ادارات از مواجهه با خبرنگاران استقبال نمی کنند

مند: هیچ گاه گرایش سیاسی خود را در خبر دخیل نکنید این باعث سلب اعتماد عمومی به خبرنگار و رسانه خواهد بود.

برای تکریم خبرنگاران در روز خبرنگار سوالاتی را فراهم کردیم و برای بسیاری از خبرنگاران هم استانی ارسال کردیم. این پاسخ خبرنگار خوب هم استانی علی اشکو به سوالات ماست.

خبرنگاری را چگونه آغاز کردید و از اولین خبری که نوشتید با ما حرف بزنید. یکبار هم خودتان سوژه باشید، حداقل در روز خودتان…

سوالات مند

چه شد که خبرنگار شدید؟
اولین خبر و مطلبی که نوشتید را خاطرتان هست؟
چه سالی و با کدام رسانه کارتان را آغاز کردید؟
اکنون وضع خبرنگاران در استان چگونه است؟
دشواری کار خبرنگاری از نظر شما چیست؟
خبرنگاران در استان ما با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
تا کی خبرنگار می مانید؟
از حلاوت های این کار برایمان بگویید؟
اگر خبرنگار نمی شدید چکاری را پیشه می کردید؟
برای خود چه منتها و آمالی را ترسیم کرده اید؟
توصیه شما به جوانترها و کسانی که در ابتدای راهند چیست؟

پاسخ های علی اشکو نماینده خبرگزاری ایرنا در دشتی

من در سال ۱۳۶۷ که بخشدار بردخون بودم، خبرنگاری در بخش نداشتیم، آن زمان فقط رادیو بوشهر بخش خبر داشت من به اجبار خبرهای بخشداری و جلسات و بازدید ها را شخصا تهیه می کردم و تلفنی به رادیو بوشهر گزارش می کردم و این طور شد که کم کم به خبرنگاری علاقه مند شدم، هم بخشدار بودم و هم خبرنگار و تمام خبرهای بخش را به رادیو بوشهر گزارش می کردم.
در مورد اولین خبر اگر درست یادم باشد مربوط به ارتحال امام خمینی بود در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ و مراسم هایی که در بردخون برگزار می شد.
همان طور که گفتم سال ۱۳۶۸ و با رادیو بوشهر فعالیت خبری خود را آغاز کردم. در مورد وضع خبرنگاران خود شما بهتر می دانید خبرنگاران با مشکلات فراوانی مواجه هستند، البته من کارمند رسمی دولت بودم، بعد هم بازنشسته شدم اما بیشتر خبرنگاران جوان با مشکلات مالی مواجه هستند. تعداد زیادی از آنان هنوز بیمه ای ندارند و از آینده مطمئنی برخوردار نیستند. در زمنیه تهیه خبر نیز بیشتر ادارات از دادن اطلاعات خودداری می کنند خصوصا ادارات شهرستان و بخش که اجازه مصاحبه و دادن اطلاعات ندارند و این برای تهیه خبر تکمیل گزارش با مشکل مواجه می شود. در مورد سئوال تا کی خبرنگار می مانید باید بگویم تا زمانیکه در توانم باشد این فعالیت خبری را ادامه می دهم البته ما خبرنگاران باید توجه داشته باشیم که باید برای داشتن مخاطب به روز باشیم، در بین مردم و همه اقشار باشیم و سعی کنیم در انعکاس اخبار هیچ وقت گرایش سیاسی و گروهی خود دخیل نکنیم که این بدترین ضربه به کار خبری و رسانه ما دارد. این کار باعث سلب اعتماد عمومی به رسانه می شود و هر روز از مخاطب آن رسانه کمتر می کند.
توصیه من به خبرنگاران جوان داشتن صداقت، امانت داری، سرعت و دقت در تهیه اخبار و داشتن مطالعه کافی در زمنیه ای که خبر تهیه می کنیم است، ما باید برای تهیه خبر از مسئولین از حالت بازجویی پرهیز کنیم، متاسفانه بعضی خبرنگاران هنگام مصاحبه با یک مدیر مثل یک بازجو از متهم سئوال می کنند که این کار اصلا درست نیست و باعث می شود مسئولین از مصاحبه و دادن اطلاعات و بیان واقعیات پرهیز کنند، ما باید اعتماد مسئولین ومردم را جلب کنیم تا بتوانیم در تهیه اخبار موفق تر باشیم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات