گفتگو با حسین سعیدی قهرمان کم بینای هم استانی:

لحظه قرار گرفتن بر روی سکو و کسب افتخار با پرچم کشور غیر قابل توصیف است

شناسه خبر: 46451 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: از روزی که ورزش پای خود را از دایره فردی بیرون گذاشت و در قالب رقابت های گروهی عرضه شد، گامی از کارکرد اصلی خود پیشتر رفت و به امری چند وجهی بدل شد.

امروزه ورزش علاوه بر نقش تعیین کننده در سلامتی و نشاط جوامع راهی برای نشان دادن برتری های فکری، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جوامع است. ورزش حتی به دایره سیاست نیز وارد شده و در بسیاری از مواقع این ورزشکاران هستند که به جای سیاستمداران و با زبان خاص خود حرف می زنند.

پیامهای ورزش برای افکار عمومی بسیار خوشایندتر از سایر پیامها است از این رو بسیاری از جوامع با سرمایه گذاری در ورزش سعی دارند گفتمان خود را با زبان ورزش عرضه کنند.

در این پروسه جوانان یکی از اولویتهای جوامع پیشرفته محسوب می شوند از آن باب که هم ورزش و هم جوانان در اعتلای نام سرزمین ها در این کره خاکی نقشی تعیین کننده را ایفا می کند.
ورزش امروزه خود را در بین اقشار گوناگون جای کرده و حتی در جمع معلولان نیز پذیرفته شده است. امروزه جوانانی که دارای نقص و نارسایی هستند بدون واهمه در میادین ورزشی حضور می یابند و مرزهای توانمندی های انسانی را وسعت می دهند.
در استان ما نیز در سالیان اخیر سرمایه گذاریهای خوبی در ورزش معلولان انجام گرفته است. کسب افتخارات ملی و جهانی در این سالها توسط ورزشکاران معلول هم استانی کم نبوده است. در این فرصت گپ و گفتی دوستانه داشته ایم با یکی از ورزشکاران و قهرمانان ملی استان که ماحصل آنرا می خوانیم.

حسین سعیدی قهرمان ملی پارا دو و میدانی کم بینا که خود فرزند یکی از قهرمانان نامدار عرصه ایثار، سردار شهید استان محمدجعفر سعیدی* است.


بیش از یک دهه است که این ورزشکار برای شهرستان گناوه، استان بوشهر و ایران عزیز موفقیت تولید و نام و آوازه دیار و وطن را در کشور و فراتر از مرزها با سربلندی فریاد می زند.
سعیدی ۳۱ ساله که بعد از شهادت پدر دیده به جهان گشوده ورای شباهت بی بدیل ظاهری به پدر، به راستی و به درستی از مکتب پدر آموخته تا پرچم ایران را برافراشته نگه دارد. اگرچه ما کم به این عزیزان پرداخته ایم اما ایشان بی سروصدا کار خود را باانگیزه پیش می برد.
به بهانه تازه ترین افتخار آفرینی حسین سعیدی در کسب مدال های طلای دوی ۲۰۰ متر و نقره ۱۰۰ متر در مسابقات بین المللی چک و در آستانه هفته دفاع مقدس، گفتگویی را با این قهرمان ملی انجام داده ایم که توجه شما را به آن جلب می کنیم.
چه شد که به دو و میدانی روی آوردید؟

دو و میدانی از طریق یکی از دوستانم به من پیشنهاد شد و من به دلیل علاقه زیاد به ورزش آنرا قبول کردم.

مشوق شما در این راه موفق چه کسانی بودند؟

مهمترین مشوق من مادر مهربانم بوده که همواره حامی زندگی ورزشی ام بوده است.

ماده یا ماده های اختصاصی شما در دو و میدانی چیست؟

۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر

در این راه برای آشنایی بیشتر خوانندگان از افتخارات خود بگویید؟

از سال ۸۵ تا ۹۶ مدال های متعددی از مسابقات جهانی، پارا آسیایی و بین المللی کسب کرده ام که مهمترین آن ها کسب مدال های بازی های پارا آسیایی اینچئون در ماده های ۴۰۰ متر، ۱۰۰ متر و کسب مدال جهانی در ماده ۱۰۰ متر و همچنین مدال طلای دو امدادی در بازی های کشورهای اسلامی بوده است.

رقبای اصلی شما در مسابقات بین المللی از چه کشورهایی هستند؟

از کشورهای چین، روسیه و مراکش

حسین سعیدی

چه عواملی در موفقیت شما موثر بوده است؟

مهمترین عاملی که در موفقیتم نقش داشته انگیزه درونی خودم بوده است که توسط خانواده ام به من داده می شود.

از شیرین ترین و تلخ ترین خاطرات زندگی ورزشی خود بگویید؟

تلخ ترین خاطره من بعد از انتخابی بازی های پاراآسیایی اینچئون بود که اسامی نفرات برتر را اعلام کردند که اسم من با وجود اینکه رکورد ورودی خواسته شده توسط کمیته ملی پاراالمپیک را کسب کرده بودم در لیست اسامی نبود! لحظات بسیار سختی را برای من و خانواده ام رقم زد و اما شیرین ترین آن با پیگیری رئیس هیات استان آقای ابراهیم زاده، بعد از بررسی کمیته فنی اسم من در لیست فنی قرار گرفت.

حسین سعیدی

دو و میدانی کم بینایان و‌ نابینایان با چه مشکلاتی روبرو است؟

مشکلات دو و میدانی کم بینایان و‌ نابینایان بسیار فراوان است و در این گفتگو قابل بیان نیست. مهمترین مشکلات این حوزه مشکلات مالی است که گریبان گیر همه ورزشکاران قهرمان می باشد.

حمایت مسئولان استانی و کشوری از شما به عنوان یک ورزشکار پرافتخار هم استانی چگونه بوده است؟

در ابتدا تشکر ویژه دارم از مدیر کل ورزش و جوانان استان آقای بهروزیان فرد و گلایه ای دارم از بنیاد شهید به خصوص مدیرکل آقای تشکری که شخصا چندین بار برای کمک به زندگی ورزشی ام به ایشان مراجعه کرده ام ولی هر بار با بهانه های مختلف درخواست های من را بی پاسخ گذاشت.

حسین سعیدی

لذت دو و میدانی را در چه می بینید؟

سکوی قهرمانی

در حال حاضر چه برنامه هایی برای دو و میدانی دارید و چه برنامه هایی را در تاریخ های آتی پیش رو دارید؟

مهمترین برنامه من در حال حاضر حضور در مسابقات پارا آسیایی جاکارتا است.

بزرگترین آرزوی ورزشی حسین سعیدی چیست؟

حضور در مسابقات پاراالمپیک و کسب مدال برای کشورمان

از علاقمندی های دیگر خود در زندگی قدری برایمان بگویید؟

غیر از ورزش به موسیقی و مسافرت علاقه دارم.

حسین سعیدی

در یک جمله حس و نظرتان راجع به این اسامی عنوان کنید.

سردار شهید سعیدی: قهرمان زندگی

گناوه: زادگاه

دشتی: دیار علم و ادب

احشام قائدها: یادگار پدر

دو و میدانی: فراتر از ورزش

اگر نکته ناگفته ای باقی مانده بفرمایید؟

از شما بخاطر این گفتگو کمال تشکر و قدردانی را دارم و در پایان از کسانی که از بدو شروع زندگی ورزشی همواره حامی من بوده و خصوصا از مادر و همسر عزیزم که مرا در این راه تشویق و همراهی نموده اند تشکر می نمایم.

‏*سردار شهید محمدجعفر سعیدی؛ متولد ۱۳۳۴ روستای احشام قائدها در شهرستان دشتی است.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات