دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 34073 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: اشتغال و امرار معاش بیش از هفتاد درصد از مردم شهرستان دشتی وابستگی مستقیم به بخش کشاورزی دارد. دشتی علی رغم داشتن توانمندیهای گوناگون توسعه اما بسیاری از آنها بدون برنامه ریزی مشخص در طول سالیان متمادی رها مانده است.

حالا که کشاورزی معاش بیش از پنجاه و شش هزار نفر از ساکنان شهرستان را تامین می کند، بنابراین نیاز است برای حفظ و صیانت از این توانمندی در شهرستان برنامه ای همه جانبه تدارک دیده شود.

حفط و تقویت منابع آب، تولید محصولات کم آب بر و پربازده و توسعه کشت های گلخانه ای از جمله مواردی است که می تواند به حفظ کشاورزی دشتی کمک کند.

منابع آب در اقلیم گرم و خشک دشتی محدود است. رود مند و سرشاخه های شیرین آن و سفره های کم رمق و پراکنده ی آب زیر زمینی از جمله توانمندیهای آبی این شهرستان است.

احداث سد باغان بر روی رود مند در شرایط مطلوب می تواند از راهکارهای بهره وری بهینه از این «پرمنفعت ترین رود پارس» باشد. با نگاهی به اهداف اجرای این سد اما پی می بریم هدف از باغان کمک به کشاورزی منطقه ی دشتی نیست. این سد با هدف تامین آب شرب ساکنان شهرکهای نفت در شهرستان جم طراحی شده است. بخش کمی از آب سد باغان نیز در شرایطی که واقعا مطالعات آن در هنگام اجرا عملی شود و حجم آب پشت سد مطابق مطالعات پروژه باشد برای مصارف کشاورزی در دشتی اختصاص می یابد.

حجم آب قابل برنامه ریزی سد باغان ۱۹/۲ میلیون متر مکعب است که ۱۰/۵ میلیون متر مکعب آن برای مصارف شرب و صنعت، ۳/۷ میلیون متر مکعب الزامات زیست محیطی و ۵ میلیون متر مکعب نیز برای آب کشاورزی پیش بینی شده است.

مدیر عامل اسبق شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر اما گفته بود: حجم مخزن این سد ۲۵ میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم  آن ۲۰میلیون متر مکعب  است که ۵ میلیون متر مکعب از میزان آب قابل تنظیم سد باغان برای مصارف کشاورزی و ۱۵میلیون متر مکعب بقیه نیز برای مصارف شرب و صنعت در نظر گرفته شده است.

او تصریح کرده  است با توجه به کیفیت بالای آب رودخانه باغان فقط مشترکان قدیمی آب این رودخانه به‌ مساحت ۵۰۰ هکتار زمین‌های کشاورزی می‌توانند از آب استحصالی در بخش کشاورزی استفاده کنند و مجموعه شرکت‌های فعال وزارت نفت در استان بوشهر نسبت به خرید ۱۰میلیون متر مکعب از آب این سد برای مصارف شرب و صنعتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

سد باغان اما سالهاست در ردیف فاینانس چین مانده است و اعتبارات لازم برای اجرای آن تامین نمی شود. در صورت تامین نیز باغان برای دشتی جز حسرت دستاوردی نخواهد داشت.

بنابراین و در هنگامی که شیرین سازی آب دریا برای مصارف کشاورزی در استان بوشهر در دستور مطالعه نیست در شهرستان دشتی راهی جز استفاده درست از منابع آب زیرزمینی باقی نمی ماند.

برای استفاده درست و بهینه از این آب محدود باید از کشت محصولات آب بر و کم بازده جلوگیری کرد. کشت در فضای باز و آبیاری سنتی نیز باید محدود شود.

کشاورزی دشتی به گونه ای است که از اواخرا تابستان شروع می شود و تا اوایل بهار ادامه دارد. این دوره زمانی، تش بادهای تابستان و سرما و سیل زمستان را به عنوان تهدیدات بالقوه در خود دارد.

اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی در شهرستان دشتی از اولویتهای این بخش است. توصیه و تاکید برنامه های اقتصاد مقاومتی تسهیل شرایط برای توسعه گلخانه ها به جای کشت در فضای باز است.

به نظر می رسد به جای تمرکز بر احداث سد باغان باید بر اجرای سدهای سنگی و ملاتی بر آبراه های فصلی برنامه ریزی شود. این کار هم هزینه ی کمتری در بر دارد و هم قابل اجراست و هم کمک بیشتری به غنای سفره های آب زیرزمینی می کند.

با این وجود اما برنامه های لازم برای توسعه کشت گلخانه ای در این شهرستان بر مدار تسهیل و آسانی نیست. هر چند از حجم مجوزهای عدیده و وقت گیر در این حوزه کم شده – استعلام ها از ۱۶ مورد به ۶ مورد تقلیل یافته است –  اما عدم رغبت بانکها به مشارکت در اجرای این طرح عملا توسعه کشت گلخانه ای و مکانیزه کردن آبیاری را در دشتی با چالش اساسی مواجه کرده است.

دشتی ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی، باغ مرکبات و نخیلات دارد. در حال حاضر ۱۲ هزار هکتار سطح زیر کشت در شهرستان وجود دارد که از این مقدار شش هزار هکتار آن به آبیاری تحت فشار مجهز شده است.

شهرستان دشتی همکنون ۴۲ هکتار سطح زیر کشت گلخانه ای دارد که باید به ۵۱ هکتار افزایش یابد. کل ظرفیت گلخانه‌های استان بوشهر در حال حاضر ۱۱۰ هکتار است که اندکی کمتر از نصف آن در شهرستان دشتی واقع است.

این یعنی اینکه استان بوشهر برنامه مشخص و منظمی برای توسعه کشت گلخانه ای نداشته است و اگر برنامه ای وجود داشته است میزان موفقیت آن چندان قابل اعتنا نیست.

مطابق اظهار مدیر کل جهاد کشاورزی استان در سال ۹۶ باید سطح زیر کشت گلخانه ای استان به ۲۶۰ هکتار و در سال ۱۴۰۴ به ۵۱۱۰ هکتار برسد.

کشاورزان اما از دشواری دریافت تسهیلات گلخانه در استان می گویند. حجم سود بالا و تهیه وثیقه ملکی شهری دو برابر مبلغ وام و عدم پذیرش طرح به عنوان وثیقه حتی نبود تنفس در بازپرداخت از مشکلات آنان است.

اگر خواهان مدیریت بهینه و استفاده درست از منابع کشاورزی استان هستیم راهی جز اجرای درست و دقیق دستورالعملهای اقتصاد مقاومتی نیست.

ما از یک سو می خواهیم از بحران آب عبور کنیم و شعار صیانت از منابع آبی استان می دهیم اما از سوی دیگر سرگرانی بانکها و عدم کمک به توسعه طرح های گلخانه ای و مکانیزاسیون کشاورزی را نمی بینیم.

برای عمل واقعی به شعارها به ویژه دستورالعملهای اقتصاد مقاومتی نیازمند جدیت و بازنگری جزء به جزء این حوزه هستیم.

استقرار هزار هکتار از مزارع پرورش میگو در شهرستان دشتی

۲۰ شهریور ۱۳۹۵

پرورش میگوی مند

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: بیش از ۱۰۰۰ هکتار از اراضی پرورش میگوی استان بوشهر متعلق به شهرستان دشتی است.

***
کمی بیش از یک چهارم سطح زیر کشت میگوی پرورشی استان در دشتی واقع است. متاسفانه شیلات دشتی و تنگستان نتوانسته است این بخش از توانمندی دشتی را برجسته سازد یا حتی اطلاعاتی از این توانمندی بزرگ را در معرض افکار عمومی بگذارد. در حال حاضر اشتغال نسبتا خوبی در حوضچه های مند در زیارت ساحلی ایجاد شده است و سایت مند یکی از موفق ترین سایت های استان بوشهر است.
احتمالا توانمندی توسعه نیز در این بخش بالاست و می توان با حل معضلات و مشکلات فرآروی تولید کنندگان فعلی به جذب سرمایه گذاران بیشتر و ایجاد اشتغال وسیع تر در این حوزه فکر کرد.
آبزی پروری از توانمندیهای توسعه در شهرستان دشتی است که از معرض نگاه برنامه ریزان دور مانده است.
تجهیز نود درصد از مزارع بخش کاکی به سیستم آبیاری تحت فشار

۱۹ شهریور ۱۳۹۵

کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی کاکی گفت: بیش از ۹۰ درصد از مزارع کشاورزی بخش کاکی به سیستم آبیاری تحت‌فشار مجهز شده است.

***

بخش کاکی از نقاط قوت استان در کشاورزی است. مردم این حدود با سختکوشی توانستند یکی از مهمترین توانمندیهای توسعه بخش را بالفعل کنند. سالهای سال امکان بهره گیری از سفره آب شیرین این حدود و کشاورزی مکانیزه در منطقه وجود نداشت و مردم منطقه با سختی امرار معاش می کردند. امروزه هر چند کشاورزی توانسته است سطح محدودی از برخورداری را به منطقه بیاورد اما در برنامه ریزی ضعیف بخش دولتی بیم آن می رود برداشت بی رویه آب و استفاده بیش از حد از توان طبیعی زمین این منطقه را با چالش جدی مواجه کند.

تقویت بنیه علمی آموزگاران و دانش آموزان شهرستان دشتی ضروری است

مهرجو در طرح تقویت بنیه علمی معلمان شهرستان

فرماندار دشتی با تاکید بر لزوم تقویت بنیه علمی آموزگاران و دانش آموزان شهرستان دشتی، گفت: برگزاری طرح توانمند سازی آموزگاران در شهرستان ضروری است.

***

روزگاری دشتی از داشتن معلمان بومی محروم بود. بیشتر معلمان این حدود غیر بومی بودند. با این وجود اما بیشترین دستاورد دشتی مربوط به دوره ای است که معلمان ما از شهرستانهای دوردست و بعضا با فرهنگهای متفاوت به شهر و روستاهای ما می آمدند و تعلیم و تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان و جوانان این منطقه را بر عهده می گرفتند. معلمان بومی امروز ما همگی محصول تربیت آن نسل از معلمان غیر بومی هستند که با جدیت و پشتکار، تغییرات بنیادی را در نگرش و نوع نگاه جامعه سنتی ما ایجاد کردند. با این وجود و در مقام قیاس می توان گفت معلمان دیروز موفق تر از معلمان امروز بودند.

این موضوع اما به تنهایی متوجه معلمان بومی نیست و یک موضوع کلی است. معلم همچون گذشته قدر نمی بیند و این قدر ندانستن بر جنبه های گوناگون آموزش و پرورش تاثیر گذاشته است. امروزه و در تغییرات و عدم ثبات آموزش و پرورش و تضعیف معلمان، آموزش بدون پرورش مانده و  این پروسه ی ناقص محصول کاملی به جامعه تحویل نمی دهد.

نوسازی فضاهای آموزشی در بخش کاکی نیازمند اعتبارات ملی است

بردستانی

رئیس آموزش و پرورش کاکی گفت: راهکار نوسازی فضاهای فرسوده آموزشی کمک گرفتن از ظرفیت های ملی و منطقه ای است.

***

کاکی روزگاری در کنکور در سطح استان مطرح و شاخص بود اما در سالیان متمادی اخیر این منطقه نتوانسته است به دستاورد قابلی در این حوزه دست یابد.

دلایل این موضوع اما هیچ گاه مورد رغبت محققان این حدود نبوده است و شاید کمترین مکتوبی بتوان در این خصوص یافت که روش مندانه به بررسی ریشه های عدم توفیق دانش آموزان منطقه کاکی در سالیان اخیر در کنکور پرداخته باشد.

آموزش و پرورش در منطقه ی کاکی علاوه بر حمایت معنوی و توسعه نرم افزاری، برای بالندگی و شکوفایی نیازمند تجهیز سخت افزارها است.

نوسازی، توسعه و تکمیل فضاهای آموزشی از راهکارهای تامین نیازمندیهای این حوزه است.

 

با اعتبارات فعلی توقعات مردم کاکی محقق نمی شود

فاطمی

مند: رئیس شورای اسلامی شهر کاکی با انتقاد از میزان اعتیارات تخصیص یافته به این شهر از سوی کمیته برنامه ریزی شهرستان دشتی رقم فعلی را جوابگوی تحقق خواست مردم کاکی ندانست.

مشکلات شهرداری کاکی بیشتر از کمبود اعتبارات عمران شهری است

دورقمری

عضو شورای اسلامی شهر کاکی گفت: عمده مشکلات فعلی در اجرای طرحها و برنامه های دولتی نبود نظارت و هدر رفت بیت المال در اجرای پروژه ها است.

دشتی از داشتن شهرک کشاورزی محروم ماند

کشاورزی

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی استان بوشهر گفت: مطالعات آمایش، امکان سنجی، استعدادیابی و مکان‌یابی ایجاد شهرک‌های کشاورزی در استان بوشهر به پایان رسید.

برای صیانت از تولید و اشتغال در کشاورزی بر احداث سد و بندهای سنگ و ملاتی متمرکز شده ایم

غلامرضا مهرجو

فرماندار دشتی گفت: به جای سرمایه گذاری برای احداث سد که دشواری های تامین اعتبار و موضوعات فنی و تبعات خاص زیست محیطی در پی دارد بر روی توسعه سد و بندهای ملاتی بر روی رودهای فصلی در دشتهای ممنوعه شهرستان متمرکز شده ایم.

توان خود را سه برابر کنید، اعتبارت این حوزه انتخابیه سه برابر می شود

شهریاری

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری شهرستان دشتی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی گفت: توان و انرژی خود را سه برابر کنید چون به زودی اعتبارت این دو شهرستان سه برابر میزان فعلی خواهد شد.

***

استفاده از اعتبارات ملی برای توسعه دشتی امری ناگزیر است. در هنگامی که اعتبارات استانی آنقدر کم و قطره چکانی است که عملا نمی توان با آن کار خاصی انجام داد و تنها توقعات مردم است که بالا می رود و در نبود کار و فعالیت عمرانی به یأس مبدل می شود چاره ای نیست که از توان اعتبارات ملی برای ساختن دشتی استفاده کنیم.

برای این امر اما به مدیرانی کارآمد و مجرب نیاز داریم. گرفتن اعتبارات ملی به سادگی امکان پذیر نیست. شاید دکتر شهریاری بتواند در این مسیر موفق باشد. به بیان دیگر جذب اعتبارات ملی محکی برای این نماینده کهنه کار استان است که اتفاقا خودش نیز بر این توانمندی خود تاکید دارد.

دکتر شهریاری مدعی است می تواند حجم بیشتری از اعتبارات ملی را به دشتی بیاورد و زبان فنی وزرا و مدیران ارشد کشور را می داند.

آزمونی که فرآروی دکتر شهریاری است می تواند در صورت موفقیت او آبادانی بیشتر را برای دشتی به دنبال بیاورد. بنابراین حالا که افکار عمومی دشتی این قابلیت او را باور کرده و او را از این دریچه به محک نشسته است بهتر است تلاش او نیز برای جذب منابع ملی بیشتر و ملموس تر باشد.

امیدواریم بیش از گفتار درمانی این قابلیت دکتر شهریاری بالفعل شده و به زودی افزایش اعتبارات ملی و تاثیر آن در دشتی را لمس نماییم.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات