به مطبوعات استان بوشهر اعتماد کنید

قلم های این حوالی برای روایت رخدادهای پارس جنوبی توانمند است

شناسه خبر: 37666 سرویس: اخبار مهم, یادداشت ها

مند: مطبوعات استان بوشهر از اینکه آگهی های نفتی پروژه های طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در روزنامه ها و هفته نامه های آنان جایی ندارد و روابط عمومی نفت به صورت متمرکز و با شیوه خودش اینکار را مدیریت می کند، ناراضی هستند.

حتی در نشستی که در بوشهر با مدیرکل سابق روابط عمومی وزارت نفت برگزار شد گلایه ها و بگو مگو ها جدی مطرح شد. کمی بعد که وزیر نفت به بوشهر آمد باز این گلایه ها تکرار شد و نهایتا مدیر کل سابق رفت تا گلایه های مطبوعات استان در فرصت باقی مانده وزارت نفت دولت یازدهم سرانجام بیابد.

از موارد دیگری از این دست گلایه های اهالی رسانه استان بوشهر که خانه ی مطبوعات استان در نشست خبری مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس با خبرنگاران استان در سال جاری مطرح کرد و خواهان توجه و رفع آن شد، عدم اعتماد نفت به قلم های توانای خبرنگاران و یادداشت نویسان استان بوشهر بود. در آن نشست مهندس یوسفی گفت: سعی خواهد کرد در دعوت از خبرنگاران در هنگام آمد و شدهای شخصیت های ملی به منطقه پارس یا رویدادهای بزرگ در منطقه پارس خبرنگاران استان نیز در لیست مدعوین قرار بگیرند.

در هر حال مردم حوالی تاسیسات بزرگ نفت و گاز متوقع هستند از فرصتهای این حدود برای توسعه و ترقی و کسب تجربه نیروی انسانی بومی این مناطق استفاده درست و اصولی شود و چارچوب مشخصی برای این موضوع مصوب شود تا سهم نیروی استان در کسب تجربه از پروژه های گوناگون پارس جنوبی نیز لحاظ شود.

مطبوعات استان که بدون شک سهم عمده ای در مدیریت و بازگویه مطالبات حقیقی مردم دارند به نظر می رسد باید در اولویت این کسب تجربه و مهارت قرار بگیرند. به جد می توان گفت برای برخی از رویدادها و بازتاب آن در سطح ملی نیاز به گسیل خیل عظیم خبرنگار از پایتخت و صرف هزینه و وقت نیست و در همین جغرافیای کوچک و محقر اما غنی بوشهر می توان قلمهایی یافت که تاثیر گذاریشان حتی از سطح ملی نیز فراتر است.

نمونه ای از یک گزارش خبرنگاران اعزامی به منطقه را بخوانید که با تدارکات بسیار به منطقه آورده شده اند تا از نصب سکوی دریایی فاز بیستم طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی بنویسند.

خلیج فارس خود را برای ورود سازه ای دیگر که از غیرت فرزندان این مرز و بوم ساخته شده آماده کرده است و آهن و آب بار دیگر همنشین می شوند.

غیرت فرزندان ایران زمین بر دوش خلیج فارس سنگینی می کند و این آب ها از این پس بیش از پیش به خود می بالند. سازه های چند هزار تنی دیگر مسیر خود را یاد گرفته اند و پس از ساخت در یارد خرمشهر به آب های نیلگون ایران کوچ می کنند.                                                                               تا چند سال پیش پروژه‎ها مسکوت مانده بود و اینک تدبیر، امید را به بزرگترین میدان گازی ایران بازگردانده و این روزها رفت و آمد پارس جنوبی زیاد شده است. پره های شناور می چرخد تا سازه ای را منتقل کند که گاز را برای چرخش چرخ صنایع از دل زمین بیرون آورد و شاهد توسعه بخش های مختلف کشور باشیم.

 1. نصب سکوی فاز 20 پارس جنوبی 5
  مرغان دریایی خوشامد می گویند و به پیشواز سازه ای آهنی می روند که جوانان ایران از جان و دل برای ساختش مایه گذاشته اند. خلیج فارس بار دیگر آغوش خود را برای تحفه ای باز می کند.
  با صدای ناخدا، خواب رفته ها بیدار می شوند و قایق نگین آرام می گیرد و نزدیک سکو می شود.
  به مکان نصب سکوی فاز ٢٠ در چند مایلی مرز آبی با قطر که می رسیم از اخم سازه متوجه می شویم که دیر رسیده ایم. گویا شب هنگام مراحل نصب سکو آغاز شده است. می گویند به دلیل آب و هوا این کار شباهنگام انجام شده ولی به گمان دروغ می گویند. به نظرم از خورشید خانم ترسیده اند، به هرحال خانم است دیگر؛ حسودی می کند.
  گویا دیگر نازش خریدار ندارد به همین دلیل چشم ندارد ببیند فعالیتی انجام می شود که دیگر گرمایش بی رقیب نیست. گاز که بیاید گرم می شویم و کمتر کسی برای لحظه ای گرم شدن به خورشید پناه می برد. شاید هم به این دلیل است که ماه رازدارتر از خورشید است.
  نزدیک سکو که می شویم فراموش می کنیم برای چه آمده ایم و عکس بازی آغاز می شود و سوژه خبرنگاران می شوند و سکو…
  سکو چونان طفلی آرام نشسته و نظاره گر خبرنگاران است. به گمانم نیشخند می زد به ما که فراموش کرده ایم برای نظاره چه چیز چند کیلومتر آمده ایم.
  ان شاالله که قدم این سکو سبک باشد. چشم مردمان روستاهای دور افتاده به این سازه است تا گاز بیشتری را برای گرمایش خانه ها از زمین بیرون بکشد. خورشید خانم به بالای سرمان می رسد که برای تهیه آذوقه به شناور ابوذر ١٢٠٠ می رویم. آذوقه که می رسد روی عرشه قایق بساط ناهار چیده می شود و در آب های نیلگون خلیج فارس غذا می خوریم.
  تا چشم کار می کند آب است. خلیجی نیلی رنگ که همیشه فارس خواهد ماند.
  خیال جماعت که از نصب راحت شد، به سمت خشکی راه افتادیم.

  نصب سکوی فاز 20 پارس جنوبی 6

  خورشید کم کم داشت رنگ می باخت به گمانم از عصبانیت قرمز شده بود. جماعتی آمده و به او محل نکرده بودند.
  در راه برگشت چراغ های سکوهای فراوانی روشن بود و نشان می داد که این مسیر محکم و پایدار ادامه دارد تا گاز بیشتری از دل زمین بیرون بیاید و سهم مردمانش شود.
  به رسم و عادت، پشت سر مسافر آب می ریزند که برود و سالم بازگردد. تا چشم کار می کند پشت سرمان آب است تا دوباره برگردیم و گوشه ای دیگر از ثبت غیرت جوانان این سرزمین را روایت کنیم.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/