رای به روحانی؛ اعتماد به یک روش

شناسه خبر: 44672 سرویس: آرشیو, یادداشت ها

مند: سالها پیش‌تر شاید به این موضوع می اندیشیدیم که آیا در دوره های کنونی نیز می توانیم شاهد تاثیر روش ها در آراء مردم کشورمان به جای تاثیر صرفا تبلیغ نامها و عناوین باشیم؟

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را شاید از آن حیث که رای صرف به شخص رئیس دولت یازدهم نبوده بلکه انتخاب و اعتمادی مجدد به روشهای در پیش گرفته در آن دولت بوده، می توان بنیان گذاری اینگونه انتخاب عنوان نمود. اعتمادی که در صورت ناکارآمدی و عدول از قرارهای پدیدآورندگان روش موردنظر، می تواند هزینه ای گزاف همچون رویگردانی همراهان و انتخاب کنندگان این روش را برای دوره های آتی به همراه داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب در نخستین روز از سال جاری به روشنی فرمودند که “بنده در مقابل هر کس که بخواهد در مقابل اراده و رای مردم بایستد خواهم ایستاد” و این در واقع اتمام حجتی خواهد بود برای همه ی آنان که با تقسیم بندی آراء به حلال و حرام و پاک و کثیف همانند آنچه برخی در جریان مناظرات و تبلیغات انتخاباتی سعی بر درصدبندی ملت داشته و درصدد آن بودند که بدعتی خطرناک و حتی نابخشودنی را بنیان نهند.

به هر روی انتخابات با شکوه بی مثالی برگزار و قاطبه ملت با اعتماد به روشی که بناست در آن مردم بیشترین تاثیر را در مدیریت های خرد و کلان جامعه ایفا نمایند، پشتوانه ای قابل اتکا را در اختیار دولت جدید قرار دادند.

در این روش بنا نیست که تنها به صورت یکجانبه به دنبال نهادینه کردن خواسته های از بالا به پایین و صرفا نگاهی مدیریتی به مردم باشیم و این مردم خواهند بود که صاحب حق و تصمیم گیرندگان نهایی و واقعی باشند. دوزیستی مدیران و مسئولین و در سایه نشستن و نقطه ی قابل اتکای آفتاب را برای حضور در آن نقطه رصد نمودن در این روش جایگاهی نخواهد داشت چرا که اعتماد به این روش یعنی اعتقاد به صداقت و راستی و اگر درآن سخنی از راستگویی به میان می آید ضروری است که در عمل و نه تنها در تجویز و گفتار درمانی به آن اقبالی واقعی نشان داده شود.

در چینش های جدید مدیریتی بر طبق این روش می بایست از مدیران و ظرفیت هایی بهره گرفته شود که ضمن همسو بودن و دارابودن تفکری مردم مدارانه-ارجح و اصل قلمداد نمودن مردم- بتوانند معرفان مناسبی برای اهداف، شاخص ها، اقدامات و عملکردهای دولت بوده و پاسخگوی همه آنچه صورت پذیرفته باشند.

افرادی می بایست به عنوان همکاران و همراهان دولت بکار گرفته شوند که دارای نگاهی میدانی و عملی و نه صرفا سفارشی و غیرعملی باشند. گفتگو و تعامل چه در ابعاد ملی و چه فراملی در این روش بعنوان یک اصل و مبنای عمل مورد تاکید است و دوری از اختلاف افکنی و تندروی اساس و شالوده هرگونه تعامل البته با تاکید بر اصل حفظ منافع ملی خواهد بود.

انحصارطلبی، رانت، باری به هر جهت عمل نمودن هر مجموعه، تفسیر به رای از قانون در این روش مورد اقبال مردم کمترین جایگاهی نخواهد داشت و اصلاح برخی رویکردها برای دوری از اینگونه اقدامات جایگزین منفذهای سابق خواهند بود. انتقادات سازنده همراه با بیان راهکار و البته نه تخریب و هجمه های کینه توزانه در این روش اصلی پذیرفتنی خواهد بود و حتی به عقیده ی نگارنده اگر مسئولی در هر زمینه ای انتقادی را وارد دانسته اما برای حفظ جایگاه خود در مقابل آن سکوت اختیار کند، هم به خود و هم به اعتماد مردم خیانت کرده و از اصول فاصله ای بعید گرفته است.

تغییر نسل های تصمیم گیرندگان نهایی می تواند از همین دولت آغاز گردد و همانطور که شخص دکتر روحانی و معاون اول وی نیز اخیرا بارها تاکید نموده اند کابینه ی دوازدهم می بایست کابینه ای جوان و مجرب باشد و سنگ بنای این تغییرنسل ها گردد تا پس از سالها که از عمر انقلاب می گذرد شاهد حضور نسل هایی نو از دلسوزان و همراهان واقعی نظام و انقلاب باشیم تا روش مدنظر با پشتوانه سازی معقولانه بیش از پیش شاهد اقبال و روی آوری مردم به سمت خود باشد.

در پایان ذکر این امر بسیار ضروری است که هرگونه تلاش برای ایجاد مانع و سنگ اندازی در مسیر همراهی دولت و ملت می تواند منجر به نوعی سلب اعتماد عمومی و ملی گردد به گونه ای که حتی تا سالها نیز امکان جذب مجدد این اعتماد به راحتی و سهولت میسر و امکانپذیر نباشد و بنابراین با تاکیدات مدام منتخب ملت همگان باید در شرایط کنونی برای حفظ وحدت و انسجام ملی همراه با دولت و ملت پشت سر مقام معظم رهبری حرکت نمایند.

رضا مقاتلی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/