نفس‌های مند به شماره افتاده است

شناسه خبر: 47300 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: رود مند که در منابع پیشین به «پرمنفعت ترین رود پارس» متصف شده است در سالیان اخیر با بسته شدن سدهایی بر روی سرشاخه های اصلی تا مبتلا شدن به سرنوشت رودهای بنام ایران همچون زاینده رود و کارون و … فاصله چندانی ندارد.

بعد از انجام مقدمات عملیات اجرایی سد باغان در جم بر روی یکی از سرشاخه های شیرین مند اکنون نوبت سد دشت پلنگ است تا خروش مند را برای همیشه از خاطر سرزمین باستانی دشتی بزداید.

سد دشت پلنگ از نوع بتنی-خاکی با ارتفاع ۶۳ متر و طول تاج ۱۰۳۰ متر، دارای مخزنی با گنجایش ۱۴۵ میلیون متر مکعب و حجم مفید ۹۵ میلیون متر مکعب است. این سد تا کنون ۶٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به گفته مدیر عامل آب منطقه ای استان تا چهار سال آینده ساخته می شود.

رود مند

سرزمینی که در کنار دریا واقع است و با سرمایه‌گذاری بر روی صنایع تصفیه و شیرین سازی می‌تواند از دریا به عنوان منبع پایدار آب استفاده کند در سالیان آتی باید خشک شدن سرشاخه های مند را نظاره کند تا علاوه بر از بین رفتن سرمایه‌گذاری‌ها برای احداث سد، نابودی سرمایه عظیم طبیعی مند را نیز به چشم ببیند.

مند

دشت پلنگ و باغان دو سرشاخه شیرین مند حیاتشان به بارش های فصلی وابسته است و چنانچه پیش بینی های گرم شدن حاشیه خلیج فارس و کاهش چشم‌گیر بارش ها در سالیان آتی نشانه های خود را بروز دهد این دو رود در معرض نابودی قرار می‌گیرند و به تبع آن سرمایه‌گذاری‌های هنگفت برای سدهای احداث شده نیز بدون بازده و توجیه می ماند. آنگاه راه حل بعدی سرمایه‌گذاری برای احداث آبشیرین کن در حاشیه خلیج فارس است، کاری که سالیان مدیدی است اعراب حاشیه جنوبی خلیج فارس آنرا انجام داده‌اند و ما هنوز چشم بسته به استفاده از روان‌آب‌های سطحی و منابع زیرزمینی مشغول هستیم و با سدهای بدون مطالعه همه جانبه نگر، حیات سرزمین‌های پایین دست سدها را در معرض نابودی قرار داده‌ایم.

خشک شدن میلیون ها اصله نخل در خوزستان محصول احداث بی رویه سدها و شور شدن آب رودخانه ها، این استان را به آستانه سرنوشتی پیش برده است که برخی معتقدند خوزستان در دهه‌های آتی دیگری نخلی برای ثمر دادن نخواهد داشت.

با خشک شدن مند سرزمین های پایین دست این رود به ویژه بخش کاکی و بردخون در معرض نابودی قرار خواهند گرفت.

اکنون بخش کاکی و شنبه نزدیک به نیمی از جمعیت دشتی را در خود جای داده که ممر معاش این مردم بیشتر کشاورزی و دامداری در سایه جاری بودن رود مند است.

تغییر اکوسیستم این حوالی که در طول قرن‌های متمادی شکل گرفته با چالش خشک شدن مند معلوم نیست به چه سمتی سوق یابد.

رود مند

در حالی که جم برای تامین آب شیرین مصرفی مردمش مشغول احداث آب‌شیرین کن در سیراف است معلوم نیست سد باغان برای چه هدفی جز بهره‌مندی صنعتی از این آب احداث می شود و در حالیکه می‌توان با احداث آب‌شیرین کن در سواحل دشتی آب بهداشتی و آشامیدنی مردم این شهرستان را تامین کرد چرا برخی وظیفه خود را خشکاندن سرشاخه های مند و نابودی بخش مهمی از دشتی تعریف کرده و بر طی این مسیر اصرار دارند.

وقتی نهایت زندگی در حاشیه خلیج فارس دستیابی به دانش شیرین سازی آب از دریا و استفاده از آب‌شیرین کن برای تامین آب آشامیدنی است، بستن سرشاخه های رودی که با جاری بودنش حیات و ماندگاری را به این حوالی آورده کاری معقول و منطقی نیست.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • رررر :

    فرزندان این سرزمین رودخانه را باید در کتاب ها ببینند !! زیبایی روستاهای باغان و درویشی و اطراف به وجود همین رودخانه می باشد اگر این نباشد برای تفریح به قبرستان خواهیم رفت .کشورهای دیگر در حفظ مناطق بکر تلاش می کنند تا مناطق گردشگری رشد نمایند در ایران برعکس نابود می کنند . چرا من که نه زمین کشاورزی دارم و نه از این سد سودی می برم . چشمم از دیدن این آفریده خدا که دیدنش موجب آرامش است محروم شوم . ای مردم آگاه باشین و پایداری کنید و از خشک شدن مند جلوگیری نمایید

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/