مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی:

کشاورزان دشتی برای کشت آبی و دیم گندم آماده می شوند

شناسه خبر: 47309 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

مند: مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: ۲۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین‌های شهرستان دشتی آماده کشت گندم آبی و دیم است.

شیرعلی بهادری اظهار داشت: در سال جاری ۳ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی زیر کشت گوجه‌فرنگی رفته که در قیاس با سال قبل یک‌هزار و ۳۶۲ هکتار کاهش یافته است.

وی افزود: در سال جاری سطح ۴ هزار و ۵۱۸ هکتار توسط کشاورزان کشت‌شده که سطحی بالاتر از سطح ابلاغی است در حالی که سطح ابلاغی کشت گوجه‌فرنگی در سال گذشته سه هزار و ۷۵۰ هکتار بوده که به علت عدم رعایت کشاورزان در کشت بی‌رویه عملاً ۵ هزار و ۸۸۰ هکتار سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی صورت گرفت که با مشکل عدم تنظیم بازار مواجه شدیم و کشاورزان نیز دچار مشکل جدی شدند.

بهادری بیان کرد: یا توجه به حاصل‌خیزبودن زمین‌های کشاورزی در شهرستان دشتی سطح زیر کشت صیفی‌جات بالغ‌ بر ۴۰۰ هکتار خربزه با عملکرد  تولید ۲۵ تا ۳۰ تن در هکتار و بالغ‌ بر۱۰ هزار تن برداشت بوده است.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی بیان کرد: در خصوص کشت هندوانه نیز شاهد کشت در سطح ۱۰۰ هکتار بوده‌ایم که با عملکرد میانگین ۳۵ تن در هر هکتار، حدود ۳۵۰۰ تن تولید هندوانه انجام شده است.

بهادری تأکید کرد: کشت کنجد نیز در ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان انجام و پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۵۰۰ تن از این محصول برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: در شهرستان دشتی دو هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جهت کشت گندم آبی مهیا شده و پیش‌بینی می‌شود در ۱۹ هزار هکتار از اراضی کشت گندم دیم انجام شود.

وی ضمن دعوت از کشاورزان جهت کشت محصول کلزا در شهرستان دشتی یادآور شد: کشت کلزا در سال گذشته به علت عدم بارندگی در شروع سال زراعی امکان‌پذیر نبود و فقط در حدود دو هکتار در شهرستان اجرا شد.

بهادری اضافه کرد: امسال با اقدامات صورت گرفته و توجیه کشاورزان برای انجام یک کشت خوب جایگزین دیگر محصولات که هم آب زیادی برای تولید نیاز داشته و هم با فروش در  بازار مناسب باشد کشت می‌شود.

وی ادامه داد: کشت کلزا یک کشت مفید و اقتصادی است و تاکنون میزان ۵۰ هکتار با کشاورزان قرارداد منعقد شده و بذر و کود مورد نیاز این محصول تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

بهادری در پاسخ به این سؤال که نرخ کارکرد تراکتور و ادوات مربوطه بر چه اساسی محاسبه می‌شود، گفت: نرخ کارکرد تراکتور و ادوات مربوطه بر اساس تعرفه مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور برای سال زراعی مشخص می‌شود و با جلسه‌ای که در شهرستان با صاحبان تراکتورها و کشاورزان تشکیل شد محقق گردید بر اساس بافت خاک و سختی اراضی شهرستان کارکرد برای اراضی دیم هر ساعت ۳۵ هزار تومان و اراضی آبی هر ساعت ۴۰ هزار تومان تعیین شد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/