صنعت مرغ‌داری استان در سراشیب سقوط

شناسه خبر: 39661 سرویس: اخبار استان بوشهر

مند: رئیس اتحادیه مرغداران استان بوشهر گفت: چنانچه تدابیری اندیشیده نشود صنعت مرغ به سمت نابودی پیش خواهد رفت.

وهیب حاجی‌ دشتی اظهار داشت: بنا به قراردادی که بین شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ‌داری‌های استان بوشهر منعقد شد باید شرکت پشتیبانی امور دام پس از ۷۲ ساعت پول مرغ‌داران را پرداخت کند اما الان نزدیک به سه ماه است که این شرکت به تعهداتش به شکل کامل متعهد نبوده است.

وی اضافه کرد: در این زمان حساس یکی از بانک‌هایی که در شهرستان دشتی با مرغ‌داران همکاری بسیار خوبی دارد بانک صادرات مرکزی خورموج است که جا دارد از همکاری بسیار خوب این بانک با تولیدکنندگان مرغ در شهرستان دشتی تشکر نمایم.

رئیس اتحادیه مرغداران استان بوشهر افزود: در سه سال گذشته بر اثر کاهش و عدم ثبات قیمت، افزایش تولید و مازاد تولید باعث متضرر شدن برخی مرغ‌داران شد و حتی ۳۰ درصد از مرغ‌داری‌ها در استان بوشهر تعطیل شدند.

حاجی‌دشتی ادامه داد: از ۲۲۰ واحد مرغ‌داری ۳۰ درصد آن‌ها تعطیل شده است و چنانچه تدابیری اندیشیده نشود صنعت مرغ به سمت نابودی پیش خواهد رفت.

وی با بیان اینکه تولید کنندگان مرغ‌داری‌ها دارای فراز و نشیب‌های زیادی هستند گفت: یکی از سیاست‌های اشتباه جهاد کشاورزی صدور مجوزهای بی‌رویه احداث واحدهای مرغ‌داری بود که بدون کارشناسی مبادرت به صدور مجوز کردند.

رئیس اتحادیه مرغ‌داران استان بوشهر افزود: با هدف افزایش تولید، طرح توجیهی نوشته می‌شد و به تایید جهاد کشاورزی استان می‌رسید و بدون کارشناسی مرغداری ها توسعه یافت تا امروز با این مشکلات روبه‌رو هستیم.

حاجی‌دشتی تاکید کرد: چنانچه از سیاست دوگانگی بیرون آییم و به حمایت از تولیدکنندگان مرغ‌داری گام برداریم مشکلی برای این صنعت به وجود نمی‌آید زیرا صنعت مرغ‌داری بخش زیادی از اشتغال را به همراه دارد و باید با جدیت به فکر این صنعت باشیم.

وی افزود: بنا بود ۲۰ درصد یارانه به بخش کشاورزی سرازیر شود که متاسفانه تا این ساعت یارانه ای به مرغ‌داران تعلق نگرفته است و فقط در حد حرف باقی مانده و به پیشنهادهایی که ارائه می دهیم توجه‌ای نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه مرغداران استان بوشهر گفت: از مجمع نمایندگان استان بوشهر که از کمیسیون کشاورزی مجلس جهت ارائه راهکارهایی در زمینه مشکلات به وجود آمده برای تولیدکنندگان گوجه فرنگی به استان بوشهر دعوت داشتند تشکر می‌کنم اما از جهاد کشاورزی استان بوشهر انتظار داشتیم که از مرغ‌داران نیز دعوت می‌کرد تا به مشکلات این صنف هم رسیدگی می‌شد ولی این کار صورت نگرفت و حتی در سفری که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به استان داشتند باز هم جهاد کشاورزی استان بوشهر از ما دعوت به عمل نیاورد تا ما مشکلات خود را مطرح کنیم تا راه‌گشایی صورت گیرد.

حاجی‌دشتی گفت: در دی ماه امسال تعداد یک‌میلیون و ۸۳۰ هزار قطعه جوجه ریزی شده که نسبت به ماه‌های گذشته مرغ‌داری‌های استان بوشهر از افزایش چشمگیری برخوردار هستند.

وی افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومت اقدام و عمل ما هم اقتصاد مقاومتی انجام دادیم و هم ریاضت کشیدیم انتظار داریم مدیران ارشد استان نسبت به تولید کنندگان توجه ویژه‌ای داشته باشند.

حاجی‌دشتی گفت: بارها گفته‌ایم این صنعت رو به نابودی است و صنعتی که رو به نابودی باشد تاثیر روی غذای مردم دارد و مرغ تنها پروتئین ارزان قیمتی است که سر سفره غنی و فقیر قابل مشاهده است، پس باید همه از این صنعت حمایت کنند تا مشکلی در این زمینه برای مردم پیش نیاید.

وی تصریح کرد: ضروری است دولت یارانه ای که وعده داده را به مرغداران پرداخت کند و با گشودن راه صادرات و مبارزه با دلالان، آرامش را به این بازار برگرداند.

منبع: فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
پربازدیدهای مند
تبلیغات
تلگرام مند اصلی photo_2016-06-08_09-11-32 Website Seo score checker