دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 36838 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: از سرعت اجرای پروژه های عمرانی در استان بوشهر کاسته شده است. به تبع آن در شهرستان دشتی نیز فعالیتهای عمرانی شتاب لازم را ندارند. دست انداز ها و سرعت گیرهای متفاوتی پیش روی توسعه استان گسترده شده است که حرکت در مسیر آبادانی این حدود را کند می کند.

دلیل اولیه این موضوع به نظر مشخص است. عدم تخصیص اعتبارات عمرانی باعث شده است بخشی از پروژه ها به ایستگاه تعطیلی برسند.

اگر عدم تحقق درآمدها باعث عدم تخصیص و تزریق اعتبارات به پروژه های عمرانی باشد پس راهی جز مدارا و چاره جویی برای استفاده درست از منابع محدود نیست.

اما عدم تحقق درآمدهای دولت و به تبع آن عدم تخصیص ها محل مناقشه است. برخی معتقدند با وجود کاهش قیمت نفت اما دولت بیش از سقف تعیین شده درآمد داشته است بنابراین عدم تخصیص اعتبارات ناشی از عدم تحقق درآمدها نیست.

اگر درآمدهای دولت محقق شده است چه دلیلی وجود دارد که برخی از پروژه های عمرانی استان با کندی پیشرفت مواجه هستند؟

در هر حال بخشی از پروژه های عمرانی به ویژه در حوزه عمران شهری با عدم تخصیص مواجه گردیده و با اتمام توان مالی پیمانکاران راهی جز تعطیلی پروژه ها باقی نمانده است.

در این شرایط برخی از پروژه ها نیز ناقص ساخته می شوند. تحویل این پروژه ها از پیمانکار به دستگاه متولی محل مناقشه است. طبیعی است وقتی پیمانکار پولش را در موعد مقرر دریافت نکند ناچار از کیفیت کار می زند و ناظر نیز نمی تواند در این حوزه سخت گیری کند.

عده ای توپ را بدون معطلی به زمین استاندار می اندازند. این دسته معتقد هستند، استاندار توانایی و درایت و تدبیر لازم برای اداره استان و ستاندن سهم بوشهر از وزارتخانه های متعدد را ندارد. این دسته که بخشی از آنها در این روزها کارشان به نامه نویسی به رئیس جمهور رسیده است خواهان عزل مصطفی سالاری هستند.

برخی معتقدند ضعف و ناتوانی در دستگاه برنامه ریزی و جذب بودجه است. این دسته از افراد مشکل را در درون ساختار برنامه و بودجه استان جستجو می کنند. اینان معتقد هستند سازمان برنامه و بودجه در جذب اعتبارات موفق نبوده است.

برخی اما در سطحی پایین تر، معتقدند مدیران کل استان از ردیف ها و تبصره های قانون بودجه شناخت کافی ندارند از این رو مشکل جذب اعتبارات ناشی از کم تجربه بودن مدیران کل ادارات استان است.

اگر این مورد سهم کوچکی در رکورد پروژه های عمرانی داشته باشد باید موضوع عدم شناخت مدیران دستگاه ها در شهرستانها را هم به معادله افزود. بخشی از انتصاب ها براساس تجربه و تخصص لازم صورت نمی گیرد و افراد بدون آشنایی کافی بر مناصبی می نشینند که نیازمند تجربه و آگاهی درست و دقیق است.

برخی نیز عملکرد اجرایی دستگاه عمرانی استانداری را زیر سئوال می برند و تغییرات حادث شده در این روزها در استانداری و در حوزه عمرانی را شاهد این مساله مثال می زنند.

برخی نیز از دریچه ضعف نمایندگان استان به این موضوع می نگرند. نمایندگان استان صورت مساله را نمی دانند و برنامه ریزی برای شناخت اصولی مشکلات و ریشه های ایجاد و بسط آن ندارند از این رو در میانه ی یک سردرگمی حرکت های انرژی بر زیادی انجام می دهند اما اساس مشکل حل ناشده باقی مانده است.

دسته ای نیز صاف به سمت مردم می نگرند و انگشت اتهام را به چشم اجتماع فرو می کنند. یعنی مشکلات حادث شده ناشی از خود مردم است. آنان در هنگام اختیار و انتخاب بد عمل کرده اند بنابراین نباید متوقع باشند انتخاب نادرست شان نتیجه درست بدهد.

هر چه هست این مشکل معلول یک علت تامه نیست. مجموعه ای از علل و عوامل دست به دست هم داده است تا امروز استان بوشهر در جایگاه شایسته خود نباشد.

بنابراین نیاز است بدانیم مساله امروز استان ما چیست و از کجا باید به حل این مساله اقدام کنیم. به راستی دلایل ضعف و عقب ماندگی استان در شاخص های توسعه معلول چه عواملی است و سهم هر کدام از این عوامل در عقب ماندگیها به چه میزان است؟

آیا با تغییر استاندار منافع کوتاه مدت و دراز مدت استان تحصیل می شود؟ چه تضمینی است استاندار بعدی با استقرار شایستگان و افراد مجرب بتواند استان را به سمت مسیر توسعه بگرداند؟

آیا جامعه شناخت و مطالبه گری لازم را دارد و آیا نمایندگان مردم اصول دفاع از حقوق موکلانشان را به تمام انجام می دهند؟

آیا دستگاه های اداری سواد لازم از مواد و تبصره های قانون بودجه را دارند و به میزان کافی بر این حوزه تسلط یافته اند؟

کوتاه سخن اینکه استان بوشهر و نقش و تاثیر عظیم آن در سازندگی کشور نیازمند دیده شدن و برجسته شدن است. تغییر نگاه مدیران کلان کشور به این استان مستلزم برنامه ریزی است. انسجام درونی و یکصدایی نیاز است تا بتوانیم بوشهر را از شرایط فعلی بیرون آورده و به مسیر توسعه بازگردانیم. به نظر می رسد بیش از تمام عوامل ذکر شده، خواست عموم مردم مهم است تا توسعه و سازندگی در استان حادث شده و همه گیر شود. وقتی یک جمع فعلی را بخواهند هیچ سدی نمی تواند جلوی تحقق آن خواسته را بگیرد.

دشتی در هفته ای که گذشت

جذب اعتبارات ملی ضرورت امروز دشتی است

مهرجو

فرماندار شهرستان دشتی بر ضرورت جذب اعتبارات ملی در این شهرستان تأکید کرد.

***

محدودیت اعتبارات استانی و حجم زیاد عقب ماندگیهای حادث شده، ناگزیر از جذب اعتبارات ملی است. بخش اعظم اعتبارات کشور در قالب اعتبارات ملی توزیع می شود. تنها پانزده درصد از اعتبارات عمرانی در قالب استانی است. جذب اعتبارات ملی نیازمند آشنایی مدیران با قوانین و مقررات و منطق و استدلال قوی است.

در حالی که در شهرستان، تعریف پروژه های جدید تا زمان اتمام پروژه های نیمه تمام پیشین ممنوع است و اعتبارات محدود به مصرف پروژه های پیشین می رسد راهی به توسعه و پیشرفت نیست جز اینکه نماینده مردم منطقه در همکاری با مدیران دستگاه ها با تعریف پروژه های ملی و تامین اعتبار لازم برای تحقق آنها شهرستان را به پیش ببرند. به زعم نگارنده یکی از مهمترین نیازمندیهای امروز شهرستان مطالعه تامین آب شرب، بهداشتی و مصارف کشاورزی است. دشتی از معدود شهرستانهایی است که در پروژه مطالعات آبشیرین کن و احداث آن جایگاهی ندارد. بخش قابل ملاحظه ای از آب شرب و بهداشتی و تمام آب کشاورزی شهرستان از سفره های زیرزمینی دشتی تامین می شود. این سفره ها در حال اتمام است. سد باغان راهکار اصولی تامین آب شرب و کشاورزی در دشتی نیست. احیاء سفره های آب شهرستان در کوتاه مدت منوط به احداث سدهای کوچک سنگ و ملاتی و تزریق آب به این سفره هاست. اعتبارات ملی می تواند در این بخش ها به فریاد زندگی کج دار و مریز ساکنان شهرستان دشتی بیاید.

پرسپولیس خورموج قهرمان باشگاههای فوتبال دشتی شد

پرسپولیس خورموج

تیم فوتبال پرسپولیس خورموج قهرمان فوتبال دسته اول باشگاههای شهرستان دشتی شد.

دیدار پایانی از سری مسابقه های فوتبال دسته اول باشگاههای شهرستان دشتی بین دو تیم پرسپولیس خورموج و وحدت کاکی در ورزشگاه تختی خورموج برگزار شد.

در این دیدار تیم پرسپولیس خورموج با نتیجه دو بر یک در مقابل تیم وحدت کاکی به پیروزی رسید و عنوان قهرمانی این دوره از مسابقه ها را از آن خود کرد.
تیم پرسپولیس خورموج با این قهرمانی به عنوان نماینده شهرستان دشتی به مسابقه زیر گروه لیگ دسته اول استان بوشهر راه یافت.

تأسیس ۱۵۰ باشگاه کتاب در شهرستان دشتی

حسینی

معاون سیاسی فرماندار دشتی گفت: تأسیس ۱۵۰ باشگاه کتاب در شهرستان دشتی نشان از اهمیت مردم این منطقه به مقوله کتاب و کتابخوانی است.

مشارکت ۹۱ درصدی مردم دشتی در سرشماری اینترنتی

غلامرضا مهرجو

فرماندار دشتی گفت: اطلاعات ۹۱.۶۵ درصد مردم شهرستان دشتی در سامانه سرشماری به ثبت رسیده است.

غلامرضا مهرجو اظهار داشت: ۶۶ هزار و ۴۷۵ نفر از مردم این شهرستان در سرشماری اینترنتی شرکت کردند که از این حیث رتبه دوم استان را کسب کردند.

فرماندار دشتی با بیان اینکه ۹۱.۶۵ درصد مردم شهرستان اطلاعاتشان در سامانه سرشماری به ثبت رسیده است، اظهار کرد: ۸۲.۹۸ درصد خانوارهای نیز در شهرستان اینترنتی مشارکت داشته‌اند.

انتخابات شورای دانش آموزی تمرینی برای مسئولیت پذیری در آینده است

شورای دانش آموزی کاکی

عضو شورای عالی استانهای کشور گفت: برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی تمرینی برای مسئولیت پذیری در آینده است و این انتخابات میدان تمرین و تجربه برای دانش آموزان جهت مسئولیت پذیری و کسب تجربه و توانایی نقش پذیری در روزهای پیش رو است.

تشکیلات دامپزشکی دشتی متناسب با ماموریت های محوله توسعه یابد

مهرجو

فرماندار دشتی گفت: تشکیلات دامپزشکی شهرستان دشتی تناسبی با ماموریت های محوله ندارد و نیاز به توسعه تشکیلات این شبکه تاثیرگذار است.

غلامرضا مهرجو در نشست بررسی مسائل و مشکلات شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی از تلاش های مجموعه دامپزشکی شهرستان تقدیر کرد و اظهار داشت: علی‌رغم  پراکندگی سکونت‌گاه‌ها و وسعت زیاد شهرستان که از ویژگی‌های اصلی این شهرستان محسوب می‌شود ماموریت‌های دامپزشکی به خوبی انجام و خدمات به نحو مطلوب ارائه می شود.

تولید یخ بهداشتی و خوراکی در شهرستان دشتی 

رزمی

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی گفت: با بهره برداری از واحد جدید کارخانه یخ تا پایان سال جاری، تولید یخ در این شهرستان به بیش از دو برابر زمان فعلی افزایش می یابد.

داریوش رزمی در گفتگو با مند افزود: واحد افزایش ظرفیت کارخانه یخ دشتی با تکنولوژی نوین و تولید یخ با استانداردهای بهداشتی و خوراکی نیاز شهرستان به یخ در مصارف صنفی، خانگی، صنعتی و معدنی را برآورده می کند.

وی اضافه کرد: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۷۵ میلیارد ریالی بخش خصوصی ساخته می شود که با تکمیل و بهره برداری از آن تولید یخ در دشتی از ۶۰۰۰ تن به ۱۵۰۰۰ تن در سال افزایش می یابد.

آیین رونمایی «در لای روزنامه ها چیزی نیست» در خورموج برگزار شد

عمرانی

مجموعه شعر «در لای روزنامه ها چیزی نیست» اثر علیرضا عمرانی شاعر و منتقد ادبی استان بوشهر در آیینی در شهر خورموج رونمایی شد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در این آیین گفت: کتاب مهمترین میراث ملی و عنصر اصلی توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جامعه است.

بانک کشاورزی شعبه شهید رجایی در شهر خورموج تعطیل شد

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی شعبه شهید رجایی شهر خورموج تعطیل و به مرکز استان منتقل شد.

بانک کشاورزی شعبه شهید رجایی خورموج با انتقال به شهر بوشهر و با نام خلیج فارس دوباره شروع به کار کرد.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات