دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 35057 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: دشتی دارای طیف متنوعی از قابلیت های توسعه است. برای بهره برداری درست و بهینه از این توانمندیها نیاز به مطالعه و تدوین سند توسعه شهرستان دشتی است.

موقعیت مکانی ویژه، مجاورت با دریا، امکان گسترش و توسعه فعالیتهای بازرگانی، برخورداری از شرایط اقلیمی، قابلیت های گوناگون در حوزه توریسم، وجود منابع آبی، برخورداری از ذخایر معدنی غیر فلزی مرغوب، وجود دانشگاه، امکان استقرار پایانه صادرات مواد معدنی، وجود ذخایر عظیم نفت و گاز، وجود منابع انرژی های نو، وجود منابع غنی دریایی و حتی آبزیان موجود در رودخانه های منطقه و آبزی پروری، برخورداری از شرایط اقلیمی کشت خارج از فصل و کشت گیاهان دارویی… از جمله این قابلیت ها است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان بارها از تشکیل تیمی از نخبگان شهرستان برابر با فصول برنامه و بودجه خبر داده است. هر چند قانون برنامه دارای ده فصل است و فصل اول و آخر آن تعاریف و مقررات است و این تیم نخبگان نیز به مردم معرفی نشده و برون داد آن تقریبا ناشناخته مانده است اما به نظر می رسد ماموریت مطالعه یک برنامه مدون برای توسعه دشتی می تواند در دستور کار این شورا قرار بگیرد. همانگونه که مشاوران نزدیک دکتر در شهر بوشهر در پی ایجاد و همه گیری جنبش شهروندی هستند و معتقدند «مرده را می توان زنده کرد و در جایی که خرافه پرستی و سنت بیداد می کرده است، موفق بوده اند» به نظر می رسد باید قدری نیز دل به حال شهرستان بسوزانند و از انفعال عمده ی نخبگان این حدود نگران باشند.

به راستی دلیل اصلی انفعال گسترده نخبگان دشتی چیست؟

به نظر می رسد دشتی از تقابل نیروهای معدود خود لطمه دیده و دوگانگی و دو قطبی ایجاد شده در بین تعداد انگشت شمار فعالان اجتماعی باعث شده است سازمانهای مدنی برای تحقق خواست عمومی شکل نگیرد.

عدم شکل گیری گروه ها و دسته جات مدنی و مهاجرت عمده نخبگان دشتی راهی جز انفعال معدود نیروهای بازمانده در شهرستان را باقی نگذاشته است.

راه توسعه دشتی مشارکت آحاد جامعه در این موضوع مهم است و با تکیه بر یک گروه و اندیشه خاص نمی توان این حدود را از شرایط فعلی عبور داد. کوشش برای نزدیکی اندیشه ها باید در دشتی در دستور کار آگاهان قرار گیرد تا بلکه بتوان با تجمیع توان این حدود زمینه بهره مندی از پتانسیلهای توسعه را فراهم آورد. بنابراین باید تا حد ممکن با هم مدارا کنیم و از رویارویی و نفی همدیگر پرهیز کنیم. تمرین مدارا و تقویت روحیه پرسشگری و تلاش مسئولان برای حضور بیشتر در معرض افکار عمومی راهی برای ترغیب باورمداران توسعه در دشتی است. بدون حضور انبوه اقشار گوناگون و مشارکت آنان در توسعه نمی توان طعم برخورداری را چشید. دوری از عافیت طلبی و تسهیل شرایط حضور و کم کردن از هزینه های فعالیت های اجتماعی و مدنی در دشتی باید در دستور کار باشد. دانشگاه های دشتی باید بیش از امروز دانشجویان را به فعالیت های اجتماعی وادار کنند و زمینه حضور آنان در توسعه شهر و روستاهای این حدود را فراهم کنند. خلاصه اینکه هر کس دلش برای توسعه این حدود می سوزد باید فارغ از منفعت های شخصی و گروهی به صحنه بیاید و هر چه در توان دارد برای تعالی این منطقه عرضه کند. جمعیت انبوه بانوان شهرستان برای حضور موثرتر در فعالیت های اجتماعی باید دست به کار شوند و منتظر دعوت دولت نمانند. صورت مساله ی امروز چگونگی کمک به توسعه دشتی برای تعالی این شهرستان در بین شهرستانهای دهگانه استان است. دشتی نیازمند حضور تک تک اهالی این شهرستان است تا هر کسی که در این جغرافیا نفس کشیده و از این آب و خاک جان گرفته دینش را در پیشرفت این حدود ادا نماید

***

امام جمعه کاکی در خطبه های این هفته نماز جمعه در کاکی خواهان تغییرات مدیریتی در بدنه آموزش و پرورش کاکی شد و در مصلای نماز جمعه خورموج نیز در پی اشتراک یک تصویر در فضای مجازی و سپس تکثیر انبوه آن شعارهایی علیه یک عضو شورای شهر خورموج سرداده شد. تکثیر تصاویری از مرگ و میر انبوه در حوضچه های پرورش میگوی زیارت ساحلی، عدم تخلیه لنج ها در گمرک لاور و وقوع یک فقره آتش سوزی در مراتع حاشیه مند در بخش شنبه از اخباری بود که در این هفته حادث شد.

فصل کشت گوجه فرنگی و برخی محصولات صیفی در دشتی فرا رسیده است و با وجود کمبود آب سطح انبوهی از مزارع زیر کشت گوجه رفته است. عدم مدیریت هدفمند این حوزه و نبود دانش کافی در کشاورزی و استفاده ی بی رویه از کود و سموم دفع آفات نباتی در کشاورزی منطقه از جمله چالشهای این حوزه است.

شروع ماه مهر و افتتاح چندین مدرسه در دشتی در حالی که بخشی از مدارس این شهرستان نیازمند توجه دولت و خیران برای بازسازی و نوسازی است از جمله موضوعات مهم در حوزه آموزش و پرورش در این هفته است.

اهم اخبار دشتی در هفته ای که گذشت

هفته پیش از هفته های پر خبر در این شهرستان بود. یادآوری روزهای دفاع مقدس در دشتی تا شروع سرشماری و رقابت بین شهر و روستاها برای کسب مشارکت بیشتر در این موضوع از اخبار دشتی در هفته ی پیش بود.

تولید ۲۰۰ میلیون قطعه نشای گوجه فرنگی در دشتی

گلخانه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: در سال جاری بیش از دویست میلیون قطعه نشای گوجه فرنگی در این شهرستان تولید شد که از آغاز فصل کشت، ۱۰۰میلیون نشای گوجه فرنگی در این شهرستان از خزانه به مزارع اصلی انتقال یافته است.

مهندس شیرعلی بهادری در گفتگو با مند افزود: در سال جاری ۴۸۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی دشتی زیر کشت نشای گوجه فرنگی قرار گرفته است.

افتتاح نخستین مدرسه ساخت بانوان نیکوکار در شهرستان دشتی

مهرجو

همزمان با بازگشایی سال تحصیلی جدید ، نخستین مدرسه سه کلاسه مجمع بانوان نیکوکار مدرسه ساز شهرستان دشتی در روستای میانخره به بهره برداری رسید.

فرماندار دشتی در این آئین افتتاح مدرسه خیر ساز شهید محمد جواد بستان روستای میانخره دشتی گفت: خیرین مدرسه ساز نقش مهمی در ساخت و تجهیز مدارس درشهرستان دشتی دارند.

غلامرضا مهرجو افزود: در دو سال گذشته خیران بیش از ۶۰ میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل مدرسه ها در شهرستان دشتی هزینه کرده اند.
رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان دشتی نیز گفت: مدرسه سه کلاسه شهید بستان روستای میانخره دشتی با زیربنای ۱۰۰ مترمربع و در زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع احداث شده است.

طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه جوانان دشتی حمایت می‌شود

آزمایشگاه

رئیس مرکز رشد علم و فناوری شهرستان دشتی با بیان اینکه از طرح ها و ایده های خلاقانه جوانان شهرستان دشتی حمایت می شود، گفت: شش واحد فناور در این مرکز در حال تولید محصولات دانشی هستند.

سید علی جعفری در جمع مسئولان شهرستان دشتی اظهار داشت: مرکز رشد علم و فناوری شهرستان دشتی در شهر خورموج به عنوان اولین مرکز رشد شهرستانی پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر راه‌اندازی شد.وی افزود: مجوز اولیه ایجاد این مرکز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد و با اقدامات اولیه‌ای که از سوی مدیران پارک علم و فناوری خلیج فارس و مسئولین اجرایی شهرستان انجام گرفت، بعد از شصت و هشتمین نشست کمیته تخصصی فناوری وزارت متبوع مجوز اصولی مرکز مورد موافقت قرار گرفت.

برداشت میگو در مزارع میگوی مند دشتی آغاز شد

ایزدی

رئیس دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: برداشت میگو از مزارع پرورش میگوی مند شهرستان دشتی آغاز شد.

احمد ایزدی در جمع مسئولان شهرستان دشتی گفت: در سال جاری ۳۳ مزرعه در سایت پرورش میگو مند اقدام به لارو ریزی کردند که در مجموعه بیش از ۱۲۷ میلیون قطعه لارو ریزی انجام شد.

آتش سوزی گزدان و نیزارهای حاشیه مند در دشتی مهار شد

آتش

فرماندار شهرستان دشتی گفت: آتش‌سوزی نیزارهای روستای درویشی در کمترین زمان ممکن مهار شد.

 غلامرضا مهرجو اظهار داشت: آتش‌سوزی که از عصر روز گذشته در شمال غرب روستای درویشی بخش شنبه شهرستان دشتی اتفاق افتاده بود با تلاش‌های مردم و مأموران آتش‌نشانی مهار شد.

فرماندار شهرستان دشتی گفت: آتش‌سوزی در بیشه نی‌ها که در شمال غرب روستای درویشی قرار دارد با اعزام همه ادوات مهار آتش به منطقه و کمترین ساعات با تلاش بی‌وقفه مردم مهار شد.

عامل مرگ و میر نیمی از مردم دشتی بیماریهای قلبی و عروقی است

قلب سالم

مسئول بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت:  علت ۵۵ درصد از مرگ و میرها در شهرستان دشتی در سال ۹۴ بیماریهای قلبی و عروقی است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان به شورای عالی اجرای سیاستهای اصل ۴۴ راه یافت

دکتر شهریاری در شورای اداری با حضور وزیر نفت

نمایندگان مردم در خانه ملت ۳ نماینده خود در شورای عالی اجرای سیاست های اصل ۴۴ را انتخاب کردند که یکی از آنان سیدکمال الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی است.

بوم گردی باعث بهبود کیفیت زندگی در روستاها است

فقیه حسنان

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: راه‌اندازی واحدهای بوم گردی در روستاها علاوه بر حفظ بافت سنتی و معماری اصیل روستا، باعث ماندگاری خرده‌فرهنگ‌ها، افزایش تمایل گردشگر به حضور در این مکان‌ها و ارتقای کیفیت زندگی روستاییان می‌شود.

تامین اعتبار سدهای باغان و دشت پلنگ از طریق فاینانس چینی

شهریاری

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته سدهای باغان و دشت پلنگ در استان بوشهر از طریق فاینانس چینی تامین اعتبار می‌شود.

سید کمال الدین شهریاری با اشاره به نشست اخیر خود با معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران اظهار داشت: در این نشست تصمیمات خوبی گرفته شد که امیدواریم هر چه زودتر محقق شود.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات