مواظب زنبورهای عسل بومی باشیم

شناسه خبر: 47245 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر, یادداشت ها

مند: زنبورهای عسل بومی و عسل به عمل آمده از کندوهای طبیعی در منطقه به ویژه در کوهپایه مند از دیرباز دارای اهمیت بوده است.

این عسل علاوه بر کارکرد طبیعی به عنوان یک ماده غذایی در طبابت سنتی منطقه نیز به عنوان دارو کاربرد داشته است. کیفیت این عسل و ارزش و اهمیت آن می طلبد در حفظ و پاسداری ازکلنی های طبیعی عسل منطقه و زنبورهای عسل بومی کوشا باشیم.

کلنی عسل طبیعی

هر کلنی زنبور عسل کوچک یا بومی از دو قسمت تشکیل شده است. محل ذخیره و نگهداری عسل و محل تخم ریزی ملکه؛ موضوعی که به شدت نسل زنبور عسل کوچک را به نابودی می برد این است که برداشت عسل از این زنبورها به صورت کاملا اشتباه و غلط انجام می شود. چرا که متاسفانه برخی از افراد جهت برداشت مقداری عسل از اینگونه زنبورها اقدام به تخریب کامل کلنی زنبور عسل می کنند.
جهت برداشت عسل از این زنبورها اصلا نیازی نیست که به قسمت پایین(شماره ٢) کلنی زنبور عسل دست بزنیم و آن را از بین ببریم. کافی است با یک قاشق قسمت بالای کندوی زنبور (شماره١)را جمع آوری کنیم و زنبور را به حال خود رها نماییم. ناگفته نماند این مقدار عسلی که زنبور جمع آوری کرده است توشه زمستانی کلنی است و با برداشت این عسل، زنبور در زمستان به شدت با مشکل مواجه می شود.

اما برداشت صحیح از کلنی چه نقشی بر حفظ نسل این زنبور دارد؟

با توجه به اینکه عمر زنبور عسل چهل و پنج روز می باشد در قسمت پایین کندو محلی تعبیه شده که ملکه زنبور عسل روزانه در آن تخم ریزی می کند و هر بیست و یک روز زنبورهای جدید متولد می شوند. اگر قسمت پایین کندو تخریب نشود روز به روز بر جمعیت زنبور افزوده می شود و کلنی روز به روز بزرگتر می شود اما اگر این قسمت از بین برود باعث می شود که عمر زنبور و جمعیت کلنی به شدت کاهش یابد، چون فصل زمستان و سرما نیز نزدیک است و زنبور ذخیره خود را در برداشت ناصحیح انسانها از دست داده و محل تخم ریزی ملکه نیز تخریب شده گردید است تا زنبور بخواهد از ابتدا شروع به ساخت کندو نماید با توجه به اینکه ساخت کندو نیز نیازمند عسل است، و سرمای هوا نیز رو به ازدیاد است بنابراین کلنی به شدت به مشکل بر می خورد و در نهایت از بین می رود.

کلنی عسل طبیعی

به این نکته مهم توجه داشته باشیم که عسل در فصل سرما به ندرت یافت می شود و زنبورهای عسل در فصل پاییز اقدام به جمع آوری عسل برای زمستان گذرانی خود و کلنی می کنند.
بنابراین از افرادی که به دنبال استخراج عسل از این گونه کندو ها هستند  توقع می رود ضمن برداشت صحیح عسل مقداری عسل هم برای زمستان گذرانی زنبور باقی بگذارند تا در حفظ این حشره با ارزش سهمی داشته باشیم.

فرهاد عسکری، مدیرعامل تعاونی زنبورداران دشتی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/