بخشدار مرکزی دشتی خبر داد:

احداث اولین موزه بوم گردی دشتی در روستای فقیه حسنان

شناسه خبر: 46717 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

مند: بخشدار مرکزی دشتی از احداث اولین موزه بوم گردی شهرستان دشتی در روستای فقیه حسنان خبر داد.

احسان رزمی نیا گفت: با تخصیص سه و نیم میلیارد ریال اولین موزه بوم گردی شهرستان دشتی در روستای فقیه حسنان احداث می شود.

وی در آیین گشایش نمایشگاه توانمندیهای روستایی دشتی در روز ملی روستا گفت: هر چه روستاهای ما پویاتر و شکوفاتر باشد فرآیند پیشرفت و حرکت به سمت توسعه پایدار سریع تر خواهد بود.

احسان رزمی نیا افزود: روستاها از ارکان مهم در توسعه پایدار به شمار می آیند و در سلامت جامعه و رونق اقتصاد جامعه نقش بسزایی دارند.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با هدف توسعه همه جانبه و پایدار به نقش بنیادین روستا‌ها و عشایر در توسعه توجه داشته است و یکی از این برنامه ها توسعه گردشگری روستایی و آماده کردن زیرساخت ها بوده است.

رزمی نیا اضافه کرد: در استان بوشهر نیز روستای فقیه حسنان به عنوان اولین روستای بوم گردی ثبت گردیده است و در سال جاری نیز برای احداث موزه بوم گردی مبلغ سه و نیم میلیارد ریال به این روستا اختصاص یافته است.

وی گفت: در حال حاضر روند مهاجرت معکوس و بازگشت جمعیت به روستاها با محدودیت در زیرساخت های روستایی مواجه است.

بخشدار مرکزی دشتی تاکید کرد: برنامه ریزی های لازم برای توسعه زیرساخت ها در روستاها در دست انجام است و باید متناسب با جمعیت جدید امکانات و خدمات نیز توسعه یابد.

رزمی نیا گفت: حضور جمعیت مولد در روستاها باعث احیاء اقتصاد محلی و فرهنگ بالنده روستایی است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی نیز گفت: گردشگری روستایی به عنوان یک صنعت سالم و پاک نقش موثری در توسعه اقتصادی کشور دارد که روستاهای دشتی و از جمله روستای گردشگری فقیه حسنان در این زمینه از ظرفیت های زیادی برخوردار است.

حمید زارعی ادامه داد: محور قرار دادن این روستا در سفر گردشگران، اهدافی از جمله جذب گردشگر و آشنایی آنها با آداب و رسوم منطقه را دنبال می کند که می تواند در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت جوانان تاثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد: روستاهای شهرستان دشتی  سرشار از مناطقی بکر، زیبا، تاریخی و مذهبی است و این بستر منحصر به فرد نه تنها بخش مهمی از جلوه های گوناگون ایران زمین است بلکه موقعیتی مناسب برای درآمد زایی اهالی روستا محسوب می شود.

مسئول سازمان بوم گردی سرزمین کهن روستای فقیه حسنان نیز با اشاره به برپایی این نمایشگاه گفت: خوشبختانه ثبت اولین بوم گردی استان در این روستا باعث شد فقیه حسنان از مهجوریت خارج شود و اشتیاق مردم برای ماندن و حفظ داشته هایشان بیشتر شود.

احمد کهنسال اضافه کرد: در نمایشگاه روستا که با هدف معرفی آیین و ابزار کار گذشتگان برپا شده تابلوهای عکس و صنایع دستی روستاییان دشتی در معرض دید عموم قرار دارد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/