آغاز سرشماری پرندگان جوجه آور در جزایر استان بوشهر

شناسه خبر: 44267 سرویس: اخبار استان بوشهر

مند: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: مرحله نخست عملیات آماربرداری از پرندگان جوجه آور تابستان گذران در جزایر این استان در سال جاری با پایش این گونه ها در جزایرخان (واقع در منطقه حفاظت شده مند) و هاله (در شهرستان تنگستان) آغاز شد.

حسین دلشب افزود: جزایر استان بوشهر بویژه پارک ملی دیر نخیلو و منطقه حفاظت شده مند هر سال پذیرای گونه های متعددی از پرندگان است که در فصل تابستان این تنوع زیستی شامل گونه های شاخص مهاجر زادآور تابستان گذران می شوند. 

وی با بیان اینکه جزیره های خان و هاله با استعداد ترین زیستگاه زادآوری اگرت ساحلی و پرستوی دریایی گونه سفید هستند اظهار کرد: جزیره خان دارای وسعت و شرایط زیستی مطلوبی بین جزایر استان است، گونه های پرستوی دریایی کاکلی بزرگ و کوچک، پرستوی دریایی خزری و پرستو دریایی نوک کلفت نیز در آن زادآوری می کند.
وی بیان کرد: شرایط زیستگاهی جزیره خان به صورتی است که زادآوری در آن با ارجحیت زمانی بیشتری نسبت به جزایر نخیلو همراه است و پرندگان مشترک بین این ۲ جزیره (جمعیت های پرستو دریایی کاکلی بزرگ و کوچک) در جزیره خان چند هفته زودتر نسبت به جزیره نخیلو تخم گذاری و جوجه آوری دارند.
دلشب افزود: پرندگان از اسفند ماه مهاجرت خود را به این در این ۲ جزیره به عنوان زیستگاه آغاز و پس از پایان زادآوری در آخر تابستان از این منطقه خارج می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه آماربرداری جزایر استان تا نیمه تیرماه ادامه دارد گردشگران، عکاسان و دوستداران حوزه محیط طبیعی با توجه به حساسیت بالای این زیستگاه ها در ماههای جاری و بر اساس قوانین حاکم برمناطق تحت مدیریت، قبل از هر گونه ورود و فعالیت در این جزایر، مجوز لازم را از این اداره کل دریافت کنند.
منبع: ایرنا

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/