ماجرای بدهی صد میلیاردی صدرا به سازمان خصوصی سازی

شناسه خبر: 44674 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه شرکت صدرا بابت خرید شرکت آذرآب هنوز ۱۰۰میلیارد تومان به دولت بدهکار است، از حقایق واگذاری ها در دولت نهم و دهم پرده برداری کرد.

«میرعلی عبدالله پوری حسینی» در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به اظهارات وی که مدعی شده در دولت های نهم و دهم ۱۴۳ هزار میلیارد تومان سهام و دارایی واگذار شده است، گفت: آنچه از ابتدای سازمان خصوصی سازی یعنی از سال ۱۳۸۰ تا پایان دولت دهم واگذار شده حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که شامل دولت های نهم و دهم هم می شود.

به نوشته ایرنا، پوری حسینی تاکید کرد: بنابر این عدد ۱۴۳ هزار میلیارد تومان واگذاری در دولت های نهم و دهم عدد غلطی است و ای کاش گوینده این مطلب زحمت جست و جو به خودش می داد.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره این ادعا که گفته شده حسینی وزیر اقتصاد دولت اصلاحات سهام صدرا را به دلیل بدهی به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه به طور دستوری به ۹ برابر قیمت واقعی واگذار کرده است، گفت: در ماجرای واگذاری صدرا، هیچ سهمی توسط این سازمان به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار نشد و اگر امروز این قرارگاه مالک آن است، این کار توسط سازمان خصوصی سازی انجام نشده است.

پوری حسینی یادآور شد: در سال ۸۲ سازمان خصوصی سازی بلوک ۳۵ درصدی سهام صدرا را در بورس به مزایده گذاشت که شرکت سرمایه گذاری بانک ملی ایران، مدیریت سرمایه گذاری بانک ملی ایران، بانک مسکن و بیمه ایران آن را خریدند؛ این خریداران ۶ سال بعد سهام خود را واگذار کرده اند؛ اینکه این سهام به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شده و یا اینکه به چه قیمتی واگذار شده، دیگر ارتباطی به ما ندارد.

وی تاکید کرد: نکته دیگر این است در این واگذاری اصلا بحث بدهی دولت مطرح نبود زیرا در سال ۸۲ مسایلی نظیر تهاتر و رد دیون دولت وارد دیالوگ خصوصی سازی نشده بود.

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: نکته عجیب آنکه فردی که این ادعا را مطرح کرد، مدعی شده که در زمان واگذاری، آقای حسینی وزیر اقتصاد بوده است در حالی که شرکت آذرآب و صدرا در آذر و بهمن ماه ۸۲ واگذار شدند که در آن زمان آقای طهماسب مظاهری وزیر اقتصاد بود و به نظر می رسد گوینده قصد داشته در این میان اتهامی هم به آقای حسینی وارد کند.

وی تاکید کرد: سهام آذرآب و صدرا هر دو در بورس به فروش رفتند و مذاکره ای در کار نبوده است که کسی بگوید واگذاری دستوری انجام شده است.

پوری حسینی تاکید کرد: رصد قیمت تابلوی بورس سه ماه پیش از عرضه سهام صدرا و آذرصدرا و آذرآب نشان می دهد که بلوک ۳۵ درصدی صدرا تنها ۳٫۷ درصد بالاتر از قیمت روی تابلوی بورس فروخته شده که این هم برای یک عرضه ۳۵ درصدی طبیعی است اما اکنون برخی مدعی شده اند که این قیمت ۹ برابر بوده یعنی سازمان خصوصی سازی این سهام را ۹۰۰ درصد بالاتر فروخته است که اصلا امکان ندارد.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه این فرد مدعی شده که «تاوان چشم پوشی جرایم دیرکرد پرداخت اقساط واگذاری صدرا بر گردن مدیران وقت باقی مانده است» گفت: باید گفت که هیات واگذاری در سال ۸۶ یعنی در دولت نهم ۱۰۵ میلیارد تومان تخفیف و بخشودگی به خریداران صدرا قائل شده است شامل ۵۸ میلیارد تومان تخفیف و ۴۷ میلیارد تومان بخشودگی جرایم بوده است.

پوری حسینی تاکید کرد: در این زمینه پرونده ای در دیوان محاسبات کشور علیه هیات وقت واگذاری شکل گرفته که چنین اختیاری نداشته است.

خریداران آذرآب با وجود ادعای گرانفروشی حاضر به بازگرداندن سهام دولت نبودند

از رئیس سازمان خصوصی سازی درباره واگذاری بلوک ۳۵ درصدی سهام شرکت آذرآب به صدرا در آذرماه ۸۲ و حواشی آن سوال شد که وی توضیح داد: این سهام در بورس عرضه شد و شرکت صدرا هر سهم آن را حدود ۹۵۰ تومان خرید که نسبت به قیمت حدود ۸۰۰ تومانی قیمت سهام خرد آن در بازار، بالاتر بود.

وی با یادآوری اینکه صدرا زمانی این سهام را خرید که هنوز در تملک سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار داشت، اظهار داشت: در تیر ۸۳ که به سازمان خصوصی سازی آمدم، یکی از پرونده ها به خریدار شرکت آذرآب اختصاص داشت و موضوع در هیات داوری مطرح بود.

پوری حسینی با یادآوری اینکه خریداران (شرکت صدرا) مدعی بودند که سهام گران فروخته شده و سازمان خصوصی سازی می گفت که عرضه در بورس بوده و گرانفروشی نشده است، اظهار داشت: همان زمان اعلام شد که اگر فکر می کنید زیان کرده اید و گران خریده اید، سهام را به دولت پس بدهید و ما هم همه پول را بر می گردانیم؛ اما آنها گفتند پس نمی دهیم اما دعوا می کنیم که از قیمت کم کنیم.

وی تاکید کرد: اکنون که برخی می گویند شرکت صدرا در اختیار قرارگاه خاتم الانبیاء است، باید گفت که صدرا بابت قرارداد آذرآب ۱۰۰ میلیارد تومان به سازمان خصوصی سازی بدهی دارد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/