از ته لنجی تا مناطق ویژه اقتصادی

شناسه خبر: 45343 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: مناطق ویژه اقتصادی، مناطقی که این روزها نه ویژه اند و نه اقتصادی. قرار بود این مناطق بدون عوارض و تعرفه گمرکی مامنی برای تولید، اشتغال و ارزش افزوده کالاها باشند که با یکسان شدن شرایط آنها با سایر مناطق سرنوشتشان به محاق خواهد رفت.

یکسال و اندی است که موضوع ته لنجی نُقل محافل و مورد نقد نقادان قرار گرفته است. نقدهایی که بیشتر از سر خصومت و سیاست نگاشته شد تا اقتصاد.

یکی آن را عامل گسترش قاچاق و دیگری آن را بی نظمی در اقتصاد معرفی نمود. در آن زمان هر کس سعی داشت از نقد آن عبایی برای خود ببافد و امتیازی بستاند. حال که با مصوبه دولت این کار به سرانجام خود رسیده، باید در کنار شادباش ها و تبریک ها اخطارهایی هم به مدیران استان داد، البته اخطارهایی از نوع اقتصادی و نه سیاسی. طبق اخبار واصله طرحی در هیئت دولت به تصویب رسیده که سهم هر ملوان از ۴ میلیون به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته و جابجایی آن در سطح استان هم با پته گمرکی آزاد گردیده و ثبت سفارش برای کالای ملوانی و مازاد بر آن ضرورتی ندارد و می توان ترخیص کالای مازاد بر سهمیه ملوانی را هم در کلیه بنادر استان به صورت مجاز انجام داد و کلیه بنادر کارکرد تجاری پیدا خواهند کرد.
از اینکه بوشهر و استان بوشهر به جایگاه تاریخی خود یعنی داشتن رونق اقتصادی البته از نوع و بعد مراودات تجاری و بازرگانی بر می گردد، شکی نیست چون بوشهر به دلیل سابقه تاریخی در تجارت با کشوهایی مثل هند و چین و شمال آفریقا، شهره عام و خاص بوده است. بیشتر مردم این مناطق در گذشته به شغل بازرگانی و تجارت مبادرت داشته اند. از منظر اقتصادی و جغرافیایی ایران به دلیل داشتن جایگاه ژئوپلوتیک، نفت، گاز و عبور جاده ابریشم در گذشته و حال محل عبور و کریدر شرق به غرب و شمال به جنوب برای کشورهای منطقه بوده و اهمیت به سزایی داشته است. امنیت در ایران از خطوط قرمز خیلی از کشورها از جمله کشورهای متخاصم بوده است، چون می دانند امنیت ایران به امنیت اقتصادی آنها نیز گره خورده است و روشن شدن هرگونه آتش در این منطقه دامن خود آنها را خواهد گرفت. ما نیز می توانیم از این ویژگی بهره برداری مطلوب را به عمل آوریم. اینجاست که نقش کارشناسان و برنامه ریزان اقتصادی پر رنگ تر می شود. می شود با برنامه ریزی دقیق در بلند مدت علاوه بر افزایش امنیت سیاسی و اقتصادی گوی سبقت را از سایر کشورها همچون چین ربود. گسترش مراودات تجاری و بازرگانی دو سویه با کشورهای منطقه و خاور دور می تواند ضامن امنیت داخل مرزها باشد و در بلند مدت هزینه های نظامی در منطقه و کشور را کاهش داد.
شاید بتوان اقتصاد مقاومتی را مقاوم کردن اقتصاد در برابر امواج ارسالی تک سویه و چند سویه دشمنان نامید که می توان با شبکه سازی اقتصاد به جای ارتباطات خطی و با حذف خطر تحریم، آینده کشور را در مقابل آنها واکسینه کرد. اگر گریزی به دنیای سیاست کنونی دنیا بزنیم می توان دریافت تحریم روسیه از سوی آمریکا صدای کشور های صنعتی از جمله آلمان را درآورده و ندای نافرمانی می دهد و ما نیز باید با تبعیت از این سیاست، به آن سمت و سو حرکت کنیم.
اما در مقابل اگر در مقابل، نقش کارشناسان و برنامه ریزان اقتصادی را در آینده کشور کمرنگ کنیم و تداوم مدیریت ها، مدیریت سیاسی و بده بستان های پشت پرده باشد، تصویب چنین قانون هایی می تواند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد کم رونق تولید کشور باشد و باید خود را برای شنیدن صداهای بلند بسته شدن درهای کارخانجات و فریادهای بیکاری کارکنان و کارگران آنها آماده کنیم چون با افزایش واردات کالاهای نهایی و مصرفی بدون ایجاد ارزش افزوده در بلند مدت شاهد افزایش بیکاری، کاهش قدرت خرید، فقر دائمی و تورم خواهیم بود و همان درهای که هم اکنون با این طرح گشوده شده، دوباره بسته خواهند شد.
مدیران ارشد سیاسی و مسئولان اقتصادی باید با بهره گیری از کارشناسان علم اقتصاد و برنامه ریزان تولید این نقاط ضعف و پر خطر را به نقاط قوت این طرح تبدیل کنند و خدای ناکرده با تصمیمات غلط چراغ کم سوی تولید استان و کشور را برای همیشه خاموش نکنند. یکی از آسیب پذیرترین نقاط در این طرح، مناطق ویژه اقتصادی و شهرکهای صنعتی خواهند بود. مناطق و شهرکهایی که با هدف تولید، اشتغال و افزایش ارزش افزوده پا به عرصه وجود گذاشتند که اکنون با اجرایی شدن این طرح اگر مدیران آنها سیاست گذاری اقتصادی را از کف بدهند برای همیشه نابود خواهند شد و یکی از دلایل اصلی رکود و بی رونقی این مناطق و شهرک ها رسوخ مدیران غیر خلاق، غیر اقتصادی و بدون برنامه ریزی بوده است و اگر برای آینده خود تدبیری نکنند باید شاهد چرخش کلیدهایی در جهت عقربه های ساعت باشیم.

صمد سلامی
پژوهشگر توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/