برای تهیه بذر گندم چکار کنیم؟

شناسه خبر: 47585 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: با نزول مناسب اولین بارشهای پاییزه و پیش بینی بارشهای مناسب در برخی فصول زمستان در استان، کشاورزان دیمکار دشتی به تکاپوی تهیه و کاشت گندم برآمده‌اند؟

اراضی وسیع و حاصلخیز دشتی در کوهپایه‌های مند، کوه خاکی، دشتهای کناره رود مند و مناطق مستعدی همچون بخش شنبه، کاکی و مرکزی دشتی در صورت نزول مناسب باران مناطقی مستعد برای کاشت گندم دیم است.

اما برای تهیه بذر مناسب و ویژه کشت دیم باید چکار کنیم.
مردم دشتی به صورت سنتی بخشی از بذر گندم را در روستاها در انبارهای خود انباشت می‌کنند.
«کاهپو، دشتنی» و … از دیرباز بذر مورد نیاز کشاورزان را برای کاشت در این فصل سال نگهداری می‌کرد اما با وقوع خشکسالی‌های متوالی و مهاجرت روستاییان امروزه نگهداری بذر به صورت سنتی مقدور نیست و بیشتر کشاورزان دیمکار بذر مورد نیاز خود را از طریق جهاد کشاورزی و تعاونی های روستایی تهیه می‌کنند.
شنیده‌ها حاکی است بذر مورد نیاز کشاورزان با وجود محدودیت اما در دشتی در حال تهیه است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی در گفتگو با مند گفت: در حال پیگیری هستیم تا نیاز کشاورزان شهرستان به بذر مناسب را از سایر شهرستانها و استانها تامین کنیم.
شیرعلی بهادری افزود: آماده سازی اراضی گندم آبی درسطح ۲۶۰۰ هکتار در حال انجام می باشد و کشت گندم دیم حداقل درسطح ۱۹۰۰۰ هکتار از اراضی شهرستان انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: در نشستی که با ترکتوردارن شهرستان داشتیم براساس بافت خاک و سختی اراضی در سطح شهرستان کارکرد برای اراضی دیم هر ساعت ۳۵۰۰۰هزار تومان و اراضی آبی هر ساعت ۴۰۰۰۰ تومان تعیین شده است.
رئیس مرکز جهاد کشاورزی بخش کاکی نیز در گفتگو با مند گفت: رایزنی‌های لازم برای تهیه بذر از سوی شهرستان و مرکز استان انجام شده و علاوه بر شرکت های تولید بذر استان٬ بخشی نیز از خارج استان تامین خواهد شد.
مصطفی احمدی افزود: قیمت بذر گندم نان رسمی و سراسری هر کیلوگرم ۱۷۶۰ تومان اعلام شده است و برای تهیه بذر ثبت اطلاعات فردی و صدور معرفی نامه به شرکت تعاون روستایی در محل مرکز جهاد کشاورزی انجام می‌شود، ضمنا اهالی ساکن در دهستان کبگان می‌توانند برای دریافت بذر به شرکت تعاون روستایی فانوس کردوان مراجعه نمایند.
وی اضافه کرد: دو نمونه بذر گندم وجود دارد، گندم نان و گندم دوروم (durum) که از آرد آن برای تهیه ماکارونی استفاده می شود که بذر نوع دوم در منطقه توزیع نمی‌شود.
احمدی گفت: دو رقم بذر در بخش کاکی توزیع می شود، بذر کوهدشت مخصوص زراعت دیم و چمران نیز رقم آبی با نیاز آبی نسبتا پایین است که در سالیان اخیر در منطقه کشت شده و مورد اقبال کشاورزان دیمکار است.

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/