دشتی در هفته ای که گذشت

شناسه خبر: 38270 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه, وبلاگ

مند: عدم حضور تشکل های قوی در حوزه کشاورزی در شهرستانی که هفتاد درصد از معاش مردمش وابسته به این بخش است، معضل بزرگی است که باید از سوی کشاورزان یا مسئولان و متولیان شهرستان دشتی تاکنون رفع شده باشد.

هر چند کشاورزی شهرستان بیشتر به صورت سنتی است اما نسل جدید کشاورزان دشتی از تحصیلات و دانش نسبی برای فهم ضرورت این موضوع برخوردار هستند. امروزه در نبود یک تشکیلات قوی و مردمی در حوزه کشاورزی، محصولی که با دشواری و هزینه های هنگفت در شرایط بد آب و هوایی عمل آمده است به بهای ناچیز در اختیار دلالان قرار گرفته و اینان هستند که بهای محصول زحمات وخون دل خوردنهای مردم ما را تعیین می کنند.

در حالی که بخش زیادی از محصول استانهای مجاور در بارش های فعلی از بین رفته است و در هنگامی که زمینه صادرات این محصول از استان بوشهر در حال فراهم آمدن می باشد پیش بینی می شود کشاورزان شهرستان شرایط فعلی را پشت سر بگذارند و قیمت ها به سطح عادلانه ای برسند اما اگر کشاورزان بخواهند بدون دغدغه و ترس از افت قیمت به کار خود ادامه دهند نیاز است تشکیلاتی منسجم برای خود تدارک ببینند تا با رعایت نوبت بندی و تعیین سطح زیر کشت و نوع محصول در بازارهای مکاره این محصولات متضرر نشوند.

***

مردم  شهرهای بادوله، کاکی و شنبه در ۲۵ آبانماه به دیدار استاندار بوشهر رفتند تا مشکلات این حدود را به وی منتقل نمایند. در حالی که استاندار از کم و کیف مشکلات در این شهرها آگاه است این نشست بیش از آنکه راهکاری اجرایی برای رفع مشکلات یا مصوبه ای عملی در این خصوص در پی داشته باشد محلی برای عرضه افرادی بود که با کارت مردم به مداحی از مسئولان پرداختند.

البته برخی نیز در این نشست ها در حالی که رای مردم را نیز نداشتند و نماینده آنها در شوراها نبودند انصافا مشکلات را خوب بیان کردند تا برگزاری این نشست ها محلی برای تشخیص سره از ناسره و محک درست و صحیح انتخاب مردم در موضوع نمایندگانشان باشد. مردم ما در انتخابات شوراها باید بیش از پیش دقت کنند و نمایندگانی را برای خود انتخاب کنند که دغدغه مردم داشته باشند و منافع آنان را بر منفعت خود برتری و ترجیح دهند.

در حالی که تب انتخابات و حضور و عرضه داوطلبان برای انتخابات شوراها در دشتی بالا رفته است، مردم نیز می بایست برای انتخاب خود آزمون هایی را پیش پای این افراد بگذارند. قدرت سخنوری و نطق در کنار قدرت قلم و اندیشه می تواند محکی مناسب برای درک توانمندی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا باشد. تحلیل شرایط موجود در شهر یا روستا و ارائه ی یک یا چند سخنرانی در حضور مردم و نوشتار یک یا چندین مقاله در خصوص مشکلات موجود و راهکارهای حل و رفع آن و درج در سایت ها و نشریات استانی می تواند آزمونی اولیه برای محک توانمندی قلم و گفتار این داوطلبان باشد.

***

مردم بخش مرکزی دشتی منتظر هستند تا در حضور استاندار از توانمندی ها و موانع پیش روی توسعه در این بخش از شهرستان دشتی حرف بزنند.

از روستای کلل در مرز تنگستان تا روستای زیزار در کوهپایه مند و همسایه بخش کاکی و از ناحیه صنعتی دشتی تا کوه سیاه و روستاهای طسوج در بخش شنبه مجموعه ای از ۲۶ روستای بزرگ و کوچک با نزدیک به دوازده هزار نفر جمعیت واقع است که ۱۷ دهیار متولی انجام خدمات دولتی در آنها می باشند.
طیف متنوعی از استعداد های توسعه در جای جای این بخش دیده می شود. از توان طبیعی در حوزه کشاورزی و دامداری تا صنعت و معدن و توانمندیهای جدید توسعه همچون کارخانه جات گوناگون در این بخش از دشتی فرآوان به چشم می آید. از لاور و قنات ها و چشمه سارها و مزارع و باغات مرکبات این روستا تا مناطق خوش آب و هوا و خوش منظره با توان گردشگری، کوه سیاه «چهچه اوو»، شیرینه، بنگه تا کلات حیدری در رشته کوه مند، گنجی بزرگ از توانمندی توسعه در دل این نقطه نهان مانده است.

از کندو های عسل مند در غرب تا باغات «کنار» و لیموی لاور در شرق و از کارخانه آهک هیدراته در شمال تا معادن نمک در بالادست زرگری، در جنوب و از کارخانه سیمان در شمال شرق تا واریته های قله ی بیرمی و کارخانه های آسفالت و معادن گوناگون مصالح ساختمانی، وجب به وجب بخش مرکزی استعداد و توانمندی است.

تعدد مرغداری ها و دامداری های صنعتی و سنتی از یک سو تا کارخانه جات سیمان مند، بیسکویت سازی و کارخانه آرد در کنار یک ناحیه بزرگ صنعتی و یک شهرک بزرگ صنعتی همگی استعدادهای بخش مرکزی دشتی است که از چشم برنامه ریزی جامع دور مانده است.

بیشتر مردم این حدود در شهر خورموج به مشاغل اداری و خدماتی سرگرم هستند و توانمندی های توسعه در بخش یا دیده نمی شود و یا اگر دیده شده است در اختیار نیروهای غیر بومی است تا از ثروت منطقه برای خود اندوخته ای بردارند.

در این حدود سه راه دسترسی به دریا وجود دارد. راه قدیمی کلل به بخش ساحلی تنگستان، راه آسفالته چاوشی به باشی و راه قدیمی شرکت نفت که از محل زائر عباسی و زیزار به بندر لاور در کرانه ی ساحلی دشتی می رسد.

از دیرباز بخشداری این بخش در محل فرمانداری مستقر است و این استقرار باعث شده است بیشتر مناسبات اداره ی بخش به صورت عرفی به فرماندار شهرستان برسد. عملا بخشداران مرکزی توان عملیاتی چندانی ندارند و تنها به مدد خلاقیت خود می توانند در اداره بخش تحت امر موثر واقع شوند.

بخشدار مرکزی دشتی نیز مثل بیشتر بخشداران مرکزی نتوانسته است خدمات قابلی به مردم این بخش ارائه نماید و بیشتر از آنکه کنشگر باشد منتظر واکنش ها بوده است.

بخش مرکزی دشتی با این پتانسیل هایی که موجز بدان پرداخته شد یکی از محرومترین بخش های شهرستان دشتی است که می بایست برای توسعه بهینه و استفاده درست از استعداد های آن برنامه ریزی ها در آن بهتر و واقعی تر صورت بگیرد.

امروزه تامین آب آشامیدنی و بهداشتی و کشاورزی این بخش به مشکلی فرآروی توسعه روستاهایی بدل شده است که بنا به شهادت آمارهای جدید در سرشماری سال جاری بیشتر آنها با افزایش جمعیت مواجه بودند که این سطح از افزایش حکایت از مهاجرت معکوس به روستاها داشت.

مردم، معتمدان و نخبگان این بخش منتظر هستند تا در حضور استاندار فرصت های توسعه در این بخش را بازگو کنند و برای رفع موانع پیش روی استفاده درست و عملی از توانمندی های بخش خود راهکار ارائه نمایند.

بخش مرکزی دشتی گنجوری است که در ضعف های موجود نیازمند دستگیری و تیمار است. لطفا گنج نهان در دل بخش مرکزی دشتی را ببینید و برای حل مشکلات عدیده این بخش راهکار ارائه نمایید.

بخش عمده ای از پروژه های تعطیل شده در این بخش و جلوی چشم این مردم است. با دیدن ایستایی و رکود عمرانی در این حدود مردم بخش مرکزی دشتی حرفهایی برای واگویه دارند که شنیدنی است.

مردم از شنیدن آمارهای کاغذی که بازخورد ملموس و عملی ندارد خسته اند. افزایش ۲۷ درصدی اعتبارات عمرانی دشتی در حالی که در نه ماه گذشته از سال جاری حتی یک ریال از آن به شهرستان نیامده است، دردی از عقب ماندگی دشتی حل نمی کند. اینکه بر روی کاغذ بنویسیم ۴۲ میلیارد اما در عمل پروژه های عمرانی دشتی به ایستایی و رکود و تعطیلی برسند، مشکلات مردم ما حل نخواهد شد. لطفا با مردم روراست باشیم و واقعیت ها را به آنها بگوییم. این مردم حتی با شنیدن اخبار ناخوشایند امیدورایشان را از دست نمی دهند. نگران آزمون اردیبهشت پیش رو نباشید و به مردم بگویید چرا با گذشت بیش از هشت ماه از سال جاری اعتبارات عمرانی دشتی تخصیص نیافته است.

به راستی اگر بخشدار مرکزی دشتی نتوانسته است با این طیف از توانمندی، گرد محرومیت از سیمای این بخش بتکاند به زعم شما باید چه میزان بر استعدادهای این حدود افزوده شود تا وی بتواند نگاه مسئولان را به این منطقه حساس نماید.

***

دشتی در هفته ای که گذشت …

دشتی میزبان قدوم مبارک دو شهید سرفراز و نام آور میهن بود. عطر شهادت و ایثار در جای جای دشتی پراکنده شد و مردم این حدود به یاد روزگاری افتادند که فارغ از دسته بندی ها همگی برای یک هدف واحد پشت به پشت هم دادند و شانه به شانه ی هم ایستادند و هجوم ابرقدرتهای بزرگ به این نقطه از جهان را پس زدند. آن روز نه رنگی برای تمایز گروه ها دیده شده بود و نه سردمداران گرو ها برای رویارویی با هم وزن کشی کرده بودند. امروز اما هر روز در اخبار از مقابله ی دو گروه می خوانیم. مقابله ای که به سمت مثبت و سوی تعالی نیست. امروزه ما برای از دست رفتن فرصت های توسعه و خلاصی کشور از مشکلات به جای حسرت دست زده و هورا می کشیم و برای کسی که در این مسیر کوشش کرده است شاخ و شانه نشان می دهیم. «جنگ برای کشور ما نعمت بود». آن روز ما به جان هم نیفتاده بودیم و به جای زنده باد و مرده باد و متهم کردن همدیگر به خیانت و دزدی و اختلاس به این می اندیشیدیم که برای نجات جان و مال و ناموس هموطن، خود را فدا کنیم. امروز معلوم نیست چه مقدار از آن از خود گذشتگی در ما باقی مانده باشد. در هر حال دشتی به یمن این دو شهید که نامی برای حک بر روی تابوت و سنگ قبر نداشتند برای چند روزی احساس شعف و سر زندگی کرد. آنقدر طراوت در دشتی پراکنده شد که باران نیز حسادت کرد و در هنگامه ی از خود بی خود شدن این مردم باران هم در جای جای دشتی بارید.

قدومتان بر چشم شهیدان نام آور وطن

***

۴۱ میلیارد ریال برای تقویت منابع آبی بخش شنبه و طسوج تخصیص یافت

حسینی

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دشتی گفت: ۴۱ میلیارد ریال اعتبار برای تقویت منابع آبی و بهبود سفره‌های زیر زمینی چاههای کشاورزی بخش شنبه وطسوج اختصاص یافت.

محمد حسینی در نشست شورای اداری بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی افزود: دشتهای آبی چاهگاه و کردلان بخش شنبه و طسوج از دشت های مهم و تاثیر گذار در کشاورزی این بخش هستند که تلاش می شود با اجرای طرح های آبخیز داری، این دشت ها از حالت بحرانی خارج شوند.

وی تصریح کرد: خشکسالی و برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی باعث شده دشتهای آبی این شهرستان با بیلان منفی روبه برو شوند.

لایروبی کانال های دفع آبهای سطحی در کاکی

محمدی نیا

شهردار کاکی از لایروبی و لجن برداری تمامی کانال های‌ دفع آبهای سطحی و دهنه پل های شهر جهت آمادگی در برابر حوادث ناشی از تغییرات جوی خبر داد.

غلامحسین محمدی نیا با اشاره به اینکه لایروبی دهنه پل‌های درون و برون‌شهری برای پیشگیری از آب‌گرفتگی معابر عمومی و  هرس درختان معابر برای جلوگیری از قطع خطوط برق در زمان بارندگی و وقوع طوفان انجام می شود، افزود: لایروبی و پاک‌سازی محل عبور شبکه‌های آب و فاضلاب درون‌شهری مانند کانال‌ها و پل‌ها از زباله، شاخه و برگ و تنه درختان تا قبل از شروع فصل بارندگی ضروری است و نیروهای حوزه خدماتی شهرداری به این منظور اقدامات لازم را انجام داده اند.

فضای دهستان طسوج دشتی با حضور پیکر مطهر شهدای گمنام عطرآگین شد

گلزار شهدا

بخشدار شنبه و طسوج گفت: فضای دهستان طسوج دشتی از پیکر مطهر شهدای گمنام عطر آگین شد.

سرپرست جدید مرکز بهداشتی درمانی کاکی معرفی شد

بحرانی

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی در آیین معرفی سرپرست شبکه بهداشت و درمان کاکی گفت: کارهای صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان شهرستان دشتی در سالهای اخیر به مردم بازگو می شود.

اصغر بحرانی به نبود داروخانه شبانه روزی در شهر کاکی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه تنها داروخانه سطح شهر تا ساعت ۲۲ شب به مردم خدمت رسانی می کند و خیلی از مراجعات به درمانگاه بعد از این ساعت می باشد بنابراین به اندازه میانگین مراجعات، دارو در درمانگاه وجود دارد و نیاز مردم را برطرف می کند و اقداماتی برای شبانه روزی کردن داروخانه درمانگاه انجام داده ایم.

فعالیت برای غلبه بر شرایط موجود در بازار گوجه فرنگی خارج از فصل آغاز شده است

غلامرضا مهرجو

فرماندار دشتی گفت: فعالیت ها برای غلبه بر شرایط موجود در بازار گوجه فرنگی خارج از فصل در سه استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان آغاز شده است.

بازدید نمایندگان تجار خارجی از مزارع گوجه فرنگی در استان بوشهر

گوجه فرنگی

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی تولید استان بوشهر گفت: به منظور تسهیل شرایط برای صادرات گوجه فرنگی از استان بوشهر نمایندگان تجار خارجی از بخشی از مزارع گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بازدید کردند.

تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله نقض برجام است

مصلح

امام جمعه خورموج گفت: آمریکایی‌ها لحظه‌ای از دشمنی با جمهوری اسلامی فروگذار نیستند و تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله توسط مجلس سنای آمریکا نقض برجام است.

سوالات مردم در مورد حقوق‌های نجومی همچنان باقی است

حجت الاسلام محمد محمدی

امام جمعه کاکی گفت: سوالات مردم در مورد حقوق‌های نجومی همچنان در اذهان باقی مانده است.

رشد قیمت گوجه فرنگی در بازار بوشهر

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در طی دیروز و امروز در بازار این استان رشد قیمت دو هزار ریالی را تجربه کرد

برداشت محصول گوجه فرنگی در دشتی نظام مند می شود

گوجه فرنگی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: برداشت محصول در شهرستان دشتی نظام مند می شود تا انباشت محصول و افت قیمت فعلی در بازار گوجه فرنگی خارج از فصل مدیریت شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • عليزاده :

    دغدغه هایی همیشگی بود که با قلم نویسنده محترم مطرح شد.کمتر شنیده ایم که مسئولی از میزان هزینه کرد سال گذشته صحبت کند.بیشتر آنان از تخصیص بودجه صورت گرفته می گویند ولی نمی گویند مثلا در سال ۹۴ که پایان یافته است چقدر بودجه اختصاص یافته،چقدر وارد شهرستان شده و چقدر مصرف شده است.بازی با اینگونه آمارها همه را خسته کرده است.افکار عمومی را با این دست کارها به بازی نگیریم …

اخبار استان بوشهر
تبلیغات