دشتی در نظرگاه عبدالکریم گراوند

شناسه خبر: 46742 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: دشتی را به عنوان شهرستانی که فرهنگی، دینی و مذهبی است می شناسند و در ذهن من، وجهه مذهبی بودن این شهرستان برجسته است.

عبدالکریم گراوند ۱۳ آذرماه سال ۹۵ در استانداری بوشهر به عنوان معاون سیاسی و امنیتی استاندار معارفه شد و ۴۵ روز بعد در ۲۸ دیماه به دشتی آمد. او در نشست شورای اداری شهرستان از نزدیک مدیران و مسئولان شهرستان را دید و توانمندیها و موانع توسعه در دشتی را شنید.

گراوند در شامگاه معارفه خود پیگیری شعارهای دولت، برنامه‌های وزارت کشور و ماموریت‌های محوله از سوی استاندار بوشهر را سه برنامه و اولویت خود در استان بوشهر معرفی کرد.

برای همین اهداف و در آستانه انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ او ۲ بار دیگر نیز به دشتی آمد. ۲ اریبهشت ماه ۹۶ او در شورای اداری بخش کاکی و شنبه حاضر شد و از باید و نباید های انتخابات سخن به میان آورد.

گراوند در کاکی به رعایت اخلاق در تبلیغات نامزدها و برنامه های ستاد های انتخاباتی توصیه کرد و گفت: نامزدهای تائید صلاحیت شده شوراهای اسلامی و هوادارنشان و اعضای ستادهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری از تخریب نامزد رقیب پرهیز کنند تا بستر برگزاری انتخاباتی باشکوه فراهم شود.

عبدالکریم گراوند

او به پتانسیلهای توسعه بخش هم گریزی زد و نشان داد در این مدت به جز مسائل سیاسی به توسعه بخش ها نیز توجه کرده است.

گراوند گفت: بخش کاکی یکی از قطب های مهم کشاورزی و تولید گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر است که با بیشترین سطح زیر کشت گلخانه ای نقش بسیار مهمی در تولید و اشتغال دارد و باید با برنامه ریزی و تقویت زیر ساخت ها زمینه تولید بیشتر و اشتغال پایدار را فراهم کرد.

عبدالکریم گراوند

او در بخشداری شنبه اما صحبت هایش را رنگ و بوی سیاسی و انتخاباتی داد و چندان به موضوعات و مشکلات ملموس آن حوالی اشاره نکرد. گراوند البته به دستاوردهای دولت در بهداشت و درمان، رفع تحریم ها و لزوم ایجاد فرصت های اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: تلاش داریم از همه بخش‌ها بازدید و از نزدیک مسائل و مشکلات را بررسی کنیم.

عبدالکریم گراوند در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات نیز به دشتی آمد. او در ۱۷ اردیبهشت و در جمع فرهنگیان دشتی از آموزش و پرورش سخن گفت. گراوند در تعبیرش از آموزش و پرورش به جنبه پرورشی این دستگاه اشاره کرد.

وظیفه آموزش و پرورش تنها آموزش خواندن و نوشتن نیست بلکه تربیت و پرورش نسل آینده برای حضور موفق در جامعه نیز از وظایف این دستگاه استهر جامعه ای که به آموزش و پرورش توجه ویژه ای داشته باشد می‌تواند با سرعت بیشتری به سمت توسعه و پیشرفت همه جانبه گام بردارد.

تکریم از فرهنگیان دشتی

گراوند در ۳ بار حضور خود در دشتی و در مناطق و دیدار با اقشار مختلف نشان داد نگاهی تک بعدی به مسائل ندارد و بیش از مسائل سیاسی به موضوعات اجتماعی و اقتصادی نیز توجه می کند.

معاون سیاسی آن روز استاندار بوشهر در سفر دوم خود به دشتی در شهر شنبه به موضوعی اشاره کرد که به نظر می رسد اکنون که استاندار شده است باید این موضوع را بیشتر مد نظر قرار دهد.

او با بیان اینکه شوراها کمک کار خوبی برای ما هستند، گفت: مردم آدم‌های خوب، کاردان، پاک دست، سالم و دلسوز انتخاب کنند که اگر مردم انتخاب خوبی داشته باشند برای استان خوب است و برخی از آنها در عرصه مدیریت استان و شهرستان می‌توانند وارد شوند.

مردم اکنون انتخاب خود را کرده اند و آقای گراوند می تواند به ترکیب شوراها به ویژه در دشتی نگاه کند، هر چند شوراها تمام توان انسانی شهرها و روستاهای این حوالی نیستند اما درصدی از توانمندی انسانی دشتی را هر چند کم و محدود می توان در این ترکیب دید.

موضوعی که در این سالها دشتی به شدت در آن دچار «واپس زدگی» شده است همین حوزه منابع انسانی است. فرزندان نخبه دشتی در دهه های اخیر به دلیل حضور استانداران بخشی نگر در راس استان معمولا فرصتی برای عرضه خود نیافته اند. به جای آنان کسانی با دانش و سابقه و شهرت به مراتب پایین تر بر مناصب نشسته اند و در برخی حوزه ها «شده آنچه نباید می شد».

این موضوع البته به تنهایی محصول بخشی نگری متولیان استان نبوده و بعضا نمایندگان مردم این حوالی نیز در آن موثر بوده اند. بچه های دشتی در نگاه مدیران و نمایندگان همشهری کم، ناقابل و ناتوان دیده شده اند. در سالیان متمادی حمایت هایی که باید می شد از منابع انسانی دشتی نشد و اندک نفراتی هم که به جایگاهی رسیدند چون از کانالهایی غیر از همشهریان خود بدان دست یافتند، چندان وفادار به مردم و غمخوار و دغدغه مند دشتی نبوده اند.

امروز شاید یکی از توقعات مردم دشتی از استاندار توجه به منابع انسانی این حدود و عبور از لابی ها و شرایط جدیدی است که برای انتصاب و قرار گیری در سمت های مدیریتی باب شده است. بچه های دشتی جاه طلب نیستند و لابی گری و توسل به راه های غیر متعارف را نمی دانند از این رو در دهه های اخیر دیده نشده اند.

گراوند

شهرستان دشتی در نظرگاه استاندار جدید بوشهر

۲۸ دیماه ۹۵ برای اولین بار گراوند به دشتی آمد. او در نشست شورای اداری شرکت کرد و پس از صحبت های امام جمعه، جمعی از مدیران شهرستان و فرماندار دشتی هدف خود از سفر به دشتی را بازگو کرد. هدف آن روز گراوند از سفر به شهرستان های استان آشنایی بیشتر با شهرستانها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا بود.
گراوند آن روز در دشتی تصویر ذهنیش از شهرستان را ارائه کرد. «شهرستان دشتی به علم، ادب و هنر مشهور است و علمای زیادی را پرورش داده است».

گفت و گوی مند با عبدالکریم گراوند
مند در آن روز به دنبال تصویر ذهنی گراوند از استان و شهرستان دشتی بود. روزهای زیادی از آمدن معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به بوشهر نمی گذشت و هنوز تصویر ذهنیش همان شکل اولیه ای بود که با شنیدن نام این حوالی به ذهنش متبادر می شد. اما آنچه او آن روز از دشتی و استان بوشهر در ذهن داشت، کامل نبود. تصویری کلی بود که در قالب واژه هایی با بار معنایی متفاوت ارائه می شد. فرصت گفتگو کم بود و آنچه او گفت برای همان روزها بود و تاریخ مصرفش نیز به تبع همان موقع بود.
او حتما در برداشت خود از دشتی به مطالبی جدید و جامع تر رسیده و شکل اولیه دشتی امروز در ذهن او پر و بال و شاخ و برگ گرفته است.
امیدواری های مردم و نیازمندیها و توقعاتشان نیز شکل دیگری گرفته. دشتی در هنگامی که کشور به سمت راست می رود تحت تاثیر فعل و انفعالات اجتماعی و سیاسی راه چپ را بر می گزیند و هنگامی که رونق و فراوانی به تفکر چپ باز می گردد این مردم به راست می روند تا از مواهب تغییرات کشور خود را بی نصیب بگذارند.

چقدر با جنوب آشنا هستید؟
واقعیت این است که من در جنوب خدمت کرده ام و با جنوب آشنایی دارم. من سال های سال در جنوب خدمت کرده ام و با جنوب بیگانه نیستم.

جنوبی ها در ذهن شما چگونه اند؟
ذهنیت ما همان صمیمیت، محبت و بزرگمنشی مردم بوده که در این روزها بیشتر برایم نمود یافته است و انصافا مهربانی و فرهنگ والای مردم جنوب را بیشتر لمس کرده ام.

بوشهر در ذهن شما چه تصویری داشته است؟
تصویر ذهنی من همان خوبی های مردم بوشهر بوده که الان بیشتر با آن آشنا شده ام البته هنوز وقت هست تا به جای جای استان برویم و بیشتر با این مهربانی آشنا شویم.

دشتی در ذهن شما چه تعریفی داشته است؟
دشتی مهد علما و بزرگان دینی بوده؛ هر نقطه استان در یک مولفه برجسته شده، جایی به اقتصاد و جایی به داشتن روحیه مبارزاتی مشهور گردیده و دشتی نیز به فرهنگ، دین و مذهب شهره بوده است.

در مورد دشتی چه چیزهایی شنیده بودید؟
به صورت موردی ما در وزارت کشور که هستیم معمولا یک مطالعه ای از همه شهرستانهای کشور داریم و طبیعی است با شهرستان شما نیز آشنایی داشته ام. فرماندار شهرستان شما که به وزارت کشور می آمد اطلاعات بیشتری از دشتی می گرفتم و نقاط قوت و ضعف اینجا را می پرسیدم. شناسنامه تمامی شهرستانهای کشور در وزارت کشور موجود است و ما باید این آشنایی را داشته باشیم که وقتی می خواستیم فرمانداری را انتخاب کنیم خود ما نیز نسبت به آن منطقه تا حدودی آشنایی و تسلط را داشته باشیم. طبیعتا فرماندارانی که پیش ما می آمدند استعدادها، ظرفیت ها و توانمندیهای شهرستانها را برایمان تشریح می کردند که می توانستیم تصویر ذهنی خود را اصلاح و کامل تر کنیم.

برجسته ترین نکته ای که از دشتی در ذهنتان مانده چیست؟
دشتی به عنوان شهرستانی که فرهنگی است، دینی است و مذهبی است در ذهن من ترسیم شده و بحث مذهبی بودن مردم شاید برجسته ترین نکته از شهرستان دشتی است.

از بزرگان این حوالی چه کسانی در ذهنتان در صف اول ایستاده اند؟
شهید مهدوی؛ البته شهید مهدوی نه تنها افتخار دشتی و استان بوشهر که افتخار همه مردم ایران است. در وهله بعد شاعر دوبیتی سرای شما که در ادبیات نقش قابلی داشته، فایز دشتی ایستاده است. شاعری که در کنار وجهه مذهبی شهرستان شما تصویری عارفانه و عاشقانه از مردم شما ترسیم کرده است.

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/