تحمل مخالف و تمرین مدنیت در همین حوالی

شناسه خبر: 45328 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: فارغ از دلائل موافقین اجراى طرح پتروشیمى دشتستان در کنار شهر بیست هزار نفرى آبپخش، آنچه توجه ام را جلب کرد نگاه توسعه یافتگى جوانان و مردم آبپخشى در اعتراض به اجراى طرح مزبور و تحمل ستودنى مخالفین طرح توسط موافقین اجراى طرح در محیطى آرام و بى تنش است.

اعتراضى از جنس توسعه پایدار، تلفیقى از حفاظت از محیط زیست پیرامونى با نگاهى به آینده و آیندگان که در عین توجه به توسعه، تأمین نیازهاى أولیه و اشتغال از یک سو، به وضوح شاهد بودیم که ضرورت ها و نیازهاى پایدار آینده را بر منافع آنى خود ترجیح مى دهند و این خود نگاهى از جنس اعلاى توسعه یافتگى است.
موافقان اجراى طرح نیز إذعان دارند که آثار دراز مدت اجراى چنین طرح هایى، پیامدهاى مخرب زیست محیطی را در پى خواهد داشت، ولى آنچه آنها را موافق ساخته همانا توجه به وضعیت معیشت و اشتغال حال حاضر جوانانشان است که درصورت انجام وظایف و تکالیف دستگاه هاى مسئول دولتى در تأمین نیازهاى ضرورى زندگى آنها در قالب ایجاد اشتغال و زمینه تأمین معیشت شان، آنها نیز یکصدا با مخالفین اجراى طرح، مانع از اجراى چنین طرحى در مجاورت شهر و استفاده از آب شیرینى که هر قطره اش کیمیاى امروز است مى شدند.
آنچه وزیر محترم و مسئولین محترم محلى در این اتفاق بر آن تاکید داشتند این بود که در طول تاریخ ایجاد صنعت در سرزمین ایران زمین حتى بدون یک استثناء، همیشه مردم از اجراى چنین طرح هایى با قربانى کردن گاو و گوسفند و شتر استقبال کرده اند لذا با نگاه نزدیک بین آنها چنین اعتراضى در قالب افکارشان نمى گنجد.
آرى تمامى دلائل موافقین مردمى اجراى طرح که نگران معیشت و اشتغال جوانانشان هستند به حق، موجه، شایسته و بایسته است ولى از اینکه می بینیم مردمى داریم که نگاه به آینده را بر نگاه به حال ترجیح مى دهند نشان از شکوفایى و پویایى جامعه مدنى این منطقه است.
ولى در عین حال شاهد این هستیم که موافقین اجراى طرح با کمال متانت، صبر و بزرگى که نشان از اصالت آنهاست اجازه ابراز چنین مخالفت موثرى را در حد اعلاى آرامش مى دهند، هر چند مخالفت صریح شان را به مخالفین خود بیان مى کنند ولى این جامعه به چنان بالندگى رسیده که آرام آرام دیدگاه هاى نیک خود را نجوا می کنند.
دو درس بزرگ از این ماجرا گرفتم که دو أصل اساسى را در پى داشت. یکى مردمى با نگاه به آینده، ضروریات امروز خود را فداى آینده دیار خود و نسل آتى می کنند و دوم اینکه مردمانى اصیل که با وجود عدم پذیرش دیدگاه مخالفین اجراى طرح و با وجود اینکه این مخالفت چه بسا منجر به از دست دادن یکى از بزرگترین طرح ها و شانس هاى صنعتى شدن منطقه شان گردد ولى امکان و فرصت ابراز این مخالفت حساس و تعیین کننده را در حد اعلاى آرامش مى دهند، هر چند از ابراز دیدگاه خویش بر پیگیرى اجراى طرح پا پس نمى کشند.
چه زیباست نگاه عمیق یک گروه (مخالفین اجراى طرح ) در نگاه بلند به آینده و آیندگان؛ و چه زیباتر است آرامش و احترام گروه دیگر (موافقین اجراى طرح ) به ابراز مخالفت مخالفین خود که چه بسا منجر به حذف طرح و پایانى بر خواسته هایشان باشد.
و این، دو درس بزرگى است براى دولتمردان بالا نشین ما در پایتخت.

حال سؤالى که ذهن مرا به خود مشغول کرده این است که آیا نمی توان هر دو دیدگاه این مردمان اصیل و فهمیده را جمع کرد؟
در دموکراسى گفته مى شود که عمل طبق دموکراسى (عمل طبق نظر اکثریت) مطلوب جامعه نیست چون منجر به حذف نظر مخالف مى گردد، ولى چون مجبور به اعمال یک نظر هستیم لاجرم نظر اکثریتى را لحاظ می کنیم که تعدادشان بر أقلیت برترى دارد ولى در اینجا آیا صرفا یک راه مانده و تنها راه برون رفت از این دو دیدگاه، انتخاب حذف یا اجراى طرح طبق برنامه طراحی شده قبلى مى باشد یا مى توان با احترام به دو دیدگاه و عدم حذف یکى و بدون نگاه مقتدرانه، به تلفیقى از رفع نگرانى هاى هر دو همت گماشت و در عین توجه به مخالفت مخالفین و به حداقل رساندن آسیب به زیستگاه شهرى و کیمیاى آب شیرین در منطقه خشک جنوب، خواسته موافقین طرح را نیز تأمین نمود؟
نظر شما چیست ؟

دکتر علیرضا رضائى پژوهشگر و استاد دانشگاه در حقوق محیط زیست، حقوق بشر

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

 • گراشى :

  به داشتن چنین مفاخر جوانى در استان به خود مى بألیم
  نیروى انسانى بزرگترین سرمایه هر سرزمینى است و استان بوشهر براى چنین نخبه اى و نخبگانى اینده اى روشن دارد که اینگونه علمى و حقوق بشرى سعى در ایجاد تعامل و بهترین استفاده از چالش سنگین منطقه اى خود در دل مخالفین و موافقین یک منطقه دارد

 • raman :

  درود برآقای دکتر عزیز

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/