زلزله سه شنبه در «شنبه»

شناسه خبر: 42692 سرویس: اخبار مهم, خبر ویژه

مند: ساعت ۱۶:۲۲ روز سه شنبه ۲۰ فروردین چهار سال قبل زلزله ای به قدرت ۶٫۲ ریشتر شهر شنبه و ۲۳ روستای بخش های کاکی و شنبه و طسوج را لرزاند که علاوه بر ۳۸ کشته و ۵۰۰ نفر زخمی از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد به ساختمان های مسکونی، اداری، آموزشی، ورزشی و بهداشتی و درمانی آسیب وارد کرد.

این زلزله طی صد سال اخیر در سطح شهرستان دشتی تقریباً بی سابقه و یا کم سابقه بوده و در اسفند ماه سال ۱۳۷۹ زلزله ۵٫۲ ریشتری در روستای باغان به وسعت همان روستا و با تلفات انسانی ۲ نفر نیز رخ داده بود.

وقایعی از این سنخ که جامعه انسانی و زیرساخت های مختلف آن را دستخوش تغییرات اساسی مى نماید معمولاً در حافظه تاریخی ملت ها باقی خواهد ماند.
سیل سال ۶۵ نیز که ۴۳۰ کشته و دهها روستا و آبادی را در جنوب از بین برد و دوازده میلیارد تومان بر اساس برآورد همان سال خسارت بر جای نهاد از جمله این حوادث تاثیر گذار شناخته می شود.
حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و قحطی ها و حوادث غیر طبیعی مثل جنگ، آتش سوزی ها، ترورها و. … از مواردی است که می تواند تجربه های گرانسنگی را به افراد بیاموزاند.
نکته ای که به بهانه سالگرد این اتفاق به آن تاکید دارم «مستند سازی» این رویدادهای تاثیر گذار بر جامعه انسانی است.
ماهیت حادثه، آمار هایی مانند تعداد کشته شدگان، اسامی آنها، نام روستاها و آبادی ها، وسعت جغرافیایی، جمعیت تحت تاثیر، نوع خدمات ارائه شده توسط دولت و مردم به عنوان هم نوعان، نوع فعالیت و مدیریت حادثه، مدیریت بحران، مدیریت بازسازی، تاثیر گذاری اتفاق بر حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی جامعه حادثه دیده، نوع و میزان اثر پذیری مستقیم، غیر مستقیم، آشکار و پنهان مردم از حادثه، درس ها و عبرت ها و…. مواردی است که باید با انگیزه های علمی و پژوهشی مورد توجه جدی مراکز مدیریتی دولت قرار گیرد.

زلزله شنبه
مستند سازی این حوادث که بخش عمده ای از مردم را به لحاظ ذهنی و عاطفی با خود همراه و همدل ساخته در واقع به نوعی«تاریخ نگاری واقعی» نیز قلمداد می گردد.
امروز که ۴ سال از زلزله بخش شنبه استان بوشهر، ۳۰ سال از وقوع سیل دشتی، ۱۳ سال از زلزله بم، ۲۷ سال از زلزله منجیل مى گذرد آیا منابع دقیق و علمی برای تحقیق و پژوهش وجود دارد؟ آیا مستند سازی در این خصوص صورت گرفته است که بتوان بر پایه آن برای برنامه ریزی های آینده از آن ها استفاده کرد؟
لذا ضروری می نماید که دانشگاه های مستقر در استان، سازمان برنامه و بودجه استان و یا سازمان های مردم نهاد برای مستند سازی این نوع وقایع در استان پیش قدم شوند.

حمید بردستانی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • محمد :

    عالی کامل بود

  • من :

    برادر شما در دستگاه حاکمیتی هستید. چه اقدامی در این راستا انجام دادید؟

اخبار استان بوشهر
تبلیغات