انتخابات سرنوشت ساز اردیبهشت ۹۶ و حاشیه های زودهنگام آن در دشتی

شناسه خبر: 34248 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه

مند: با نزدیک شدن به اردیبهشت ۹۶ و انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر؛ دشتی نیز به حاشیه های این موضوع مهم ورود می کند. در اندکی بیش از هفت ماه مانده به روز انتخاب، نشانه های ورود به این مقطع کم کم آشکار شده و بروز یافته است.

اولین نشانه ها را می توان در فضای مجازی رصد کرد. تشکیل گروه های متعدد با موضوعات مرتبط با انتخابات در فضای مجازی و ادامه برخی مباحث در محافل و نحله های فکری از اولین نشانه های ورود به این فصل داغ در دشتی است.
به نظر می رسد حساسیت انتخابات شوراها پیش از انتخابات مهم ریاست جمهوری در این شهرستان نمود یافته است. سرکشی به احوالات شهر و رصد اعضای شورا در گروه ها و کانال های متعدد خبری از نشانه های این موضوع است.
در این فضا برخی از گروه ها و کانال های مجازی جدید سر برآورده که با نگاه به مطالب آنها می توان پی برد دلیل تولدشان انتخابات پیش رو باشد.
از مختصات این کانالها و گروه ها طرح موضوعات مربوط به توانمندی اعضای شورای شهر و درج و انتشار عکس و گزارشهای میدانی از نارسایی های شهری و روستایی است.
در جدیدترین تولدهای از این دست در خورموج، تولد کانالی است که گردانندگان آن خود از نزدیکان یکی از منتخبان مردم هستند.
این کانال خبری که مربوط به یک طیف سیاسی خاص می باشد در جدیدترین فعالیت خود عملکرد شهرداریها را به وارسی نشسته است.
شاید ورود به حوزه عمران شهری توسط شهروندان و رسانه های مجازی می توانست بسیار پیشتر از این و با هدف کمک به مردم و شهرداری و اصلاح امور انجام می شد. با این وجود این مساله هنوز هم می تواند دستاوردهای خوبی را برای افکار عمومی در پی داشته باشد.
با نزدیک شدن به فضای انتخابات، بسیاری از مباحثی که طرح آن در روزهای قبل میسر نبود مطرح خواهد شد و بسیاری از خطوط قرمز و حد و مرزهای قراردادی بین گروه ها و دسته جات و حتی طوایف در دشتی تغییر خواهد کرد.
در این بین سرشاخ شدن دسته جات گوناگون از یک طیف خاص سیاسی دورنمایی از حساسیت آنان و شروع پیش از موعد انتخابات و تبلیغات انتخاباتی را برای آنان در دشتی نشان می دهد.
علی رغم حساسیت راستها، چپ ها اما در دشتی فعالیت معنا دار خاصی در این حوزه ندارند. شاید بدون موضع ماندن در خصوص انتخابات شوراها و تمرکز بر انتخابات ریاست جمهوری استراتژی این دسته های فکری در دشتی و به خصوص شهر خورموج باشد.
بسیاری از کرسی های شورای خورموج در اختیار راستی هاست و به تبع آن شهرداری خورموج نیز در این سالها از سوی آنان اداره شده است. هر چند دولت در مسیر کمک به آنها بسیار تاثیر گذار بود و حجم بالای اعتبارات عمران شهری در خورموج توانست کارنامه ای نسبتا موفق برای شهردار راستی ها در خورموج تدارک ببیند. امروز اما بخش اعظم افکار عمومی با کاهش کمکهای دولت متوجه شده اند آنچه در طول این سه سال در خورموج شکل گرفت محصول برنامه ریزی منظم و مستمر مبتنی بر رشد زیرساخت های استقلال شهری نبود. شهرداری که حجم زیادی از نقدینگی را در شهر خورموج هزینه کرد اما نتوانست شهرداری خورموج را به یک مجموعه ای با درآمد پایدار تبدیل کند.
حالا طیف جدیدی از راست ها که توانستند در انتخابات مجلس نیز در دشتی موفق باشند تلاش دارند تا به انتخابات شورای شهر و نهایتا کرسی شهرداری خورموج نیز دست یابند. این موضوع باعث می شود انتخابات شورای شهر خورموج تماشایی باشد. جدال راستی ها برای کسب کرسی های شورای شهر و شهرداری خورموج در روزهای آتی وارد مراحل دیدنی تری می شود. ما نیز این جدال رسانه ای را رصد می کنیم و تلاش خواهیم کرد در روزهای آتی ابعاد گوناگون این رویارویی و رقابت را بازنویسی نماییم.

در هر حال ترک های اولیه در ارتباطات طیف های راست در شهر خورموج و بیشتر شهر و روستاهای دشتی ایجاد شده و با نزدیک شدن به روزهای سرنوشت ساز آینده این شکاف بیشتر خواهد شد. باید منتظر ماند و دید آیا تلاشهای نزدیکان به جریان دکتر شهریاری برای تصاحب مدیریت شهری در خورموج به صورت شفاف و بدون تقیه، خود را به افکار عمومی عرضه خواهد کرد یا رصد خاموش فضای موجود در گروه ها و کانال های بدون آدرس مشخص را پی می گیرد.

به نظر می رسد فضای فعلی هنوز برای فعالیت آشکار و اعلام موضع این طیف مناسب نیست و آنان با نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری فضای کلی کشور را با دقت مطالعه می کنند تا در صورت حضور کاندیدایی قدر از طیف راست از موضع فعلی خارج شده و گردش به راست را با شتاب بیشتر انجام دهند.

در غیر این صورت کنش و واکنش های این طیف به نمایش همراهی با دولت و کسب منافع حداکثری از فضای بی موضع آتی خواهد گذشت.

استراتژی فعلی دکتر شهریاری در سطح کلان هر چند بدون نقد نیست و از هر دو سو فشارهایی به گروه های همراه وی وارد شده است اما با نگاهی منصفانه درک خواهیم کرد در این شرایط بهترین استراتژی، همراهی با دولت و نمایش حمایت است تا بتوان به تحکیم پایه های اهداف بعدی در این حوزه انتخابیه اقدام کرد.

در دشتی و به ویژه شهر خورموج اما دنباله های این طیف صبوری و تحمل دکتر شهریاری را ندارد و با ورود نسبتا پنهان به فضای انتخابات محلی می کوشد خود را برای تصدی کرسی های نمایندگی مردم در شورای شهر و روستا آماده نشان دهد.

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • آأ :

    خخخخ.خیلی تحلیل مسخره بود

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

لگو مند 2

Website Seo score checker