مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی خبر داد:

آغاز کشت گندم آبی در اراضی شهرستان دشتی

شناسه خبر: 37240 سرویس: اخبار مهم

مند: مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: عملیات اجرایی کشت گندم آبی در روستای لاور شرقی از توابع بخش مرکزی دشتی آغاز شد.

شیرعلی بهادری در حاشیه آغاز عملیات کشت گندم آبی در شهرستان دشتی گفت: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت و سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر که مجری آن مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها هستند اصلاح الگوی کشت است.

کشت ۱۰ هزار هکتار اراضی دیم در دشتی

وی ادامه داد: حداقل ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی برای کشت گندم آبی در نظر گرفته شده است و با قرارداد و تفاهم نامه‌ای که بین کشاورزان و جهاد کشاورزی ایجاد شده ان شاالله بتوانیم رعایت الگوی کشت انجام دهیم.

بهادری یادآورشد: در حوزه شهرستان معادل ۱۸۰۰ تن انواع بذور آبی و دیم کشت پائیزه گندم تدارک دیده شده و پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری معادل ۱۰ هزار هکتار اراضی دیم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که سازمان جهاد کشاورزی در کارگروه آب کشاورزی استان به اتفاق استاندار و رئیس سازمان و آب منطقه‌ای صورت گرفت تمهیداتی اندیشیده شد و مجوز برداشت آب از رودخانه مند دشتی اتخاذ شد.

بهادری خاطرنشان کرد: چنانچه بارندگی‌های موثری در فصل زمستان داشته باشیم کشاورزان حاشیه رودخانه مند دشتی می‌توانند برای آبیاری تکمیلی اراضی سطح زیر کشت مزارع از این رودخانه آب برداشت کنند.

پیش بینی تولید ۳ تن گندم دیم در هر هکتار

وی ادامه داد: این امر قطعا جهش خوبی در تولید گندم خواهد داشت و پیش بینی می‌کنیم مزارع گندم دیمی که حداقل میانگین ۵۰۰ کیلوگرم است به سه تن در هکتار افزایش دهیم.

بهادری تصریح کرد: با توجه به الزاماتی که در کشت گندم آبی وجود دارد همکاران ما در جهاد کشاورزی این آمادگی را دارند تا کشاورزان انواع محصولاتی که کشت می‌کنند را در سامانه گندم‌کاران ثبت کنند.

وی افزود: ثبت امانه گندمکاران یکی از الزامات مهم است و اگر کشاورز گندمکار ثبت سامانه انجام ندهند شرکت بارزگانی غلیه از تحویل گندم برداشت شده خودداری خواهد کرد.

بهادری با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی در کنار کشاورزان جهت تدارک کشت حضور دارند، گفت: با نشست‌هایی که با بانک کشاورزی صورت گرفته این بانک آماده همکاری برای اعطای وام به کشاورزان است.

دشتی شهرستان برتر در استفاده از آب‌های تحت فشار

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر با خشکسالی‌های پیاپی روبرو هستیم تاکید کرد: خوشبختانه شهرستان دشتی از شهرستان‌های برتر استان در زمینه استفاده از آب‌های تحت فشار بوده است ضمن اینکه کشاورزان پیشرو در این شهرستان وجود دارد که رکورد کشوری در زمینه تولید آبی بالای ۷ تن دارند باید مدیریت کنیم تا استفاده از نوار تیپ که در دستور کار سازمان جهاد کشاوری استان و مجری آن شهرستان‌ها هستند قرار گرفته و ما به جد در حال پیگیری هستیم تا اراضی آبی منطقه را به سیستم‌های نوار تیپ مجهز کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی در پاسخ به اینکه بانک کشاورزی شعبه شهید رجایی شهر خورموج تعطیل و به مرکز استان منتقل شد هر چند شهر شنبه که بخش عظیمی از کشاورزان را در خود جایی داده است فاقد بانک است، در این زمینه بیشتر توضیح دهید گفت: بانک کشاورزی بنگاه اقتصادی است و هر جا منابع خوبی داشته باشد قطعا رونق و توسعه بانک چشمگیر خواهد بود و در حوزه شهرستان سه شعبه بانک کشاورزی وجود داشت که دو شعبه در شهر خورموج و یک شعبه در شهرکاکی که شعبه شهید رجایی شهر خورموج به علت کمبود منابع تعطیل و به مرکز استان انتقال داده شد.

وی افزود: در جلسه هفته گذشته که در حضور مدیر شعب بانک کشاورزی و رئیس سازمان جهاد  این پیشنهاد را ارائه دادیم و به لحاظی که شنبه مرکز بخش است و تعداد بهره‌بردارهای زیادی در این بخش فعالیت دارند، این شعبه به جای اینکه به مرکز انتقال داده می‌شد به شنبه انتقال می‌یافت اما عملی نشد که به اتفاق فرماندار پیگیری خواهیم کرد تا بتوانیم یک شعبه بانک کشاورزی در بخش شنبه مستقر کنیم.

بهادری در پاسخ به این سوال که رشته قنات‌های فراوانی در دشتی وجود دارد مدیریت جهاد کشاورزی در این زمینه چه برنامه‌ای دارد اظهار داشت: رشته قنات‌های متعددی در حوزه شهرستان دشتی وجود دارد که مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر همکاری خوبی با شهرستان داشته‌اند و همکاران ما در اداره فنی و زیربنایی شهرستان پیگیر این موارد هستند و در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان اعتبارات خوبی در سال جاری در این زمینه تامین اعتبار شد که برای لایروبی قنوات استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بازدیدی که اخیرا دردو رشته فاریاب شمالی و جنوبی در بخش شنبه انجام شد با وجود خشکسالی‌های چند ساله دبی بسیار بالایی از رشته قنات‌ها خروج می‌کند.

بهادری با بیان اینکه یک هزار تن بوجاری بذر گندم صورت گرفته است گفت: دستگاه خط کامل بوجاری بذر گندم به همراه ضدعفونی، کیسه‌گیری، توزین دیجیتال با ظرفیت ۴ تن در ساعت در لاور شده مستقر شده است که ۶ نفر در این زمینه فعالیت می‌کنند.

کشاورز نمونه دشتی هم گفت: امسال ۱۰۰ هکتار کشت گندم در روستای لاور شرقی و ۶۰۰ هکتار نیز در خوزستان کشت می‌کنیم.

مهرداد اشکانی افزود: کشت گندم آبی نسبت به سال گذشته ۳۰۰ هکتار افزایش یافته است.

شایان ذکر است بیشتر سطح زیر کشت گندم و جو در شهرستان دشتی در دشت‌های لاور شرقی، دشت پلنگ، شنبه، باغان، سنا، کاکی و دهستان کبگان، ‌دشت چغابور و بخش مرکزی است.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات