مشعل بزرگی که خاموش نمی شود

شناسه خبر: 39713 سرویس: اخبار مهم, گفتگو

مند: آیت الله هاشمی رفسنجانی نور بزرگی بود در فضای سیاسی کشور؛ مواضع او می توانست به همراه و منتقد و حتی مخالفان راه را نشان دهد.

در نبود او فضای سیاسی کشور در آستانه ی دو انتخاب بزرگ در کشور به زعم برخی مه آلوده است. گرچه آیت الله بارها برای روزهای پیش رو صحبت کرده و تقریبا شکی در تصمیم او برای انتخاب اردیبهشت ۹۶ باقی نمانده است.

***
دهه هشتاد بود و تازه فارغ التحصیل شده بودم. چند سالی از کلنگ زنی شروع عملیات اجرایی در پارس جنوبی گذشته بود و از همان روزهای اول بحث انتزاع عسلویه از استان بوشهر مطرح گردیده بود.
مهمترین فردی که در این موضوع تا آن روز موضع گیری کرده بود، شیخ عبدالله حاجیانی بود که در آن سالها نمایندگی مردم آن حدود در مجلس شورای اسلامی را به عهده داشت. من خبرنگار نفت در عسلویه شدم و شیخ هم پس از اتمام دو دوره نمایندگی مجلس به عسلویه آمد. از همان روزهای اول سوالات ذهنیم را از شیخ پرسیدم.

موضوع انتزاع عسلویه چه بود و رئیس جمهور آن دوره – هاشمی – چه نقشی در این بحث داشت؟
شیخ گفت: در سفری که آیت الله به استان فارس رفته بود جمعی از مسئولان وقت استان فارس در جنوب این استان از هاشمی خواسته بودند تا عسلویه را ضمیمه شهرستانهای جنوبی استان فارس کند و …
شیخ گفت: پس از این دیدار هاشمی، تصویری از نقشه ای که به ایشان نشان داده بودند و با خودنویس از حدود سیراف به سمت جنوب را مدعیان جدا کرده بودند و آرزو داشتند ضمیمه استان فارس بشود را دیدم و بلافاصله بدان واکنش نشان دادم. ابتدا با مسئولان وقت استان بوشهر حرف زدم و سپس به رسانه های آن دوره نیز موضوع را رساندم. خودم هم در مجلس پیگیر شدم و از شهرستانهای جنوب نیز حجم زیادی طومار خطاب به هاشمی نوشته شد.
کار به جایی رسید که روزی معاون پارلمانی وقت رئیس جمهور مرا خواست و پیام هاشمی را بازگو کرد. او اطمینان خاطر داد موضوع انتزاع از دستور کار خارج شده است. معاون پارلمانی گفت: آقای هاشمی گفته اند دستهای ما بالاست دیگر موضوع انتزاع عسلویه را بیشتر از این پیگیری نکنید.

روزها گذشت و عقربه سالها به ۸۴ رسید. کشور در تدارک انتخابات ریاست جمهوری بود. درخواست های مردمی برای دیدار با هاشمی زیاد بود و مراجعات به شیخ برای تدارک یک برنامه دیدار نیز افزونی گرفته بود. روزی مرا صدا زدند و گفتند تا اسامی تعدادی از کسانی که درخواست دیدار دارند در بخش کاکی را تهیه کنم و با آنها هماهنگ نمایم.
برایم باعث تعجب بود که منتقد هاشمی چرا می خواهد برنامه دیدار مردمی با هاشمی را تدارک ببیند. شیخ گفت که هر چند با برخی از سیاستهای ایشان موافق نیستم اما در شرایط فعلی فردی موثرتر از هاشمی برای اداره دولت سراغ نداریم. شیخ از دغدغه هایش برای استان و برنامه های نیمه تمام دولت در عسلویه گفت. او نگران بود توسعه در عسلویه متوقف شود یا از مسیر خود خارج گردد.
فرصت مناسبی بود تا آیت الله را از نزدیک ببینم. بنابراین با جمع کوچکی از دوستان در بخش کاکی هماهنگ کردم و اسامی را به شیخ رساندم. چیزی نگذشت که به اتفاق جمعی از علاقه مندان هاشمی در جنوب استان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفتیم. تعداد قابل توجهی از مردم از شهرستانهای دیگر استان آمده بودند و تعدادی از هم استانیهای مقیم تهران نیز به ما ملحق شدند. بالاخره به مجمع رفتیم.
آیت الله، شیخ عبدالله را به گرمی پذیرفت و با او حال و احوال کرد. فضای سیاسی آن روزها به گونه ای بود که بسیاری فکر می کردند هاشمی حتما کاندیدا می شود و این آمدن و نیامدنها بیشتر شبیه ناز کردن است. اتفاقا یکی از دوستان تنگستانی در همان دیدار و در میانه سخنان هاشمی بیانات او را قطع کرد و گفت: آقا اگر قرار نیست بیایید تکلیف ما را روشن کنید تا برای دغدغه خود دنبال فرد مناسب باشیم و آیت الله با لبخند اما جدی گفت: من اهل ناز کردن نیستم و برای انقلاب و در هر صحنه ای اگر به حضور من نیاز باشد، لحظه ای درنگ نمی کنم اما در شرایط فعلی فکر می کنم افرادی هستند که بتوانند کشور را اداره کنند که اگر آنان نیامدند من حتما ورود می کنم.
شرایط به گونه ای شد که هاشمی به صحنه انتخابات آمد و حاجیانی نیز ریاست ستاد انتخاباتی هاشمی در انتخابات ۸۴ را عهده دار شد. این دیدار یکی از مهمترین دیدارهایی است که در خاطر من باقی مانده است. بیش از آن اما برای من رفتار شیخ عبدالله در آن سالها بود که قابل فراگیری است. مرد منتقدی که از مناسبات شخصی برای تحقق یک خواست جمعی گذشت. شاید یکی از مهمترین تصمیمات شیخ که بعدها در حیات سیاسیش تبعات زیادی برای او داشت قبول تصدی ستاد انتخاباتی آیت الله در نیمه اول دهه هشتاد بود.

اکنون آیت الله رفته است و من در جستارهای ذهنیم تنها کسی را که می توانم بیابم تا با او گفتگوی کوتاهی داشته باشم شیخ عبدالله حاجیانی است.
این گفتگو بسیار کوتاه است اما شاید تصویر هاشمی در نظرگاه فردی که از منتقد بودن تا مبلغ بودن برای هاشمی راه پیموده و برای این گردش نظری نیز تبعات داده است، جالب باشد.

از چه سالی با آیت الله آشنا شدید و این آشنایی چگونه شروع شد؟

اولین دیدار من با آیت الله هاشمی در اردیبهشت سال ۱۳۷۵ بود، وقتی برنامه سفر ایشان به استان بوشهر را به ما دادند دیدم کلنگ زنی پارس جنوبی در آن نیست. رفتم خدمتشان و گفتم پروژه پارس جنوبی بسیار بزرگ است و من دوست دارم کلنگ آن به دست فرد بزرگی مثل شما به زمین زده شود. ایشان هم بلافاصله با آقای آقازاده وزیر نفت آن زمان تماس گرفت و دستور داد که کلنگ زنی پارس حنوبی هم در برنامه سفر گنجانده شود.

تا جایی که خاطرم هست شما از منتقدان ایشان بودید، این رویه چرا شکل گرفت و از کی رویه شما عوض شد؟

بدون تعارف و بدون اینکه بخواهم برای خودم کلاس بگذارم من در هر مساله ای که ورود می کنم پس از مدتی اشراف پیدا کرده و صاحب نظر در آن می شوم و طبیعی است درباره این موارد نسبت به دولتی که با آن کار می کنم انتقاداتی داشته و بیان می کنم. من نسبت به کارکرد ایشان در بعضی موارد انتقاد داشتم اما این به معنی نادیده گرفتن کارهای بزرگ ایشان نبوده و نیست تازه من کسی را که دوست داشته باشم بیشتر از دیگران به او انتقاد می کنم و انتقاد من از ایشان هم از همین باب بوده است.

هاشمی چقدر در سازندگی بوشهر موثر بود؟ پروژه های مهمی که در دوره ایشان در بوشهر شکل گرفت را خاطرتان هست؟

عمر کار من در مجلس در سال پایانی دولت ایشان بود و در همان سال کلنگ پارس جنوبی و کلنگ گازرسانی به شهرهای استان زده شد و افتتاح چند اسکله و چند بیمارستان انجام شد.
یادم می آید دو بانده شدن جاده بوشهر برازجان هم در دولت ایشان بنایش گذاشته شد.

با نبود هاشمی در عرصه سیاسی ایران، آینده را چگونه تحلیل می فرمایید؟

پاسخ این سوال قدری سخت و مشکل است؛ چون نورافکن بسیار بزرگی به ظاهر خاموش شده و تاریکی خیلی از مسیرها را فرا گرفته؛ پرتگاه ها و دره ها و گردنه ها در نبود هاشمی به نظر کمتر دیده می شود ولی ما امیدمان به خدا است و خداوند در آیه ۱۰۶ سوره بقره فرموده است « مَا نَنسَخْ مِنْ ءَایَهٍ أَوْ نُنسِهَا نَأْتِ بخَِیرٍْ مِّنهَْا أَوْ مِثْلِهَا أَ لَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَلىَ‏ کلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ قَدِیر»؛ ما آیه و نشانه ای را منسوخ نمی کنیم مگر اینکه بهتر از آن و یا مثلش را می فرستیم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات