ارابه‌ نشینان نفت و گاز در عسلویه

شناسه خبر: 37250 سرویس: اخبار مهم, یادداشت ها

مند: نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه سفره اشتغال بومیان استان بوشهر زیر ارابه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از بین رفته است گفت، وزارت نفت نقش پررنگی در تغییر محیط زیست این منطقه داشته است و باید متعهدانه به جبران خسارت بپردازد.

الماسی سپس گریزی نیز به وضعیت کسب‌ و‌ کار مردم تا قبل از استقرار صنایع در منطقه زده‌ است. دلسوزی خانم نماینده در جای خود قابل تقدیر است. ولی آیا با یادآوری گذشته معیشتی مردم منطقه و اینکه تا قبل از حضور صنعت در این پهنه وضعیت اشتغال مردم به گونه‌ای دیگر بوده است، گره ای از مشکلات کنونی و آینده گشوده می شود؟

الماسی

نگاه مفرط به گذشته، حال و آینده را نیز دچار بحران خواهد نمود. افسوس گذشته خوردن و زانوی غم در بغل گرفتن باعث خواهد شد که حال و آینده این مردم نیز تحت الشعاع فرصت‌سوزی به خاکستری تاسف‌بر‌انگیز بدل گردد.
باید پذیرفت که در پی استقرار صنایع، طرز زندگی(life style)، اقتصاد و حتی فرهنگ مردم ساکن در این‌گونه مناطق با سرعتی سرسام‌آور دستخوش تغییرات شگرفی خواهد شد. این تغییرات در همه مناطق مشابه کم‌ و بیش رخ داده است و راهی بی بازگشت را برایشان رقم زده است.
در حال حاضر با توجه به عضویت خانم نماینده در کمیسیون انرژی، او باید پذیرای این مساله باشد که از این به بعد خودشان نیز نقشی راهبردی در این تغییرات خواهند داشت. وی با حضور در کمیسیون استراتژیک و کلیدی انرژی حتی می‌تواند تاثیر‌گذارتر از مدیران و مجریان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مستقر در منطقه باشد. این تاثیر گذاری و مفید یا مضر بودن آن، ارتباط مستقیمی به همت وی و نیز نظرات تک‌تک اعضای کمیسیون دارد.
الماسی در حال حاضر به نوعی ارابه‌نشین این صنعت است و بهترین و کاراترین راه‌ حل فرآروی او می‌تواند استیفای بلند مدت حق زیر چرخ‌ رفتگان و جلوگیری از زیر چرخ‌ رفتن عده‌ای دیگر در آینده باشد.
قصد این نوشته تیز نمودن نوک پیکان انتقاد نیست بلکه انعکاس توصیه‌ای دلسوزانه و روشنگرانه به ایشان است. استقرار صنعت شمشیر دو‌لبه‌ای است که هم می‌تواند مخرب باشد و هم موثر. نیکوتر آن است که به جای برجسته‌سازی ماهی(fish) دریافت خسارت که یکی از مولفه‌های بارز آن کوتاه‌مدت بودن و یکبار مصرف بودن آن است، راهی یافت شود تا ماهیگیری(fishing) توسعه پایدار و درازمدت منطقه اجرایی گردد.

با اجرای صحیح و به موقع این راهکار بومیان نیز به صورت خودکار از عواید صنعت بهره کافی را برده و مردمان همیشه بازنده لقب نخواهند گرفت.
الماسی با توجه به آشنایی با جغرافیای منطقه، صنایع مستقر و نیز نجابت مردمان همیشه قانع آن باید با همفکری اهل فن برای حل این پارادوکس راهی بیابد که اول مردم به حقوق خود آشنا گشته و مطالبه‌گر شوند.و در گام بعد، صنایع مستقر نیز مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال محیط پیرامونی را پذیرفته و به نحواحسن در اجرای آن بکوشند.
در بدبینانه‌ترین حالت اگر راهی یافت نشد، به گونه‌ای عمل نمایند که راهی ساخته شود تا حداقل آیندگان در آن قدم گذاشته و سختی‌های طی طریق را با پوست و گوشت خود لمس نمایند و ما را به سهل انگاری و ساده‌اندیشی متهم ننمایند.

محمد جعفری

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • سيراف :

    تا چندی پیش، نمایندگان ما نطق های پیش از دستور و میان دستور کمی در مجلس داشتند.اکنون که فردی پیدا شده و هر از چند گاهی دغدغه های مردم را می گوید و در پی راهکار عملی برای برطرف کردن مشکلات است این جای بی انصافی است که دست روی بخشی از سخنانش بگذاریم و به انتقاد بپردازیم …

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/