دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 35543 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: محرم که به این حوالی می رسد همه چیز رنگ عوض می کند. افراد گرد هم جمع می شوند و اندک اندک گروه ها سامان می یابند؛ گروه ها به هم می آیند و به ناگاه اجتماعی بزرگ شکل می گیرد. تفرقه ها به همبستگی و چند صدایی ها به هم نوایی بدل می شود.

در تمامی مناسبات و مراسمات مربوط به این ایام این موضوع قابل دیدن است. هر چه هست اتحاد و یک صدایی است. هم افزایی و همبستگی و هم نوایی.

حتی با نگاهی به قاموس جرم و جنایت متوجه می شویم که در این ایام جامعه به سامان تر است. به بازار هم که بنگریم باز می بینیم که حال و روز انصاف در بازار در قیاس با تمام روزها بهتر است.

عاشورا تک بعدی نیست. عاشورا منحصر به ایام محدودی از سال نیست. می توان از این گنجینه ی بزرگ استفاده کرد و برای بهبود احوال جامعه از آن کمک گرفت. در جامعه ی شبه مدرن ما که بسیاری از مولفه های سنتی حیاط جمعی کارایی و کشش لازم را ندارد و در کشاکش روزگار از بین رفته و مولفه های نوین سامان دهی جامعه مدنی شکل نگرفته می توان از این داشته ی ارزشمند استفاده کرد.

می توان برای بهبود زندگی جمعی در شهر و روستاها از توان هیات ها کمک گرفت. می توان در ایام سال و با سازماندهی مشخص به مدد ارگانها و سازمان های متولی اداره جامعه آمد. هیات های مذهبی می توانند به دنیای فعالیت های عام المنفعه مدنی ورود کنند و روحانیون می توانند جنبه ای دیگر از فعالیت را تجربه کنند. چه اشکالی دارد هیات ها علاوه بر امور مذهبی به جمع سمن های غیر دولتی بپیوندند و الگوی عاشورا را به تمامی جوانب حیات جمعی سرایت دهند.

«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»،

این که گفتند: «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» به معنای این است که زمان می‌گذرد، اما حوادث جاری در زندگی بشر، حقایق آفرینش دست نخورده است. در هر دوره‌ای انسان‌ها نقشی دارند که اگر آن نقش را بدرستی، در لحظه مناسب، در زمان خود ایفا کنند، همه چیز به سامان خواهد رسید، ملت‌ها رشد خواهند کرد، انسانیت گسترده خواهد شد.*

***

این روزها که سپری شد دو مناسبت مهم داشتیم. هفته ی نیروی انتظامی و هفته دامپزشکی.

نیروی انتظامی در گستره ی وسیع دشتی با کمبود امکانات و نیروی انسانی مواجه است. همکاری با این نیرو در دشتی می تواند باعث تعمیق امنیت موجود شود. فرماندار دشتی از رضایت جامعه از نیروی انتظامی شهرستان گفت و در گستره ی وسیع دشتی که با چهار شهرستان استان هم مرز است امنیت را مطلوب ارزیابی کرد. دشتی با شهرستانهای جم، دیر، تنگستان، دشتستان و بخشی از استان فارس هم مرز است. گلوگاه های بسیاری در این شهرستان وجود دارد و راه های بسیاری برای آمد و رفت مجرمان و بده و بستان های مجرمانه اما با این وضعیت دشتی یکی از شهرستانهای امن استان است. ۱۲۰ ماموریت در دستور کار نیروی انتظامی می باشد و انجام تمامی این وظایف با توان محدود انسانی ایثار و از خودگذشتگی است. با این وجود پرونده هایی چند در دشتی از سالیان متمادی باز است. قتل هایی که رمزگشایی نشده است و مفقودی هایی که سرنخی از آنها در دست نیست.

***

هفته ی دامپزشکی نیز با تکثیر تصاویر مرگ و میر در حوضچه های پرورش میگوی شهرستان دشتی همزمان شد. این اداره نیز با کمبود نیروی انسانی مواجه است و طیف وسیع ماموریت های آن باعث تلاش مضاعف پرسنل محدود آن است. دامداری یکی از مشاغل سنتی بازمانده ی مردم دشتی است که بخش زیادی از جامعه ی روستایی وابستگی معاش به این منبع حیاتی دارد. حفاظت از دستاوردهای این مردم و نگهداری سرمایه دامداران در گرو تلاش های شبکه دامپزشکی است. از تشخیص تا قرنطینه و آزمایش و درمان از واکسینه کردن تا نظارت بر حمل دام و فرآورده های دامی همه و همه در حوزه وظایف این اداره است.

در سالهای اخیر حرکت خوبی در این حوزه ایجاد شده است و فرماندار دشتی نیز با اعلام رضایت از فعالیت ها و دستاوردهای شبکه دامپزشکی مشخص کرد که این اداره در انجام ماموریت های خود موفق بوده است.

***

عدم حضور احمدی نژاد در انتخابات پیش رو در شهرستان دشتی نیز تکانه هایی داشت. طیف حامی این جریان که در انتخابات قبل مجلس توانست کرسی نمایندگی مردم را به دست بگیرد دلخوش به تغییر دولت بود تا بتواند برنامه های خود را با فراغ بال بیشتر پیش ببرد. کنار رفتن احمدی نژاد در اجرای برنامه های آنان خلل ایجاد کرده است و تقیه بهترین استراتژی این روزها و روزهای آینده این جریان است. نمایش همراهی با دولت سرنوشت محتوم این جریان در شهرستان دشتی است.

کرسی های شورای شهر محل مشق و نمایش هواداران این طیف است. شورای خورموج سالیان متمادی در دست این جریان بوده و برای اردیبهشت ۹۶ نیز تدارکات لازم اندیشیده شده است. حتی تجربیات این طیف در شهر بوشهر به اشتراک گذشته شده و جمعی از فعالان بوشهر نیز راغب به همکاری با این گروه هستند. برای شهرستان نیز افراد شناسایی شده و برنامه ها بازنگری گردیده است. گروه های مجازی فعال شده اند و تجربه ی انتخابات مجلس یکبار دیگر در انتخابات شوراها به بوته آزمایش گذاشته می شود. خارج کردن رقیب از صحنه با ابزارهای گوناگون نیز در دستور کار است. با هجمه به تنها عضو اصلاح طلب شورای فعلی شهر خورموج او را به اشتباه می اندازند و این رویه تا اردیبهشت ۹۶ ادامه خواهد یافت. نقد عملکرد شهردار در مناطقی که قدرت رای آوری جریان را بالا می برد در دستور کار است. حتی اگر شهردار همراه و حامی باشد اما در جایی که نیاز است باید از نقد او برای نیل به هدف استفاده برد.

***

با حمایت بی چون و چرای دولت یازدهم شهرداری و شورای اصولگرای شهر خورموج به کارنامه ای قابل قبول در افواه عمومی دست یافت. برای اینکه مشخص شود دولت پیش و دولت امروز در سازندگی خورموج چقدر موثر بوده اند باید رقم کمکهای دولت پیش در هشت سال را با کمکهای دولت فعلی در طول سه سال مقایسه کرد. به گمانم اعداد شش میلیارد در قیاس با بیش از بیست میلیارد باشد.

شهرداری خورموج در تمام این سالها نتوانست یک محل مطمئن و دائمی برای ایجاد درآمد پایدار خود تدارک ببیند و نتوانست در این سه سال حتی برای یکبار بیست و پنج درصد از درآمدهای داخلی خود را محقق کند. برای تغییر در خورموج و استفاده ی درست و بهینه از اعتبارات کلان دولت تدبیر و امید باید نگاه نوی مدیریتی بر این دو مجموعه حاکم شود. چرا شهرداری خورموج نمی تواند درآمدهای داخلی خود را مطابق آنچه در بودجه ی سالانه ارائه می کند، محقق سازد. درآمد شهرداری خورموج چقدر است و چرا با قطع کمکهای دولت این شهرداری با چالش های عدیده عدم پرداخت مطالبات پیمانکار و حقوق و دستمزد مواجه می شود.

***

گروه متمایل به چپ نیز در این روزها آبی به زیر پوستشان دویده است. برخی که از ایام انتخابات مجلس تاکنون در پستوهای خود کناره نشسته بودند و سعی داشتند سهم خود از هزینه های جمعی را به حداقل برسانند این روزها با حضور در مناسبات فرهنگی به فضای کم هزینه روزهای آتی برگشته اند. خیالشان راحت است که تقابل روحانی و باهنر ادامه ی کار دولت تدبیر و امید را به همراه دارد و بنابراین بازگشته اند تا از این کارزار سهمی بردارند.

کمترین تدارکی برای انتخابات شوراهای آتی در شهرستان دشتی در این طیف صورت نگرفته است و تئوری پردازان این دسته، سرداران میادین امن و قله های پیش تر فتح شده هستند.  همیشه همینگونه بوده است. وقتی رویارویی به پایان رسید و پیروزی به اردوگاه آمد اینان پرچم فتح را به دست گرفته و به اهتزاز درمی آورند و بر کرسی های تئوری پردازی تکیه می زنند و برای نقش موثر  و سهم قابلشان چانه زنی می کنند.

انتخابات شوراهای پیش رو انتخاباتی حساس در شهرستان ماست و برای نیل به اهداف امیدواری باید برای تصاحب کرسی های آن تدبیر کرد.

***

دشتی در هفته ای که گذشت

مردم در انجام دقیق سرشماری نفوس و مسکن همکاری کنند

فاطمی

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها بر ضرورت اهمیت مشارکت مردم در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ تأکید کرد.

سیدعلی اکبر فاطمی با اشاره به اهمیت مشارکت آحاد مردم و مسئولان در اجرای هر چه بهتر طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن گفت: زمانی دولت می تواند در ارائه خدمات به ملت موفق عمل کند که اطلاعات صحیح و درستی در اختیار داشته باشد و این مهم در گرو اجرای سرشماری و شرکت و همکاری همه اقشار مختلف جامعه در سرشماری است.

توجه به حقوق شهروندی در سرلوحه اصلی برنامه‌های نیروی انتظامی

غلامرضا مهرجو

فرماندار شهرستان دشتی گفت: امروز در جامعه اعتماد عمومی به پلیس وجود دارد و در حال حاضر حقوق شهروندی به‌ عنوان سرلوحه اصلی در برنامه‌های نیروی انتظامی قرار دارد.

غلامرضا مهرجو در آیین ویژه هفته نیروی انتظامی، این هفته را تبریک گفت و ضمن تجلیل از شهدای ناجا اظهار داشت: به شهدای ناجا که جان خود را برای استقرار نظم و امنیت، حفظ مرزهای کشور و آرامش مردم فدا کردند درود می‌فرستیم.

کشف ۹۷ درصد سرقت ها در دشتی

رهام رضایی

فرمانده انتظامی شهرستان دشتی گفت: در نیمه نخست امسال ۹۷ درصد سرقت ها دراین شهرستان کشف و مجرمان دستگیر شده اند.

سرهنگ رهام رضایی  در آئین گرامیداشت هفته نیروی انتظامی در دشتی افزود: در نیمه نخست امسال با اقدام های پیشگیرانه و تلاش شبانه روزی کارکنان فرماندهی انتظامی شهرستان دشتی جرائم نسبت به سال گذاشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان دشتی در حال انجام است

ایزدی

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی با سه اکیپ تخصصی در سطح شهر و روستاهای شهرستان در حال انجام است.

احمد ایزدی در بازدید مشترک از عملیات اجرایی فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان افزود: دامپزشکی دشتی با توجه به اهمیت دامداری در اقتصاد خانوارهای روستایی همه تلاش خود را می کند تا در سالی که به فرمان مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده است از سرمایه دامی شهرستان در برابر بیماریهای احتمالی حفاظت نماید.

تجلیل از خانواده نوجوان ۱۴ ساله خورموجی که به چهار هموطن عمری دوباره داد

نظری نیا

در دیدار فرماندار و مسئولان شهرستان دشتی و مدیران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با پدر نوجوان مرگ مغزی محمدجواد نظری نیا از فداکاری وی در اهدای اعضای فرزندش تقدیر شد.

حجت‌الاسلام محمود عبدالهی دبیر شورای خیرین دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سخنانی ضمن ابلاغ پیام تسلیت رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اهدای عضو یکی از ماندگارترین و ارزنده‌ترین حسنات و خیرات است و اقدام فداکارانه خانواده نظری نیا که به چهار نفر حیاتی دوباره بخشید، قابل‌تکریم و احترام است.

امنیت در شهرستان دشتی مطلوب است

مهرجو

فرماندار دشتی گفت: به حمد الله به برکت وجود مردم مومن و تعامل نیروهای نظامی و انتظامی امنیت مطلوبی در سطح شهرستان حکمفرما است.

غلامرضا مهرجو در جمع نیروهای نظامی و انتظامی شهرستان دشتی که به مناسبت هفته نیروی انتظامی برگزار شد، ضمن تبریک این هفته از تلاش های بی وقفه و شبانه روزی پرسنل نیروی انتظامی در استقرار نظم و امنیت تقدیر کرد.

آغاز عملیات اجرایی سدهای سنگی و ملاتی در دشت های چاهگاه و باغان

امیری

مدیر منابع طبیعی شهرستان دشتی از ابلاغ اعتبار و انجام مراحل گوناگون تعیین پیمانکار عملیات اجرایی سد و بندهای سنگی و ملاتی در دشت چاهگاه و باغان خبر داد.

یوسف امیری در گفتگو با مند با اعلام این خبر گفت: اعتبارات لازم برای اجرای طرح آبخیز داری دشت باغان شامل ۱۷ بند سنگ و ملاتی با حجم عملیاتی ۱۵ هزار و ۹۰۰ متر مکعب و اجرای ۵۰۰ هکتار عملیات بیولوژیک شامل جنگل کاری و تقویت پوشش گیاهی ابلاغ شده است و به زودی با تعیین پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

پرداخت بیش از یک و نیم میلیارد ریال کمک هزینه تامین جهیزیه در کمیته امداد دشتی

بحرینی ۲

مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان دشتی گفت: در شش ماهه اول سالجاری یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال کمک هزینه تامین جهیزیه به مددجویان کمیته امداد امام خمینی شهرستان دشتی پرداخت شد.

پیامی که تقدیر از خویشتن بود

پیوند قلب

فیلمی که فرهنگ سازی نمی کند و پیامی که تقدیر از تلاشهای خویشتن است. بیش از این نمی توان توصیفی بر این اتفاق یافت.

وزیر بهداشت برای خلق یک رکورد و گزارشگر و تدوینگر نیز برای تهیه یک فیلم که در نوع خود در کشور بی نظیر است تلاش می کنند. دریغ از یک کادر درست از تصویر مردی که چهار عضو فرزندش را تقدیم کرد تا کارش فقط برای رضای خدا باشد. مردی که جعبه ی حامل قلب فرزندش را می بوسد و خبرنگاری که عجله دارد تا قلب به سلامت برسد و برای ثبت یک جمله از سوی این پدر نیز وقت ندارد.

دستگاه‌های متولی آبزی پروری در دشتی با هم هماهنگ باشند

غلامرضا مهرجو

فرماندار دشتی گفت: هماهنگی میان دستگاه های متولی آبزی پروری در راستای حفظ سلامت چرخه تولید ضروری است.

غلامرضا مهرجو در دیدار با رئیس و کارکنان اداره دامپزشکی شهرستان دشتی ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، تبریک هفته دامپزشکی از تلاش های بی وقفه وشبانه روزی کارکنان این اداره در راستای سلامت جامعه تقدیر وتشکر کرد.

مهرجو خطاب به کارکنان دامپزشکی شهرستان گفت: شما به عنوان سربازان عرصه بهداشت نقش مهمی در سلامت جامعه دارید.

توسعه فرهنگ دینی از سیاست های مهم دولت یازدهم است

مهرجو

فرماندار شهرستان دشتی در آیین افتتاحیه باشگاه کتاب کودک و نوجوان گفت: سیاست مهم دولت یازدهم در کشور توسعه فرهنگ دینی است.

غلامرضا مهرجو گفت: سابقه درخشان شهرستان دشتی در حوزه فرهنگ و ادب وظیفه ما مسؤولان را در قبال این شهرستان سنگین‌تر می‌کند.

 

  • بیانات مقام معظم رهبری در مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (ع)
تاریخ:  ۱۳۸۸/۰۱/۲۶
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات