یکصد و چهارمین کارگاه شاهنامه خوانی در خورموج برگزار شد

شناسه خبر: 45451 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: یکصد و چهارمین کارگاه شاهنامه خوانی توسط انجمن ادبی فایز دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

در این کارگاه که نود بیت از ادامه داستان سیاوش توسط مکیه بهرسی و سلیمه نعیمی خوانش شد، مسعود بهرامی ضمن شرح و توضیح ابیات و اشاره به نکات بلاغی و ادبی داستان گفت: پس از برخورد سپاه کوچک سیاوش با سپاه تورانیان، کوشش سیاوش برای نرم کردن دل افراسیاب سودی نبخشید و گرسیوز نیز آتش فتنه برافروخته تر کرد.

شاهنامه شناس خورموجی افزود: با وجود ناخشنودی سپاهیان از چنین رخداد شومی، افراسیاب فرمان هجوم به سپاه سیاوش داد.

وی اضافه کرد: سپاهیان اندک سیاوش، از وی خواستند مردانه ایستادگی کنند اما سیاوش که پیشاپیش در برابر سرنوشت تسلیم بود، به مردان دلیر خود پاسخ‌های یأس‌آور داد؛ بنابراین سپاه کم‌ شمار او به سرعت از پای درآمد.

بهرامی خاطرنشان کرد: دمور و گروی زره، سیاوش را گرفتار کرده، دستان وی را ببستند و در کشتن او، افراسیاب را برانگیخته‌تر کردند.

وی ادامه داد: پیلسم، پهلوان جوان تورانیان و برادر پیران ویسه، وزیر خردمند تورانیان، افراسیاب را از ریختن خون سیاوش هشدار داد و پیشنهاد کرد که به بند کردن او بسنده کند؛ خطرات این کار و آشوب‌های بزرگِ بعد از کشتن سیاوش را فرایاد او آورد.

بهرامی افزود: افسوس که هیچکدام از سخنان پیلسم سود نبخشید و افراسیاب به دمور و گروی فرمان داد سیاوش را به پشته‌ای دور از دیدگان ببرند و سر از تنش بردارند.

وی در پایان با اشاره به سرآسیمه آمدن فرنگیس به نزد پدر و اتمام ابیات این هفته گفت: در این کارگاه به روحیه تسلیم سیاوش که نمایی کمرنگ از آیین پهلوانی داشت و نیز چهره عارفانه او که باز چندان پررنگ نبود، اشاراتی شد.

منبع:  روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/