یک متخصص زنان و زایمان: تعیین جنسیت فقط با روش IVF صد در صد است

شناسه خبر: 47147 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ IVF دانشگاه علوم بوشهر گفت: برخی از روش‌های تعیین جنیست از طریق علم ثابت‌ شده است اما IVF، تنها روش تعیین جنسیت به شکل صد در صد است.

دکتر الهام رحمانی افزود: این نوع تعیین جنسیت با روش PDG انجام می‌شود به این طریق که یکی از سلول‌های ابتدایی جنین را در آزمایشگاه جدا کرده و از نظر ژنتیک چک می‌کنند تا از سلامت جنین مطمئن شده و برای انجام مراحل بعدی آماده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: روش‌های تعیین جنسیت به این خاطر روی کارآمد که برخی بیماری‌ها در جنس آقا و برخی بیماری‌ها در جنس خانم‌ها شایع است به‌گونه‌ای که اگر در خانواده‌ای به دلیل مشکلات ژنتیکی تمام دختران یا تمام پسران آن‌ها می‌میرند با روش تعیین جنسیت می‌توان جنسی که مشکل ژنتیکی ندارد را به رحم مادر انتقال داده و این فرد می‌تواند جنس پسر یا دختر که در سلامت کامل است را انتخاب و متولد نماید.

این دانشیار دانشگاه عنوان داشت: در برخی مواقع به دلیل استحکام و فرهنگ خانواده ممکن است مجبور به انجام IVF شوند و این روش صرفاً برای خانواده‌هایی توصیه می‌شود که چندین پسر یا دختردارند و تمایل به داشتن فرزند با جنس مخالف دارند.

وی تصریح کرد: تعیین جنسیت با PGD ازلحاظ مالی هزینه‌ای بیشتر از IVF ساده دارد زیرا درروش IVF ساده تنها سلامت کلی بر روی سلول‌ها چک می‌شود اما در IVF با روش PGD چون ژنتیک نیز چک می‌شود ازلحاظ مالی گران‌تر بوده و در سطح کشور تنها چند مرکز قادر به انجام این عمل هستند.

دکتر رحمانی افزود: روش‌های دیگری نیز در تعیین جنسیت فرزند نقش دارند که از آن جمله می‌توان به تغذیه، PH محیط بدن و PH واژن اشاره کرد اما این روش‌ها هیچ‌کدام صد درصد نبوده و تنها روش‌های کمکی هستند و به‌ صورت کاملاً اتفاقی یا درصدی ممکن است نتیجه مطلوب حاصل شود.

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ IVF دانشگاه علوم بوشهر گفت: از دیگر راه‌های تعیین جنسیت روش IUI است که در این روش اسپرم از مرد گرفته‌ شده و کروموزوم‌های X و Y جداسازی می‌شوند ولی به دلیل تحرک اسپرم‌ها شانس حاملگی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد و نیز شانس تعیین جنسیت حدود ۶۰ درصد است.

سلامتی فرزند از تعیین جنسیت مهم‌تر است

وی افزود: با وجود پیشرفت‌های علمی که در این زمینه صورت گرفته است اما صلاح خداوند در این امر در اولویت است و سلامتی فرزند از تعیین جنسیت مهم‌تر است.

دکتر رحمانی تصریح کرد: در روش IVF چنانچه حاملگی اتفاق بیفتد شانس تعیین جنسیت در آن صد درصد است اما با این‌ وجود هر آنچه اتفاق می‌افتد نباید مورد ناشکری افراد قرار گیرد و خواست خداوند از همه این اتفاقات مهم‌تر بوده و هیچ‌ وقت در دختر و پسر بودن تفاوتی نیست و تنها سلامت فرزند است که مهم است.

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ IVF دانشگاه علوم بوشهر گفت: تعیین جنسیت تنها در مواردی که برای چک کردن ژنتیک و برای سلامتی فرزند باشد با ارزش و در غیر این صورت باید بقیه امور به دست خداوند متعال سپرده شود.

دکتر رحمانی بیان داشت: در این روش حدود ۸ تا ۱۰ جنین جداسازی می‌شود که چنانچه یکی از آن‌ها دچار نقص و یا دختر و پسر باشد بتوان بر روی سایر جنین‌ها عملیات لقاح را انجام داد.

تاکنون در روش IVF نقص عضو گزارش نشده است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه تاکنون در این روش نقص عضو گزارش نشده است بیان داشت: آمار سقط در این روش باروری مشابه بارداری طبیعی است و ممکن است به دلایل مختلفی احتمال سقط‌جنین وجود داشته باشد.

این دانشیار دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد از تخمک‌های خود استفاده کند بهتر است زیر ۴۰ سال باشد زیرا کیفیت تخمک، اسپرم و سلامت جسمی و رحم خانم‌ها در این سنین بالاتر است و با بالاتر رفتن سن احتمال بارداری چه به روش طبیعی چه با سایر روش‌های دیگر کم می‌شود.

دکتر رحمانی افزود: چنانچه خانم‌ها در سنین یائسگی یا خانم‌هایی با عقیمی کامل بخواهند این عمل را انجام دهند می‌توانند به‌وسیله ضوابط و شرایط قانونی و اسلامی حاکم نسبت به دریافت جنین یا تخمک اهدایی اقدام نمایند.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/