اصلاح شیوه های آبیاری طرحی ملی به نفع کشاورزان است

شناسه خبر: 47134 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: رئیس شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی اصلاح شیوه های آبیاری بویژه در بخش نخیلات و تبدیل شیوه غرقابی به تحت فشار از جمله طرح های ملی است که اجرای آن به نفع کشاورزان است.

شاپور رجایی افزود: با شیوه های نوین آبیاری، آب به موقع و به اندازه در اختیار نخل قرار می گیرد و درخت نیز در آن شرایط بازدهی بهتری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: نخیلات هم از لحاظ حجم و هم در دوره های مختلف رشد و ثمردهی نیاز به آب دارند، به همین دلیل نه تنها حجم زیاد آب در زمان کوتاه به تنهایی جوابگو نخواهد بود بلکه غرقابی کردن نخل باعث کاهش تولید محصول نیز می شود و در زمانی که نخل نیاز به آب دارد آبی در دسترس نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر در باره وضعیت سد رئیسعلی دلواری و تخصیص آب حقابه های پایین دست نیز گفت: هر سد برای تخصیص آب دارای یک برنامه ریزی است که این تخصیص براساس آمار درازمدت تنظیم و در آن سهم هر کدام از کاربری هایی آن سد از جمله بخش شرب، صنعت، باغ ها، زراعت و زیست محیطی تعیین و ابلاغ می شود.

رجایی ادامه داد: علاوه بر برنامه ریزی دوره ای سد، هر سد دارای یک برنامه منابع و مصارف سالانه است که در پایان سال آبی (شهریورماه) آخرین وضعیت سد از لحاظ حجم ورودی، حجم ذخیره سد و تعهداتی که در پائین دست به صورت حقابه دارد بررسی و برنامه مصرف سالانه سد پس از تنظیم، توسط وزارت نیرو به زیرمجموعه ها ابلاغ می شود.

رجایی اظهارکرد: پس از آبگیری حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعبی سد رئیسعلی دلواری در سال آبی گذشته، ذخیره پشت این سد حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب برآورد شد که در زمان حاضر حجم ذخیره این سد حدود ۱۲۵ میلیون متر مکعب است.

وی ادامه داد: تنها با این مقدار می توان حقابه نخیلات را تامین و برای بخش زراعت با مشکلات جدی روبرو هستیم و امکان تامین آب این بخش را نداریم.

رجایی یادآور شد: همچنین سایر مصرف کنندگان از جمله بخش زیست محیطی جزو اولویت های اول است که هم اکنون هم به صورت مستمر این حقابه را تخلیه می کنیم.

رجایی با بیان تعهد تحویل حجم ۹۵ میلیون متر مکعبی به باغداران آبپخش در هر سال افزود: از فروردین ماه امسال تا فصل برداشت حدود ۶۳ میلیون متر مکعب آب در اختیار باغداران قرار گرفت.

وی اضافه کرد: برای بخش باقی مانده سال که دور بعدی آبیاری (پس از برداشت محصول) است نیز ۳۲ میلیون متر مکعب ابلاغ شده که طبق تقویم آبیاری، این آب در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

رجایی، در مورد چرایی چند مرحله ای بودن آبیاری نخیلات گفت: روش آبیاری که باغداران و جهاد کشاورزی انتخاب کرده است، روش آبیاری غرقابی و حوضچه ای است بدین صورت که حوضچه های بزرگی باید پر از آب شوند و با نوع کانال هایی که در اختیار داریم، امکان تامین تعداد دفعه های آبیاری بیشتر وجود ندارد.

مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر، تنها راهکار موجود برای افزایش تعداد دفعات آبیاری را اصلاح شیوه های آبیاری عنوان کرد و گفت: این مهم به عنوان یک طرح ملی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان و کشور مورد تصویب قرار گرفته است که با عملیاتی شدن آن این امکان برای استان فراهم می شود که شیوه های آبیاری باغ ها را از غرقابی به شیوه های نوین تبدیل کنند.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر اضافه کرد: در این صورت ما به ازای هر ۳ تا ۵ روز یکبار می توانیم آب را در اختیار کشاورزان قرار دهیم، ضمن اینکه با این روش حجم آبی که می بایست در اختیار کشاورزان قرار گیرد نیز کاهش می یابد.

منبع: ایرنا

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/