سیاسی کردن مدیریت شهری مهمترین چالش شهرها در شهرستان دشتی

شناسه خبر: 46125 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: یکی از پیام های روشن انتخابات اردیبهشت ۹۶ در سطح جوامع محلی و شهر و روستاها تغییر رویکردها و شفاف سازی بسیاری از مسائلی بود که معمولا شوراها پشت درهای بسته در خصوص آن تصمیم می گیرند و شهردار و دهیارها نیز بدون تلاش برای اطلاع رسانی جامع در سطح شهر و روستا عملی می کنند.

شاید یکی از توقعات مردم از شوراها تشکیل یک گروه منسجم کاری برای بهبود شرایط زندگی در شهر و روستاها و ترسیم الگویی موفق از یک کار جمعی است. فاصله گرفتن از منیت ها و عدم تحمیل خواست شخصی، گروهی و طایفه ای بر خواست عمومی مردم توقع بعدی از شوراها است.
شهرستان دشتی دارای چهار شهر و ۴۹ دهیاری است که کار انتخاب آنان بر عهده شوراها است و شاید چالش اساسی و مهمترین گام شوراها نیز فائق آمدن بر همین مساله است.
مهمترین نقدی که بر شورای چهارم و شهرداری ها و دهیاری های دشتی مترتب بود عدم اطلاع رسانی درست و کامل از عملکردها است. آنچه در بعضی اوقات باعث شد افرادی که بیشترین رای مردم را داشتند در اقلیت قرار گرفته و تصمیمات مهم شهری را کسانی بگیرند که دارای اقبال مردمی کمتری بودند. موضوعی که تا همین امروز نیز شوراهای ما در شهرستان دشتی بدان مبتلا هستند.
شورای شهر خورموج به عنوان مرکز شهرستان دشتی در روزهای گذشته سه تن از کاندیداهای تصدی شهرداری این شهر را به صحن شورا دعوت کرد و این کاندیداها از برنامه های خود دفاع کردند. برنامه هایی که جزییات آن برای مردم و افکار عمومی مشخص نیست. شاید بهتر این بود رسانه ها و فعالان شهر و حتی شهرستان دشتی در این نشست ها دعوت می شدند تا یکی از توقعات مردم که برگزاری علنی جلسات شورا است محقق می شد.
***
این گفتگو ماحصل تلاش ما برای انجام گفتگویی جامع تر و تخصصی تر با یونس شاکری دانشجوی دکتری برنامه ریزی شهری یکی از کاندیداهای شهرداری خورموج است که به صورت مکتوب و پیش از دفاع وی از برنامه اش در صحن شورا انجام شد و البته در آن به برنامه های این کاندیدا پرداخته نشد.
با این وجود مند به عنوان یک رسانه این آمادگی را دارد تا هر کدام از کاندیداهای شهرداری خورموج و سایر شهرهای دشتی بخواهند برنامه های خود را به اطلاع عموم مردم برساند این فرصت را فراهم آورد تا به شکلی مطلوب این اطلاع رسانی انجام شود.

شهر خورموج به لحاظ تعاریف شهرسازی چگونه شهری است؟

در بحث شهرسازی باید خدمتتان عرض کنم خورموج با توجه به اینکه عمر نزدیک به شصت ساله شهرداری را تجربه می کند دارای ساختار مختلفی است که می توان به بافت قدیم و فرسوده شهر و ساختار جدید شهر تقسیم کرد. اما آنچه که باید در شهرسازی به آن توجه کرد این نکته است که باید بافت قدیم که هویت ساز یک شهر است احیاء شود و سرزندگی خود را بازیابد که متاسفانه در شهر خورموج به دست فراموشی سپرده شده است و اما اگر بافت جدید شهر را بنگریم می بینیم که بدون الگوی مسکن خاصی ساختمان ها سربرافراشته اند و فضاهای شهری را آشفته کرده اند و همچنین شهرک های جدیدی که در شرق خورموج شکل گرفته اصول شهرک سازی در آن دیده نمی شود و از لحاظ زیرساخت ها با کمبودهای فراوانی دست و پنجه نرم می کند و مساله دیگر شبکه های ارتباطی شهر است که در بازه های زمانی مختلف بدون آینده نگری خیابان ها و معابر شهری شکل گرفته اند که ارمغان آن ترافیک و قفل شدن شهر است.
اگر بخواهیم در یک کلام خلاصه کنیم شهر خورموج از لحاظ شهرسازی دارای سابقه تاریخی خوبی است که متاسفانه مدیران شهری نتوانسته اند با تلفیق الگوی سنتی و مدرن، الگوهای شهری متناسب را برای این شهر پیاده سازند و عملا شاهد شهرسازی ناهمگون در سطح خورموج هستیم.

 • عمران شهری شامل چه فعالیتهایی است؟

عمران شهری اصطلاحا شامل فعالیت هایی است که در ارتباط و در جهت عمران و آبادی شهر است و بیشتر تاسیسات شهری از جمله ساخت معابر و شبکه راهها، فضاها و پارکهای شهری، آتش نشانی، تاسیسات پست، گورستان ها، کتابخانه ها، کشتارگاه ها، جایگاه توزیع بنزین و … را شامل می شود.

 • خلاصه و مهمترین وظایف شهرداری چیست؟

خلاصه وظایف شهرداری ها در ماده ۵۵ قانون شهرداریها آمده است و از مهمترین وظایف آن ایجاد معابر و خیابان های شهری، تنظیف محیط شهری، فراهم کردن محیطی سرزنده برای شهروندان، ایجاد فضاهای سبز شهری و … می باشد.
اما باید گفت با توجه به پیچیدگی شهرها و نیازهای جدید شهروندان می بایست در قانون شهرداریها تغییراتی حاصل شود تا شهرداری ها بتوانند خدمات بیشتر و بهتری را به شهروندان ارائه نمایند که این خود مستلزم بازنگری در ساختار کلان شهرداری ها است.

 • شهرداری ها در شهرستان دشتی چقدر در انجام وظایف خود موفق بوده اند؟

در بحث دستاوردهای شهرداری ها باید عرض کنم اگر بخواهیم واقع بینانه به این مورد نگاهی بیاندازیم شهرداری های مختلف در دشتی به دلیل عدم خلاقیت و نوآوری و روزمرگی و نداشتن چشم انداز تعریف شده و بهره نگرفتن از نخبگان شهری نباید از آنها جز کارهای روتین شهرداری ها انتظار داشت. اگر شهرداری توانست فضاهای شهری سرزنده، اقتصاد شهری پویا، پرورش شهروندان خلاق، درآمدزایی پایدار، کارهای اصولی در بعد شهرسازی و عمرانی و مهمتر از همه سطح فرهنگ شهرگرایی را بالا ببرد آن وقت باید از دستاورد صحبت کرد.

 • مهمترین چالشهای شهری در شهر خورموج به عنوان مرکز شهرستان دشتی چیست؟

  از مهمترین چالشهای شهر خورموج، می توان سیاسی کردن مدیریت شهری، بافت بی روح شهری، درآمد ناپایدار شهری، کارهای غیراصولی و غیرکارشناسی در سطح شهر که نشات گرفته از عدم تخصص مدیران و نبود تخصص های به روز در مجموعه شهرداری است، تک بعدی نگاه کردن به شهر(صرفا بعد عمرانی) در صورتی که شهر یک سیستم زنده است و باید سیستمی به آن نگاه کرد، عدم استفاده از دیدگاه های شهروندان خلاق و نخبگان شهری در مدیریت شهری، عدم توازن خدمات شهری در محلات مختلف(عدم عدالت فضایی در شهر)، عدم آگاهی شهروندان به حقوق شهروندی و … را نام برد.

 • اگر بخواهید اشتباهات انجام شده در عمران شهری خورموج را صحیح کنید زیر چه کارهایی قلم قرمز می کشید؟

اگر بخواهیم کارهای غیر اصولی را در شهر خورموج برشماریم می توان از نبود چشم انداز روشن شهری، مکان یابی های غلط جایگاه CNG، ترمینال، ورودی شهر، بلوار کشی های بدون اصول شهرسازی، کیفیت پایین معابر شهری، نامگذاری غیر اصولی خیابان ها و معابر شهری (بدون توجه به اصول جی نف)، تخریب غیر اصولی میادین شهری و طراحی نامناسب آن، فقدان مبلمان بومی شهری، نبود الگوی مسکن بومی در ساخت و سازها، عدم طراحی در فضاهای سبز شهر به خصوص فضاهای بازی کودکان پارک مفتون، عدم ساماندهی صحیح کانال های دفع آبهای سطحی، عدم وجود پارکینگ عمومی در سطح شهر، عدم توجه و نبود حمل و نقل عمومی با توجه به رشد شهرکها و دوری آنان از مرکز شهر، عدم تعریف درست از ورودی شهر، ساخت و نصب المان های شهری بدون توجه به فرهنگ و هویت شهر، عدم توجه به گردشگری شهری با توجه پتانسیل های موجود، گونه های درختی نامناسب در سطح شهر و … اشاره کرد.

 • از نظر شما چکار باید بشود تا شهرداری ها به مفهوم کامل شهرداری باشند؟

  به نظر بنده اول از هر چیز باید در سطح کلان کشور مدیریت یکپارچه شهری مدنظر قرار گیرد و به تبع آن مشکلات اقتصادی و هدر رفت هزینه های شهری از جمله کندن و پرکردن چاله های شهری توسط ارگانهای مختلف به حداقل ممکن برسد، مساله دوم انتخاب مدیران متخصص و مجرب در جهت سکانداری مدیریت شهری، آگاهی شهروندان از حقوق شهروندیشان و به کارگیری مردم در تصمیمات شهری، جذب سرمایه گذاران شهری در پروژه های شهری، اعتماد سازی بین مردم و مدیران شهری، ارتقاء سطح شهرگرایی، درآمد پایدار شهر، همگرایی و همفکری مسئولین شهرستان و نمایندگان به دور از سیاسی کاری و در جهت حفظ منافع مردم و توسعه شهر، وجود کمیته های تخصصی در مجموعه شورا و شهرداری جهت تعریف و انجام پروژه های به روز در عرصه شهرسازی و..‌، به طور خلاصه بهره گیری از تمام ظرفیتهای فکری و اقتصادی و معنوی شهر در جهت توسعه شهر باید مد نظر قرار گیرد.

 • شهرداری های دشتی هر کدام چه رتبه ای دارند؟

رتبه بندی شهرداری ها از درجه ۱ تا ۱۲ می باشد که شهرداری های تازه تاسیس دارای درجه یک و با توجه به عملکرد شهرداریها و معمولا هر چهار سال یک درجه به درجه شهرداریها اضافه می شود که شهرداری های شهرستان از جمله خورموج درجه ۷، کاکی ۵، بادوله یک و شنبه نیز یک است که لازم به یادآوری است این درجات با گذشت چهارسال قطعا تغییر خواهند کرد.

 • شما در خورموج کاندیدای شورای شهر بودید و اکنون نیز کاندیدای شهرداری، چرا و به چه دلیل؟

هدف از حضور من به عنوان کاندیدای شورا و شهرداری قبل از هر چیز ادای دینی است که به شهدای گرانقدر این انقلاب و مردم دارم و معتقدم اگر بنده الان در این جایگاه هستم به لطف زحمات و دستان تلاشگر مردمان این سرزمین است که توانسته ام تحصیلات عالیه خود را با مالیات های همین مردم در دانشگاههای دولتی سپری کنم و باید عواید این علم به نفع مردم باشد و به همین خاطر اگر پا به عرصه انتخابات شورای شهر و شهرداری گذاشتم دلیلی جز این ندارم که بتوانم تخصصی که در سایه الطاف الهی و مردمان زحمتکش این سرزمین به دست آورده ام در جهت رفاه و نشاط بیشتر شهروندان به کارگیرم و بتوانم گام‌ کوچکی در راستای توسعه شهر بردارم.

 • خودکفایی چرا در دستور کار شهرداریها نیست؟

  بحث خودکفایی شهرداریها مساله بسیار پیچیده ای است که الزامات خود را می طلبد به خصوص مدیریت یکپارچه شهری که بدون شک نقش بسیار زیادی در اقتصاد شهری دارد و ثانیا توجه به مطالعات در حوزه درآمد پایدار شهری است که متاسفانه مدیران شهری رغبتی به آن نشان نمی دهند و از پتانسیل های بالقوه شهر غافلند. بحث دیگر عدم ورود سرمایه گذاران شهری در امورات شهر است و مساله دیگر مساعدت و مشارکت پایین مردم در اداره امور شهرها از نکات قابل تامل است.
 • چرا شهرداری های ما گزارش تفریغ بودجه خود را منتشر نمی کنند؟

این سوالی است که از خود شهرداران باید پرسید تا جایی که من اطلاع دارم طبق قانون هر شش ماه یکبار باید هزینه کردهای شهرداریها به اطلاع عموم مردم برسد. به نظر بنده این کار در وهله اول اعتماد مردم به مدیران شهری را افزایش می دهد و شفاف سازی در امور مالی شهرداریها که مردم به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند، می تواند ذهنیت شکاک گونه از مدیران شهری را به مساعدت و همکاری بیشتر مردم در توسعه شهر تبدیل سازد.

 • اگر حرفی مانده است بفرمایید؟

  در پایان از خداوند بزرگ به خاطر نعمت های بی پایانش شاکرم و از همه مسئولین در هر پست و مقامی هستند می خواهم این آیه قران را سرلوحه کار خویش قرار دهند «الم یعلم بان الله یری» تا بتوانند بدون هیچ وابستگی به فرد یا جناح خاصی فقط رضایت مردم که مساوی با رضایت پرودگار است را به دست آورند.
  و سخن آخر معتقدم قبل از هر علم و تخصصی انسان بودن مهم است و از خداوند می خواهم کمک کند که در جهان پر تلاطم دینمان را به دنیایمان نفروشیم.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

 • سيراف :

  گفتگوی خوبی بود و جای تقدیر از پایگاه خبری مند دارد. امیدوارم شورای شهر با انتخاب این بزرگوار به عنوان شهردار خورموج به تفکر ایشان اجازه شکوفایی دهد و خلاقیت توام با علم ایشان بتواند به آبادانی این کهن شهر کمک نماید …

اخبار استان بوشهر
تبلیغات