای دیگر باشد. حتی در فضای مجازی نیز برخی حضور در گروه های پرسشگر را تحریم کرده و فارغ از خواست های جامعه بر اریکه نمایندکی مردم تکیه می زنند و به هر جا پاسخگو باشند خود را مدیون مردم و ملزم به پاسخگویی به آنان نمی دانند.

ترمیم منابع معاش مردم در دهستان کبگان ضروری است

علی کشاورز/ شورای کردوان سفلی

 

رئیس شورای اسلامی روستای کردوان سفلی گفت: احیاء منابع معاش مردم دهستان کبگان ضرورتی بسیار مهم برای ماندگاری مردم در این منطقه است.

***
دهستان کبگان از قدیمی ترین دهستانهای دشتی با پراکندگی و وسعت زیاد در ابتدای سرنوشتی دیگر ایستاده است. میزبانی از تاسیسات آینده نفت و گاز سرنوشت این حدود را دچار تغییرات ناخواسته و خواسته خواهد کرد. دشتی برای تهیه و تدارک این پوست اندازی باید آماده باشد و بهره مندی لازم را از این موضوع به عمل آورد.

افزایش استقبال از خدمات درمانی در بیمارستان زینبیه خورموج

بیمارستان زینبیه خورموج

 

رئیس بیمارستان زینبیه خورموج گفت: از آغاز اجرای طرح نظام سلامت ۱۲۰ هزار نفر از خدمات عمومی و تخصصی پزشکی و ۱۰۰ هزار نفر از خدمات پاراکلینیکی نظیر سونوگرافی، رادیولوژی و آزمایشگاه این بیمارستان بهره‌مند شده‌اند.

طرح تحول سلامت باعث افزایش اعتماد مردم به مراکز درمانی دولتی است

۱۰ شهریور ۱۳۹۵

 

مهرجو

 

فرماندار دشتی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت اعتماد مردم به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و بیمارستان ها افزایش یافت.

افتتاح و اجرای پروژه های بهداشتی و درمانی به ارزش ۷۰ میلیارد ریال در دشتی

دکتر بحرانی

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت: در چند سال اخیر با اقدامات صورت گرفته زیر ساخت های بخش بهداشت و درمان این شهرستان توسعه پیدا کرده است.

***

فعالیتهای انجام شده در بخش بهداشت و درمان شهرستان دشتی هر چند رضایت صد در صدی مردم را در پی نداشته اما توانسته است میزان رضایت مردم را در قیاس با گذشته بیشتر نماید. زیرساخت های درمانی در دشتی تازه شده و بخش اعظم خانه های بهداشت و مراکز و پایگاه های درمانی نوسازی شده است. بیمارستان زینبیه توسعه یافته و بخشهای جدیدی بدان افزوده گردیده است. در بخش کاکی اما درمانگاه این شهر هنوز رشد نداشته و نیازمند توجه می باشد.

موضوعی که این روزها در این حوزه سرباز کرده؛ مساله هبه زمین درمانگاه الیاس احمدی در شهر خورموج است. در آستانه سفر وزیر بهداشت و کلنگ زنی این پروژه مباحثی در فضای مجازی نوشته می شود. شاید موضوع تخفیف بخشی از قیمت زمینها در شهرداری تهران باعث شد هبه ی کامل یک زمین چندین میلیاردی در شهرداری خورموج دوباره مطرح شود. عملکرد ناقص شهرداری خورموج و رکود فعالیتهای عمرانی در این شهر افکار برخی از اعضای شورا را متوجه بازنگری در عملکرد خود نموده است. این دسته فکر می کنند زمین این درمانگاه بیشتر از ساخته شدن یک پایگاه درمانی برای مردم شهر منفعت داشته و بخشش این زمین تضییع حقوق مردم شهر است. شهرداری که روزی از محل اعتبارات استانی و ملی و در نبود برنامه توسعه مشخص مجبور به تخریب و دوباره سازی میادین شد امروز در تامین حقوق پرسنل خود بازمانده است تا پی ببریم برای هر کاری علاوه بر تجربه، دانش و نگاه مدیریتی هم مهم است. شهرداری خورموج هنوز هم نتوانسته است به یک شهرداری با درآمد کافی برای اداره شهر مبدل شود و این موضوع نیازمند چاره جویی است. شهر مرکز شهرستان دشتی متعلق به تک تک مردم دشتی است و باید اجازه داد مردم جای جای این شهرستان نسبت به عمران و آبادانی آن نگران باشند. سهم شهرداری خورموج از هفته دولت امسال پاره کردن روبان و زمین زدن کلنگ خاصی نبود تا مردم بدانند تب تند همیشه زود عرق می کند.

در هفته دولت یکصد پروژه عمرانی در شهرستان دشتی افتتاح شد

بردستانی

 

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری دشتی گفت: در هفته دولت امسال ۱۰۰ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در شهرستان به بهره برداری رسید.

حمید بردستانی با اشاره به اینکه در هفته دولت  امسال ۱۰۰ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در شهرستان به بهره برداری رسید، اظهار داشت: در این هفته ۱۳پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

هفتاد درصد از مردم دشتی از کشاورزی ارتزاق می کنند

کشاورزی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: ۷۰ درصد اشتغال مردم دشتی در بخش کشاورزی است که ضرورت دارد توجه ویژه ای به این بخش صورت گیرد.

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات