مراسم صبح غزل در خورموج برگزار شد

شناسه خبر: 47409 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی گفت: برنامه صبح غزل با شرکت غزلسرایان مطرح کشور و استان بوشهر در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج بوشهر برگزار شد.

حمید زارعی در این آیین افزود: در دهه هفتاد غزل در معرض نوآوری و جسارت شاعران جوان قرار گرفت که با وجود مخالفت و جبهه گیری غزل سرایان نام آشنا، نهایتا موفق به پوست اندازی و یافتن چهره و هویتی متفاوت از قبل شد و از هنجارهای معمول آن زمان عدول کرد.

وی افزود: غزل به شکلی که امروز می شناسیم گویا از قرن پنجم به بعد معمول شده است و در ابتدا تغزلات قصاید مد نظر بوده و گاهی نیز مطلق شعر عاشقانه و گاهی هم اشعاری که به وزن رباعی رواج داشته و پس از آن همان غزلی است که ما امروزه سراغ داریم.

زارعی اضافه کرد: غزل نو از حدود سال ۱۳۴۰ تحت تاثیر شعر نو وجود آمد و ویژگی آن استفاده از تشبیهات، استعارات، مضامین، اوزان و قوافی تازه و دل نشین است.

محمد سعید میرزایی غزلسرای مطرح کشور نیز گفت: غزل از دیرباز در فرهنگ ایرانی جایگاه خاصی داشته و برای مردم وشاعران با قالب های شعری دیگر تفاوت داشته است.

وی ادامه داد: در دهه هفتاد سمین بهبهانی نیز در جلسه ای مرگ غزل را اعلام کرد و وقتی من دو غزل خواندم نظرش تغییر کرد.

میرزایی افزود: شعر به سمت یک ساده نویسی ناگزیر رفته و مخاطبان سطحی تر شده اند و غزل هنوز ظرفیت بیشتری برای ارائه دارد ولی غزل های برخی شاعران مطرح امروز دم دستی و انجمنی است.

در ادامه حسین جلال پور و مهدی بیات نسب از گناوه، قاسم رضایی، محمد صادق گرامی، معصومه احمدی منش، ریحانه فیروزی و یوسف احمدی از کاکی و فاطمه نوایی لقب، حسین بازپیچ، مهدی جمالی، نوید بهزادی، معصومه شیخیانی و اعظم چمکوری از شهرستان دشتی به غزل خوانی پرداختند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/