دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 36413 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: آب از مهمترین عناصر شکل گیری حیات در منطقه ی دشتی است. رود مند از دیرباز نقشی موثر در قوام و توسعه ی حیات اجتماعی در این حدود داشته است. مند و اراضی پیرامون آن در شکل گیری قدرت سیاسی نیز موثر بوده است.

اقتصاد این حدود بر پایه «خیش، پیش و میش» استوار بود و مند بر داشتن هر سه عنصر این معادله موثر بود.

امروزه بسیاری از سرشاخه های «پرمنفعت ترین رود پارس» خشک شده یا در پس سدها گرفتار آمده است. مند دیگر تاب و توان گذشته را ندارد. حتی اگر تاب گذشته را هم داشت تغییر مولفه های زندگی در دشتی، مند را از حاشیه بیرون نمی آورد.  مطالعه و برنامه ریزی لازم برای استفاده از توانمندی این رود در توسعه دشتی انجام نشده است. از حیات آبزیان مند تا حیات جانوری و گیاهی، طیف متنوعی از توانمندی برای توسعه رها مانده است. استفاده درست از ماهیان مند یا پرورش میگوی آب شور رودخانه ای در این رود به چشم نمی آید. تولید و تکثیر گیاهان دارویی و حفظ و احیاء زندگی جانوری مند مشخص نیست در چه روزگاری است. مراتع مند نیز برای استفاده درست در دامداری صنعتی مطالعه نشده باقی مانده است.

آب کشاورزی در دشتی نیز وضعیت خوبی ندارد. سفره های محدود آب شیرین در دشت های شهرستان از انگشتان یک دست بیشتر نیست. آین سفره ها در طول اعصار شکل گرفته است. امروزه با ابزارهای نوین برداشت آب و عدم نظارت درست و اصولی بر این منابع، دشت های شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارد. کشاورزی غیر اصولی و عدم رغبت دولت در سرمایه گذاری برای تغییر شیوه ی کشاورزی، آینده این حدود را با چالش مواجه کرده است. دولت چندان دغدغه ای از اتمام این سفره های ارزشمند آب شیرین ندارد و کشاورزان نیز بدون ترس از آینده با برداشت غیر اصولی و الگو های مطالعه ناشده ی کشت، روزگار امروز خود را سپری می کنند و به صیانت از منابع برای نسلهای بعد نمی اندیشند.

آب شرب نیز در شهرستان دشتی روزگار چندان خوبی ندارد. بخش اعظم شبکه ی توزیع در دشتی فرسوده است. این فرسودگی باعث شده است تقریبا نیمی از آب در شبکه به هدر برود. بیشتر روستاهای انتهای شبکه توزیع به دلیل هدر رفت آب در مسیر از آب آشامیدنی محروم می مانند.

نوع لوله های به کار گرفته شده در گذشته چندان استاندارد و بهداشتی نبوده است. لوله های آزبست، آهنی و پلیکا در شبکه توزیع و عمر زیاد آنها باعث شده است آب در این شبکه چندان هم بهداشتی نماند. شکستگی های متعدد و احتمال نشت فاضلاب در خط توزیع از نگرانی های دیگر پیرامون این خطوط لوله است.

احیاء دشتها، نظارت و استفاده درست از ذخیره آب در سفره های آبی شهرستان، نوسازی شبکه توزیع آب آشامیدنی و نگاه اصولی به فرصت ها و پتانسیل طبیعی رود مند در کنار تمام فعالیت هایی که در این حوزه ها در حال انجام است کمک می کند تا دشتی این مایع حیات را برای سالیان بیشتری در خویش نگاه دارد.

مطالعاتی که در دشتهای بالادست، باغان و کردلان شروع شده است باید به دشت های دیگر شهرستان نیز تسری یابد و ایجاد سد و بند های کنترل و نگهداری سیلاب و تزریق آب به زمین در تمامی دشت های شهرستان گسترده شود. به نظر می رسد از احداث سد باغان نیز باید چشم پوشی کرد چرا که خشک و کم آب شدن مند زمینه ی نابودی بخشهای پایین دست را مهیا می کند.

***

موافقت با برداشت آب از رودخانه مند در فصل زمستان

رود مند

مدیر جهاد کشاورزی دشتی گفت: مجوز برداشت آب از رود مند برای مصارف کشاورزی مربوط به فصل زمستان و به صورت مشروط است.

شیرعلی بهادری در گفتگو با مند افزود: در نشست کارگروه آب و کشاورزی استان بوشهر به ریاست استاندار با برداشت آب در زمان مناسب سه ماهه زمستان به صورت مشروط از رود مند موافقت گردید.

دشتی نائب قهرمان کشتی آزاد نوجوانان استان بوشهر

کشتی دشتی

مند: کشتی گیران آزاد کار نوجوان شهرستان دشتی در کنگان، عنوان نائب قهرمانی مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان استان بوشهر را از آن خود کردند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دشتی با اعلام این خبر در گفتگو با مند گفت: این مسابقات در روز جمعه و با حضور ۱۲۰ ورزشکار از نه شهرستان استان برگزار شد.

نشانه هایی از دلخوری در مجمع کوچک نمایندگان استان بوشهر

مجمع نمایندگان

اولین نشانه های اختلاف نظر نمایندگان در مجمع نمایندگان استان بوشهر در صحبتها و گفتگو های نمایندگان بوشهر و دشتی و تنگستان در مجلس دهم بروز یافت.

اعتبار لازم برای لایروبی بندر لاور و بندر ریگ در استان بوشهر تامین گردید

عوض پور

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر از تامین اعتبار لایروبی حوضچه ی آرامش بندر لاور ساحلی و بندر ریگ به مبلغ نود میلیارد ریال خبر داد.

رضا عوض‌ پور در گفتگو با مند با عنوان این مطلب گفت: با پیگیرهای استاندار بوشهر، معاون اول رئیس جمهور با تامین و ابلاغ اعتبار پروژه های لایروبی بندر لاور ساحلی در شهرستان دشتی و بندر ریگ در شهرستان گناوه موافقت کرد.

مهاجرت معکوس در روستاهای دشتی

روستا

در چند سال اخیر با ارائه خدمات مطلوب و عمران و آبادی در روستاهای شهرستان دشتی و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب در قالب طرح‌های هادی و پروژه‌های امید شاهد مهاجرت معکوس در روستاها هستیم.

کمبود اعتبار باعث تاخیر در اجرای پروژه پارک موزه محمد خان دشتی

دشتی

مند: مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر گفت: کمبود اعتبار باعث کندی عملیات اجرایی پارک موزه محمد خان و سایر پروژه های فرهنگی و گردشگری در شهرستان دشتی است.

شاید اینبار عملی شود:احداث درمانگاه تامین اجتماعی در دشتی و تنگستان

شهریاری

انتقادات تند نماینده مردم دشتی و تنگستان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم سرانجام علی ربیعی را به پای میز مذاکره آورد تا با سید کمال الدین شهریاری رویاروی شود.

شهریاری که در بوشهر حاضر به همراهی علی ربیعی نشد در تهران قول ساخت دو درمانگاه تامین اجتماعی و تکمیل و احداث مجتمع فرهنگی ورزشی کارگران در خورموج و اهرم را از وی گرفت.

سفرهای خارجی شهرداران دستاوردی برای مردم ندارد

فاطمی

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها گفت: سفرهای خارجی شهرداران استان بوشهر در شرایط فعلی و با این برنامه ریزی و شکل اجرا هیچگونه دستاوردی برای مردم ندارد.

دستگاه‌های اجرایی دشتی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را عملی کنند

غلامرضا مهرجو

مند: فرماندار دشتی گفت: دستگاه‌های اجرایی سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را در شهرستان عملی کنند.

دشتی در نام نویسی سرشماری عمومی نفوس و مسکن از مرز ۹۰ درصد گذشت

بردستانی

معاون برنامه ریزی و عمرانی فرماندار دشتی گفت: بیش از نود درصد از جمعیت شهرستان دشتی در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در شهرستان دشتی نام نویسی کرده اند.

حمید بردستانی در گفتگو با مند با عنوان این مطلب اظهار داشت: تا صبح امروز ساکنین شهرستان دشتی به لحاظ جمعیتی ۹۰٫۲۷% و به لحاظ خانوار ۸۱٫۶۶%  در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن شرکت کرده اند.

استقبال جمعیت شهر کاکی در نام نویسی اینترنتی سرشماری از صددرصد فراتر رفت

حاجیانی بخشدار کاکی

بخشدار بخش کاکی گفت: با تدابیر اندیشیده شده برای مشارکت مردم در ثبت نام اینترنتی در بخش کاکی، تا صبح امروز نام نویسی جمعیت در شهر کاکی از مرز صد در صد عبور کرد.

افتتاح طرح بازسازی ۱۸۴ واحد مسکونی در روستای لاور شرقی

مسکن

در آئینی با حضور معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان محلی طرح بازسازی ۱۸۴ واحد مسکونی در روستای لاور شرقی شهرستان دشتی به بهره برداری رسید.

سفرهای خارجی شهرداران و کسب تجربه آنان مانع از هدر رفت بیت المال است

آسیایی

مند: به بهانه انتشار مصاحبه ها و اظهار نظرهایی در خصوص مسافرت اخیر جمعی از مدیران و شهرداران استان به کشور مالزی و حضور در هفتمین نمایشگاه و کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام (MWB) در محافل و فضاهایی مجازی و رسانه ای باید گفت که تردیدی نیست بهره‌گیری از تجربیات مدیریت شهری کشورهای موفق، برای رشد و توسعه شهرهای استان می‌تواند مفید باشد.

 

 

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات