مهمترین چالش چهار دهه اخیر امریکا، پدیده انقلاب اسلامی بوده است

شناسه خبر: 47209 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر, گفتگو

مند: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: انقلاب اسلامی، مهمترین چالش چهار دهه اخیر ایالات متحده بوده، به طوری که تحلیلگران معتقدند که در طی این چهار دهه امریکا در برخورد با این انقلاب به یک سرگشتگی راهبردی مبتلا بوده است.

برنامه «گفت و گوی سیاسی» با موضوع، چرا امریکا به عنوان یک ابرقدرت و حتی هژمون جهانی قادر به نابودی انقلاب اسلامی نشد و سیاست مهار ابتر مانده است؟ با حضور حسن احمدی، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت و گو شد.

احمدی در مصاحبه به رادیو گفت و گو عنوان کرد: انقلاب اسلامی پدیده ای است که در آن حضور مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی نهادینه شده است، موضوعی که در نگاه مردم منطقه و کشورهای اطراف بازتاب خوبی پیدا کرد و مورد پذیرش قرار گرفت.

این موضوع باعث شد که از انقلاب اسلامی به عنوان یک الگوی مورد پذیرش استفاده شود.

وی افزود: به همین دلیل اتفاقاتی که اخیرا در بیداری اسلامی رخ داد، باعث شد که مردم منطقه دست کمک و مستشاری به سوی جمهوری اسلامی دراز کنند و مسئولان انقلاب اسلامی نیز با توجه به انعکاس خوبی که پدیده انقلاب در منطقه به جا گذاشته بود، به دست کمک و نیاز آنها پاسخ مثبت داد.
کمکی که بسیار موثر واقع و باعث شد به عنوان یک نماد یاریگر در عراق و سوریه مورد پذیرش قرار گیرد و به عنوان یک الگوی برتر در مقابل الگوی رقیب(لیبرال دموکراسی)مورد استفاده واقع شود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: قدرت روز افزون ایران در منطقه در حالی است که امریکا با افول هژمونی مواجه شده و با مسائل داخلی بسیاری درگیر است.
در حال حاضر ایالات متحده با بحران های اجتماعی و اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می کند و توان ایفای نقش گذشته خود را در عرصه بین الملل ندارد.
در حوزه اقتصاد از شرایط خوبی برخوردار نیست و شکاف اقتصادی، افزایش فقر و بیکاری، کاهش توان وام دهی بانکها باعث شده که برخی از تحلیگران اقتصادی به این نتیجه برسند که اقتصاد داخلی آنها در وضعیت اسفباری قرار دارد.

حسن احمدی گفت: بحران های مالی که در نتیجه دو جنگ پرهزینه افغانستان و عراق روی داد، باعث شده که امریکا در شرایط خوبی برای ایفای نقشهای بین المللی خودش نباشد. از طرف دیگر یکی از دلایل خارجی کمرنگی نقش ایالات متحده در خاورمیانه انقلاب اسلامی است.
انقلابی که با قدرتی که داراست در واقع یکی از مهمترین چالش های چهار دهه اخیر امریکا بوده است به نحوی که تحلیلگران معتقدند که در طی این جهار دهه ایالات متحده دچار یک سرگشتگی راهبردی در مواجهه با انقلاب اسلامی بوده است.
این موضوع باعث شده که سیاست های امریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران همواره ناهمگون باشد.

وی افزود: از طرفی پدیده انقلاب اسلامی همیشه برای پژوهشگران غربی و امریکایی یک پدیده غامض بوده است اما مساله مسلم برای امریکا این بوده که باید انقلاب اسلامی را از بین ببرد و با ان به مقابله برخیزد. به همین دلیل غالب سیاست ها و رویکردهای ایالات متحده در قبال انقلاب اسلامی در پیش گرفته، عمدتا مداخله گرایانه بوده است.

منبع: رادیو گفت و گو

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات