خدا قوت کشاورز

شناسه خبر: 38659 سرویس: اخبار مهم, یادداشت ها

مند: در پی بروز بحران افت قیمت گوجه فرنگی در مزارع استان بوشهر که زندگی و معیشت کشاورزان این سامان را در خطر قرار داد و به تعبیری به روز سیاه نشاند اخیرا بعضی از مسوولان به جای چاره جویی برای برون رفت از مشکل، برای پنهان کردن بی برنامگی خود، انگشت تقصیر را به سمت کشاورزان گرفته اند و کشاورز را متهم به تولید زیاد محصول نموده اند.

تا آن جا که می دانیم ماهیت کار کشاورز، کاشتن و تولید محصول است و افزایش تولید محصول در واحد سطح همواره کاری خوب و ارزشمند و مورد تایید و تاکید بوده است.

بنابراین حال که کشاورزان جنوب با تکیه بر تجربه و دانش خود و با به کارگیری روش های نوین ازجمله آبیاری قطره ای و استفاده از بذرهای مناسب  و انجام به موقع عملیات کاشت و داشت و البته با مخارج سنگین، توانسته اند تولید محصول خارج از فصل خود را افزایش دهند جای تحسین و خسته نباشید و خدا قوت دارد.
تا اینجای کار کشاورزان کار خود را به خوبی انجام داده اند چون کار آن ها تولید مایحتاج غذایی مردم است، اما کار صادرات و تنظیم بازار و نظارت بر عرضه، کار نهادهای دیگر است که تاکنون نمره ی قابل قبولی نگرفته اند و زیادی تولید را دلیل کاهش قیمت – آن هم در آغاز فصل برداشت- می دانند و آن را پوششی بر بی برنامگی خود قرار داده اند.
حالا که دست کشاورز در زیر تیغ بازار قرار دارد آیا صدایش شنیده می شود؟
به مدیران و تصمیم سازان بخش کشاورزی عرض می کنم علت بروز چنین مشکلاتی هر چه باشد چاره اش بی تفاوتی و سلب مسولیت از خود نیست.
شاید لازم باشد کارشناسان و مدیران و تصمیم سازان کمی از صندلی های خود در ادارات فاصله بگیرند و نگاهی میدانی به موضوع بیاندازند و چاره جویی کنند و راه حل کوتاه مدت و بلند مدت ارایه دهند.
کشاورزان به ویژه تولید کنندگان گوجه فرنگی چشم به راه مساعدت و حمایت اند. آن ها زندگی خود را بر تهیه نهاده های کشاورزی نهاده اند و عمر و جوانی خود را صرف تولید محصول نموده اند و با این توصیف نمی دانیم چه سرنوشتی در انتظار آنان است به ویژه جوانانی که از سر بیکاری به کار و کار آفرینی در بخش کشاورزی روی آورده اند.
در این باره حرف های زیادی داریم. ولی سخن کوتاه می کنیم و از مدیران و مسولان استان و نمایندگان  مردم در مجلس و نیز  خود کشاورزان و سازمان های  مرتبط با کشاورزی می خواهیم کاری کنند . این که بنشینیم و بگوییم مشکل از عرضه ی زیاد محصول است مشکل را حل نمی کند.

که گفته اند:
دو صد گفته چون نیم کردار نیست…
حسین لطفی نیا – فعال اجتماعی و رسانه

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/