طرح امید اجتماعی و امیدواری اجتماع به این طرح ها

شناسه خبر: 37104 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه

مند: اجرای پروژه های گوناگون در روستاها و شهرهای استان در سه سال گذشته توانسته است عنوان استاندار نمونه را برای مصطفی سالاری در موضوع توسعه روستایی به ارمغان بیاورد.

برای اینکه بدانیم این تلاش ها چقدر در روزگار مردم روستانشین استان بوشهر موثر بوده است گزاره های زیر را بخوانیم

پرویز فتاح در دیدار با امام‌جمعه بوشهر: این میزان درماندگی و نیازمند در بوشهر با ظرفیتهای اقتصادی بالا قابل قبول نیست، روشهای سنتی برای کاهش نیازمندان جواب نمی‌دهد.


سالاری در نشست هم اندیشی روستایی: اعتبارات روستایی استان بوشهر بیش از ۴ برابر افزایش یافته به طوری که در سال ۹۰ اعتبار روستاها ۵۳ میلیارد تومان بوده و این رقم در سال ۹۴ به ۲۰۹ میلیارد تومان رسیده است.

***

این دو روی سکه حقیقت و مجاز امروز استان بوشهر است. از یکسو با آمارهای افزایش اعتبارات استان در حوزه های مختلف مواجه هستیم از سویی دیگر اما تاثیر این افزایش اعتبارات در زندگی مردم استان چندان قابل لمس نیست.
چرا این اتفاق می افتد و چرا افزایش اعتبارات استان نتوانسته است میزان رضایتمندی و امیدواری به زندگی را همپای این اعتبارات افزایش دهد.

آیا افزایش اعتبارت در استان بوشهر باعث تغییر در کیفیت زندگی مردم در جای جای این استان بوده است؟
به زعم نگارنده مساله اصلی در استان ما از بین رفتن و بی اثر شدن مولفه های اقتصاد سنتی و موثر شدن مولفه های اقتصاد شبه مدرن امروزی است. به بیان ساده تر مردمی که با روش های سنتی امرار معاش می کردند امروزه یا این منابع را از دست داده اند و یا اگر هنوز به همان مشاغل سنتی مشغول هستند درآمد کافی برای اداره زندگی و توسعه طول و عرض امورات گوناگون آن را ندارند.

در این هنگامه مولفه های اقتصادی جدید نیز در استان توسعه نیافته و همه گیر نشده است تا تمامی مردم بتوانند با کمک آن به بهبود شاخص های زندگی خود اقدام کنند.
منابع طبیعی استان بیشترین تاثیر را در معاش مردم داشته است و بخش زیادی از مردم ما در ضعف  این منابع درآمدهای خود را از دست داده اند.

صید و صیادی امروزی نشده است و کشاورزی با تمام تلاش ها سنتی باقی مانده و زنجیره های ارزش در پیرامون آن ایجاد نگردیده است. دامداران با شیوه های سنتی و محدودیت های حادث شده بخش زیادی از دام های خود را از دست داده اند و در پی تغییر در شیوه زندگی خود هستند. تجارت در استان با اما و اگرهای گوناگونی مواجه است و امروزه موضوع ته لنجی در مواجهه با سخت گیری های اعمال شده به منطقه ی رکود نزدیک شده است. مناطق صنعتی استان نیز نتوانسته اند با گسترده شدن به کمک جمعیت جویای کار آمده و برای کسانی که مشاغل سنتی خود را از دست داده اند ایجاد اشتغال کند. معادن استان با برداشت مواد اولیه تلاشی برای ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود ندارند. خبری از گسترده شدن صنایع مونتاژ در کناره ی خلیج فارس نیست و گردشگری به عنوان یکی از راه های جدید ایجاد ثروت نتوانسته است جمعیت قابلی را در خود مشغول کند.

مشاغل جدید و شیوه های جدید امرار معاش نیز در شهر و روستاهای استان همه گیر نشده است تا با کمک آن بتوان خلا از بین رفتن مشاغل سنتی را پر کرد.

الماسی در نطق میان دستور خود در مجلس: سفره اشتغال بومیان جنوب استان بوشهر زیر ارابه صنعت نفت و گاز از بین رفت.

در هنگامی که منابع محدود ما توان گستردن سفره ای حداقلی فراروی خانوارها ندارد ما برای جایگزینی راهکارهای جدید برای خروج از این وضعیت برنامه جهت دار و معنا دار خاصی نداریم.

مردم در روستاها از درآمد کافی برخوردار نیستند اما ما با تمام توان در پی ایجاد زمین های چمن و ایجاد بوستانهای تفریح و بازی هستیم.

اینجاست که پی می بریم چرا افزایش اعتبارات استان تاثیری در رضایت مندی مردم ندارد.
بخش زیادی از جوانان ما بیکار هستند و در فشارهای امروزه ناچار به کوچ برای یافتن مشاغل جدید در مناطق دیگر هستند.
تعدادی از جوانان ما در جنوب استان و به دور از خانواده های خود مشغول کار شده اند اما درآمد آنان در هنگامی که بیشتر اوقات در کنار خانواده نیستند تاثیری در رضایتمندی آنان ندارد.
به نظر می رسد باید یک تحقیق درست و عمیق و کاربردی حداقل در روستاها تدارک دیده شود تا راهکارهای ایجاد درآمد پایدار و موثر در روستاهای استان مطالعه شود.
به زعم نگارنده بوشهر دارای چهار تیپ روستایی است که در بخش های گوناگون استان پراکنده هستند.

روستاهایی که بر جوار دریا بساط خود را پهن کرده اند و دارای توانمندی های خاص خود در حوزه اشتغال و درآمد می باشند.

برخی دیگر از روستاها در دشتهای میانی و در کناره رودخانه ها مستقر شده و بخش اعظم توان خود را بر کشاورزی و باغداری معطوف داشته اند.
بخش دیگری از روستاها نیز در کوهستانها مستقر هستند و پیشه ی اصلی ساکنان آن دامداری بوده که امروزه کشاورزی نیز بدان افزوده شده است.
در این بین روستاهایی نیز هستند که در کناره ی کوهپایه های میانی گسترده شده اند و با روش های گوناگون معاش می کنند و در مواجهه با مشکلات امروز همچنان باقی مانده و زندگی حداقلی خود را اداره می کنند.

در هر کدام از این روستاها و بسته به دوری و نزدیکی به شهرهای اصلی و منابع معاش دائمی، شیوه های متفاوتی از کسب درآمد وجود دارد که به نظر می رسد باید بر ای تقویت و نوسازی و تغییر و تحول و افزودن بر کمیت و کیفیت این منابع متمرکز شد.
چنانچه راه درآمد زایی در روستاها و شهرها متعدد و کیفی و امروزی شود و مشاغل گوناگون با امکان آموزش در این اجتماعات گسترده شود به نظر می رسد بیش از ایجاد برخی از زیرساخت های دولتی بتوان در استان بوشهر تحول ایجاد کرد.

به بیان دیگر وقتی اساس و پایه ای درست و مستحکم به عنوان شالوده ماندگاری اجتماع ایجاد شود، روساخت ها که در گویش دولتی به زیرساخت ها و زیربناها معروف هستند بیش از امروز می تواند در کیفیت زندگی موثر باشد اما اگر راه درآمد برای ساکنان یک روستا یا شهر فراهم نباشد و مردم آن مستاصل و درمانده باشند ایجاد برخی از پروژه های امروزی که تحت عنوان عمران روستایی و طرح امید مطرح شده اند دهن کجی به مردم آن حدود محسوب شده و تاثیری در رضایتمندی مردم ساکن در آن منطقه ندارد.

به نظر می رسد اقدامات استاندار برای تحول در استان بوشهر باید قدری عمیق تر و بر روی ریشه ها و عوامل اصلی توسعه متمرکز شود تا بتواند علاوه بر ایجاد رضایتمندی، زمینه ماندگاری و استقرار اجتماعات انسانی در این حدود را تضمین نماید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/