دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 37460 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: هشت ماه از آغاز سال ۹۵ گذشته است و تاکنون تخصیص اعتبارات عمرانی شهرستان دشتی صفر بوده است. با ادامه این روند بخشی از پروژه های عمرانی در دشتی تعطیل می شود.

عملیات اجرایی تعریض راه خورموج به دشت پلنگ تعطیل شد، تعریض راه ورودی و خروجی خورموج بسیار کند شده است و راه ناصری به شنبه و دولت آباد به زیارت وضعیت قابل ذکری ندارد. جستارهای ما حاکی است احداث پل کاکی به دهستان کبگان که از محل اعتبارات ملی در حال انجام است با پایان شمع کوبی متوقف خواهد شد.

با این وجود تامین اعتبارات استانی کمیته برنامه ریزی بر روی کاغذ افزایش یافته است و ما در اخبار فقط به همین افزایش اعتبارات دلخوش هستیم و اخباری از میزان تخصیص این اعتبارات نمی شنویم.

در سال گذشته شهرستان دشتی ۳۳ میلیارد تومان اعتبارت عمرانی داشت اما در پایان سال تنها ۱۹ میلیارد آن تخصیص یافت.

یادمان باشد دشتی در سال ۹۵ به بیش از ۱۱۶ میلیارد تومان نیاز داشت تا بدهی ها و معوقات پیمانکاران را به سفر برساند و پروژه های باقی مانده از دولتهای پیش را انجام دهد. سهم دشتی در کمیته برنامه ریزی سال جاری نزدیک به ۴۲ میلیارد تومان بود و تاکنون یک ریال آن نیز محقق نشده است.

در این سال ها بخشی از اعتبارات عمرانی شهرستانها صرف اجرای پروژه های امید شد. در روستاها از اعتبارات عمرانی و در شهرها از اعتبارات ارزش افزوده و حق آلایندگی کم و بیش این پروژه ها انجام شد. از یک سو وحدت رویه در انجام پروژه ها بر اساس استاندارد های مشخص و شاخص های یکسان باعث امیدواری است اما از سویی دیگر آزادی عمل مدیران استانی و شهرداران در هزینه کرد اعتبارات محدود شد.  تصمیم گیری متمرکز در مرکز استان تقویت گردید و خلاقیت و اختیارات مدیران در شهرستانها به حداقل رسید. بنیاد مسکن متولی احداث زمین های چمن مصنوعی و بوستانهای امید شد و دستگاه های متولی همچون ورزش در این پروسه بیکار ماندند.

در سال جاری اخبار حکایت از افزایش چهار برابری اعتبارات روستایی و اعتبارات شهرداری ها در قیاس با سالهای ۹۰ و ۹۱ دارد. بر اساس جستارها اما برخی شهرداری ها به دلیل عدم تخصیص اعتبارات ماده ۱۸۰ عملا دست خالی مانده اند.

در هر حال می توان گفت، فاصله بین تصویب اعتبار تا تخصیص اعتبار در حوزه عمرانی بسیار زیاد است. در حوزه جذب اعتبارات ملی نیز ناکارآمدی برخی مدیران دستگاه های اجرایی باعث شده است، شهرستان دشتی سهم قابل ملاحظه ای در این ردیف نداشته باشد.  در سال گذشته چهارصد و سی میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی به استان بوشهر آمد که سهم دشتی فقط ۲۷ میلیارد تومان بود.

اداره یک شهرستان با نوزده میلیارد تومان در سال گذشته و با دست خالی در سال جدید واقعیت امروز دشتی است. این موضوع مختص شهرستان ما نیست و در بیشتر شهرستانها وضع به همین منوال است. دولت در تخصیص اعتبارات عمرانی موفق نبوده و مدیران اجرایی نیز در جذب اعتبارات ملی ناکام بوده اند تا عملا تلاش های دولت در عرصه ی عمرانی چندان مشهود و ملموس نباشد.

***

صدرا از خرابه های یک شرکت ورشکسته برخاسته و جان دوباره گرفته است. شتاب عملیات اجرایی در بخش دریایی پارس جنوبی به این حوالی سرایت کرده و ساخت سکوها و جکت های متعدد، حجمی از اشتغال را در جزیره ی صدرا باعث گردیده است.

شرکت های بومی بسیاری در این میانه در صدرا فعال شده اند. شرکتهای فنی که به بیان برخی از کسانی که با صدرا در ارتباط هستند اکنون توانمندی اجرای اینگونه پروژه ها را در هر جای کشور و حتی بیرون از مرزهای جغرافیایی دارا هستند.

توجه به این جزیره در استان بوشهر از سوی مدیران استان لازم است. هم از این لحاظ که رونق صدرا می تواند به حل بخشی از مشکل اشتغال استان کمک کند و هم اینکه می تواند نیروی فنی استان را به کار در شرایط پروژه و کارگاه عادت دهد و در اصل کارگاهی بشود تا صاحبان فن با شرایط کار با کارفرمایان بزرگ خو بگیرند و این بخش را نیز تجربه کنند.

ظاهرا وضعیت نامشخص این بندر به لحاظ تقسم بندی های منطقه ای و گمرکی باعث شده است بخشی از کالاهای مورد نیاز صدرا در بنادر استانهای مجاور تخلیه شود و از آنجا بصورت زمینی به بوشهر بیاید. رفع این نقیصه و امکان تخلیه بار در بوشهر باعث توانمندی پیمانکاران بومی در رقابت با پیمانکاران خارج از استان است. هر چه باشد هنوز این شرکتها نوپا هستند و برای ایجاد توان مضاعف در آنها باید حمایت و تیمار شوند.

گلایه ای هم که باید شنیده شود پرداخت به موقع حقوق و بیمه کارگران این شرکت ها است. برخی از کارکنان بومی معتقدند در تسویه حساب ها با پیمانکاران و نیروی کار غیر بومی مدارای بیشتری می شود. مثلا شرکتهای غیر بومی حقوق مرداد و حتی شهریور پرسنل خود را پرداخته اند اما شرکتهای بومی در پرداخت حقوق تیرماه خود وامانده اند.

صدرا را ببینیم و از این شرکت و پیمانکاران شاغل در پروژه های آن به ویژه شرکت های بومی که دارند پا می گیرند تا توان رقابت را در خود بهبود بخشند و نیروی بومی را به کارهای فنی و پروژه ای طبق زمانبندی و نظم مشخص عادت دهند حمایت کنیم.

شاید صدرا و این شرکت ها توانستند فرهنگ سخت کوشی، دقت، نظم پذیری و زمان شناسی را در نسل نوی نیروی کار در استان بوشهر نهادینه کنند. شاید این شرکتها در گام بعد توانستند وارد پروژه های نفت و گاز شوند و به تحقق سهم پنجاه درصد نیروی کار در پارس جنوبی کمک کنند.

دشتی در هفته ای که گذشت

دشتی در این هفته شاهد تغییر و تحول در حوزه انتظامی بود. منطقه انتظامی دشتی نیازمند توجه جدی است. گستردگی این منطقه و کمبود نیرو از مشکلات این شهرستان در حوزه انتظامی است. دشتی از یکسو به دریا و از سویی به گذرگاه های بین استانی در کوهستانهای بالادست وصل است و این نیازمند مراقبت است. در بخش کاکی با دو شهر و مجموعه زیادی از روستاها و گستردگی فراوان، افزودن پاسگاه های انتظامی از خواست های مردم است.

***

شهرداری ها در شهرستان دشتی با عدم تخصیص اعتبار دچار رکود و کندی در اجرای پروژه های عمران شهری هستند. شهرداری کاکی، بادوله و شنبه بارها از نبود درآمدهای شهری خود سخن گفته اند اما معلوم نیست چرا شهر خورموج که به گفته شهردار این شهر بسیاری از پروژه های عمران شهری اش در سالهای گذشته از محل درآمد و منابع داخلی انجام شده است به یکباره با کمبود منابع مواجه گردیده به نحوی که گاهی بیم آن می رود حتی در پرداخت حقوق پرسنل خود نیز دچار مشکل شود.

تنها ۱۰۰ بافنده در دشتی بیمه هستند

مختاری اصناف دشتی

رئیس مجمع امور صنفی شهرستان دشتی گفت: بیمه بافندگان یکی دیگر از مشکلات این قشر است که از ۱۴۰۰ بافنده فقط ۱۰۰ نفر از آن‌ها بیمه دریافت می‌کنند.

***

صنایع دستی در شهرستان ما با قدمتی طولانی اما رو به فراموشی است. در هنگامه ای که توجه به میراث اقوام و مناطق قدری جدی شد، شهرستان ما نتوانست در این مسیر گام های استواری بردارد تا بخشی از میراث معنوی خود را در حوزه کسب و کار و هنر حفظ نماید. اکنون در شهرستان دشتی از ۱۴۰۰ بافنده فقط ۱۰۰ نفر از بیمه برخوردار هستند. این موضوع نیازمند بررسی و فهم دقیق علت های آن است.

بیمه تولیدکنندگان فرش دستباف مورد غفلت واقع شده است

بافندگی

رئیس اتحادیه فرش دستباف شهرستان دشتی گفت: در شهرستان دشتی تعداد هزار و ۴۵۰ بافنده وجود دارد که ۹۰ نفر از آن‌ها بیمه هستند.

***

آمار رئیس اتحادیه فرش دشتی قدری با آمار ارائه شده از سوی رئیس مجمع امور صنفی شهرستان دشتی متفاوت است. این تفاوت شاید دلیل معنا دار و مفهومی نداشته باشد اما باید گفت: وقتی اطلاعات متولیان یک موضوع در یک نشست با هم اینقدر متفاوت است چاره جویی برای رفع مشکل نیز نمی تواند انتظار کاملی باشد. با این وجود فرش دستباف دشتی نیازمند توجه و حراست و حمایت است. فرشی که با سرپنجه های بانوان این حوالی و با خیال و آرزوهای بی سرانجامی و موهوم آنان بافته شد و در مجلسی های گاهگلی دشتی عطر مرغزارهای دیده و نادیده پراکند.

کمکهای دولت به زلزله زدگان بخش شنبه در حساب بانک مسکن ماند

شنبه

نائب رئیس شورای اسلامی بخش شنبه گفت: عدم توانمندی مالی برخی از مالکان واحدهای مسکونی نیمه تمام در بخش زلزله زده شنبه باعث شد کمکهای بلاعوض برای دیوارکشی به عنوان معوقه وام های پرداختی به ساکنان این بخش در حساب بانک مسکن بماند.

***

سفر معاون بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور به دشتی دستاوردی در پی نداشت. عزیزالله مهدیان به همراه دکتر شهریاری به شنبه آمد تا روند بازسازی این شهر را ببیند و بدون هیچ تعهد جدیدی برای این دستگاه به مرکز بازگردد. 

آغاز کشت گندم آبی در اراضی شهرستان دشتی

کشت کندم در بوشهر

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: عملیات اجرایی کشت گندم آبی در روستای لاور شرقی از توابع بخش مرکزی دشتی آغاز شد.

شیرعلی بهادری گفت: حداقل ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی برای کشت گندم آبی در نظر گرفته شده است و با قرارداد و تفاهم نامه‌ای که بین کشاورزان و جهاد کشاورزی ایجاد شده ان شاالله بتوانیم رعایت الگوی کشت انجام دهیم.

بهادری یادآورشد: در حوزه شهرستان معادل ۱۸۰۰ تن انواع بذرهای آبی و دیم کشت پائیزه گندم تدارک دیده شده است و پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری، ۱۰ هزار هکتار از اراضی دیم شهرستان نیز به زیر کشت گندم برود.

اتمام عملیات اجرایی ساماندهی آبراه فصلی دره انجیر در شهر خورموج

شیخیانی احمد

شهردار خورموج گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، ساماندهی آبراه فصلی دره انجیر در شهر خورموج به پایان رسید.

***

این پروژه مسقف سازی ۲۵۰ متر از آبراه فصلی دره انجیر در روبه روی تنها برج باقی مانده از قلعه محمد خان دشتی است که بیش از دو سال به طول انجامیده است. اعتبار اجرای این کار ۳۸۰ میلیون تومان بوده است.

تجهیز کارگاه عملیات بهسازی محور گزدراز به کردوان آغاز شد

خروجی دوم بوشهر

عملیات تعریض و بهسازی بخشی از محور گزدراز به کردوان در شهرستان دشتی به طول بیش از ۶ کیلومتر به زودی آغاز می شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی دشتی در گفتگو با مند افزود: پروژه بهسازی محور گزدراز به کردوان به طول بیست کیلومتر راه دسترسی روستاهای حاشیه شمالی رود مند به بزرگراه بوشهر دیر را میسر می کند.

دشتی در بین ۳ شهرستان برتر کشور در جشنواره باشگاه‌های کتاب‌خوانی

حمید زارعی

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: شهرستان دشتی ۳ در بین شهرستان برتر کشور در جشنواره باشگاه‌های کتاب‌خوانی معرفی شده است.

تحویل ۱۷ دستگاه آمبولانس به مراکز درمانی و اورژانس استان بوشهر

آمبولانس

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان بوشهر گفت: ۱۷ دستگاه آمبولانس ان آی سی یو و آی سی یو تحویل اورژانس ۱۱۵ و مراکز درمانی این استان شد.

***

یک دستگاه از مجموع هفت آمبولانس بنز ان آی سی یو ویژه نوزادان در اختیار بیمارستانه زینبیه خورموج، قرار گرفت.

از ۱۰ دستگاه آمبولانس تویوتا مجهز به آی سی یو ویژه بزرگسالان نیز یک دستگاه به دشتی تحویل شده است. در آینده نیز آمبولانسهایی به شهرستان اضافه می شود.
این آمبولانسها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده و اعتبارات آنها به صورت متمرکز تامین گردیده است.

ده شهر و روستا در استان بوشهر فاقد کتابخانه عمومی است

کتابخانه های عمومی بوشهر

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر گفت: در حال حاضر دو شهر و ۸ روستای بالای ۳ هزار نفر جمعیت استان بوشهر فاقد کتابخانه هستند.

***

شهر بادوله در بخش کاکی شهرستان دشتی فاقد کتابخانه است. شهردار این شهر پیش از این گفته بود حاضر است برای احداث کتابخانه در این شهر کمک کند. بادوله از سالهای پیش از انقلاب و تا سالیانی پس از انقلاب دارای کتابخانه بود اما در میانه ی دهه ۶۰ تعطیل شد و از آن هنگام تاکنون این شهر بدون کتابخانه مانده است. لازم است مسئولان استان به ویژه متولیان این موضوع برای احداث یک باب کتابخانه مجهز در شهر بادوله تدبیری بیندیشند.

نظارت بر مراکز عرضه مواد خام دامی در دشتی تشدید می شود

ایزدی

سرپرست شبکه دامپزشکی دشتی گفت: نظارت بر مراکز عرضه مواد خام و فرآوری شده دامی در شهرستان دشتی تشدید می شود.

 اجرای طرح نخبه پروری در شهرستان دشتی

مهدی یوسفی

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به دشتی آمد تا امکان حمایت از دانش آموزان این شهرستان را با متولیان آموزش و پرورش خورموج و کاکی به مباحثه بنشیند.

دشتی به همراه دشتستان دو شهرستان جدیدی هستند که به طرح نخبه پروری سازمان منطقه ویژه  پارس در محیط پیرامونی صنعت نفت افزوده شدند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • زار عبدالله :

    در این شهرستان بیشتر از همه شهردار خورموج نشان دهنده یک مدیر موفق بوده واکثر رئیس های ادارات تماشا چی قاپیدن بودجه توسط دیگر شهرستان ها بودن و تکیه بر مسند ریاست بالاتر از دفاع از شهرستان در ادارات کل می انگارند .واین است که برای توسعه شهرستان مدیران بومی و فدایی می خواهد نه مدیر حزبی و گزینشی

اخبار استان بوشهر
تبلیغات