فرجام یک مصوبه:

سرنوشت ته لنجی در هاله ای از ابهام

شناسه خبر: 47178 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: ته لنجی همواره یکی از موضوعات مورد مناقشه در دستگاههای قانونگذاری، نظارت و اجرا و بعضا دستگاه قضایی در کشور بوده است.

این موضوع در سالهای مختلف و در دولتهای گوناگون سرنوشتی متفاوت داشته است و گاهی با آسان گیری باعث رونق حداقلی بنادر و گاهی با سخت گیری باعث اعتراض و کساد شدن کار و تجارت در جنوب به ویژه استان بوشهر بوده است.

ته لنجی نوعی واردات کالا به همراه ملوانان است که در جنوب ایران رواج دارد. طبق قانون «کالای ته لنجی یا ملوانی، کالایی است که صاحبان لنج و خدمه مجاز به واردات آن هستند» و بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات هر ملوان سالانه می‌تواند ۶ بار کالا به میزان ۱۵۰۰ دلار با خود وارد کند.

لنج

این شکل واردات کالا که تنها در استانهای جنوبی مرسوم بوده همیشه مورد مناقشه است. گاهی آیین نامه های گوناگون دستگاههای متولی و گاهی مصوبات دولت در این موضوع ملاک عمل قرار گرفته اند.

پیش از این نیز بوشهر در این موضوع دچار چالش شده است. در سفر اول دولت احمدی نژاد به استان بوشهر مقرر شد هر ملوان سالانه شش بار و هر بار ۱٫۵ میلیون تومان کالای همراه ملوان با خود وارد کند. تا قبل از این مصوبه، در استان بوشهر  هر ملوان سالانه چهار بار و هر بار ۴۰۰ هزار تومان کالای ملوانی وارد می‌کرد.
ته لنجی اما با ساماندهی ها موقت و مصوبات و آیین نامه های گوناگون هیچگاه نتوانسته است باعث رونق بنادر جنوبی باشد.

این مصوبه در ابتدای سال ۹۵ نیز در بنادر جنوب و به ویژه استان بوشهر با چالش مواجه شد. محدودیت ورود کالای همراه ملوان از ابتدای سال و در پی نامه رئیس گمرک ایران در روزهای پایانی سال ۹۴ به رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در بنادر جنوبی کشور به ویژه استان بوشهر اجرایی شد.
بعد از اعتراض های شکل گرفته در استان ناشی از تهدید مشاغل بیش از ۷۵ هزار نفر که ۷٫۵ درصد از جمعیت استان بوشهر را تشکیل می‌دهد، تصمیم گرفته شد آیین نامه ای جدید برای ساماندهی ته لنجی تدوین شود.

لنج

این موضوع در آن روزها با محوریت استاندار بوشهر پیگیری شد. مصطفی سالاری در آن روزها تاکید داشت موضوع ته لنجی به دور از چشم رسانه ها و هیاهوی خبری پیگیری شود.

در بیستم اردیبهشت سال ۹۵ او از آیین نامه جدید برای استفاده از معافیت ته لنجی در استان بوشهر خبر داد و گفت: با ضابطه‌مند شدن معافیت ته‌لنجی ضمن اینکه مزیت جدیدی برای ترخیص کالاها ارائه می‌شود مناطق ساحلی استان بوشهر رونق بیشتری می‌گیرد.

در بیست و نهم اردیبهشت همان سال در مطلبی هشدار دادیم سامان دهی ته لنجی به دور از نگاه رسانه ها و مشارکت ذی نفعان نمی تواند سرانجام روشنی داشته باشد.
آن روزها نوشتیم موضوعی که باید در این ساماندهی مد نظر قرار گیرد همه جانبه نگری و مطالعه دقیق ظرایف و جوانب این موضوع است. شاید ساماندهی شتاب زده این مطلب مشکلات مطالعه ناشده ای را باقی بگذارد که در آینده باز هم دامنگیر « ته لنجی» بوده و این موضوع را در زمان های آتی خبرساز نماید.

سرانجام در شهریور ماه ۹۶ آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی (لنج تجاری) با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن و ساماندهی و نوسازی آنها از سوی هیئت دولت تصویب شد. براساس مصوبه هیئت وزیران، بارگیری و تخلیه شناورها صرفاً در مناطقی که گمرک در آنها حضور دارد امکان‌پذیر است. در ماده ۷ مصوبه سقف جدید معافیت واردات سالیانه به‌ازای هر ملوان ۱۰ میلیون تومان تا شش سفر در سال تعیین شد.

تصویب قانون جدید کالای همراه ملوان، اگرچه در ابتدای امر توسط استاندار سابق به عنوان «دستاورد بزرگ» لقب گرفت، اما اجرای آن، نارضایتی صاحبان شناورها را در پی داشت.
این اتفاق باعث شد تا شناورهای تجاری به دلیل مقرون به صرفه نبودن سفرهای دریایی، کمتر به سفر بروند و همین موضوع روی قیمت برخی اقلام پرمصرف که عمدتا از ته لنجی تامین می شد اثرگذار شد.

دریانوردان معتقدند ۶ برابر شدن هزینه سوخت پس از هدفمندی یارانه ها و افزایش هزینه های هر سفر دریایی بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان باعث شده، مصوبه جدید گره کشا نباشد. افزون بر این بیمه ملوانان نیز که از امتیازات مصوبه جدید عنوان شده اجرا نگردیده است.
در دوازدهم آبان ماه نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در تازه ترین اظهار نظر در خصوص مصوبه ته لنجی با اشاره به اینکه نتیجه مصوبه «ته‌لنجی» انتظارات را برآورده نمی‌کند گفت: تاکید داریم که ته‌لنجی با روال سابق انجام شود.
خدری که پیش از این از موافقان و مدافعان طرح ته لنجی سالاری بود اینبار گفته، نتیجه این مصوبه به گونه‌ای است که انتظار مردم از موضوع ته‌لنجی را برآورده نمی‌کند و ما هم نسبت به این مصوبه اعتراض و انتقاد داریم و هیچ یک از شناورها به سفر نرفته‌اند و منتظر هستند که این مصوبه یا اجرایی نشود و یا اینکه اصلاح شود.
به گفته خدری برای اصلاح این رویه با استاندار بوشهر صحبت شده است و با تشکیل شورای تامین مقرر گردیده تا اصلام مصوبه در هیئت دولت ته‌لنجی با روال سابق انجام شود.

 

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/